Umělecká skupina přetřela pražský metronom zpátky na červeno. Zelená podle ní zneužívala výtvarné dílo k reklamě

Stalin, Stalinův pomník na Letné

„Přetřeli jsme kyvadlo zpět na červenou. Nesouhlasíme s tím, aby korporátní organizace zneužívaly jakékoliv výtvarné dílo ke svému prospěchu. Jako výraz nesouhlasu s přebarvením sochy Karla Vratislava Nováka ‚Stroj času‘ na firemní barvu PSN a osazením diodovýmy pásy jsme v noci ze středy 24. na čtvrtek 25. srpna navrátili dílu jeho původní barvu,“ prohlašuje na Facebooku skupina BOLT 958. Metronom patří společnosti Pražská správa nemovitostí, realitka podnikatele Václava Skály vlastní také třeba Tančící dům. Kyvadlo změnilo barvu při poslední opravě na jaře, přibyla na něm také lišta s diodovými svítidly. Česká televize tehdy uváděla, že zelená prý „bude víc ladit s okolní přírodou v Letenských sadech“. Původně byl metronom černo-červený.

Spustit audio
 • Vědci zjistili, že hlubokomořské ryby migrují. I na dně moře se tak přenáší energie, uhlík a živiny

  27. březen 2020
  Ryby - migrace

  Stovky metrů hluboko v oceánu u pobřeží Angoly v jižní Africe zaznamenali vědci masové putování různých druhů ryb přes mořské dno. Domnívají se, že se jim za použití kamer umístěných na pozorovacích rampách podařilo zaznamenat sezónní migraci hlubokomořských ryb – poprvé v historii.

  Vědci uvedli, že toto zkoumání umožní důležitý vhled, který posune vědecké chápání povahy naší planety. Během studie byla analyzována fotografická data z více než sedmiletého pozorování afrických hlubin a následně propojena se vzorci chování ryb u dna moře, tedy v hloubkách až 1 500 metrů.

  Hluboká moře oblasti s hloubkou větší než 200 m pokrývají většinu povrchu Země. I přesto, že mnohé zůstává dosud neznámé, podle předpokladů je prostředí hlubin převážně stabilní a neměnné. Současná studie poskytuje důkazy o cyklech pohybu hlubokomořských ryb po mořském dně, přičemž její autoři věří, že k těmto pohybům dochází v hlubokém moři i na jiných místech světa.

  „Jsme z našich zjištění nadšeni. Ukazují dosud nevídanou úroveň dynamiky v hlubokém moři, která je zřejmě odrazem obrovské africké migrace probíhající v živočišných systémech na pevnině. Studie výrazně zlepšuje naše chápání pohybu živočichů na dně moře a vysvětluje variující množství ryb, které jsme při pozorování zaznamenali již dříve. Pokud výsledky srovnáme s našimi odhady a vzorci, vše naznačuje tomu, že jde o typické rybí chování, o kterém jsme však dosud nevěděli,“ vysvětluje hlavní autorka studie Rosanna Milligan.

  „Migrace živočichů je v přírodě velmi důležitá, přesuny z místa na místo totiž umožňují přenos energie, uhlíku a živin,“ říká David Bailey, docent mořské biologie na Institutu biodiverzity, zvířecího zdraví a experimentální medicíny na univerzitě v Glasgow.

  Studie zabývající se sezónní migrací hlubokomořských ryb byla publikována v časopise Journal of Animal Ecology.

 • Muzeum v Nizozemsku zavedlo horkou linku specializující se na zázraky

  27. březen 2020
  Dílo malíře Jana Sluyterse, které dominuje výstavě v utrechtském muzeu Catharijneconvent

  Kvůli koronavirové pandemii bylo, stejně jako jiné instituce, i muzeum Catharijneconvent v Utrechtu nuceno zavřít, a tak se rozhodlo nabídnout ochutnávku své nejnovější výstavy o zázracích a jejich vyobrazeních v umění prostřednictvím telefonní linky.

