V Číně se pomalu vracejí do ulic prodejci a zachraňují ekonomiku. S tichým souhlasem vlády

12. červen 2020

Na pouliční prodejce se v Číně vždy pohlíželo jako na zaostalou chudinu a městské úřady se je snažily vytlačit z ulic s vidinou modernizace měst. Dnes je ale Peking opět plný stánků s jídlem, knihami či šperky.

Čínský premiér Li Kche-čchiang v nedávném projevu prohlásil, že pouliční prodejci jsou pro zemi nezbytní. Tento druh prodeje je podle něj klíčovým zdrojem zaměstnanosti, a to především nyní, kdy doznívá pandemie koronaviru a řeší se její ekonomické následky. Jeho vyjádření vyvolalo silnou vlnu reakcíAkcie společností nabízejících vybavení pro pouliční prodej následně ihned vzrostly. Ve vyhledávači Baidu se množí hesla jako „tipy pro pouliční prodejce“. Nejméně 27 měst se navíc zavázalo, že bude mikroekonomiku podporovat.

Situace čínských pouličních prodejců se v průběhu historie vždy chvíli zlepšovala a pak zase zhoršovala, v těžších obdobích se ale díky pouličnímu prodeji vždy systém vypořádal s nezaměstnaností. Odborníci tvrdí, že ve městech opravdu hraje klíčovou roli. Není ovšem úplně jasné, jestli se tentokrát vládní postoj v této otázce doopravdy nějak výrazně změnil. „Je pouliční prodej akceptován? Tím si nejsem jistá. Zřejmě jde opět pouze o aktuálně se hodící iniciativu vlády, a ne o záměrnou reakci na místní potřeby,“ tvrdí Amy Hanser, docentka z Univerzity v Britské Kolumbii.

Krátce po projevu Li Kche-čchianga začaly úřady nadšení veřejnosti mírnit. Zpravodajská střediska dostala nařízeno odstranit obsah týkající se ekonomiky pouličního prodeje. Na sociální síti Weibo byly blokovány hashtagy vztahující se k prodeji. Tyto reakce vypovídají o obavě vedení země z toho, že by obyvatelé mohli nabýt pocit uvolnění sociální kontroly.

„Čínská společnost je pod neustálým drobnohledem, vše se zpřísňuje, a najednou se objeví nějaký volný prostor. Nemyslím si, že jsou zničehonic lidé nadšeni ze samotného prodeje, zkrátka jen chtějí využít příležitosti plynoucí z uvolnění kontroly,“ komentuje situaci Sü Ťien-chua z katedry sociologie na Univerzitě v Macau.

Spustit audio
  • Japonsko čelí rekordnímu počtu útoků medvědů. Vyzkouší systém varování pomocí AI

    30. duben 2024
    Medvěd

    Za poslední rok v Japonsku zabili medvědi šest lidí a více než dvě stovky jich zranili. Po rekordním počtu útoků zvířat na člověka země vyzkouší systém varování před medvědy pomocí umělé inteligence. Informuje o tom The Guardian.

    Pilotní systém v prefektuře Toyama ve středním Japonsku bude sledovat živé přenosy z městských a soukromých bezpečnostních kamer. Pokud identifikuje medvědy v obydlených oblastech, okamžitě pošle varování příslušným místním úřadům, policii a lovcům. Umělá inteligence se bude využívat také ke sledování pohybu medvědů a k předvídání místa jejich budoucího pobytu.

    Jako důvod nárůstu střetů s medvědy se uvádí nedostatek potravy všežravých šelem v přírodě. Za medvědí podvýživu může špatná úroda bukvic a žaludů, méně malých zvířat a mizející pole zemědělských plodin, které souvisí s vylidňováním venkova. Zvířata pak hledají potravu v blízkosti lidských obydlí.

    Další systém sledování pomocí umělé inteligence se zkouší ve městě Hanamaki v severovýchodní prefektuře Iwate, kde je podél řek tekoucích z nedalekých hor směrem k městu nainstalováno 30 kamer. Město spolupracuje s výrobcem bezpečnostního systému na opatření, které má zvířata odradit od vstupu do obydlených oblastí, aniž by je usmrtil. Pokud bude tento program úspěšný, plánují ho úřady zavést i v dalších částech země, kde jsou velké populace medvědů.

