V Indii se denně ztratí přes 170 dětí, pomoct je najít má i nový software na rozpoznávání obličejů

Od roku 2018 funguje v indickém hlavním městě Nové Dillí software na rozpoznávání obličejů. Tamní policie se tímto způsobem snaží bojovat s tím, že v zemi s víc než 1,3 miliardy obyvatel není dostatečné množství policistů – na 100 000 tisíc obyvatel jich připadá jen 144. Indická vláda teď plánuje všechny jednotlivé registry propojit do jedné celonárodní databáze.

Sloužit by měla nejen k odhalení zločinců, ale i v případě pátrání po nezvěstných dětech. Těch je v Indii víc než 300 tisíc. Zhruba třetina z nich se mohla dostat do různých dětských domovů nebo podobných institucí. K nalezení jejich skutečné identity tak před 15 měsíci aktivista za dětská práva Bhuwan Ribhu spustil projekt, který právě software na rozpoznávání obličejů využívá. „Podařilo se nám spojit obličeje 10 561 nezvěstných dětí s dětmi, kteří žijí v domovech. Teď je dáváme opět dohromady s jejich rodinami. Manuálně bychom to nikdy nezvládli,“ řekl Ribhu pro CNN. V Indii se denně ztratí víc jak 170 dětí a polovina z nich se nikdy nenajde. Ne ve všech případech ale jde o únosy. Především v případě dívek je často rodina nahlašuje jako zmizelé i tehdy, když se rozhodly žít ve vztahu, se kterým rodina nesouhlasí. Nová indická databáze by měla dokázat propojit záběry z kamerového sytému s databází odsouzených zločinců, dokladových fotek a taky například s registry nezvěstných dětí a žen. Systém chce Indie spustit do 8 měsíců. Kritici ale upozorňují, že je v zemi pokrytí kamerovým systémem nedostatečné. V Novém Dillí je na tisícovku lidí jen deset kamer a ve vesnických oblastech země je to průměrně ještě méně. Žije tam přitom víc než 60 % indické populace.

Podívejte se taky na San Francisco zakázalo používání technologií k rozeznávání obličejů a Ochránci chtějí využít software pro rozpoznávání obličejů k boji proti obchodování se šimpanzy.

Spustit audio
autor: voh
 • Rumunsko zavedlo povinnou sexuální výchovu. Na nátlak církve bude ale nakonec jen dobrovolná

  4. červen 2020
  Freska z rumunského kostela v Sibiu

  Rumunský parlament změnil nedávno přijatý zákon, který nařizoval povinnou sexuální výchovu na školách. Stalo se tak na naléhání ortodoxní církve, ke které se hlásí 80 % Rumunů.

  Jak píše server Balkan Insight, poslanci nejprve před dvěma měsíci schválili zákon, který nařizoval školám alespoň jednou za šest měsíců vyučovat sexuální výchovu. Mimo jiné v něm stálo, že musí nabídnout „vzdělávací programy užitečné pro život, včetně sexuální výchovy pro děti, aby se zabránilo nákaze sexuálně přenášenými chorobami a těhotenství u nezletilých“. Ve středu přijaté pozměněné znění zákona už ale neobsahuje termín „sexuální výchova“. Místo ní se nyní hovoří o „zdravotním vzdělávání“. Rodiče navíc musí písemně souhlasit s účastí svých dětí ve výuce předmětu. Pro úpravu hlasovali i někteří poslanci, kteří podpořili původní verzi. Svůj postoj změnili po kritice ze strany ortodoxní církve, která zákon odsoudila jako „útok na nevinnost dětí“ a odvolávala se přitom na práva a svobody nezletilých.

  Poslankyně Cristina Iurișniți, která prosadila původní návrh, s novou úpravou nesouhlasí. Informuje o tom webový deník The Romania JournalPovinný písemný souhlas s účastí na kurzu podle ní znemožní mnoha dětem, aby jej absolvovaly, protože mnozí rodiče pracují v zahraničí. Zároveň upozorňuje, že se v zemi rodí mnoho dětí nezletilým matkám, mladiství čelí zneužívání, incestu i obchodu s bílým masem.

