V Bratislavě hořela loď hudebního klubu Pink Whale. Podle policie měl být požár založený úmyslně

15. květen 2024

V pondělí ráno zasahovali bratislavští hasiči u požáru lodi, na které funguje hudební klub Pink Whale. Ten je spojený hlavně s progresivní hudební scénou. Podle předběžných závěrů vyloučila policie jako příčinu požáru technickou závadu. Požár byl podle ní založen úmyslně.

„Ráno mě probudily telefonáty od přátel a hudebníků, že náš klub hoří. Okamžitě jsem tam běžel. U požáru zasahovalo 18 hasičů,“ řekl Ľubo Šoška, spolumajitel klubu Pink Whale.

V důsledku požáru shořel bar na horní palubě, sklad, část elektroinstalace a vodovod. Plameny nezasáhly podpalubí, takže konstrukce lodi zůstala nepoškozená. Zachránily se všechny tři pódia i hudební technika. I tak byla předběžně škoda odhadnuta na 50 tisíc eur, což je v přepočtu asi 1,2 milionu korun.

Na lodi a v jejím okolí se podle policie v pondělních ranních hodinách pohybovala neznámá osoba. Na základě toho zahájili vyšetřovatelé trestní stíhání ve věci poškozování cizí věci.

„Podle informací zřejmě neznámý pachatel dosud nezjištěným způsobem založil požár v areálu společnosti, který se nachází na pontonu na břehu Dunaje,“ uvedla pro slovenský web Denník N policejní mluvčí Jana Šimunková.

Motiv žhářského útoku zatím není jasný. Klub ale už v minulosti různým nenávistným útokům čelil, hlavně z řad bratislavských neonacistů, kteří například v posledních dvou letech devětkrát strhli duhovou vlajku na podporu LGBTQ+ lidí, která byla na klubu vyvěšená.

„Chceme věřit tomu, že oheň není nenávistný projev spojený s předchozím strháváním duhové vlajky, křikem nebo házením kamení na loď,“ uvedl klub Pink Whale na svém Facebooku. Na obnovu podniku spustil klub sbírku, požár založený cizí osobou pravděpodobně pojistka nepokryje. Potřebnou částku 50 tisíc eur už se podařilo vybrat a dokonce i překročit.

Spustit audio
  • Nová technologie má pomoct monitorovat hmyz. Mělo by se tak zabránit jeho vymírání

    7. říjen 2024
    Včela, včely, včelstvo, ilustrační

    Tým z oxfordské univerzity se snaží přijít na to, jak pomoci klesající populaci hmyzu. Na včely připevnili radarové značky, které snímají pomocí přijímače neseného na dronu. Pomocí této technologie mohou výzkumníci včely lépe lokalizovat a zaznamenávat tak jejich pohyb. Víc než 58 % rostlinných druhů je opylováno hmyzem. 40 % hmyzích druhů je ale ohroženo vyhynutím. Nová technologie nazvaná Biotracks by měla pomoci lépe porozumět právě tomu, co se děje s opylovači.

    „Na zemi máme radarový vysílač, malý štítek připevněný na hřbetě včely mezi křídly jako malý batoh a přijímač, který nese dron letící nad ní,“ vysvětlila pro BBC Radio Oxford vedoucí týmu Dr. Tonya Landerová z katedry biologie. Doufá, že se o zařízení podělí s dalšími výzkumníky. Podle týmu výzkumníků je důležité lokalizovat hmyz, monitorovat jeho chování a sledovat migraci rojů.

    Zpráva zveřejněná v časopise Biological Conservation v loňském roce varovala, že více než 40 procentům světových druhů hmyzu hrozí v příštích desetiletích vyhynutí. Jako zvláště ohrožené byly označeny můry a motýli, brouci hovniválové, mravenci a právě včely.

    Entomologové dosud pojmenovali přibližně milion druhů hmyzu, ale podle odhadů žije na planetě asi pět milionů druhů hmyzu a mnoho z nich by mohlo vyhynout dříve, než je věda zaznamená. Předpokládá se, že za úbytek hmyzu může ztráta stanovišť, pesticidy, nemoci a změna klimatu.