    Počet medvědů v Japonsku soustavně roste. Černých medvědů baribalů je tam podle dostupných odhadů asi 44 000, v roce 2012 jich bylo asi 15 000. Statistika navíc nezahrnuje prefekturu Hokkaidó, kde podle odhadů žije asi 12 000 hnědých medvědů ussurijských, jejichž populace se od roku 1990 zdvojnásobila. Medvědi ussurijští jsou mnohem větší než jejich černí kolegové ve zbytku Japonska. Mohou vážit i více než 300 kg a běhat rychlostí až 50 km za hodinu.

  • Za homosexualitu až 15 let za mřížemi. Irák kriminalizuje stejnopohlavní vztahy

    29. duben 2024
    lgbt, vlajka,

    Nový zákon, který považuje homosexualitu za trestný čin, schválil irácký parlament. Pro odsouzené počítá s trestem až 15 let odnětí svobody. Transsexuálové mohou být podle nového zákona posláni do vězení také. A to na jeden až tři roky, píše BBC News.

    Novela ohrožuje ty, kteří jsou nejvíce zranitelní, uvádí kritici nového zákona, který v Iráku trestá vztah dvou osob stejného pohlaví. Původně tamní legislativci zvažovali i zákon, který za homosexualitu navrhoval trest smrti.

    Zastánci změn tvrdí, že přísnější zákony pomohou udržet náboženské hodnoty ve státě. Irák je konzervativní země, kde sexuální menšiny žijí v ilegalitě. Poslanec Amir al-Maamouri řekl pro Shafaq News, že nový zákon je „významným krokem v boji proti sexuálním deviacím vzhledem k pronikání ojedinělých případů odporujících islámským a společenským hodnotám“.

    LGBT lidé jsou v Iráku již dlouho terčem útoků úřadů, které k jejich trestání dříve používaly jiné zákony o morálce. Podle nové legislativy hrozí vězení také těm, kdo propagují homosexualitu nebo prostituci, lékařům, kteří provádějí operace na změnu pohlaví, a mužům, kteří se „záměrně“ chovají jako ženy. Human Rights Watch a další lidskoprávní organizace rovněž podrobně popsaly několik případů únosů, mučení, znásilnění a vražd homosexuálů.

    Obhájci lidských práv nový zákon odsoudili jako útok na komunitu LGBT+ v Iráku. Kritizuje ho i nevládní organizace Amnesty International, která jej označila za „porušení základních lidských práv“. Britský ministr zahraničí David Cameron mezitím označil pozměňovací návrhy za „nebezpečné a znepokojivé“. „Nikdo by neměl být terčem útoků kvůli tomu, kým je,“ napsal na síť X.

  • Rovnost při močení. Amsterdamské ženy vyhrály boj za více veřejných toalet

    29. duben 2024
    Amsterdam veřejné pisoáry protest

    Mnohaletý boj za rovnost při močení se vyplatil. Město Amsterdam do nových bezbariérových veřejných toalet investuje 4 miliony eur, v přepočtu asi 500 milionů korun. Informoval o tom britský web The Guardian.

    Geerte Pieningová musela v roce 2015 zaplatit vysokou pokutu za močení na veřejnosti. To ji přimělo zahájit kampaň za více bezbariérových záchodů. Vše začalo v roce 2015, kdy se Geerte jedné noci vracela z baru domů a nutně si potřebovala odskočit. Nejbližší veřejná toaleta byla ale vzdálená 2 km. Uchýlila se tedy do boční uličky a přemluvila své přátele, aby ji kryli. Brzy se ale objevila policie a udělila jí pokutu. Málokdo mohl předvídat, co bude následovat. Po devítiletém boji za „rovnost při močení“, kdy tisíce lidí několikrát vyšly do nizozemských ulic, Amsterdam tento měsíc oznámil, že v říjnu otevře další veřejné toalety.

    Den poté, co Pieningová dostala pokutu, napsala dopis, v němž se proti ní ohradila a poukázala na to, že v Amsterdamu je 35 veřejných pisoárů pro muže a pouze tři veřejné toalety pro ženy. Po dvou letech dostala předvolání k soudu. Začala to šířit dál a k soudu se dostavilo asi 20 zástupců médií. Soudce její odvolání zamítl. Vyjádřil také svůj vlastní názor na tuto záležitost a řekl Pieningové, že navzdory nedostatku ženských toalet měla využít pánský pisoár. „Možná to není příjemné, ale je to možné," dodal.