 • „Náměstí Nebeského klidu bylo jako čínský Woodstock,“ líčí pamětníci události předcházející tragédii

  4. červen 2020
  Náměstí Nebeského klidu na jaře roku 1989

  Svět si připomíná výročí masakru na náměstí Nebeského klidu. Brutálnímu potlačení prodemokratických protestů předcházela šestitýdenní okupace nejvýznamnějšího pekingského veřejného prostoru. Pamětníci atmosféru popisují jako čínský Woodstock.

  „Hodně se tam slavilo. Poprvé byla ve vzduchu cítit svoboda…,“ říká jeden ze studentských vůdců Čou Feng-suo, který později emigroval do Spojených států, kde žije dodnes. Lidé podle něj byli plní naděje a radosti. Náměstí během šestitýdenní okupace zažilo, jak píše britský deník The Guardianmnoho světlých okamžiků. Lidé se dělili o narozeninové dorty, snídaně i čaj. Když bylo potřeba, jeden druhému ostříhal vlasy. Dokonce se pořádaly neoficiální svatby. „Náměstí Nebeského klidu bylo jako čínský Woodstock. Bez bahna, zato se spoustou krve. Pro Číňany to bylo od roku 1949 poprvé, kdy mohli doopravdy zažít trochu svobody jednotlivce…,“ popisuje události předcházející masakru Rose Tang, která rovněž později emigrovala do USA.

  Ke konci května však protesty začaly slábnout a lidé na náměstí znervózněli: komunistická strana totiž vyhlásila 20. května stanné právo. Armáda se pokoušela dostat do Pekingu, ale lidé v tom vojákům bránili. Ve stanovém městečku na náměstí se začalo mluvit o tom, že vojáci místo brzy vyklidí. Ještě 1. června se ale zpívalo, lidé si povídali a děti obdivovaly desetimetrovou sochu bohyně demokracie postavenou z drátů a papírmaše. Večer 3. června a především den nato však vojáci skutečně dorazili na místo a protesty krvavě potlačili.

  Podle aktivistů zabili stovky, možná až tisíce lidí. Veřejná oficiální statistika neexistuje. V Číně se o masakru na náměstí Nebeského klidu nesmí mluvit, připomínat se může pouze ve speciálních regionech Hongkong a Macao. Každoroční vigilie v Hongkongu se však tento rok nekoná, upozorňuje web BBC. Úřady ji letos kvůli koronaviru zakázaly a policie hodlá rozehnat i malá shromáždění.

 • Mořští úhoři bojují do posledního dechu. Když je celé sežere predátor, snaží se prorvat zpátky ven

  4. červen 2020
  úhoř

  Rybě, která uloví zástupce čeledi hadařovitých a celého úhoře pozře, se klidně může stát, že bránící se oběť jí proděraví žaludek. Ven na svobodu se ale ani tak nedostane. Na zajímavý fenomén přišli australští rybáři spolu s tamními výzkumníky.

  Úhoři ze zmíněné čeledě hadařovitých tráví většinu času zahrabaní v písku na dně oceánu, píše britský deník The Guardian. K tomu, aby se do dna dobře zavrtali, používají tvrdou špičku svého ostrého ocasu. Ten se jim hodí i ve chvíli, kdy úhoře sežere jiná ryba. Podobně jako vraždící stvoření ve filmu Vetřelec se snaží prorvat ven z trávicího traktu. I když se mu třeba podaří udělat ve stěně žaludku díru, naneštěstí pro úhoře to nestačí, nedokáže totiž proděravět hrudní koš predátora. „Uvnitř mohou být uvězněni docela dlouho. Občas až do chvíle, kdy rybu uloví rybář, který v ní najde i úhoře,“ říká ichtyolog Jeff Johnson z Queensland Museum, který se na studii podílel.