    Hmyz přitom hraje klíčovou roli v potravním řetězci. Je potravou pro ptáky, ale taky opyluje květiny. Hmyz je užitečný i na druhém konci potravního řetězce. Rozkládá obrovské množství živočišných výkalů a uhynulých zvířat a recykluje živiny zpět do půdy.

    Výhodou nové technologie je podle Landerové větší dosah. S Biotracks bude podle ní možné sledování z několika metrů rozšířit na celé pole. Technologie je už v provozu, ale s testováním hmyzu výzkumníci ještě nezačali. „Čekají nás velké věci, ale teď jsme v tom přechodném bodě,“ uvedla pro BBC Landerová.

  • Téměř 700 žen už ministerstvo odškodnilo za nezákonné sterilizace. Celý proces je ale komplikovaný

    7. říjen 2024
    Nemocnice, žena, nemocniční postel

    Ministerstvo zdravotnictví zatím obdrželo téměř 2 tisíce žádostí o odškodnění za nezákonné sterilizace. Číslo výrazně převyšuje původní odhady. Na diskusi s názvem Poslední šance, kterou pořádala organizace ROMEA, to uvedl vrchní ředitel sekce legislativy MZD Radek Policar.

    Z vyřízených 1400 žádostí Ministerstvo zdravotnictví uznalo 658. Dohromady jim jako odškodné ministerstvo vyplatilo téměř 200 milionů korun. „Původní odhad ministerstva zdravotnictví se pohyboval okolo 400 žádostí celkem, nakonec však podle aktuálních čísel přišlo 1979 žádostí, tedy pětinásobek,” uvedl pro server ROMEA Policar.

    Desítky žen se ale odškodnění ani nepokoušejí získat, protože z té doby nemají potřebnou zdravotní dokumentaci, uvádí server Heroine. Na problematický proces pro ROMEA upozornila právnička a psycholožka z Ligy lidských práv Jana Řepová. Jako důkaz by měly stačit i odborná vyjádření, svědecké výpovědi nebo třeba podklady jiných úřadů. Ty je ale často těžké po tak dlouhé době dohledat. Ministerstvo zdravotnictví tak podle Řepové v mnoha případech odmítá jiné důkazy než právě zdravotnickou dokumentaci.

    Sterilizace prováděné v rozporu se zákonem probíhaly v České republice (potažmo v ČSR) od konce 60. let 20. století. V roce 1973 stát umožnil i finanční motivaci žen. Poslední zaznamenaný případ systematické sterilizace, tedy operativního odstranění dělohy, je z roku 2007. Zákon o odškodňování nezákonně sterilizovaných občanů vstoupil v platnost v lednu 2022, po osmnáctiletém boji aktivistů a lidskoprávních organizací.

  • Globální krize bydlení už zasáhla i střední třídu. Praha je na tom nejhůř z celé Evropy

    7. říjen 2024
    Bydlení

    Ceny nemovitostí i nájmů stále rostou. Ve Spojených státech vzrostly dokonce o 54 procent. Platy ale nerostou stejně rychle jako nájmy. Téměř 9 % obyvatel průmyslově vyspělejších zemí světa věnuje více než 40 % svých příjmů na placení nájmu nebo nájemného. Na vině je i omezení výstavby obecních bytů.

    Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vzrostly ceny nájemného v letech 2015 až 2024 ve Spojených státech o 54 %, v Číně o 32 % a v EU o téměř 15 %. Ve velkých městech byl nárůst ještě větší – v některých se nájemné ve stejném období zdvojnásobilo. Dostupnost bydlení se celosvětově stala kritickým problémem, informuje španělský server El País. Města, která byla dříve dostupná, teď dosahují neudržitelných cen. Navrhovaná řešení, jako je výstavba dalších domů, omezení nájemného, nebo různé příspěvky na bydlení, šíření problému nezastavila.

    Původ současné krize by se dal vysledovat až k politice na konci 20. století, kdy vlády mnoha západních zemí omezily výstavbu veřejných bytů. Stárnoucí veřejné bydlení se místo pravidelné údržby nechávalo chátrat a často se bouralo, aniž by se stavěla náhrada.

    Stejně tomu bylo i v České republice. K tomu se ale přidala i rozsáhlá privatizace městských a obecních bytů. Města tak ve velkém přišla nejenom o možnost ubytovávat lidi v sociální nouzi, ale i ovlivňovat ceny realitního trhu. V Praze je teď podle nejméně dostupné bydlení v Evropě.