    Později se svými blízkými Pieningová nad soudcovým návrhem přemýšlela. „Všichni jsme se tomu smáli,“ řekla. V zemi byla ale reakce mnohem ostřejší. Rozhořely se protesty. „Ženy z celé země jsou zvány, aby demonstrovaly (ne)možnost močení do veřejného pisoáru postaveného pro muže,“ uvedli organizátoři jednoho protestu s názvem „Power to the Peepee“. Jiní účastníci protestu zveřejnili na internetu fotografie, na kterých se pokoušejí o ambiciózní gymnastické pózy, aby vyhověli soudcovu návrhu.

    Trvalo léta, než se podařilo dosáhnout konečného vítězství; tento měsíc Amsterdam oznámil, že od října budou k dispozici nové bezbariérové veřejné toalety. Mezi těmi, kdo tuto zprávu oslavovali, byla i Pieningová. Podle ní bylo uplynulých devět let rychlokurzem, jak může design měst - často odkazující na dobu, kdy se od žen očekávalo, že zůstanou v domácnosti - aktivně vylučovat část populace.

  • Aerolinky si pletou ženu s kojencem. Je jí 101 let

    29. duben 2024
    letadlo, american airlines, usa

    Rezervační systém American Airlines nedokáže zpracovat, že se seniorka narodila už v roce 1922. Proto ji považuje za dítě a datum jejího narození přepisuje na 2022. Z důchodkyně tak dělá kojence, píše BBC News.

    Seniorka Patricia řekla, že jí chyba přijde spíše vtipná, ocenila by ale, kdyby ji opravili. Jednou se totiž například stalo, že personál letiště pro ni neměl připravený vozík v blízkosti terminálu. Očekávali totiž dítě, které by mohl přenést, a ne starší ženu. Musela tak delší dobu čekat. Je pro ni také složité zarezervovat si lístek pro dospělé.

    Vypadá to, že za problém může počítačový systém, který nedokáže zpracovat datum narození tak daleko v minulosti. Maximální věk pasažérů je v něm nastavený na 100 let. Jedná tím pádem tak, jako by člověk objednávající letenky udělal chybu, a datum přepíše. A proto stále nastavuje Patricii o sto let nižší věk.

    Patricie cestovala sama až do svých 97 let.  Nyní jí už pomáhá rodina. „Mám teď trochu problémy se zrakem, takže potřebuju pomoct,“ řekla.

    Patricie tvrdí, že problémy s IT ji od létání nemohou odradit. A těší se na svůj další let na podzim. To už jí bude 102. A je možné, že v té počítače leteckých společností už budou s jejím skutečným věkem pracovat.

  • Turisti pózovali nazí na duně v Namíbii. Do místních parků už se možná nikdy nepodívají

    26. duben 2024
    Duna Big Daddy, Namíbie. Písečné duny v Sossusvlei jsou často označovány nejvyššími dunami světa

    Namibijské úřady odsoudili chování turistů, kteří pózovali nazí na jedné z největších atrakcí země – duně Big Daddy v poušti Namib. Podle mluvčího ministerstva cestovního ruchu jim úřady možná doživotně zakážou vstup do všech namibijských parků. Úřady na dotazy BBC ohledně totožnosti turistů zatím nereagovaly.

    Fotografie a videa se objevily na sociálních sítích a spousta uživatelů je sdílelo. Místopředseda Federace namibijských turistických asociací Kenneth Nepanda, se obává, že toto chování přiláká další turisty, „kteří si myslí, že v Namibii je dovoleno všechno“. Řekl to zpravodajskému webu Namibian Sun.

    „Je to velmi nechutné a opravdu to vytváří špatnou image Namibie,“ řekl Nependa. Dodal, že duna Big Daddy není jen místem odpočinku pro turisty, ale také pro rodiny s dětmi.

    Ostatní návštěvníci jsou podle serveru BBC tímto chováním šokováni a vyzvali k přijetí opatření. Romeo Muyunda, mluvčí ministerstva životního prostředí, lesnictví a cestovního ruchu, označil v prohlášení, které citovala místní média, toto chování za "mimořádně šokující". Podle něj se jedná o neslušnost, kterou namibijské zákony trestají.

