Vědci testují novou vakcínu proti HIV. Výsledky jsou zatím slibné

MOŽNOST LÉČBY DODÁVÁ ODVAHU K TESTU NA HIV

Experimentální léčba viru HIV vstupuje do další fáze. Vědci hlásí, že nová vakcína testovaná na lidech má slibné výsledky, hovoří o opatrném optimismu.

Studie zveřejněná v lékařském časopise The Lancet zkoumala účinky očkování u 393 zdravých lidí. Sedmi skupinám byly podávány různé kombinace vakcíny, jedné vědci podávali placebo. Těla lidí, kteří dostali vakcínu, reagovala produkováním imunitní odpovědi proti viru HIV. Tým vědců navíc poukazuje také na vedlejší studii, která testovala kmeny této vakcíny u makaků rhesus, a to na obranu proti viru opičí imunodeficience, který je velmi podobný HIV. Experti zjistili, že nejefektivnější kombinace vakcín ochránila 67 % opic vystavených viru. Píše o tom britský deník Independent. Vzhledem k tomu, že testy odborná veřejnost považuje za úspěšné, bude se teď konat druhé kolo experimentu. Podle webu Science Alert vědci podají vakcínu 2 600 jihoafrickým ženám, které jsou vystavené riziku přenosu HIV. Testy by měly zjistit, zda očkování skutečně dokáže chránit před infekcí. Látka, která by dokázala dlouhodobě chránit před nákazou virem v reálných podmínkách, zatím objevena nebyla. Většina předchozích pokusů byla založena na kmeni HIV z určité oblasti světa. Virus je ale schopen se rychle měnit. Nová vakcína ovšem funguje na jiném principu. Říká se jí „mozaika“, protože obsahuje části různých druhů viru HIV a spojuje je dohromady, aby spustila imunitní odpověď proti širokému spektru HIV kmenů. S HIV nebo AIDS žije po celém světě aktuálně přibližně 37 milionů lidí, z nichž víc než dva miliony jsou děti. V Česku se podle statistik Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu nakazilo virem HIV od roku 1985 víc než 3 200 lidí, z toho u víc než 600 propukla nemoc AIDS a 289 z nich zemřelo.

Spustit audio
 • Čtyři australské děti ukradly auto, sbalily pruty a utekly z domova. Našli je 900 kilometrů daleko

  15. červenec 2019
  teenagers - auto

  Čtyři děti z australského Queenslandu ukradly auto, sbalily rybářské náčiní a vyrazily na dobrodružnou cestu. Jedno z nich nechalo doma dopis na rozloučenou. Policie je našla 900 kilometrů od domova. 

  Školáci ve věku 10 až 14 let vyrazili na cestu v autě, které patřilo otci jednoho z nich. Z města Rockhampton, ve kterém žili, odjeli nejspíš v noci ze soboty na neděli. Po cestě podle všeho plánovali rybařit, aby ušetřili peníze za jídlo. Urazili ale pouze 140 kilometrů, než jim došlo palivo. Na čerpací stanici ve městě Banana proto doplnili nádrž a bez placení ujeli. Ve skupině byl jeden 14letý a dva 13letí chlapci. Nejmladší byla 10letá dívka. Když je zastavila policie, zamkli dveře a odmítali z auta vystoupit. Policista proto obuškem rozbil okno.

  Očekává se, že děti budou obviněny až poté, co je policie vyslechne. Může tak ale učinit až v přítomnosti jejich rodičů. Důvod jejich útěku tak zatím není známý. Podobným příběhem chlapce, který se svým kamarádem ujel z domova autem, se před pár lety nechal inspirovat slovinsko-český režisér Olmo Omerzu a na základě novinové zprávy vymyslel celovečerní film. V kinech byl uveden pod názvem Všechno bude a letos na jaře vyhrál Českého lva.

 • Francie zavede daň na mezinárodní lety, letenky ze země budou dražší

  15. červenec 2019
  Francouzské aerolinie

  Francouzská vláda oznámila, že od roku 2020 zavede daň na všechny mezinárodní lety. Daň by měla každoročně generovat příjmy ve výši 200 milionů amerických dolarů (tedy asi 4,5 miliardy korun), které chce vláda investovat do čistších dopravních technologií a infrastruktury.

  V závislosti na ceně letu by mohla daň činit v přepočtu 40 až 450 korun na letenku. Ekologická daň se nebude vztahovat na vnitrostátní lety ani na lety přilétající do Francie. Z daňové povinnosti budou vyloučeny také lety do zámořských teritorií, jež jsou stále pod francouzskou vládou.

