Většina zdravotních přínosů marihuany je neprůkazná, zjistila rozsáhlá studie

13. leden 2017

Podle výzkumu, který vznikl pro americkou vládu, neexistují přesvědčivé důkazy o pozitivním efektu marihuany na většinu nemocí, které má ulehčovat nebo léčit. Průkazně pomáhá jen ve třech případech – snižuje nevolnost a zvracení v důsledku chemoterapie, pomáhá při léčbě chronické bolesti a zmirňuje křeče způsobené roztroušenou sklerózou. Výzkum také odkrývá nepříjemné pravdy v souvislosti s legalizací marihuany v USA. Ve státech, kde byla marihuana legalizována, je větší šance, že se k ní dostanou děti, kouření trávy by mohlo negativně ovlivnit jejich vzdělávání a sociální rozvoj. Užívání konopí také zvyšuje riziko vzniku schizofrenie a úzkostných poruch. Pravidelné kouření trávy je podle studie také spojené s chronickou bronchitidou a tvorbou hlenů. Zpráva přichází na svět v době, kdy je léčivá marihuana legální v 29 státech USA a její rekreační užívání je povolené v osmi státech a Washingtonu.

autor: vis
Spustit audio
 • Obchod v Hongkongu zastaví v reakci na dokument Seaspiracy prodej rybích produktů

  12. duben 2021
  rybářská loď - uhynulé ryby - následky zemětřesení - Chile

  Hongkongský obchod s potravinami Slowood vyřazuje ze své nabídky rybí produkty. Reaguje tak na dokumentární film Seaspiracy, který na konci března uveřejnila streamovací platforma Netflix.

  Dokument Seaspiracy upozorňuje na škody, které globální rybářský průmysl páchá ve světových oceánech, a zároveň taky odhaluje korupci v tomto odvětví. V současné době je film ve 40 zemích mezi deseti nejsledovanějšími videi na Netflixu. „Dokument nám otevřel oči a upozornil nás na dopady, které má rybářský průmysl na celý náš ekosystém. Vsadím se, že po zhlédnutí tohoto filmu přestanete jíst ryby. Slowood udělá krok vpřed a zastaví prodej ryb,“ oznámila firma na svých sociálních sítích.

  Část výtěžku ze zbývajících rybích produktů obchod věnuje neziskové organizaci Sea Shepherd, která se zabývá ochranou moří a oceánů. Zprávu přináší web amerického magazínu VegNews.

 • První výsledky studie ukazují na novou naději pro pacienty s nádory mozku

  12. duben 2021
  mozek

  Výsledky prvotních studií ve Velké Británii dávají naději na úspěšnou léčbu agresivních nádorů mozku. Klíčovou roli má hrát experimentální lék.

  Studie pod názvem Ice-Cap se zúčastnilo deset pacientů, kteří měli pokročilý glioblastom. Tedy nádor na mozku, u kterého je většinou velmi malá šance na přežití. Dva z pacientů přitom na kombinaci chemoterapie a imunoterapie spolu s novým experimentálním lékem ipatasertibem reagovali velmi dobře. V jednom případě se zdá, že život ohrožující nádor dokonce zmizel.

  Lékaři z Institute of Cancer Research (Institutu pro výzkum rakoviny) a londýnské nemocnice Royal Marsden ale upozorňují, že jde o velmi rané výsledky. Zároveň ale tvrdí, že je neobvyklé mít u pacientů v takové fázi studie tak dobrou odezvu. „Věříme, že naše zjištění otevírají dveře dalšímu vývoji toho, co by se mohlo u některých pacientů s agresivní rakovinou mozku stát alternativou léčby,“ řekla Juanita Lopez, vedoucí lékařka provedené studie.

  Devětapadesátiletému Hamishi Mykurovi lékaři diagnostikovali glioblastom v srpnu 2018 a byl poslán právě do nemocnice Royal Marsden. Když nastavená léčba přestala fungovat, připojil se ke studii. A v současné době to vypadá, že jeho nádor zmizel. „V posledních letech to pro mě byla velmi dramatická cesta. Vzhledem k závažnosti mé diagnózy je úžasné, že jsem stále tady,“ říká Hamish Mykurov. Vývoji v léčbě se věnuje britský Guardian.