  • Italské olivovníky versus nizozemské kávovníky. Zahraniční bakterie způsobují miliardové škody

    26. duben 2024
    olivovník,

    Od roku 2013, kdy vědci v italské Apulii poprvé objevili bakterii Xylella fastidiosa, zahubila už třetinu z 60 milionů olivovníků v regionu. Ty kdysi produkovaly téměř polovinu italského olivového oleje a mnohé z nich byly staré několik století. Farmy přestaly vyrábět, olivové lisovny zkrachovaly a turisté přestali do oblasti jezdit.

    Bakterie Xylella pochází z Latinské Ameriky a s největší pravděpodobností přijela na okrasných kávovnících procházejících Nizozemskem. Bakterie, proti níž zatím neexistuje žádná léčba, už způsobila škody za přibližně 1 miliardu eur.

    Pro mnoho zemědělců, vědců a regulačních orgánů je tato pohroma symbolem mnohem širšího problému. Evropská unie má podle nich potíže s omezením zavlékání nových ničivých chorob rostlin. A to navzdory všem snahám o regulaci za posledních deset let. Nové údaje, které přináší deník Guardian, ukazují, že v Evropě jsou každoročně objeveny desítky nově zavlečených ohnisek chorob. Vědci varují, že s globálním oteplováním se problém ještě zhorší.

    Přestože řada členských států přijala preventivní opatření, podle vědců, rostlinných epidemiologů a agronomů je to stále nedostatečné. EU má otevřený dovozní systém: vše, o čem se ví, že není škodlivé, může být dovezeno. Některé země, například Nový Zéland a Chile, se rozhodly pro uzavřený systém: všechno je považováno za škodlivé, dokud není prokázán opak.

    V letech 2005-2014 se do Evropy dostalo ze třetích zemí přibližně 30 miliard zakořeněných i nezakořeněných rostlin, řízků, cibulí a tkání, a to především přes nizozemské přístavy. Pro některé země, jako je Nizozemsko, je ale otevřený obchod s rostlinami klíčovou součástí jejich historie a hospodářství – a brání se proto zvýšené regulaci.

  • Obyvatelé indického města Bengalúru dostanou jídlo nebo pivo zdarma, když půjdou volit

    26. duben 2024
    indie, jídlo, restaurace

    Mnoho firem v jihoindickém městě Bengalúru nabízí lidem jídlo, pivo nebo třeba jízdu taxíkem zadarmo, nebo se slevou. Chtějí tak podle britského serveru BBC zvednout obecně nízkou volební účast v jejich regionu. Ve městě se totiž v pátek hlasuje ve druhém kole voleb do indického parlamentu.

    Indové v druhé fázi voleb rozhodnou o obsazení 88 z 543 křesel v dolní komoře parlamentu. Volí 13 států a federálních území. Více než polovina křesel v nynějším klání se nachází a v severozápadním státě Rádžasthán a v jižních státech Kérala a Karnátaka. Město Bengalúru, které se nachází právě ve státě Karnataka, je známé pro nízkou volební účast. V posledním roce byla účast v jeho obvodu dokonce nejnižší z celého státu.

    Některé firmy ve městě ale teď chtějí obyvatele k účasti ve volbách motivovat pomocí výhodných nabídek, informoval britský deník BBC. Krom piva, či jídla zdarma nabízí někteří lékaři a nemocnice bezplatné zdravotní prohlídky. Podmínkou je právě účast ve volbách. V některých stravovacích zařízeních musí zákazníci ukázat prst potřísněný nesmazatelným inkoustem jako důkaz, že volili.

    Oblíbený zábavní park Wonderla pak dává voličům vstupenky za zvýhodněné ceny, hospoda ve městě Deck of Brews zase rozdává pivo zdarma prvním 50 zákazníkům, kteří hlasovali. Aplikace pro sdílení jízd Blu-Smart nabízí 50% slevu cestujícím, kteří cestují do vzdálenosti 30 km od volebních místností. A taxi Rapido poskytuje bezplatné jízdy osobám se zdravotním postižením a starším voličům.