  Predátor si podle něj málokdy všimne, že mu jeho oběť proděravěla vnitřnosti, a díry se pak zahojí. „V jednom případě jsme ho dokonce našli uvnitř živého. Byl v rybě, kterou jsem chytil nedaleko pláže. Vzal jsem ji domů, začal ji kuchat a zevnitř najednou vyskočil úhoř,“ popisuje Johnson s tím, že ho to opravdu šokovalo. Jak píše magazín Australian Geographic, vědce na pozoruhodný úkaz upozornili zvědaví rybáři, kteří do muzea přinesli ryby s úhoři v domnění, že jde o velké parazitické červy.

 • Pekingská vláda připravuje legislativu, která zakazuje kritiku tradiční čínské medicíny

  3. červen 2020
  Lékárnice míchá tradiční čínskou medicínu

  Právní předpisy navrhované čínskou vládou by mohly v konečném důsledku vést až k trestnímu stíhání každého, kdo očerní léčebný přístup podporovaný prezidentem Si Ťin-pchingem.

  Zdravotnické úřady požadují, aby se veřejnost podřídila návrhu, který zakazuje jakékoli osobě nebo organizaci činit nepravdivá nebo přehnaná tvrzení o tradiční čínské medicíně nebo ji používat pro nezákonné účely či k poškozování veřejného zájmu. Tento krok přichází jako součást širší čínské kampaně propagující tradiční čínskou medicínu (TČM) doma i v zahraničí. V březnu státní média uvedla, že tato terapie hrála rozhodující roli v prevenci a léčbě nákazy koronavirem. Některé prostředky TČM byly dokonce zaslány jiným zemím v rámci čínské mezinárodní pomoci. 

  Prezident Si Ťin-pching je vášnivým zastáncem tradiční čínské medicíny jako pilíře místního průmyslu a myslí si, že jako taková ukrývá potenciál rozvoje a růstu. Návrh nového předpisu neuvádí podrobněji, jak se bude očerňování přesně rozpoznávat. Veřejnost má možnost se k návrhu vyjádřit do 28. června tohoto roku.


  Lékařský přístup, který se vyvíjel tisíce let, zahrnuje širokou škálu léčebných postupů včetně akupunktury, stravovacích návyků a řady léků. Jedná se také ale o předmět mnoha kontroverzí, např. někteří praktikující TČM údajně využívají k postupům a přípravě léků tělesné části ohrožených zvířat. Týká se to luskounů, tygrů, leopardů nebo nosorožců. Na tuto léčebnou praxi a navázaný průmysl to vrhá špatné světlo. V červenci minulého roku pak dětská nemocnice v provincii Ťiang-si musela pozastavit jednu ze svých terapií poté, co se u desítek dětí začaly projevovat vedlejší účinky léčby včetně puchýřů a popálenin. 

 • Nový nástroj Facebooku „Spravování aktivity“ umožní skrýt staré trapné příspěvky

  3. červen 2020
  Facebook

  Díky této nové sadě funkcí můžete vkládat příspěvky do archivu, ostatní je tedy neuvidí, ale zároveň nebudou smazány natrvalo. Nástroj je určený hlavně lidem, kteří Facebook používají již nějakou dobu, a mohou mít tedy na svém profilu mnoho příspěvků, které nechtějí zpřístupňovat veřejnosti. Aby nemuseli lidé příspěvky, jako třeba statusy z období studia na vysoké škole, mazat, mohou je díky nové funkci umístit do archivu – skrýt, ale nepřijdou o ně.

  Facebook funguje již více než patnáct let a to znamená, že spousta uživatelů má plné profily fotografií a statusů, které přidali opravdu dávno, a v současnosti by je raději nesdíleli. Nedávno způsobily staré příspěvky, které Facebook občas zobrazuje jako vzpomínku nebo prostě nějak vyplují na povrch, problémy politikům i dalším veřejně známým osobám. Jejich dávno zapomenuté názory a zprávy totiž vyvolaly vlnu kritiky a odsudků.