  Mluvčí Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA) Anthony Concil vyjádřil nesouhlas s daní a zpochybnil její efektivnost. „Daně nebudou mít za následek nic, co by leteckému průmyslu pomohlo v jeho úsilí o udržitelnost.“ Národní vlády by podle něj měly naopak leteckým společnostem pomoct s investicemi do čistších paliv a pokročilejších technologií. Environmentální aktivisté jsou ale s rozhodnutím spokojení a považují ho za krok správným směrem.

  Podobné ekologické daně fungují již například v Německu, Itálii nebo Velká Británii. Dlouhodobou daňovou úlevu na letecké pohonné hmoty se v současnosti snaží zvrátit i další evropské státy.

  Podívejte se taky na Jak omezit emise z letecké dopravy? Řešením mohou být dražší letenky i podpora železniční dopravy.

 • Díky virálnímu příspěvku na Twitteru bude mít Turecko svůj národní den sázení stromů

  15. červenec 2019
  Studie přichází i s plánem, kde by se nové stromy mohly nacházet (ilustrační foto)

  „Mám nápad,“ napsal ve svém příspěvku na Twitteru Enes Şahin a jeho nápad zaujal Turecko. Şahin navrhl zavedení dne, kdy by lidé po celé zemi sázeli stromy. „Pojďme dát světu příklad a odkázat následujícím generacím zelenou zemi.“ Jeho příspěvek se rychle stal virálním. Zareagovalo na něj více než 55 tisíc lidí, všimla si ho také mladá politička Rumeysa Kadak a Turecko se díky němu nakonec do sázení stromů skutečně pustí.

  Kadak, nejmladší poslankyně v tureckém parlamentu, přislíbila, že se ho pokusí prosadit. Jen pár hodin poté zareagoval na příspěvek i sám prezident Recep Tayyip Erdoğan. „To je skvělý nápad, Enesi. Vždy jsme usilovali o zelenější Turecko a pokračujeme v tom i nadále. Moji přátelé a já přijmeme veškerou zodpovědnost za to, že budeme mít národní den sázení stromů,“ přislíbil prezident. Svůj den sázení stromů už má řada zemí, mezi nimi například Austrálie, Keňa, Severní Korea nebo Írán. 

  Sázení ve velkém je po světě čím dál populárnější. Stromy jsou přínosné nejen pro kvalitu ovzduší, ale i půdy. Rekord v počtu vysazených stromů za jeden den drží Indie, kde bylo ve státě Madhjapradéš vysazeno najednou 66 milionů stromků.

  V Česku se lidé mohou do sázení zapojit například v rámci iniciativy Ministerstva životního prostředí a Nadace Partnerství, která má za cíl v Česku vysázet 10 milionů stromů.

 • Marihuana rozjedla Ameriku. Ve státech s legálním užíváním výrazněji vzrostla spotřeba cukrovinek

  12. červenec 2019
  03780859.jpeg

  Ačkoliv užívání marihuany na rekreační úrovni není ve Spojených státech amerických legální na federální úrovni, je tato aktivita povolena v 11 tamějších státech a ve Washingtonu, D.C. Rozmach této činnosti s sebou nese nečekané důsledky, kterými může být třeba vliv na jiné obchodní sektory.

  Podle dat společnosti Nielsen, zaměřující se na výzkum trhu, se v oblastech, kde se smí konopí užívat, zvedly za poslední roky tržby z prodeje cukrovinek a drobných sladkých i slaných pochutin výrazně více než ve zbylých oblastech. „Vědecké výzkumy i zkušenosti uživatelů naznačují, že užívání marihuany zvyšuje chuť k jídlu a subjektivní požitek z něj,“ stojí na webu agentury, která si tímto zvýšený nárůst tržeb v „marihuanových“ státech vysvětluje. Podle agentury nárůst poptávky může pro potravinářské firmy znamenat nové obchodní příležitosti. Očekává také růst poptávky po jedlých výrobcích obsahujících kanabidiol (CBD), ale nikoliv THC, které způsobuje psychoaktivní efekty marihuany. Podle některých uživatelů však i tyto výrobky přinášejí pozitiva jako zlepšení pozornosti, úlevu od bolesti nebo zlepšení spánku. Dle společnosti Nielsen by toto odvětví v roce 2025 mohlo mít hodnotu až 6 miliard.

 • Manželství, žárlivost a nevěra, těmto tématům se věnují nově objevené Kubrickovy scénáře z 50. let

  12. červenec 2019
  Stanley Kubrick při natáčení filmu 2001: Vesmírná odysea

  „Manželství je dlouhá hostina, během které jsou dezerty servírované jako první chod…,“ tato věta stojí v úvodu jednoho z nově nalezených scénářů Stanleyho Kubricka s názvem Ženatý muž. Kromě toho se v jeho pozůstalosti nedávno našla další dvě nedokončená díla s názvem Perfektní manželství a Žárlivost. Všechna se na v součtu zhruba 60 ručně opoznámkovaných stranách věnují tématům manželství, žárlivost a nevěra.