    Podle analýzy, kterou představili zástupci neziskových organizací zabývajících se problematikou bydlení vzrostly za posledních pět let ceny bytů o více než 50%, zatímco průměrné mzdy vzrostly pouze o 21%. A to i navzdory mírnému navýšení počtu postavených bytů nebo novým inovativním politikám. Podle textu webu Politico z konce loňského roku je v Praze na nákup bytu o 75 metrech čtverečních potřeba asi 25 ročních průměrných čistých platů.

  • Delfíni skákaví si hrají po celý život. Podle nové studie se u toho možná smějí

    4. říjen 2024
    Delfín skákavý

    Delfíni jsou známí svými velkými a nakažlivými úsměvy. Výraz obličeje podobný úsměvu používají při komunikaci s partnery během hry. Ale usmívají se skutečně? Podle nové studie zní odpověď „možná“.

    Delfín skákavý patří mezi nejinteligentnější a nejcharismatičtější tvory v živočišné říši. Je známý svou společenskou povahou a propracovanou zvukovou komunikací. Tito savci se dorozumívají pomocí bohatého repertoáru pískání a cvakání. Po celý život si také zachovávají hravé chování. To inspirovalo evoluční bioložku Elisabett Palagi ke zkoumání jejich mimických projevů. Spolu se svými kolegy z univerzity v italské Pise zkoumali výraz delfínů, který připomíná lidský úsměv. O jejich studii informuje El País a Sciencenews.

    Studie naznačuje, že gesto s otevřenou tlamou při hraní se pravděpodobně vyvinulo z kousání na obranu. Pozoruhodné ale je, že skoro 90 procent zaznamenaných výrazů s otevřenými ústy se u delfínů objevilo, když je mohli zaznamenat také spoluhráči. „Delfíni skákaví mohou navíc svou mimikou vyvolat zrcadlovou reakci,“ říká Palagi, hlavní autorka studie.

    Vědci analyzovali 1288 různých výrazů delfínů v zajetí, které byly zaznamenány na 837 videozáznamech ve dvou mořských zoologických zahradách v Itálii a Francii, když si hráli ve dvojicích a s lidskými trenéry. Autoři článku uznávají, že zkoumání vizuální komunikace u delfínů je náročné, ale právě zoologické zahrady poskytují cenné příležitosti k analýze. „Zvířata v ZOO nám umožňují pořizovat množství nahrávek. To umožňuje mnohem bližší pozorování jejich vizuální komunikace. Byl by zločin tuto možnost nevyužít,“ tvrdí Palagi.

    Přestože vědci v této studii nezkoumali akustické signály a vokalizace delfínů během hry, navrhují, aby se v budoucím výzkumu tyto prvky objevily. Podobně jako hmatové signály –⁠⁠⁠⁠⁠ například vzájemné tření těl a ploutví. Ty jsou často považovány za projev přátelství během hravých interakcí. „Lidé přijímají širokou škálu akustických a hmatových podnětů a věřím, že mnoho dalších savců využívá také více smyslových kanálů,“ říká Elissabett Palagi. „Rozhodně to stojí za další výzkum,“ dodává.

  • Britské děti jsou nejméně šťastné v celé Evropě. České jsou na tom jen o něco lépe

    4. říjen 2024
    Smutná žena

    Evropa je jedním z nejlépe prosperujících regionů na světě. Navzdory blahobytu se na kontinentu mnoho mladých lidí potýká s rostoucím poklesem životní pohody a problémy s duševním zdravím.

    Minulý měsíc vydala britská charitativní organizace Children's Society zprávu, která se zabývá pohodou mladých ve Spojeném království a jeho srovnáním s evropskými zeměmi. Spojené království se v ní umístilo na nejnižší příčce z celého kontinentu, píše Euronews.

    Zpráva 2024 Good Childhood Report zjistila, že v průměru 16 a půl procenta evropské mládeže je nespokojeno se svým životem. Dobře si vedly severské země Finsko a Dánsko, kde nízkou spokojenost se životem uvedlo pouze 10 procent respondentů. Naopak nejnižší míru životní spokojenosti mezi mladými lidmi vykázalo Spojené království, a to přes 25 procent.