  První možností volajícího je poslechnout si vše o zázraku, který zažila zaměstnankyně muzea Simone, která v roce 2004 přežila tsunami v Indickém oceánu. Pokud zvolíte trojku, nabídne vám linka možnost nahrát vlastní popis zážitku něčeho zázračného, ten by později mohl být k přečtení či poslechu na výstavě. Vzhledem k náročnosti současné situace je však možné, že nejpopulárnější bude varianta číslo dva, šance požádat o možnost zažít něco nadpřirozeného na vlastní kůži. Chcete zažít zázrak? zeptá se hlas volajícího.

  Před epidemií koronaviru šlo spíše o vtip. Momentálně mi to ale přijde jako skvělý nápad, požádat lidi, ať píší na náš web, co si přejí. Každý z nás by chtěl zažít zázrak, řekla mluvčí muzea Rosa van der Wielen. Tvůrci výstavy nyní čekají, kolik lidí využije tuto variantu v následujících týdnech a měsících. Její téma se aktuálně může zdát až prorocké. Výstava s názvem Miracles All around Us měla být otevřena koncem tohoto měsíce, zahájení je však nyní posunuto na červen.

  Umělecká díla v expozici zahrnují například vyobrazení Lazara od Rembrandta nebo videoklip ke skladbě Lazarus od Davida Bowieho, nahrané krátce před jeho smrtí v roce 2016. Muzeum se však chtělo vydat různými cestami a prozkoumat i „zázraky“, jejichž autenticita byla zpochybněna. Zařadili například exponát spojený s kontroverzním zázrakem z třicátých let. Pět dětí z belgického města Beauraing tehdy tvrdilo, že viděly Pannu Marii. Aby se zjistilo, zda lhaly, nebo ne, položili lékaři na ruku nejmladší holčičky ze skupiny, Gilberte Degeimbre, hořící sirku. Ta ji vůbec nepopálila, a tak byl zážitek dětí prohlášen za nadpřirozený. Oblečení, které mělo děvčátko tehdy na sobě, bude rovněž součástí výstavy.

 • Bude reboot komediálního seriálu Malá Velká Británie? Netflix nabídl tvůrcům tři miliony liber

  27. březen 2020
  Ze seriálu Malá Velká Británie

  Dvojice Matt Lucas a David Walliams čas od času provokovala s možným návratem komediální show BBC Malá Velká Británie, v roce 2019 se dokonce znovu sešla a vytvořila rozhlasový speciál na téma brexit. Nyní jim údajně Netflix nabídl za seriálový reboot 3 miliony liber.

  „Netflix si s Davidem a Mattem domluvil na příští týden konferenční hovor. Honorář, o kterém se bude hovořit, je více než dvojnásobek toho, co by kdy mohla nabídnout BBC, přes milion liber pro každého. David a Matt sice rozhodně nemají nouzi o peníze, ale vedení Netflixu ví, že spolupráce s nimi u publika zafunguje nejlépe, proto operují s velkou částkou,“ řekl zdroj deníku The Sun. Nabídka by se týkala hned několika epizod.

  David Walliams v lednu naznačil, že revival pořadu je v jednání. „Určitě se jednou můžete těšit na pokračování Malé Velké Británie, nemohu říct, kdy přesně, ale až přijde ten pravý čas a správné místo, tak se to stane,“ škádlil fanoušky.

  V roce 2017 ale Matt Lucas řekl, že pokud někdy přijde reboot Malé Velké Británie, bude se muset dramaticky lišit od předchozích epizod. Spoustu lidí by určitě zklamalo, kdyby velký návrat nepřinesl nic nového a všechno bylo přesně takové jako v minulosti.

  Byla tam postava představující špatnou verzi transvestity a tvrdila o sobě, že je dáma. Tehdy to bylo vtipné, ale myslím, že dnes se na transgender komunitu díváme jinak a práce s takovým charakterem by už nefungovala. To samé se týká uchopení rasového humoru, a dokonce i Marjorie, hubnoucí guru, by se musela zpracovat jinak. Dnes se hodně mluví o problematice zesměšňování lidí s nadváhou (fat shamingu), mnoho diváků by to zkrátka urazilo. Stoprocentně by se celá show musela uchopit jinak,“ vysvětloval Lucas, který se mimo jiné stane novým moderátorem pořadu Great British Bake Off a nahradí tak Sandi Toksvig.