  Scénáře vznikly mezi lety 1954 a 1956, kdy Kubrick procházel manželskou krizí se svou druhou ženou, tanečnicí a herečkou Ruth Sobotkou. „Jedná se o velké množství nového materiálu, o kterém jsem dosud nikdy neslyšel, jsou to projekty, které Kubrick chtěl realizovat, ale nestalo se tak,“ vysvětlil jeden z hlavních znalců Kubrickova díla, profesor filmových studií na britské Bangorské univerzitě Nathan Abrams. Některé ze zaznamenaných nápadů se i tak dostaly do Kubrickových novějších filmů, především do mysteriózního erotického dramatu Eyes Wide Shut, konkrétně jde třeba o manželskou hádku opilého muže a jeho ženy. Tento měsíc se u příležitosti dvacetiletého výročí natočení filmu na pulty dostala také Abramsova kniha Eyes Wide Shut: Stanley Kubrick and the Making of His Final Film, která však informace z nově nalezených dokumentů neobsahuje. Podle Abramse jsou objevené materiály cenné i z dalších důvodů. „Padesátá léta jsou nejméně zmapovanou částí Kubrickovy kariéry. Moc toho dosud nevíme ani o jeho tehdejší manželce, proto se jedná o cenný nález,“ vysvětluje. Díla jsou uložena v Kubrickově archivu, který spravuje londýnská University of the Arts.

  Podívejte se taky na Filmař a umělec Arthur Jafa: Chtěl jsem vytvořit cool kinematografii, která bude jako černá hudba.

 • Kolumbijský biskup chce bojovat se zločinem. Pokropí celé město svěcenou vodou z helikoptéry

  12. červenec 2019
  Buenaventura, Kolombia

  „Je třeba porazit ďábla,“ prohlásil Rubén Darío Jaramillo Montoya, biskup z města Buenaventura. Vykonat masový exorcismus se rozhodl kvůli narůstající kriminalitě, která město sužuje. Poslední kapkou byl nález těla desetileté dívky, kterou pravděpodobně umučil její strýc.

  „Musíme se v Buenaventuře zbavit ďábla, abychom se mohli vrátit ke klidu, který naše město ztratilo vinou tolika zločinů, korupce, zla a pašování drog,“ uvedl Montoya. Na pomoc mu přispěchala i armáda, která pro vymítání poskytla vojenský vrtulník. Akce proběhne tento víkend během oslav patrona města svatého Bonaventury. Buenaventura je největším kolumbijským přístavem na pobřeží Pacifiku a dlouhodobě bojuje s chudobou a se závažnou kriminalitou spojenou hlavně s obchodem s drogami. Podle organizace Human Rights Watch je situace v Buenaventuře jedna z nejhorších v Kolumbii i celém regionu. Mnoho čtvrtí je terorizováno kriminálními gangy, které unáší a mučí lidi. Často je také rozsekají a někdy ještě zaživa pohodí do moře. Policie dokonce objevila i několik domů, které podle místních fungovaly v podstatě jako lidská jatka, kde gangsteři oběti zaživa rozsekávali. Po roce 2014 se situace sice o něco zlepšila i díky práci komunitních a charitativních organizací, letos ale došlo opět k výraznému nárůstu vražd. Za prvních pět měsíců roku policie eviduje ve městě s asi 330 000 obyvateli 51 vražd, to je o 20 víc než loni.

 • Bon Iver vydal dvě nové písničky a oznámil desku s tajemným názvem „i, i“

  12. červenec 2019
  Justin Vernon aka Bon Iver

  Justin Vernon, působící pod pseudonymem Bon Iver, včera na Twitteru oznámil, že novou desku vydá už příští měsíc, a to konkrétně 30. srpna. Zároveň nasdílel obal i tracklist a do světa vydal hned dvě nové písně. Pustit si je můžete na YouTube i s originálními textovými videi, která jsou dnes už pro Vernonovu pozdní tvorbu typická.

  Na albu se podíleli například Bryce a Aaron Dessnerovi z kapely The National nebo písničkář James Blake či Bruce Hornsby, ale uslyšíme na něm i třeba Brooklynský dětský sbor. V tiskové zprávě Vernon uvedl: „Mám pocit, že tohle je moje zatím nejdospělejší album. Nebo přinejmenším nejvíc ucelené. Všichni si tak nějak procházíme životem, a když začne konečně vycházet slunce, teprve tehdy získáme nějaký odstup. A až ten odstup pak dovoluje vytvářet mnohem upřímnější a poctivější hudbu.“ Na oficiálních stránkách kapely se pak dá nalézt i text, který vysvětluje, že tato čtvrtá deska uzavře kruh ročních období, počínající albem For Emma, Forever Ago, které bylo zimní. Následující „i, i“ prý totiž v sobě má étos podzimu. Název je to tajemný a mnohoznačný a sám Vernon říká, že může pro každého znamenat něco jiného. Cokoliv vztahujícího se k nám samým a k naší identitě či přímo jejímu hledání.