  Nový nástroj tvoří několik funkcí umožňujících lidem filtrovat své příspěvky podle časového období nebo osob, se kterými jsou propojeni. Uživatelé tak získají možnost statusy, fotografie apod. prohledat, filtrovat a udělat si pořádek v tom, co chtějí mít veřejné a co nikolivSpravování aktivity bylo včera spuštěno v aplikaci Facebook pro iOS a Android a také v aplikaci Facebook Lite. Americká společnost rovněž potvrdila, že v budoucnu počítá s dalšími podobnými vylepšeními.

 • Carole Baskin z dokumentárního seriálu Tiger King se stala novou majitelkou zoo Joea Exotica

  3. červen 2020
  Carole Baskin na záběru ze seriálu Tiger King

  V seriálovém hitu Netflixu byla mimo jiné vykreslena rivalita mezi Joem Exoticem a Carole Baskin. Největší sokyně Tiger Kinga se nyní stala novou majitelkou jeho oklahomského areálu, rozhodlo se o tom v soudním řízení.

  Joe Exotic nyní zažije další vlnu ponížení, poté co jeho největší rivalka převezme jeho bývalou zoo. Baskin, samozvaná ochránkyně přírody a majitelka záchranné stanice Big Cat Rescue v Hillsborough County na Floridě, byla soudem stanovena jako nová majitelka zoo. Důvodem se stal milion dolarů, který byl již před nějakou dobou vyměřen soudem jako pokuta za porušení autorských práv a zneužití obchodní značky.

  Joe Exotic, skutečným jménem Joseph Maldonado-Passage, si aktuálně ve vězení odpykává 22letý trest za týrání zvířat a plánovanou nájemnou vraždu, jejíž obětí se měla stát právě Carole Baskin. Až do rozsudku byla zoologická zahrada ve vlastnictví Jeffa Loweho a Exoticovy matky Shirley Schreibvogel. Baskin při soudním řízení argumentovala, že došlo k podvodnému převodu zařízení do vlastnictví této dvojice, aby se Maldonado-Passage vyhnul zabavení majetku věřiteli. Soud jí v tomto bodu dal za pravdu a rozhodl, že bývalý obchodní partner Lowe má 120 dní na vyklizení zoo, kterou přejmenoval na Tiger King Park, a na odvezení veškerých zvířat.

  Dokumentární seriál Tiger King si odbyl premiéru na Netflixu v březnu a ihned se stal hitem. Podle dat uveřejněných v následujícím měsíci jej již viděli lidé v 64 milionech domácností. Z Joea Exotica a Carole Baskin se staly kultovní postavy. Dokumentární seriál bude mít i svou hranou adaptaci, v připravované televizní minisérii ztvární Exotica Nicolas Cage.

  Přečtěte si také Nicolas Cage si zahraje Joea Exotica. Výstřední chovatel by byl raději za Brada Pitta.

 • Bandcamp se 19. června vzdá všech svých zisků, chce podpořit úsilí o rasovou spravedlnost

  2. červen 2020
  Vzpomínka na George Floyda v Minneapolisu

  Hudební vydavatelství Bandcamp věnuje veškeré příjmy, které utrží 19. června, lidskoprávní organizaci Národní asociace pro zvýhodňování barevných lidí (NAACP).

  Chce tak podle hudebního serveru Rolling Stone vyjádřit svoji solidaritu s protesty proti policejnímu rasismu a brutalitě. Generální ředitel vydavatelství Ethan Diamond taky veřejnost ujistil, že příjmy utržené 19. června věnuje společnost na bohulibé účely i v následujících letech. „Zabití George Floyda, Tonyho McDadeho, Seana Reeda, Breony Taylora, Ahmauda Arberyho a pokračující násilí proti černochům v USA i na celém světě jsou strašné tragédie,“ napsal Diamond v prohlášení na oficiálním webu vydavatelství. „Stojíme za těmi, kteří právem požadují spravedlnost, rovnost a změnu, i za lidmi, kteří se s rasismem každý den potýkají, včetně mnoha našich spolupracovníků, umělců i fanoušků,“ dodal a slíbil, že Bandcamp každoročně ještě rozdělí 30 tisíc dolarů dalším organizacím, které bojují za rasovou spravedlnost.