 • Kvůli globálnímu oteplování roste teď luční kvítí typické pro jih Británie i na severu

  27. březen 2020
  mateřídouška

  Kvůli stoupajícím teplotám se přesouvají určité druhy lučních květin více na sever. Ukazují to první výsledky britského státem financovaného národního programu monitorování rostlin.

  Program zkoumá třicet různých prostředí, od lesů po rašeliniště, v každém místě se zaměřuje na zhruba třicet typů rostlin. Údaje jsou shromažďovány dobrovolníky, které koordinuje charitativní organizace Plantlife, a nasbíraná data jsou analyzována botaniky z řady organizací, vedených britským Centrem pro ekologii a hydrologii.

  Vědci se obávají, že některé rostliny, například arktické a vysokohorské druhy jako lomikámen, jsou v ohrožení a zcela vyhynou, protože se nemají kam posunout.
  V důsledku změny klimatu se také zvyšuje riziko sucha, které ohrožuje mnoho druhů nízkých květin rostoucích při zemi jako žlutnice nebo sveřep měkký. Výsledky ale dokladují i druhy, které jsou schopny si se suchem poradit. Patří mezi ně krvavec menší, má totiž delší kořen a může si brát vláhu z hlubší vrstvy půdy, nebo mateřídouška, která díky drobným lístkům zvládne nedostatek vody.

  Dr. Trevor Dines, botanik z organizace Plantlife, uvedl, že odborníci se dříve domnívali, že by se musely stát strašné věci, aby to přinutilo rostliny posouvat svůj výskyt na sever, jejich rozptyl je totiž pomalý. „Když nyní vidíme, že se to opravdu děje, a to ve velkém měřítku, je načase se probrat. Dokazuje to, že změna klimatu má skutečný dopad. Obáváme se však, že krajina, ve které žijeme, je natolik roztříštěná, že rostliny nebudou mít kam se posunout,“ řekl Dines. Podle něj je potřeba udělat krajinu co nejpropustnější, aby se vegetace mohla pohybovat. Vytvořit prostředí, kde budou rostliny moct kvést a rozptylovat co nejvíce semen díky pasoucímu se dobytku a senoseči v pravý čas.

 • Americký soud dal za pravdu Siouxům. Při plánování ropovodu přes jejich území byl porušen zákon

  27. březen 2020
  Protest proti ropovodům přes indiánské území

  Už čtvrtým rokem se původní Američané z kmenu Siouxů Stojící skály brání plánům, podle kterých by přes jejich svrchované území v Severní Dakotě měl vést téměř dva tisíce kilometrů dlouhý ropovod, spojující čtyři americké státy. Po dlouhotrvajících masivních protestech byl okolo sporu relativní klid, ale tento týden došlo k zásadnímu zvratu.

  Americký federální soud rozhodnul, že američtí armádní inženýři porušili zákony o životním prostředí, když projekt v roce 2016 schválili. Zanedbali údajně posuzování dopadu možných úniků ropy a také pravděpodobnosti, že by k nim mohlo dojít. Siouxové Stojící skály přitom upozorňovali například na problémovost hledání pomalých úniků ropy nebo řešení úniků během zimy. O posudky expertů vystupujících za původní Američany se nyní ve svém rozhodnutí opřel federální soud.

  Riziko úniků i jejich pravděpodobnost jsou podle něj daleko větší než připouští posudek armádních inženýrů. „Po letech odhodlání bránit naši vodu a zemi vítáme zprávu o významném právním vítězství,“ řekl náčelník kmene Siouxů Stojící skály Mike Faith. Soud nyní nařídil, aby inženýři připravili kompletní posudek dopadů ropovodu na životní prostředí, což od začátku Siouxové požadovali. Řeší se i otázka, jestli má dojít k dočasnému uzavření ropovodu, jehož dostavbu výrazně popohnal Donald Trump ihned po nástupu do prezidentské funkce.