 • Nejlepší města pro vegetariány? Vede Londýn, následuje Berlín a Mnichov

  12. duben 2021
  restaurace, žena, jídlo

  Kulinářská scéna v Evropě v posledních deseti letech přeje těm, kteří se stravují bez masa. Na jídelních lístcích restaurací se rozšiřuje nabídka pro vegetariány, stejně tak výběr vhodných potravin třeba v supermarketech. Platforma Nestpick teď sestavila žebříček pětasedmdesáti světových měst, která jsou pro vegetariány vůbec nejlepší. Indexu se věnuje web zpravodajské televize EuroNews.

  Nestpick je online platforma, která se zaměřuje na pronájmy nemovitostí. Podle vybraných kritérií dala dohromady seznam světových měst, kde by se mělo vegetariánům nejlépe žít. Při jeho sestavování přihlédla například k cenám ovoce a zeleniny v daném místě, procentu vegetariánských restaurací i tomu, jak jsou hodnoceny. Zajímala se taky o to, jestli město pořádá vegetariánské festivaly.

  žebříčku zvítězil Londýn. Velká Británie jako celek nabízí velkou škálu náhrad masité stravy v běžných obchodech s potravinami. V ulicích hlavního města Spojeného království najdou zájemci taky široké množství vegan a vegetariánských restaurací. A to i ve formě fast foodů, jako je třeba Temple of Seitan. Oblíbené jsou taky řetězce jako By Chloe nebo Leon, které vyhovují londýnské kultuře „work first“ a nabízí rychlé občerstvení v průběhu pracovního dne.

  Po Londýně následují v žebříčku dvě německá města – Berlín a Mnichov. Nejlepší pětku doplňuje ještě Vídeň a skotské Glasgow. Zajímavé je, že v první desítce jsou jen dvě americká města, Los Angeles a San Francisco, jinak jde o evropské lokace. Praha se umístila jako patnáctá.

 • Ztracené album Prince vyjde v červenci

  9. duben 2021
  Prince

  Album s názvem Welcome 2 America nahrál Prince v roce 2010 a poprvé bude zveřejněno letos v červenci. Titulní singl desky tematizuje toxickou kulturu celebrit a vzrůstající vliv internetu.

  Správci zpěvákovy pozůstalosti se kvůli vydání archivního materiálu spojili s labelem Legacy Recordings z vydavatelství Sony. V prvním prohlášení uvádějí, že album představuje „silnou kreativní výpověď, která zrcadlí Princovy obavy, naděje a vize měnící se společnosti“.

  Celé album obsahuje celkem 12 písní, které kultovní zpěvák nahrál předtím, než vyrazil na turné. To neslo stejný název jako deska. Nový hudební materiál je malou částí z rozsáhlého utajovaného zpěvákova archivu, ke kterému měl do své smrti přístup pouze on sám.

  Po zpěvákově předčasném úmrtí v roce 2016 správci Princovy pozůstalosti vydávají už jeho třetí posmrtné album. Z archivu vznikla v roce 2018 nahrávka Piano and a Microphone 1983 a demo album Originals, zveřejněné v roce 2019. Informaci o desce, která vychází 30. července, přinesl server Pitchfork.

 • V šedesátých letech sám sebe poslal v krabici přes půlku světa. Teď hledá přátele, kteří mu pomohli

  9. duben 2021
  mapa světa s letadlem

  Příběh Velšana Briana Robsona je po téměř půl století stále neuvěřitelný. Tehdy devatenáctiletý Brian se totiž v roce 1965 rozhodl dostat tajně z Austrálie do Británie uzavřený v dřevěné bedně. O kuriózní cestě, která ho téměř stála život, už stihl pětasedmdesátiletý muž napsat knihu a v současnosti hledá dva staré přátele, kteří ho odeslali přes oceán.

  Robson se z rodného Cardiffu vypravil do australského Melbourne v roce 1964, aby se účastnil stavby železnice. Svého rozhodnutí ale začal po několika týdnech litovat a věděl, že se musí vrátit domů. Cesta zpět by ho ale stála více než 700 liber a jeho měsíční plat činil pouze 40 liber. Současně s tím měl podepsanou pracovní smlouvu na dva roky.

  Se dvěma nejbližšími přáteli z nové práce se proto rozhodl vytvořit propracovaný plán a nechal sám sebe poslat jako zavazadlo zpět do Walesu. Robson si dnes vzpomíná, že jeho irští spolupracovníci, kteří ho v bedně odeslali, se jmenovali Paul a John. Jejich příjmení ale nezná.

