Vlastní byt v Praze? Máte-li příjem sto třicet tisíc měsíčně. Jaká jsou čísla z trhu s bydlením?
Bydlení je drahé. V Praze je ještě dražší. Co s tím? Jak se pohybovat po trhu s byty a nájmy radí analytik Milan Roček.
Cenové rozdíly mezi Prahou a ostatními městy jsou v České republice velké. Co tedy jít bydlet mimo Prahu? „Prstenec hezkých menších měst kolem Prahy vytváří alternativní příležitost než bydlet přímo v Praze,“ myslí si Milan Roček. A pokud chce člověk bydlet v Praze, jaké má možnosti? Jaké jsou nevýhody paneláku? Kdy si vzít hypotéku? A kde hledat nájem?
O tom všem jsme mluvili s Milanem Ročkem, který sbírá data o cenách různých variant bydlení a analyzuje je ve své společnosti Dataligence a v projektu Cenová mapa. Vysvětloval jejich logiku, i jak má člověk v tomhle drahém světě přežít.
„Žijeme v etapě historie, ve které nelze jít a postavit za málo peněz svoje obydlí,“ říká Milan Roček. Ale i tak je potřeba najít cestu, jak pokud možno spokojeně bydlet. Jak? „Univerzální rada neexistuje,“ ujišťuje odborník. Rozhodně ale doporučuje přemýšlet, nebát se a s rozumem kalkulovat. Snad vám k tomu pomůže i tento díl Bourání.
Další data o bydlení najdete na výstavě Domy a byty v Centru architektury a městského plánování.
Nebát se a kalkulovat. O cenách bydlení s Milanem Ročkem ze společnosti Dataligence.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.