 • Útulky jsou zavřené, lidé si berou zvířata do dočasné péče i přes drive-thru okénka

  26. březen 2020
  pes - psí oči

  Vzhledem k tomu, že během současné situace nemůže proběhnout tradiční adopce a péče o zvířata v útulcích je komplikovaná, požádaly pečovatelské organizace o pomoc na sociálních médiích a napsaly, že hledají alespoň dočasný domov pro své chlupaté svěřence. „Za několik dní jsme obdrželi přes 500 žádostí. Je to naprosto ohromující,“ řekla Meghan Lavender, pracovnice útulku v Asheville.

  V útulku Kern County v Bakersfieldu se rozhodli otevřít výdejní okénko (drive-thru), skrze které budou vydávat kočky a psy k dočasné adopci. Funguje to podobně jako ve fast foodu, lidé přijedou autem až k okénku, předají předem vyplněnou online žádost z webových stránek a místo, aby odjeli s burgerem a hranolky, vrací se domů s mazlíčkem. Během dvou drive-thru akcí našlo domov více než sto zvířat. „Spoléhali jsme na laskavost veřejnosti. Kdyby to nevyšlo, nezbylo by nám moc možností a není zdravé nechat zvířata 30 dní jen v klecích,“ řekl ředitel útulku Kern County Nick Cullen. 

  Sociální média fungují jako důležitý krizový nástroj pro útulky a pečovatelské organizace. „Když už bylo jasné, že koronavirus drasticky naruší každodenní život, založili pracovníci v oblasti péče o zvířata facebookovou skupinu sloužící k diskuzi a sdílení nápadů, jak naložit se zvířaty v útulcích,“ řekla Lavender.

  Byl vytvořen také podrobný průvodce zvířecími útulky po celé zemi, kde najdete témata jako „Jak se postarat o toulavé kočky ve vaší čtvrti“ nebo „Jak může vaše obec začít pomáhat“.

   

 • Masterclass s Davidem Fincherem. Za studenty britské filmové školy „došel“ slavný režisér až domů

  26. březen 2020
  David Fincher

  Ve Velké Británii jsou od tohoto týdne už také zavřené školy. Většina filmových produkcí zároveň rovněž stojí. A z tohoto souběhu nečinnosti vzešel nápad na jednu nevšední lekci e-learningu.

  David Fincher je známý tím, že moc nevyhledává veřejné vystupování. Proto asi bylo 450 studentů britské filmové školy v karanténě notně překvapeno, když zjistili, že masterclass prostředkovanou videochatem povede právě režisér filmů Sedm nebo Zodiac. „Byl to těžký týden, a tak jsme chtěli udělat něco pro pozvednutí ducha studentů Národní filmové a televizní školy,“ vysvětluje její ředitel Jon Wardle zařazení exkluzivní lekce do výuky.

  Fincher se uvolil ujmout role učitele i proto, že bylo přerušeno natáčení celovečerního filmu Mank, který režíruje podle scénáře sepsaného filmařovým otcem. Producent snímku, streamovací společnost Netflix, byl v důsledku pandemie koronaviru nucen pozastavit všechny své projekty. Jelikož ale Fincherův film, který má být nevšedním životopisem scenáristy legendárního Občana Kanea, už má více než polovinu produkčních prací za sebou, streamovací služba stále počítá s jeho uvedením ještě tento rok. Tak uvidíme, s čím jeden z nejinspirativnějších režisérů po přestávce věnované redefinici televizního krimi žánru prostřednictvím seriálu Mindhunter, v celovečerní tvorbě přijde. Zprávu přinesl web IndieWire.

