Vědci z Loch Ness Centre shání dobrovolné lovce monster. Plánují totiž další pátrání po příšeře Nessie

7. srpen 2023

Od prvního hlášeného výskytu Lochnesské příšery v roce 565 n. l. bylo podle oficiálního registru zaznamenáno více než tisíc případů, kdy lidé údajně legendární zvíře, které by mělo číhat ve vodách jezera Loch Ness ve Skotsku, viděli. Nyní centrum Loch Ness zahajuje své největší pátrání po staré Nessie za posledních 50 let – a o pomoc žádá také veřejnost.

Tým turistické společnosti Loch Ness Centre se spojil s Loch Ness Exploration, organizací, která sama sebe popisuje jako nezávislý a dobrovolný výzkumný tým. Společně nabízí šanci veřejnosti připojit se k týmu a podílet se tak na pátrání po bájné příšeře

„Hledáme začínající lovce příšer, kteří by se zapojili do víkendu, který se bude konat v sobotu 26. a v neděli 27. srpna. Pátrání je největší svého druhu od doby, kdy Loch Ness Investigation Bureau v roce 1972 jezero prozkoumalo, informovala na svém webu organizace The Loch Ness Centre. Podle centra bude výzkumný tým k prohledávání vody používat termální drony a také hydrofon k detekci akustických signálů, které připomínají „volání Nessie“.

Oficiální rejstřík pozorování lochnesské příšery uvádí, že v tomto roce byly hlášeny tři případy pozorování bájného živočicha. V červnu jeden pár tvrdil, že zahlédl 65 stop dlouhý útvar pohybující se těsně pod vodní hladinou.

Nejikoničtější fotografie z jezera Loch Ness, která zachycuje zrnitý obrázek něčeho, co vypadá jako stvoření s dlouhým krkem, byla dlouho považovaná za podvod. Tým výzkumníků však v roce 2019 přišel s tím, že na snímku může být obří úhoř. „V jezeře Loch Ness je velké množství úhoří DNA,“ řekl podle CNN Neil Gemmell, genetik z novozélandské univerzity v Otagu.

V červnu britský podnikatel David Fishwick britskému rannímu pořadu This Morning show řekl, že nabízí odměnu 25 000 liber za definitivní důkaz existence monstra.

Spustit audio
 • Šumění vodopádu nebo zpěv ptáků. Zvuky přírody jako terapeutický nástroj v domovech pro seniory

  26. září 2023
  vodopády řeka kaskády voda

  Nový multidisciplinární výzkum se zaměří na zvuky přírody a jejich pozitivní vliv na obyvatele domů s pečovatelskou službou. Výzkumníci z Univerzity v Gloucestershire budou seniorům pouštět zvukové stopy přírody. O projektu informuje BBC News.

  Vodopády, zpěv ptáků a mořské vlny budou přehrávány prostřednictvím reproduktorů rozmístěných v místnostech. Výzkumníci chtějí na základě analýzy dat vyhodnotit vliv „poslechu přírody“ na obyvatele domovů důchodců. Na projektu se podílí tým vědců z oblasti společenských věd, muzikologie a kulturních studií. Projekt financuje UK Research and Innovation a Medical Research Council.

  Vedoucí výzkumná pracovnice z Gloucestershirské univerzity, profesorka Abigail Gardnerová, uvedla: „Projekt bude novým příspěvkem k výzkumu zvuku a stárnutí, který lze využít k rozvoji přístupů ústavní zdravotní péče. Chce také vytvořit základnu pro rozšíření terapeutických nástrojů pro zlepšení duševního zdraví a pohody starších lidí. Zvuky přírody se tak mohou stát dalším nástrojem péče“.

  Výzkum má umožnit podrobné posouzení a rozvoj přístupů k identifikaci přirozených zvuků jako nástroje pro zlepšení pohody starších lidí v pečovatelských domech a dalších zařízeních.

 • Šéf Spotify: Umělec může použít AI, obsah platformy ale nesmí sloužit jako zdroj strojovému učení

  26. září 2023
  Daniel Ek

  Šéf švédské streamovací služby Spotify Daniel Ek tvrdí, že nemá v plánu úplně zakázat obsah vytvořený umělou inteligencí. Jak řekl BBC, existují oprávněné způsoby využití této technologie při tvorbě hudby. Umělá inteligence by ale neměla být používána k tomu, aby se vydávala za lidské umělce bez jejich souhlasu.

