Václav Smolík, enfant terrible chovatelů včel: Opylařím, abych se nezbláznil. Cílem je krása

27. červenec 2021

Václav Smolík je enfant terrible komunity chovatelů včel. Záměrně nebylo řečeno včelařů, protože dlouholetý kameraman a výrobce octů a miso pasty razí natolik originální přístup ke včelám, že si vymyslel vlastní kategorii – opylaření. Včelí úl podle něj nemá sloužit jako továrna na med, ale jako úkryt pro klidnou práci včely medonosné, která nás kulturně fascinuje už dlouhá staletí. Podhoubí se tak po roce vrací ke včelám a tentokrát přináší obraz jejich šetrného chovu.

„Dřív se med nechával v úlu přes zimu, včely vyzimovaly, a co zbylo, bylo pro člověka. Když začaly na jaře nosit nový med, tak se jim vzal ten starý,“ popisuje základní rozkol současného včelaření s tradicí, ke které se vrací opylaření. Debata o správném chovu včel je na první pohled spíš odborná a pro ty z nás, kdo včely nechováme, zdánlivě nezajímavá. Pravdou ale je, že se díky možnosti poznat chování včel, které se blíží tomu v přirozených podmínkách, leccos důležitého dozvídáme.

„Takhle vypadá mladý plást, není tam žádná symetrie. Včely nestaví šestiúhelníky, ale kruhy,“ přehodnocuje dogmata Václav Smolík, zatímco nám na své zahradě odkrývá jeden z úlú, aby nám ukázal i na kameru, jak vypadá dílo včel, když se člověk vyvaruje technokratických zásahů.

U Václava Smolíka jsou totiž včely jen na návštěvě. Neznamená to, že by mu často a rády chtěly uletět, ale že není jejich vlastníkem. „Opylař není majitel včel, ale servisman. Včely si létají volně prostorem a ty jim dáváš potřebnou podporu. Jde o to sehnat nějakou dutinu a tam se o ně starat a součástí toho je, že je musíš zbavit chorob,“ vysvětluje mi Václav mezi svými třemi dřevěnými košnicemi se včelstvy, které má rozmístěné každou v jiném rohu zahrady. Jde o jedno z pravidel opylaření, které dává včelstvu adekvátní životní prostor.

Proč je dobré mít včely ve stínu a ve vlhku? Proč se říká medu zásoby a kolik ho získá opylař? Proč je včela medonosná superorganismus a co znamená pro civilizaci? Poslechněte si celé Podhoubí.

Spustit audio

Související