 • Vlastnictví auta je v Americe vyžadováno zákony, tvrdí akademik Shill

  11. červenec 2019
  Dálnice v noci

  Zákony v USA jdou naproti automobilismu. Více než třetina některých měst je pokryta parkovišti. Gregory H. Shill z University of Iowa tvrdí, že v Americe řízení auta vyžadují zákony. Podle něj i díky tomu ve Spojených státech každý rok na silnicích zemře 40 tisíc lidí a 4 miliony se jich vážně zraní. Američané proto mají vysokou šanci, že přijdou kvůli dopravním nehodám o své blízké.

  Jak Shill píše ve svém článku pro americký magazín The Atlantic, jedno ze základních lidských práv, svoboda pohybu, je v Americe spjato s řízením. Nejvyšší soud USA v 70. letech dokonce označil vlastnictví auta za „v podstatě nezbytnost“. Rozsudek soudu vypovídá o Americe – na autech je závislá dobrovolně, ale také ze zákona. Od počátku automobilismu totiž federální i státní vlády nebyly schopny reagovat na problémy s ním přicházející, naopak jej podporovaly, aniž by vnímaly negativa. Místo toho, aby se pouze vytvořily podmínky pro lidi, kteří chtějí řídit, se šlo jinou cestou. Zákony tak nyní po všech vyžadují, aby řídili anebo se sžili s důsledky automobilismu. Vlastnictví aut je podporováno finančně, pro auta se staví náročná infrastruktura, která často tvoří fyzickou bariéru uprostřed měst, zákony vyžadují mnoho parkovacích míst, jež zabírají více než třetinu plochy některých amerických měst, nebo se celé čtvrtě plánují tak, že tam kvůli nízké hustotě obyvatel ani není možné zavést efektivní veřejnou dopravu a lidé jednoduše musí jezdit auty. Jak však připomíná Shill, mnoho z těchto problémů je způsobeno zákony a ty lze změnit. „Žádný boj za spravedlnost v Americe nebyl úspěšný bez změny zákonů. Boj proti nadvládě automobilů nevyjímaje,“ uzavírá Shill.

  Podívejte se také na Auta jsou přežitek, ale dobře se v nich bydlí i medituje. Jak se mění náš vztah k nim? nebo Stává se z auta překonaný symbol statusu? Jak pro koho. Cyklista a řidič o známých debatních klišé.

 • Lidé si oblíbili odpadní lagunu u Novosibirsku. Kvůli průzračné vodě se u ní fotí na Instagram

  11. červenec 2019
  Lidé si oblíbili odpadní lagunu u Novosibirsku

  Ruská energetická společnost varovala instagramery, aby neplavali v tyrkysově modré laguně na Sibiři poblíž města Novosibirsk, které se začalo přezdívat novosibirské Maledivy. Fotogenická vodní nádrž totiž vznikla jako odpadní laguna pro tamní elektrárnu, kde se skladuje popel ze spalování uhlí. Voda v laguně obsahuje nebezpečné látky, jako vápenaté soli a další oxidy kovu.

  Navzdory varováním zůstává umělé jezero oblíbeným místem pro selfie, svatební oslavy a různé instagramové modelky a modely. „Minulý týden se z naší odpadní laguny stala na sociálních sítích celebrita,“ uvedly minulý měsíc sibiřské elektrárny. Firma navíc návštěvníky varovala, aby z laguny nepili a ani se v ní nekoupali, protože znečištěná voda může vyvolat alergickou reakci. I přesto podle fotek na Instagramu na březích jezera pózují lidé, a minimálně jeden z nich se dokonce vydal na hladinu na nafukovacím jednorožci. Někteří navíc vtipkují, že voda chutná po křídě nebo sladce, není ale známo, zda ji skutečně pili. Jeden z fotografů, kterého citovaly noviny Siberian Times, uvedl, že laguna voní jako prášek na prádlo. Lidé však neriskují pouze alergickou reakci, ale přímo utonutí. Dno jezera je totiž bahnité a plavci se do něj mohou propadnout. Bez pomoci druhých se z něj dostanou jen těžko. Varování elektráren ale možná vyšlo naprázdno a spíše přilákalo další zvědavce, píše britský deník Guardian. Na fanouškovském profilu laguny je totiž už více jak dvě stě příspěvků.