    „Zjištění jsou alarmující,“ říká k výsledkům Jack O'Neill, manažer pro politiku a veřejné záležitosti v The Children's Society. „Víme, že krize životních nákladů ve Spojeném království má dopad na možnosti mladých lidí trávit volný čas nebo si užívat společenské akce s přáteli či rodinou,“ uvedl.

    Ve Spojeném království byl zaznamenán největší rozdíl v životní spokojenosti mezi zvýhodněnou a znevýhodněnou mládeží. To poukazuje na dopad socioekonomické nerovnosti na životní pohodu dětí. Dvě pětiny dotázaných dětí se obávají rostoucích cen. Obavy z toho, jak vyjít s penězi, se přenášejí i na mladé lidi a zvyšují jejich znepokojení. Kromě toho polovina dětí uvedla, že jim nedostatek peněz brání v účasti na školních aktivitách. Mezi další klíčové problémy pak patří obavy z bezpečnosti ve škole a šikany, jejíž míra je ve Spojeném království druhá nejvyšší v Evropě.

    Zpráva využívá k analýze životní spokojenosti mladých lidí údaje z různých zdrojů, včetně britského průzkumu domácností, každoročního průzkumu společnosti The Children's Society a programu OECD pro mezinárodní hodnocení žáků (PISA). Ačkoli se analýza zaměřuje na Velkou Británii, podobné trendy jsou patrné v celé Evropě, přičemž zprávy naznačují pokles životní pohody mladých lidí v několika zemích. Těsně lépe než Velká Británie skončilo Polsko s 24,4 procenty nespokojených dětí a jen o pár příček výš je pak Česko s 20,7 procenty.

  • Bert & Friends pokřtí svou první desku ve Foru Karlín. Odehrají při tom koncert „velký jako slon“

    4. říjen 2024
    Cover alba Bert & Friends –⁠⁠⁠⁠⁠ České moře

    České moře je první regulérní album kapely. Dosud Bert & Friends vydávali jen singly, EP nebo speciální živáky. První singl z alba – Night Rider vyšel už loni, s albem teď vyjde píseň i s klipem.

    Koncert v karlínském Fóru bude podle kapely velkolepý: „Chystáme nejkrásnější a nejrozmáchlejší koncert, co jsme kdy udělali, s krásnou až divadelní scénou. Jako support vystoupí umělec František Skála a Provodovjané, čili jeho projekt s dechovkou.“ Jediný letošní koncert u nás se odehraje ve Fóru Karlín 23. listopadu.

    V čele skupiny stojí Albert Romanutti, jehož autorský rukopis nezapře vystudovaného skladatele, ale zároveň také někoho, kdo chce dělat věci jinak a nově. Bert & Friends do českého popového rybníčku vnáší závan excentricity, která tady dlouho chyběla. Albert o nové desce říká: „Je jako ostrov, kam člověk může jet na výlet, nebo tam zůstat jako já.“ Album i koncert budou v duchu toho „českomořského konceptu“ –⁠⁠⁠⁠⁠ ostrov, pláž, exotika, moře. To vše vychází z jednoho ze dvou obrazů, které Albert při skládání namaloval, a který je také na obalu alba.

    Po prvotním virálu sóla Plody moří se Bertovi a spol. podařilo utvrdit svůj status zábavného, a přesto velmi sofistikovaného úkazu české scény. Mix barevného osmdesátkového dream popu, psychedelie a hezkých melodií nenechal nikoho na pochybách, že má před sebou velký objev. Po několika singlech a ikonických videoklipech kapela v roce 2019 vydala EP SUPR (nominované na Objev roku v Cenách Anděl) a odjela vyprodané turné, včetně naprosto plné MeetFactory v Praze. Loni kapela obdržela Cenu Anděl za videoklip roku k písni Piš mi básně z posledního oceňovaného EP Panna a netvor.

    Kapela Bert & Friends odlétá příští týden do Jižní Koreje a Japonska, kde jako možná jediná česká popová kapela odehraje dva koncerty na jazzových festivalech v Soulu (Seoul Forest Jazz Festival) a v Yokohamě (Yokohama Jazz Promenade), a to se speciálním setem KLASIRDO. S tím loni v rámci festivalu Prague Sounds vyprodali Rudolfinum. Radio WAVE bylo mediálním partnerem a vysílalo ho živě.