  Šéf a zakladatel Spotify uvedl, že o využití umělé inteligence v hudbě se bude pravděpodobně diskutovat „mnoho a mnoho let“. Ačkoli AI není na platformě zakázána ve všech formách, společnost nedovoluje, aby byl obsah platformy používán k trénování modelu strojového učení, který by pak mohl vytvářet hudbu samostatně. Začátkem letošního roku platforma Spotify stáhla skladbu s umělou inteligencí naklonovanými hlasy interpretů Drakea a The Weeknda. Umělci přitom nevěděli, že v písni Heart on My Sleeve byly použity klonované verze jejich hlasů.

  Švédská streamovací služba Spotify také letos v květnu smazala desítky tisíc písní, které na platformu nahrál americký startup Boomy. Společnost má podezření, že u těchto skladeb docházelo k umělému zvyšování jejich poslechovosti pomocí internetových botů, kteří se vydávali za skutečné posluchače.

  „Umělé streamování je dlouhodobý problém v celém odvětví, na jehož odstranění se Spotify snaží pracovat,“ uvedla v prohlášení švédská společnost. Startup Boomy, založený v roce 2018 v Kalifornii, umožňuje svým uživatelům generovat vlastní písně za pomoci umělé inteligence. Na těchto dílech pak mohou vydělávat prostřednictvím platforem, jako je Spotify. Výše odměny závisí právě na počtu posluchačů, kteří si skladbu poslechnou.

  Umělci se stále častěji ozývají proti používání umělé inteligence v kreativních odvětvích. Minulý měsíc například irský hudebník Hozier uvedl, že kvůli hrozbě, kterou AI představuje pro jeho profesi, zváží stávku. Pro BBC uvedl, že si není jistý, zda technologie „splňuje definici umění.“

 • Lidé seděli v první třídě vedle psa, co slintal a prděl. Aerolinka je odškodnila

  26. září 2023
  pes prdění výraz

  Novozélandský pár dostal zpět 1 410 dolarů jako odškodné poté, co během 13hodinového letu seděl vedle prdícího a slintajícího psa. Peníze chtějí manželé věnovat na výcvik asistenčních psů.

  Gill Press řekla deníku Insider, že byla odhodlána získat nějakou kompenzaci poté, co si se svým manželem Warrenem během třináctihodinového letu z Paříže do Singapuru museli přesednout z první třídy do běžné ekonomické. Důvodem jejich přesunu byl smrkající a slintající pes na vedlejším sedadle.

  Gill uvedla, že její manžel mluvil s leteckým personálem, který dvojici informoval, že jediná volná místa jsou v zadní části ekonomické třídy. Manželé se proto nejdříve rozhodli zůstat na svých prémiových sedadlech. Po podání večeře se pokoušeli usnout, pes ale v tu chvíli začal navíc prdět. To už na ně bylo moc. Letuška manželům nabídla dvě místa v ekonomické třídě s tím, že mohou vyplnit zprávu o incidentu a letecká společnost je po letu kontaktuje. Teprve po několika měsících dohadování se Singapore Airlines získal manželský pár podle svých slov konečně adekvátní odškodné.

  To je to nejmenší, co mohli udělat,“ řekla Gill. „Kdyby chtěli být opravdu vstřícní, mohli nám dát mnohem víc.“ Manželé uvedli, že jsou v kontaktu s organizací Blind Low Vision NZ, která poskytuje vodicí psy nevidomým nebo slabozrakým Novozélanďanů, jíž chtějí peníze věnovat. Organizace odmítla žádost Insideru o komentář s odkazem na ochranu osobních údajů.

 • Policie zadržela Afroameričana na základě technologie rozpoznávání obličeje. Trestný čin měl spáchat ve státě, ve kterém nikdy nebyl

  25. září 2023
  afroameričan pouta policie zatčení

  Randal Quran Reid jel loni den po Dni díkůvzdání ke své matce, když ho policie zastavila na rušné ulici ve státě Georgie a zatkla ho. Než ho policisté převezli do vězení, řekli mu, že ho hledají za zločiny, které měl údajně spáchat v Louisianě - ve státě, ve kterém Reid údajně nikdy nebyl. „Byl jsem zmatený a byl jsem naštvaný, protože jsem nevěděl, co se děje,” řekl Reid agentuře AP. Reid tento měsíc podal žalobu ze zneužití technologie na rozpoznávání obličeje.

  Devětadvacetiletý Reid je teď jedním z nejméně pěti Afroameričanů, kteří v posledních letech podali žaloby na orgány činné v trestním řízení s tím, že byli chybně identifikováni technologií na rozpoznávání obličeje a na základě této chyby poté i neprávem zatčeni.