  Let z Melbourne do Londýna měl trvat zhruba 36 hodin. Cestovatel ale ve stísněném prostoru nakonec strávil celých pět dní. „Bylo to děsivé. Střídavě jsem omdléval a zase se probouzel. Neměl jsem dostatek kyslíku, bylo to hrozné,“ vzpomíná dnes. V dřevěné bedně, kde musel ležet s koleny skrčenými u krku, měl láhev s vodou, baterku, prázdnou lahev, malý kufřík, polštář a kladivo, aby se mohl dostat ven.

  Při několika přestupech dokonce musel strávit několik dní vzhůru nohama. Zcela vyčerpaného Robsona odhalil až jeden z pracovníků letiště v Los Angeles. Živý balík poštovní služba totiž místo do Londýna omylem poslala do Spojených států.

  Jeho bizarní cesta ve své době vyvolala velký rozruch, sám ale dosud nikdy nezmínil své dva kolegy. U příležitosti plánovaného vydání knihy, ve které na událost vzpomíná, by se ale ještě rád spojil s dvěma Iry, kteří celý plán pomohli uskutečnit. „Byli jsme velmi dobří přátelé, ale znali jsme se jenom zhruba tři měsíce. Moc rád bych je znovu našel,“ uzavírá Robson. Jeho příběh připomíná deník Guardian.

 • Teenager zachránil stovky kilometrů vzdáleného chlapce. Dopravní nehodu viděl živě na TikToku

  9. duben 2021
  TikTok

  Třináctiletý Američan zavolal pomoc pro chlapce, který více než 800 kilometrů daleko havaroval se čtyřkolkou. Svoji jízdu a následnou nehodu totiž celou dobu živě streamoval na TikTok.

  Caden Cotnoir z amerického státu New Hampshire sledoval živě přes TikTok, jak dvanáctiletý Trent Jarrett v Západní Virginii natáčí svou jízdu na motorové čtyřkolce. Uprostřed živého přenosu ale chlapec havaroval a zaklíněný pod masivním dopravním prostředkem se snažil zakřičet telefonní číslo.

  Stovky kilometrů vzdálený Caden na číslo ihned zavolal a spojil se s Trentovou rodinou, která ho přišla vyprostit. Díky rychlému zásahu byl chlapec zhruba po dvaceti minutách zachráněn a ve výsledku utrpěl jen mírné řezné rány a několik podlitin. „Udělal to, co bylo správné, byl to velikonoční zázrak,“ uvádí pro Guardian nevlastní otec třináctiletého Cadena.

  Caden sledoval Trenta na TikToku kvůli tomu, že ho zajímala videa o rybaření a jízdě na čtyřkolkách. Oba chlapci se po nehodě nakonec spojili přes videohovor. „Křičel jsem číslo k dědovi domů, sotva jsem mohl dýchat. Chci Cadenovi poděkovat za všechno, co pro mě udělal,“ uzavírá incident Trent.

   

 • Vědci varují, že kvůli většímu oteplení planety může zmizet třetina ledu kolem Antarktidy

  9. duben 2021
  Ledová kra B-46 na Antarktidě

  Více než třetině ledové plochy obklopující Antarktidu podle britských vědců hrozí zřícení. Pokud se globální průměrná teplota dostane na hranici 4 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí, způsobí tání ledu na jižním pólu uvolnění „nepředstavitelného množství vody“ a vzestup hladiny oceánů.

  Z výsledků nejnovějšího výzkumu publikovaného v časopise Geophysical Research Letters vyplývá, že při zvýšení teploty o 4 °C hrozí kolaps až 34 % antarktického území. „Ledové kry jsou důležitými nárazníky, které zabraňují tomu, aby tající ledovce přímo přispívaly ke zvyšování hladiny oceánů. Pokud ale zmizí, bude to jako odšpuntovat korek z lahve,“ upozorňuje Ella Gilbert, klimatoložka z katedry meteorologie na University of Reading.

  Její tým v nejnovějším výzkumu zdokonalil modely pro dlouhodobé klimatické prognózy. Podle vedoucí výzkumu je v současnosti nejdůležitější podobnému scénáři zabránit a naplnit cíle vymezené Pařížskou klimatickou dohodou. Jejím hlavním bodem je udržení nárůstu globální průměrné teploty výrazně pod hranicí 2 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí.