  • Deepfake porno v Jižní Koreji ohrožuje ženy. Vyvolalo protesty, sebevraždy i politické spory

    3. říjen 2024
    Dívka s telefonem

    Jižní Korea se potýká s vlnou nepovolených, explicitních deepfake videí a snímků. Sexuální obsah je čím dál snadnější vytvořit i šířit. Některé ženy, které se staly oběťmi, se následně léčí z traumatu nebo mají potíže mluvit s muži. Situace se zhoršila natolik, že vláda podnikla nutné změny v legislativě. Podle některých to ale nestačí.

    Deepfake porno v Jižní Koreji zaznamenalo vzestup. V srpnu se na internetu rozšířily seznamy škol, které se staly terčem tohoto sexuálního zneužívání. Mnoho dívek a žen narychlo odstranilo fotografie a videa ze svých účtů na Instagramu, Facebooku i dalších sociálních sítích. Tisíce mladých žen v reakci uspořádaly protesty, v nichž požadovaly důraznější kroky proti deepfake pornu. Teprve koncem září parlament upravil zákon, podle kterého je sledování nebo držení deepfake pornografického obsahu nezákonné, informoval server Japan Today.

    Většina podezřelých pachatelů v Jižní Koreji jsou dospívající chlapci. Podle pozorovatelů se zaměřují na své nezletilé kamarádky, příbuzné a známé ze zvědavosti nebo misogynie. Tyto útoky mohou zhoršit už tak problematické rozdělování mužů a žen. „Dospívající (dívky) musí znepokojovat to, zda jsou jejich spolužáci z řad chlapců dobrými lidmi. Jejich vzájemná důvěra byla zcela narušena,“ uvedla Shin Kyung-ah, profesorka sociologie na jihokorejské Universitě Hallym.

    Jedna z obětí šíření nepravdivého sexuálního obsahu se pokusila o sebevraždu, protože nechtěla dál trpět kvůli explicitním deepfake videím. Její dopis přečetla v parlamentu poslankyně Kim Nam Hee. Jiná oběť podle bývalé předsedkyně opoziční strany Park Ji-hyun omdlela a byla převezena na pohotovost poté, co obdržela sexuálně zneužívající deepfake snímky. Třicetiletá žena v rozhovoru pro agenturu AP uvedla, že musela přerušit doktorské studium ve Spojených státech. V roce 2022 jí totiž byla diagnostikována panická a posttraumatická stresová porucha.

    Pozornost se na toto téma upřela i vzhledem k srpnovému zadržení Pavla Durova, zakladatele aplikace Telegram. Ten čelí obvinění, že jeho platforma byla využívána k nezákonným činnostem včetně šíření sexuálního zneužívání dětí. Jihokorejská vláda uvedla, že Telegram se zavázal prosazovat politiku nulové tolerance vůči nelegálnímu deepfake obsahu.

    Kritici ale tvrdí, že v boji proti deepfake pornu úřady neudělaly dost, přestože v posledních letech došlo k nárůstu sexuálních trestných činů na internetu. Problém se stupňuje i kvůli vážným společenským sporům v Jižní Koreji, které se týkají genderových rolí, diskriminace na pracovišti, povinné vojenské služby pro muže i obecného sociálního tlaku na muže a ženy.

  • Ještě ne! Americká zpěvačka Mariah Carey odmítá zahájit předvánoční šílenství moc brzy

    3. říjen 2024
    Mariah Carey

    Uživatelé sociálních sítích se letos snaží urychlit příchod každoročního vánočního trendu – tající ledové královny Mariah Carey s jejím hitem All I Want From Christmas Is You. Tato skutečnost neunikla zpěvaččině pozornosti, která se rozhodla zasáhnout a nadšené milovníky Vánoc ještě na pár týdnů zabrzdit.

    Jen co začne podzim, minimálně nákupní centra se začínají připravovat na zimní sezónu. Zatímco na veřejných místech se lidé vynucené vánoční atmosféře vyhýbají, na hudební platformy a sociální sítě se pomalu, ale jistě vkrádá každoroční trend Vánoc – zpěvačka Mariah Carey se skladbou All I Want From Christmas Is You. Ta se, jako již tradičně, i v minulém roce umístila v období Vánoc i před nimi na nejvyšších příčkách žebříčku Billboard Hot 100.