  Tato technologie umožňuje orgánům činným v trestním řízení předávat snímky z videokamer do softwaru, který dokáže obličeje srovnávat s fotkami ve vládní databázi a najít možnou shodu s hledanými osobami. Kritici tvrdí, že to má za následek vyšší míru chybné identifikace lidí s tmavou barvou pleti. Příznivci naopak tvrdí, že tato technologie byla zásadní při dopadení drogových dealerů, vyšetřování vražd a hledání pohřešovaných osob.

  „Používání této technologie ze strany vymáhání práva, i když jsou zavedeny normy a protokoly, vytváří vážné obavy o občanskou svobodu a soukromí,“ řekl Sam Starks, hlavní právník společnosti The Cochran Firm v Atlantě, která zastupuje Reida. Starks také dodal, že technologie sama o sobě není úplně spolehlivá. Žaloba Reida byla podána 8. září u federálního soudu v Atlantě. Jako obžalované jmenuje šerifa Josepha Lopinta a detektiva Andrewa Bartholomewa.

  Bartholomew se podle žaloby spoléhal pouze na shodu generovanou technologií na rozpoznávání obličeje. Na základě ní vydal zatykač na Reida v domnění, že se jedná o stejného muže, který v červnu 2022 použil kradenou kreditní karta k nákupu dvou peněženek za více než 8 000 dolarů. Bartholomew neprovedl ani základní prohlídku pana Reida, která by odhalila, že pan Reid byl v Georgii, když došlo ke krádeži, stojí v žalobě.

 • Neonacistických fitness klubů poslední dobou přibývá nejen v USA, ale i v Evropě

  25. září 2023
  neonacismus pochod řecko extrémní pravice zlatý úsvit neonacisté neonacista

  Takzvané Aktivní kluby jsou na vzestupu, a to nejen ve Spojených státech, ale také v Kanadě a některých evropských státech. Upozorňuje na to americký server VICE News. Jedná se o neonacistické fitness kluby, které se zaměřují na kondiční trénink a trénink bojových umění.

  Podle nové zprávy Counter Extremism Project, kterou má server VICE News k dispozici, byl první takzvaný Aktivní klub vytvořený na konci roku 2020 a od té doby jich v USA, Kanadě a Evropě přibylo nejméně dalších 100.

  „Je to bezprecedentní růst. Nikdy jsem neviděl, že by síť v pravicovém extremismu rostla tak rychle. Vybudování nadnárodní sítě obvykle trvá roky,“ řekl VICE News Alexander Ritzmann, autor zprávy a hlavní poradce Counter Extremism Project.

  Aktivní kluby by se daly popsat jako místní neonacistické skupiny postavené na myšlence společně cvičit a trénovat bojová umění – typicky box a brazilské jiu-jitsu. Jedná se o výslovně bělošské nacionalistické skupiny, ale stejně jako některé jiné moderní rasistické skupiny se v nejlepším případě snaží skrýt své skutečné úmysly. Skupiny jsou řízeny poloautonomně na místní úrovni a podle zprávy mohou mít od pěti do pětadvaceti členů.

  První Aktivní klub založil Robert Rundo na konci roku 2020 poté, co inspiroval podobnými kluby a aktivisty v Evropě. Rundo je americký neonacista známý svými kauzami a organizací pouličních bojů. Skrýval se také před federálním obviněním, za které byl loni na jaře zatčen.

  Skupiny se teď začaly objevovat také v běžném životě, v USA zejména na protestech proti LGBTQ komunitě, kde pořádaly bojové turnaje. Velké akce se konají i mimo Spojené státy. Podle příspěvků na sociálních sítích Active Club Canada nedávno uspořádali národní akci, na kterou přišli členové z deseti klubů, které jsou roztroušeny po celé zemi, a společně trénovali.

 • Včelkám na avokádových polích pomáhají s opylováním moderní technologie

  25. září 2023
  Včela

  Společnost BloomX našla způsob jak mechanicky opylovat květy - a to podobným způsobem, jako to dělají včely. Firma se zatím zaměřuje na dvě plodiny – borůvky a avokáda. Díky technologiím jsou schopny je opylovat i v místech, kde žijí nízké počty včel.

  Hlavní produkt firmy se nazývá „Robee“. Na první pohled vypadá jako velká sekačka na trávu. Má ale dvě mechanická ramena, která trčí z obou stran. Ta vibrují, a když je otřete o rostliny borůvek, uvolní pyl. Úroveň vibrací byla údajně navržena tak, aby napodobovala čmeláky, které používají svá křídla k pohybu květů.

  Dalším produktem BloomX je „Crossbee“, ruční nástroj pro sběr a šíření lepkavých pylových zrn mezi avokádovými stromy. Zařízení se nyní používá v Jižní Americe, Jižní Africe, Španělsku, USA a Izraeli. Podle dat společnosti BloomX se díky tomuto produktu může zvýšit sklizeň ovoce až o 30 %.