  „Pokud budou teploty stoupat stejně jako dosud, ztratíme v následujících desetiletích ještě víc antarktické ledové plochy, než jsme předpokládali. Zastavit oteplování není důležité jen pro Antarktidu, ale pro nás všechny. Vzestup hladiny oceánů je vážný problém,“ uzavírá Gilbert. O varování odborníků informuje deník Guardian.

 • První kočičí metalová kapela na světě vydala singl

  8. duben 2021
  Kočka

  Vůbec první metalová kapela složená jenom z koček vydala singl. Hudební formace, která si říká Cattera, všechny výtěžky z jeho prodeje věnuje kočičímu útulku v Brooklynu.

  Nečekanou metalovou formaci vede kocour Roope-Shakir, kterého na ulici zachránili dobrovolníci z newyorského útulku Whisker-A-GoGo. „Když přijdete z ulice, tak máte hodně co říct. Mám to štěstí, že mám pár kontaktů z hudebního průmyslu, kteří mi pomohli napsat tvrdý kočičí metal a dál ho propagovat,“ uvádí na svém Instagramu kočičí frontman kapely.

  Charitativní singl Hunger of The Beast je teď k prodeji na Bandcampu. Mimoto ale kočičí kapela, která si slibuje, že vlna kočičího metalu inspiruje další hudebníky, odhalila i zákulisí svého nahrávání. „Doufám, že naše hudba bude inspirací pro všechny pouliční kočky, které mají co říct,“ říká v anotaci singlu frontman kapely Roope-Shakir.

  Propagovat dobrovolníky, kteří se starají o opuštěné kočky, pomocí metalové kapely poprvé napadlo producentku a manažerku Annu Mrzyglockou z newyorského labelu Fearless Records. „Když jsem slyšela emocionální mňoukání Roope-Shakira, věděla jsem, že by měl založit metalovou kapelu. Lidi si můžou myslet, že to je umělý výmysl hudebního průmyslu, ale je to naopak. Našli jsme opravdový talent,“ dodává manažerka. Informuje o tom australské rádio Triple j

  Poslechněte si autorský výběr zpráv Králíci vykopali památku a zloděj chtěl vrátit sladkosti. To jsou zprávy z minulého týdne.

 • Novozélandský osmdesátník ovládl surfařskou soutěž. Organizátoři museli rozšířit věkovou kategorii

  8. duben 2021
  surf

  Pořadatelé závodu v surfování na Novém Zélandu museli letos vytvořit novou kategorii pro surfaře starší 80 let. Vůbec nejstarší účastník, díky kterému se turnaj rozrostl, se velikonočního závodu plánuje účastnit i příští rok.

  Čerstvý osmdesátník Adrian Pickering se letos vůbec poprvé v historii díky svému věku probojoval do nové kategorie, kterou organizátoři nazvali Nepravděpodobní. Rozšířili tak dosavadní kategorii Nesmrtelných pro závodníky mezi 75 a 79 lety.

  Tradičního velikonočního závodu na západním pobřeží novozélandského regionu Taranaki se surfař-rekordman pravidelně účastní už 28 let. „Když jsem začal závodit, bylo mi něco přes padesát. Jak stárnu, tak už se asi moje kariéra blíží ke konci. Mám ale velké štěstí, že pořád ještě můžu dělat to, co miluju,“ dodává optimisticky pro novozélandský veřejnoprávní rozhlas.

  O svých kolezích, kterým je často okolo šedesáti let, mluví Pickering v nadsázce jako o dětech. „Jsou tu závodníci, kterým je přes 70, a vidíte, že jsou stejně nadšení, jako když stáli na surfu poprvé,“ komentuje věk některých účastníků Mark Dwyer, prezident klubu New Plymouth Surfriders Club, který prestižní soutěž pořádá.

  Další účastníci na závodu, kterého se letos účastnilo 80 surfařů všech věkových kategorií, vyzdvihují hlavně kolektivní duch turnaje. „Není moc podobných surfařských akcí, které by byly tak otevřené starším skupinám a zároveň to byly opravdové a podobně náročné závody,“ pochvaluje si jedna ze závodnic, dvaašedesátiletá Linda Stent. Informuje o tom veřejnoprávní stanice Radio New Zealand