„Vždycky jsme byli outsideři, i dnes se tak cítíme,“ říká Tomáš Procházka z kapely B4 oceněné Vinylou

27. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Procházka - B4

Kapela vznikající na počátku nultých let v podstatě náhodou neskrývá svou lásku k dnes již historickým analogovým elektronickým nástrojům. Cenu Vinyla si odnesli poprvé už v roce 2011 za album Didaktik Nation Legendary Rock a v roce 2013 je porota nominovala znovu za patnáctihodinový koncert. Po albu Die Mitternachtsmaus, na které B4 nahráli coververze písní skupiny The Plastic People of the Universe, přichází s aktuální deskou roku Plastová okna.

„Cena za desku roku nemění to, že operujeme z okraje scény,“ říká kytarista kapely B4 Tomáš Procházka (kterou dále tvoří ještě David Freudl) a připomíná, že jsou kapelou z Lužických hor. V Novém Boru má kapela svoje zázemí, zkouší a nahrává. Svůj zvuk určený varhanami Vermona, analogovými klávesami Korg a Siel nebo replikou italských kvákadel ze šedesátých let mají stále, ale technologický rozvoj se jim nevyhnul. „Ty nástroje nás uhranuly svým zvukem a tím, jak se používají. Je to extrémně nepraktické, stále se to musí opravovat, ale samozřejmě dnes už používáme software,“ přiznává Tomáš. Legenda o kapele hrající kdesi v kůlně ale B4 stále provází.

„Je to vždycky signál, že si to aspoň někdo poslechl,“ popisuje úspěch u poroty cen Vinyla kytarista Tomáš. Jinak se podle něj pro kapelu nic moc nemění. „Pojedeme dál, stejným tempem, a možná za dva nebo tři roky vydáme další desku,“ dodává. Skupina B4 dlouhodobě spolupracuje s vydavatelstvím Polí5, zakladatel labelu Josef Jindrák také za kapelu převzal cenu v Lucerna Music Baru.

Chcete se dozvědět více o kapele B4, která ovládla letošní udělování hudebních cen Vinyla? Pusťte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související