 • Tvůrce Ricka a Mortyho přichází s novým animovaným seriálem Solar Opposites. Premiéra bude v květnu

  26. březen 2020
  Ze seriálu Solar Opposites

  Justin Roiland, jeden z tvůrců seriálu Rick a Morty, přichází ve spolupráci s Mikem McMahanem s animovanou novinkou Solar Opposites. Příběh sleduje skupinu čtyř mimozemšťanů, kteří uprchli ze své domovské planety a kvůli havárii nouzově přistáli na Zemi, konkrétně na americkém předměstí. Od téhle čtveřice se dozvíte, jestli je naše planeta nejlepším místem k životu, nebo je naprosto příšerná.

  Premiéru si seriál odbude na streamovací službě Hulu 8. května. Už nyní se ví, že seriálovým postavám svůj hlas propůjčilo mnoho známých herců mimo jiné Alan Tudyk, Alfred Molina, Amanda Leighton nebo Andrew Matarazzo. Zdá se, že animák Solar Opposites se zaměří spíše na americkou kulturu než na sci-fi a popkulturní vtípky, na které jsme zvyklí z Ricka a Mortyho. Bude jistě zajímavé sledovat, jak se Roilandův smysl pro komediálnost smísí s aktuálními tématy. Nutno říct, že to, o co se pokouší Roiland, se celkem podobá tomu, co udělal tvůrce seriálu Family Guy Seth MacFarlane, když vytvořil svůj první spin-off názvem American Dad.

  V době, kdy je většina diváků zavřená doma kvůli pandemii koronaviru, bude jistě každý nový obsah, a obzvlášť od uznávaného tvůrce, vítán. Tvrdé jádro Roilandových fanoušků však čeká hlavně na druhou polovinu 4. série Ricka a Mortyho, která začala na podzim, a premiéra druhé části ještě nebyla oznámena. Vzhledem k současné situaci je zapotřebí všechen smích světa, takže kdyby kromě Solar Opposites vyšla co nejdříve i další nálož Ricka a Mortyho, nikdo by se určitě nezlobil.

 • Arts Council England zřizuje pro umělecké instituce a umělce nouzový fond se 160 miliony liber

  26. březen 2020
  Institut současného umění v Londýně

  Vzhledem k tomu, že umělecký svět čelí kvůli koronavirové pandemii finančním potížím, které mohou trvat i několik měsíců, se britská organizace rozhodla nabídnout na podporu umělecké sféry miliony liber. Tento krok by mohl vytvořit precedens s dalekosáhlým dopadem.

  Arts Council England, částečně autonomní nevládní organizace sponzorovaná britským ministerstvem kultury, médií a sportu, která podporuje muzea, knihovny, divadla a další kulturní podniky v zemi, zřídila nouzový fond s částkou 160 milionů liber, ze kterého budou moct muzea, umělci a galerie čerpat během koronavirové krize.

  Podle webové stránky Arts Council England bude brzy možné podat žádost na nouzové financování. 90 milionů liber bude poskytnuto národním organizacím, se kterými již organizace dohody o financování uzavřela. Mezi tyto instituce patří například Camden Arts Center, Institut současného umění v Londýně a Ikon Gallery v Birminghamu. Dalších 50 milionů liber bude rozděleno mezi instituce, které organizace zatím finančně nepodporuje. Zbývající částka 20 milionů liber bude k dispozici jednotlivcům, umělcům na volné noze a dalším kulturním pracovníkům, kteří mohou mít v důsledku propuknutí pandemie finanční potíže. Ve zprávě zveřejněné BBC se uvádí, že Arts Council England zašle institucím i jednotlivcům první platby do šesti týdnů.

  „Udržet umělecký sektor nad vodou vnímáme jako povinnost. Chceme, aby umělci a instituce mohli nadále rozvíjet představivost lidí v zemi, a to nejen během krize, ale i v období, kdy se budeme zotavovat,“ řekl BBC Sir Nicholas Serota, předseda rady Arts Council England. Umělecká rada učinila tento krok krátce poté, co došlo za účelem zpomalení šíření koronaviru k dočasnému uzavření významných britských uměleckých institucí včetně Tate Gallery v Londýně, Liverpoolu a St. Ives nebo Národní galerie v Londýně.