    Indické volby mají dohromady sedm fází a trvají přibližně 7 týdnů. Během nich může hlasovat téměř miliarda lidí a jde tak o největší volby na světě. Intenzitu letošní kampaně  podle agentury Reuters zvyšuje premiér Naréndra Módí, který je se svou hinduistickou nacionalistickou Indickou lidovou stranou (BJP) favoritem na vítěze, ale i jeho soupeři. Zaměřují se na ožehavé otázky, jako jsou náboženská diskriminace, pozitivní diskriminace nebo daně.

  • Návrh zákona parlamentu EU výrazně omezuje jednorázové plastové obaly od roku 2030

    25. duben 2024
    Plastový sáček na potraviny brambory

    Evropský parlament ve středu schválil návrh zákona, který zakazuje některé jednorázové plastové obaly, jako jsou miniaturní lahvičky od šamponů v hotelích a tenké plastové sáčky na potraviny. Snaží se omezit jejich rostoucí množství. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci.

    Návrh od 1. ledna 2030 zakazuje některé druhy plastových obalů na jedno použití. Patří mezi ně jednorázové plastové obaly na ovoce a zeleninu, dochucovadla (jako třeba kečup) ve fastfoodech, tenké plastové sáčky na potraviny a miniaturní lahvičky na kosmetiku v hotelech.

    Distributoři nápojů musí od roku 2030 zajistit, aby 10 % jejich výrobků bylo v opakovaně použitelných obalech. Provozovny s jídlem s sebou budou povinny poskytnout zákazníkům možnost přinést si vlastní opakovaně použitelné kelímky na kávu nebo krabičky na jídlo. Země by také musely zajistit, aby se od roku 2029 každoročně sbíralo alespoň 90 % jednorázových plastových lahví a plechovek prostřednictvím systémů vracení záloh.

    Pro nařízení hlasovalo 476 europoslanců, 129 jich bylo proti a 24 se zdrželo. Normu podpořilo 16 českých poslanců. Proti se vyslovili tři europoslanci za ANO, Kateřina Konečná z KSČM a Ivan David (za SPD). Pravidla, která byla dohodnuta v trialozích s Evropskou komisí a předsednictvím v Radě EU zahrnují cíle snížení množství obalů (pět procent do roku 2030, deset procent do roku 2035 a 15 procent do roku 2040).

    V roce 2021 vyprodukoval každý Evropan 188,7 kilogramu obalového odpadu. Očekává se, že bez dalších opatření se toto číslo v roce 2030 zvýší na 209 kilogramů.

  • Pomozte nám přepsat nečitelný rukopis bratra Jane Austenové, prosí veřejnost britské muzeum

    25. duben 2024
    Rukopis

    Britské muzeum získalo rukopis pamětí bratra Jane Austenové. Je možné, že se v něm skrývají dosud neodhalené informace o spisovatelčině životě. Text je ale napsaný pouze rukou a je těžké ho rozluštit. Kurátoři muzea Jane Austen House proto oslovili milovníky literatury z celého světa, aby jim s přepisem pomohli.

    Rukopis získalo muzeum v roce 2023 díky finanční podpoře organizace Friends of the National Libraries. Dosud nepublikovaný text podrobně popisuje život, cesty a kariéru admirála sira Francise Williama Austena, který nastoupil ve 12 letech na námořní školu v Portsmouthu a postupně se vypracoval až na velkoadmirála. V letech 1806-1809 žil s Jane Austenovou, její sestrou a matkou v Southamptonu. Austen byl také pravděpodobně inspirací pro postavu kapitána Harvilla v románu Pýcha a přemlouvání.

    Každý, kdo chce pomoct, může napsat e-mail a požádat o zaslání stránky. Přepsaný text bude následně zkontrolován a sestaven do digitální verze, která bude k nahlédnutí online. Vedoucí oddělení sbírek v domě Jane Austenové Sophie Reynolds to přirovnala k občanskému vědeckému projektu. „Je to skutečně užitečné, opravdu si toho ceníme. Čtení je totiž docela namáhavé,“ říká. Stránky ke konci se čtou obzvlášť obtížně, protože artritida, kterou Frank trpěl, způsobila, že se jeho rukopis „rozsypal“.

    Kromě nepublikovaného rukopisného životopisu muzeum zakoupilo album akvarelů a kreseb, které Austen namaloval během své kariéry v královském námořnictvu. Obojí bylo vystaveno na výstavě nazvané Cesty s Frankem Austenem.