    Současná nekorunovaná královna Vánoc se stala pojmem i díky vzestupu sociálních sítí, kde se už od začátku podzimu objevují reels vyobrazující zpěvačku v kostce ledu, která pomalu roztává za zvuku vánoční hudební klasiky. A právě v prvních říjnových dnech zpěvačka zveřejnila na sociálních sítích video, kde na palubě private jetu upozorňuje nejen kapitána letounu, ale i své fanoušky, že ještě nepřišel její čas.

    Video začíná úvodními tóny vánoční písně. „Tady váš kapitán –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vítejte na palubě, Mariah. Míříme na severní pól,“ následně vzkáže pilot zpěvačce. „Ještě ne! Omlouvám se. (…) Vždycky na mě pospíchají,“ odvětí nevěřícně Carey.

    V posledních letech Carey čeká s vydáním sezónního vánočního oznámení na konec října. Vtipný příspěvek obvykle zveřejní hned 1. listopadu, tedy den po Halloweenu. Jak vzpomíná server Rolling Stone, v loňském klipu jí skupina halloweenských strašidel pomáhala rozmrazit ledový blok, který nakonec úplně rozbila jedním ze svých vysokých tónů.

  • V mobilní klimatické komoře si můžete vyzkoušet život při 50 °C. Je to varování, říká autor

    3. říjen 2024
    Teplo

    V Paříži si díky experimentu badatele a výzkumníka Christiana Clota můžete vyzkoušet život v extrémním klimatu. Při vstupu do nákladního vozu zakusí teplotní sílu padesáti stupňů Celsia. Cílem projektu je podnítit veřejnost k jednání.

    „Odvážíte se vyzkoušet život při 50 °C?“ Tento vzkaz stojí na nákladním autě francouzského výzkumníka Christiana Clota. Vozí totiž „mobilní klimatickou komoru“ s místností vyhřátou na 50 °C. Horká místnost umožňuje odvážlivcům procházet se po koberci, číst si nebo si dokonce dát šálek čaje. Píší o tom francouzská média, například deník Le Monde.

    Instalace nazvaná Climate Sense staví lidi do klimatické situace za několik let, vysvětlil agentuře AFP Christian Clot, badatel a ředitel Institutu pro lidskou adaptaci se sídlem v Marseille, který experiment vytvořil a financoval. Zatímco v Indii, Pákistánu nebo Mexiku rtuť teploměru už k takovým extrémům šplhá, ve Francii by při současném vývoji oteplování v několika regionech mohlo být dosaženo maximálních teplot 50 °C po roce 2050.

    A jak vlastně lidské tělo může na takový teplotní šok zareagovat? „Zhruba po dvaceti minutách je čtení složitější a váš mozek ztěžkne,“ řekla Maëlys Lahure, studentka, která přišla experiment vyzkoušet. Do traileru vstoupil i důchodce se svou ženou. „Jsme trochu zvyklí sportovat, ale když jsme byli na běžeckém pásu, bylo nám horko,“ zhodnotil svou zkušenost Clélio. „Běžecký pás ukazoval 3,5 km/h, ale měla jsem pocit, že běžím rychlostí 6 nebo 7 km/h,“ dodává jeho žena.

    Ve výzkumných centrech existuje řada klimatických komor, které mohou měnit teplotu od -20 °C do 50 °C, stejně jako úroveň vlhkosti. Dosud ale nebyly mobilní, aby je mohla používat i široká veřejnost, doplňuje web La Presse.

    Christian Clot spustil koncept v roce 2021, ale teprve v posledních týdnech ho nechává testovat širokou veřejnost, uvádí server Le Monde. Od 30. září do 3. října třeba lákal návštěvníky na pařížský stavební veletrh Batimat. Podle Clota hypotéza pomáhá zvýšit povědomí a pokládá veřejnosti otázku: Co můžeme udělat dnes, aby se to nestalo? „Cílem není lidi vyděsit, ale zvýšit jejich vlastní povědomí,“ dodává.