Vrah je ledovec. Liberatura o Pohybech ledu, výpravné literární hříčce, s tajuplným autorem

30. květen 2019
Liberatura

A. Gravensteen. Tak si říká poslední host Liberatury, který přišel představit svůj debut Pohyby ledu. Ten se chvíli tváří jako detektivka, ale nakonec čtenáře přesune až do Grónska a tam ho nechá bloudit mezi hranicemi žánrů.

„Koupil jsem si kdysi knihu ve slevě. Jmenovala se Jak se stát kultovním spisovatelem,“ říká na úvod náš neznámý host a vysvětluje, že literární slávu prý člověku přinesou tři kroky: „Něco napište, ideálně něco, čemu nebude nikdo moc rozumět. To myslím, že se docela povedlo. Druhý bod byl: vydejte to v obskurním nakladatelství – to už se úplně nepovedlo, protože Paseka není obskurní. Třetí bod byl: umřete. Alternativní varianta byla: hrajte to na tajemství. Tak to hraju na tajemství.“

Jsme rádi, že jsme Gravensteena zastihli ještě naživu. A že nám prozradil alespoň své oblíbené autory: Kafka, Borges, Calvino, Ajvaz. Jestli je máte rádi, Pohyby ledu by vás neměly minout.

Jak strastiplná cesta vedla k literárnímu debutu, který pochválil i přísný Petr A. Bílek? A kde se vzal pseudonym A. Gravensteen? Poslechněte si Liberaturu o Pohybech ledu, ať víte, jakou knihou se zchladit v létě!

autoři: Karolína Demelová , Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.