  Oba produkty jsou řízeny softwarovým systémem založeným na AI propojeným s aplikací pro mobilní telefony. Každý je také vybaven nástrojem GPS, aby pracovníci farmy věděli, které oblasti pole už ošetřili. „Nenahrazujeme včely... ale spíše nabízíme farmářům účinnější metody opylování a snižujeme závislost na komerčních včelách,“ řekl BBC spoluzakladatel a jednatel společnosti Thai Sade.

  Bohužel pro zemědělce včelí populace po celém světě vymírá kvůli faktorům, jako je změna klimatu, nebo používání pesticidů. Evropské včely také bojují s parazitickým roztočem zvaným varroa destructor.

 • LinkedIn se stáhl z Číny, mladí lidé proto začali hledat práci pomocí Tinderu

  22. září 2023
  Tinder

  Mladí Číňané stále častěji využívají seznamovací aplikaci k hledání volných pracovních míst v době prudce rostoucí nezaměstnanosti absolventů v zemi. Tento trend však vyvolává obavy mezi uživateli platformy i v samotném Tinderu. Ten využívají jako přímou náhradu za LinkedIn, který se v květnu stáhl z čínského trhu.

  Měsíc po dokončení studia módy měla Songsong pocit, že její hledání práce nikam nevede. Obyvatelka Pekingu se prostřednictvím e-mailu a pracovních stránek ucházela o více než 30 pozic, ale nedostala jedinou odpověď. Songsong se proto rozhodla vyzkoušet jinou platformu: seznamovací aplikaci Tinder. Dvaadvacetiletá dívka začala aktualizovat své profilové obrázky a nahradila selfie fotkami se vzkazem napsaným velkými červenými písmeny: Chybí někomu zaměstnanci? Momentálně hledám práci. Přijměte mě.

  „Na Tinderu jsem narazila na různé druhy inzerátů a profilů,“ řekla Songsong Sixth Tone. „Řekla jsem si: 'Proč bych si tady nemohla udělat reklamu, abych se více zviditelnila?“ Songsong patří k rostoucímu počtu mladých Číňanů, kteří se v souvislosti s nárůstem nezaměstnanosti absolventů obracejí na Tinder, aby si našli volná pracovní místa. Vzhledem k tomu, že podle Národního statistického úřadu míra nezaměstnanosti mladých lidí v Číně začátkem letošního roku překročila 20 %, používají čerství absolventi nejrůznější metody, aby získali výhodu na trhu práce. Využití Tinderu je tak nejnovější „vychytávkou“ při jejím hledání.

  Seznamovací aplikace jsou přitom v Číně nesmírně populární. Není přesně jasné, kolik mladých Číňanů Tinder používá, ale aplikace je populárnější než jiné mezinárodní seznamovací platformy, jako jsou Bumble a Hinge, přestože v Číně není oficiálně dostupná. A právě obtížný přístup k Tinderu je jedním z důvodů, proč jej někteří mladí Číňané považují za ideální platformu pro navazování kontaktů. Uživatelská základna je vychýlena směrem k lidem, kteří studovali v zahraničí nebo pracují pro mezinárodní společnosti.

  „Na Tinderu je skvělé, že se můžete spojit s lidmi mimo svůj obvyklý sociální okruh,“ řekla uživatelka Xing, která z důvodu ochrany soukromí uvedla pouze své příjmení. „Většina lidí na Tinderu má slušnou práci, takže je větší šance získat doporučení ve velké firmě. A na rozdíl od sítě LinkedIn vytváří Tinder intimnější atmosféru, protože první konverzace obvykle začíná vaším osobním životem.“

 • Proč se tak moc turistů vrací do Disneylandu? Je za tím vůně

  22. září 2023
  Disneyland

  Každoročně se do Disneylandu sjíždějí desítky milionů lidí a mnozí z nich si na výlet dokonce půjčují. Disneyho nadšenkyně Maddy Thompsonová z Phoenixu říká, že její manžel si kdysi našel druhou práci, aby zaplatil její, jak sama říká, „závislost na Disney“. „Jindy jsme zase odložili synovy zubní operace, abychom si mohli dovolit každoroční výlet do Disneylandu,“ říká. A není zdaleka sama. Vědecké zdůvodnění této nezvladatelné touhy teď přinesl server Los Angeles Times.