  Devatenáctý červen, takzvaný „Juneteenth“, je americký svátek, který připomíná výročí 19. června 1865 – oznámení o zrušení otroctví v americkém státě Texas a obecněji emancipaci zotročených afrických Američanů v celé bývalé Konfederaci na jihu Spojených států. Vydavatelství Bandcamp taky pomáhá umělcům, kteří jsou postiženi pandemií covid-19. První pátek každého měsíce se z tohoto důvodu firma vzdává svého podílu na autorských výnosech.

 • Kostarice na cestě k uhlíkové neutralitě překáží poslední věc – osobní auta

  2. červen 2020
  San José, Kostarika

  Kostarika je se svými 99 % energie získávanými z obnovitelných zdrojů a odvážnými plány na dosažení nulových emisí do roku 2050 považována za jednu z nejzelenějších zemí světa. Její hlavní město ale vypadá jako všechna ostatní – ulice San José jsou plné aut a každodenních dopravních zácp, kterým nepomáhá často nespolehlivá veřejná doprava.

  Země těží z osvícené ekologické politiky, kterou vláda už desetiletí prosazuje. Podle britské stanice BBC ale nedosahuje nijak významných pokroků v omezování automobilové dopravy, která je odpovědná za víc než polovinu emisí skleníkových plynů celé země. Podíl vlastnictví osobních aut je na Kostarice třetí nejvyšší v Latinské Americe a roste. To má stále větší dopad na každodenní život lidí: jedna ze studií uvádí, že délka dopravní špičky v centru San José se od roku 2015 prodloužila skoro o polovinu. A obecně se očekává, že globální emise z dopravy porostou rychleji než v případě jakéhokoli jiného odvětví.

  Země se proto začíná orientovat na cyklistiku, v ulicích se objevují cyklotrasy a města se snaží vybudovat propojenou síť cyklopruhů. Nová legislativa, která platí od prosince, ukládá kostarickým oficiálním orgánům povinnost posoudit možnost vybudování cyklostezek nebo chodníků vždycky, když se kus nějaké silnice opravuje. A co je možná důležitější, nařizuje také obcím povinnost včleňovat cyklostezky do nových silnic. Vláda rovněž podporuje elektromobily, jejichž používání se loni na silnicích v Kostarice zdvojnásobilo.

 • Ve starém židovském chrámu se našly zbytky konopí, propojují judaismus s užíváním halucinogenů

  2. červen 2020
  Marihuana - cannabis

  Poprvé v historii mají vědci v ruce důkaz, že součástí obřadů judaismu byly i halucinogenní látky, které mění stav vědomí.

  Izraelští archeologové našli podle britského deníku The Guardian zbytky konopí na oltářích starověkého chrámu v jižním Izraeli. Jde podle nich o první důkaz užívání halucinogenních látek ve starověkém židovském náboženství. Ve své studii autoři uvádí, že objev svatyně z 8. století před naším letopočtem v Tel Aradu dokazuje, že bylo konopí součástí kulturních rituálů Judského království a používalo se i ve vůbec prvním židovském chrámu v Jeruzalémě. Černé usazeniny umístěné na dvou oltářích v malé svatyni v Tel Aradu našli archeologové už v 60. letech minulého století. Nedařilo se jim ale zjistit, co přesně zuhelnatělé kousky původně byly a jaké mají složení.

  To se teď povedlo vědcům z izraelské Hebrejské univerzity a Technion Institutu. Zjistili, že jeden z oltářů obsahoval psychoaktivní sloučeniny, které se nachází v marihuaně. Výstupy z jejich práce publikoval akademický magazín vycházející při Archaeology Institute of Tel Aviv University. Hlavní autor studie Eran Arie ve vyjádření pro zpravodajskou stanici CNN označil objev za revoluční, protože se jedná o nejranější důkaz užívání konopí ve starověké oblasti a je to taky poprvé, kdy se vědci setkávají s psychoaktivními látkami v judaismu.

  Poslechněte si taky rozhovor Výzkum psychedelických látek má i duchovní přesah v pořadu Hergot!