Vrah je ledovec. Liberatura o Pohybech ledu, výpravné literární hříčce, s tajuplným autorem

30. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy A. Gravensteen – Pohyby ledu

A. Gravensteen. Tak si říká poslední host Liberatury, který přišel představit svůj debut Pohyby ledu. Ten se chvíli tváří jako detektivka, ale nakonec čtenáře přesune až do Grónska a tam ho nechá bloudit mezi hranicemi žánrů.

„Koupil jsem si kdysi knihu ve slevě. Jmenovala se Jak se stát kultovním spisovatelem,“ říká na úvod náš neznámý host a vysvětluje, že literární slávu prý člověku přinesou tři kroky: „Něco napište, ideálně něco, čemu nebude nikdo moc rozumět. To myslím, že se docela povedlo. Druhý bod byl: vydejte to v obskurním nakladatelství – to už se úplně nepovedlo, protože Paseka není obskurní. Třetí bod byl: umřete. Alternativní varianta byla: hrajte to na tajemství. Tak to hraju na tajemství.“

Jsme rádi, že jsme Gravensteena zastihli ještě naživu. A že nám prozradil alespoň své oblíbené autory: Kafka, Borges, Calvino, Ajvaz. Jestli je máte rádi, Pohyby ledu by vás neměly minout.

Jak strastiplná cesta vedla k literárnímu debutu, který pochválil i přísný Petr A. Bílek? A kde se vzal pseudonym A. Gravensteen? Poslechněte si Liberaturu o Pohybech ledu, ať víte, jakou knihou se zchladit v létě!

Spustit audio