„Uživit se sportem jako hendikepovaný je dost těžké,“ říká plavec a florbalista Šimonek

7. srpen 2017

Adam Šimonek je v 19 letech jedním z nejúspěšnějších českých hendikepovaných sportovců. Mistr České republiky v plavání z roku 2015 a čerstvě také člen stříbrného týmu z největšího florbalového turnaje vozíčkářů na světě zároveň zpracovává volejbalové statistiky a v srpnu se chystá lektorovat začínající vozíčkáře, kteří se nechtějí sportování vzdát.

„Táta je volejbalový trenér a máma má ke sportu také kladný vztah, takže jsem ho měl kolem sebe od malička spoustu. Prvním sportem, který jsem začal pěstovat na profesionální úrovni, bylo plavání. Ve skutečnosti to napadlo mé rodiče, protože plavání je mimo jiné vhodné i jako součást rehabilitace a kompenzace,“ vysvětluje Šimonek, jak se dostal k plavání už ve čtyřech letech. Regulérní sportovní trénink, který v roce 2015 vyústil ve zlatou medaili na mistrovství České republiky na trati 400 m volný způsob, ale přišel až o pár let později.

K plavání si Adam Šimonek posléze přidal ještě vozíčkářský florbal, ale protože i přes hendikep nohou zvládá chodit, musel se kromě samotného sportu naučit i ovládání vozíku. „Pozval mě tam kamarád z plavání a před prvním vyzkoušením jsem neměl tušení, jak moc těžké bude zároveň držet hokejku a řídit vozík,“ přiznává. „Nějaké rezervy v práci s vozíkem ještě pořád mám, ale na druhou stranu mi zdravý trup těla a obě ruce zase poskytují určitou výhodu.“ Na letošním největším turnaji národních týmů, takzvaném neoficiálním mistrovství světa (florbal totiž zatím není rozšířený na všechny kontinenty, což je jedna z podmínek, aby se mohlo mistrovství světa v konkrétním sportu pořádat), získal český tým, jehož byl Šimonek členem, stříbrné medaile, když ho ve finále porazila florbalová velmoc Švédsko.

Hendikepovaní sportovci to mají podle něj daleko těžší než ti zdraví i z finančního hlediska. Často musejí používat více vybavení, nemluvě o „sportovních“ verzích protéz, které jsou oproti klasickým výrazně dražší. Sportovců, kteří se v České republice uživí jen sportem, není zdaleka tolik jako těch zdravých. „Za příklad bych dal plavce Arnošta Petráčka a cyklistu Jirku Ježka, kterým se daří jejich sportem uživit,“ říká. Informování o parasportech v Česku také není na stejné úrovni jako v jiných zemích. „Mí známí spravují záložku jednoho z českých webů věnovanou parasportu a snaží se tímhle způsobem dát vědět o sportu hendikepovaných širší veřejnosti,“ zmiňuje Šimonek jedno z mála míst, kde se člověk dozví více o probíhajících turnajích i úspěších českých parasportovců.

Jak se Šimonek dostal k profesionálnímu zpracovávání statistik volejbalu a co ho ještě v letošním roce čeká? Poslechněte si celý rozhovor!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.