„Vždycky jsme byli outsideři, i dnes se tak cítíme,“ říká Tomáš Procházka z kapely B4 oceněné Vinylou
Kapela vznikající na počátku nultých let v podstatě náhodou neskrývá svou lásku k dnes již historickým analogovým elektronickým nástrojům. Cenu Vinyla si odnesli poprvé už v roce 2011 za album Didaktik Nation Legendary Rock a v roce 2013 je porota nominovala znovu za patnáctihodinový koncert. Po albu Die Mitternachtsmaus, na které B4 nahráli coververze písní skupiny The Plastic People of the Universe, přichází s aktuální deskou roku Plastová okna.
„Cena za desku roku nemění to, že operujeme z okraje scény,“ říká kytarista kapely B4 Tomáš Procházka (kterou dále tvoří ještě David Freudl) a připomíná, že jsou kapelou z Lužických hor. V Novém Boru má kapela svoje zázemí, zkouší a nahrává. Svůj zvuk určený varhanami Vermona, analogovými klávesami Korg a Siel nebo replikou italských kvákadel ze šedesátých let mají stále, ale technologický rozvoj se jim nevyhnul. „Ty nástroje nás uhranuly svým zvukem a tím, jak se používají. Je to extrémně nepraktické, stále se to musí opravovat, ale samozřejmě dnes už používáme software,“ přiznává Tomáš. Legenda o kapele hrající kdesi v kůlně ale B4 stále provází.
„Je to vždycky signál, že si to aspoň někdo poslechl,“ popisuje úspěch u poroty cen Vinyla kytarista Tomáš. Jinak se podle něj pro kapelu nic moc nemění. „Pojedeme dál, stejným tempem, a možná za dva nebo tři roky vydáme další desku,“ dodává. Skupina B4 dlouhodobě spolupracuje s vydavatelstvím Polí5, zakladatel labelu Josef Jindrák také za kapelu převzal cenu v Lucerna Music Baru.
Chcete se dozvědět více o kapele B4, která ovládla letošní udělování hudebních cen Vinyla? Pusťte si celý rozhovor.
Související
-
Cenu Vinyla získala kapela B4 za Plastová okna, objevem se stal elektropopový projekt Margo
Devátý ročník cen Vinyla zná od dnešního večera své vítěze. Vyhlášení proběhlo jako už tradičně v pražském Lucerna Music Baru.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.