  Jedna z analýz ukázala, že 18 % návštěvníků Disneyho parku se zadluží, aby zaplatili za svou dovolenou v Disneylandu. Pro fanoušky, jako je Jeff Reitz z Huntington Beach, který navštívil Disneyland 2995 dní v řadě, se tyto zvyky mohou stát posedlostí. Podle odborníků odpověď na humbuk kolem Disneylandu ale může souviset s tím, jak je náš mozek nastaven. Ačkoli k neutuchající popularitě společnosti Disney nepochybně přispívá mnoho faktorů, někteří vědci se domnívají, že dovolená u Disneyho přece jenom vyvolává nutkavější cestovní chování než jiné. Touha znovu prožít dětské fantazie a touha po cestování jsou určitě důležité. Ale možná nejinovativnějším vysvětlením je náš čich.

  Po celém parku jsou rozmístěna zařízení známá jako Smellitzers, která na kolemjdoucí vystřelují pachy. Například Smellitzer u Cukrářského paláce a Cukrářské kuchyně vypouští na hlavní ulici vůni sladkých dobrot. „Smellitzer byl pojmenován po slavném houfnici, která odpalovala granáty z první světové války,“ popisuje Gavin Doyle, Disneyho nadšenec stojící za stránkou Disney Dose. „Místo toho, aby vystřelovala smrtící granáty, ale vypouští nádherné vůně,“ dodává.

  David Ludden, profesor psychologie na Georgia Gwinnett College, řekl deníku Los Angeles Times, že část úspěchu společnosti Disney spočívá ve schopnosti využívat vůně k „ovlivňování našeho chování na nevědomé úrovni“. „Čich je chemický smysl a je evolučně nejstarší, takže se přímo spojuje s emocionálními částmi mozku více než ostatní smysly,“ vysvětluje psycholog. A to je jedním z důvodů, proč se dospělí i děti nemohou tohoto zábavního parku nabažit.

 • Sensory atomových výbuchů objevily modré velryby. Vědci jsou nadšení

  22. září 2023
  Velryba

  Od 90. let 20. století naslouchá globální síť senzorů nepovoleným jaderným výbuchům. Jak se ale ukázalo, její vytvoření vedlo k nečekaným přínosům pro vědu. Posloužila například k identifikaci dosud neznámého hejna modrých velryb trpasličích, jak píše BBC Future.

  Po celé generace plavaly oceánem, aniž by se setkaly s lidmi. Některé z nich dorůstaly délky 24 m a dosahovali hmotnosti 90 tun. Donedávna jsme o hejnu modrých velryb trpasličích v Indickém oceánu nic nevěděli. Jejich objev v roce 2021 je o to pozoruhodnější, že byly nalezeny právě díky detektorům výbuchů. Paradoxně nebýt jaderných zbraní, nebyly by pozorovány.

  Mezinárodní monitorovací systém (IMS), který provozuje vídeňská organizace CTBT od 90. let, funguje díky čidlům po celém světě a rozrostl se na více než 300 zařízení, která mohou detekovat zvuk, tlakové vlny a další projevy jaderných výbuchů. Patří sem více než 120 seismických stanic, 11 hydroakustických mikrofonů v oceánech, 60 infrazvukových stanic, které zachycují velmi nízkofrekvenční neslyšitelný hluk, a 80 detektorů radioaktivních částic nebo plynů.

  V posledních zhruba deseti letech, kdy se otevřel vědecký přístup k datům, se vědci obrátili na IMS, aby zjistili více o událostech, ke kterým data chyběla. V červnu se stovky těchto vědců sešly na konferenci ve Vídni, aby se podělily o své poznatky. Výzkumníci z Německa ukázali, jak mohou hydroakustické senzory sítě monitorovat hluk způsobený lodní dopravou, tým z Japonska představil výsledky, jak využil IMS ke studiu podmořské sopečné činnosti, a brazilský výzkumník hovořil o infrazvuku generovaném polární září a aurorou australis. Další účastníci popsali snahy o detekci pádů lavinových ledovců na dálku - v návaznosti na předchozí výzkum, při němž byla síť nasazena ke sledování tání ledovců v Antarktidě.

  Pokud jde o modré velryby pygmejské, byly objeveny, když se australští vědci rozhodli poslouchat zvuky oceánu trochu jinak právě s pomocí hydroakustické sítě IMS. Nález nového podrodu velryb byl dobrou zprávou proto, že modré velryby trpasličí jsou velmi vzácné. Ve 20. století byly modré velryby vyloveny téměř na pokraj vyhynutí.

  Když architekti IMS budovali svou detekční síť, chtěli nejspíš o něco bezpečnější svět. Ale ani při této prozíravosti zakladatelé sítě pravděpodobně nepředpokládali všechna dnešní využití IMS.