Vzpoura strojů: robot uprchl z ruské laboratoře a vydal se na cestu za svobodou

18. červen 2016

V ruském městě Perm utekl z laboratoře robot poté, co výzkumný pracovník ze společnosti Promobot zapomněl zavřít bránu. Uprchlík způsobil dopravní zácpu, neboť jeho cestu za svobodou mu zhatily vybité baterie uprostřed rušné silnice. Stihl však sám urazit kolem 50 metrů. Typ robota, který uprchl, je speciálně navržen k interakci s lidmi a propagaci produktů na společenských akcích. Dosáhl vývoj tak daleko, že umělá inteligence dokáže zatoužit po svobodě a vlastním rozhodování stejně jako člověk? Můžeme se jen dohadovat.

Spustit audio
 • Pandemie zhoršila přístup dětí ke vzdělání. Podle fondu UNICEF jsou na tom daleko hůře dívky

  17. červen 2021
  Dívky v keni

  Až donedávna se po celém světě úspěšně dařilo zapojovat dívky do vzdělávacího systému. UNICEF ve svém komentáři uvádí, že od roku 1995 do roku 2018 se počet dívek zapojených do školní výuky na celém světě zvedl o 180 milionů. Hrozí ale, že tento pozitivní trend zastaví pandemie koronaviru.

  I bez krize jsou to právě dívky, kterým bývá v některých zemích světa vzdělání odepřeno. Ať je to tím, že jsou jako malé provdány (a následným těhotenstvím a péčí o rodinu), dětskou prací, či genderově podmíněným násilím, fakt je ten, že globálně je přístup dívek ke vzdělání horší než u chlapců.

  Konkrétním příkladem může být již zmiňovaná koronavirová krize. Podle fondu UNICEF se například v Keni po znovuotevření škol zaregistrovalo do systému středoškolského vzdělávání 84 procent dívek, chlapců však bylo o 8 procent více. Přitom rovný přístup ke vzdělání znamená nejen klíčovou společenskou hodnotu, ale také zlepšení ekonomických či demografických parametrů ve světě – snížení chudoby, růst HDP či redukci populačního růstu v rozvojích zemích.

  UNICEF z toho důvodu pracuje na projektech, které mají za cíl tento stav měnit. V Jižním Súdánu například spolu s tamní vládou organizuje program s názvem Back-to-School, který se zaměřuje na rozvoj dovedností dospívajících matek. V Zimbabwe zase vytvořil společně s místní vládou tzv. Learning Passport – platformu, která přináší obsah v mnoha jazycích a zohledňuje genderové rozdíly.

 • Více než polovina evropských měst je zamořena špinavým vzduchem. Výrazně špatně je na tom Polsko či Itálie

  17. červen 2021
  znečištění měst z dopravy

  Evropská agentura pro životní prostředí nashromáždila za roky 2019 a 2020 data o kvalitě ovzduší ve 323 městech států EU. Výsledky nejsou moc povzbudivé. Pouze 127 měst (asi 40 %) splňuje limity množství jemných částic ve vzduchu. Úplně nejhůře dopadlo polské město Nowy Sącz, na druhém místě je pak italská Cremona a na pomyslném třetím místě se umístil chorvatský Slavonski Brod.

  Obecně špatné výsledky vykazují země východní Evropy, zejména pak Polsko. V České republice je situace stabilizovaná, přestože premianty se nazývat nemůžeme.

  Jak si stojí jednotlivá města, můžete najít na webu Evropské agentury pro životní prostředí. Její vedoucí Hans Bruyninckx vysvětluje pro The Guardian účel výzkumu: (…) Mapa znečištění ovzduší umožňuje občanům vidět v přehledné formě, jak si jejich město vede ve srovnání s ostatními. Poskytuje konkrétní informaci o situaci v jejich lokalitě. To jim může pomoci jako argument při vyjednávání s místními autoritami.“

  Ačkoliv výsledky studie nepůsobí optimisticky, během pandemie došlo díky koronavirovým opatřením ke zlepšení situace. Omezená doprava způsobila snížení množství výfukových plynů, například oxidu dusičitého – v dubnu roku 2020 jeho množství kleslo o 60 procent.

  Takto razantní úbytek se ale netýkal jemných částic. Jde o pevné částice či jemné kapénky vznášející se ve vzduchu. Mezi ty škodlivé můžeme počítat kouř, který vychází z uhelných elektráren, nebo odpadní látky, které vznikají při průmyslové výrobě. Jejich množství se během pandemie snížilo v průměru o 20 až o 30 procent.

 • Hudebník Moby otevřeně o depresích a závislostech. Nový dokument odhaluje stinná místa z dob jeho největší slávy

  16. červen 2021
  Z dokumentárního filmu Moby Doc

  Osmadvacátého května měl premiéru nový biografický dokument Moby Doc. Americký umělec Moby v něm mimo jiné odhaluje, jaké strasti ho provázely, když byl na vrcholu kariéry.

  Paradoxně právě v dobách své největší slávy prožíval deprese. Jako příklad uvádí vzpomínku, která nás spolu s ním přenese do hotelu v Barceloně večer předtím, než měly být vyhlášeny ceny MTV. „Nahoře v hotelu byla čtyři velká apartmá. Za sousedy jsem měl Bon Joviho, P Diddyho a Madonnu. Té noci jsem se dost opil. Všechno bylo perfektní. Vše, co jsem chtěl, se mi splnilo, dokonce i víc. Prodal jsem deset nebo dvacet milionů desek. A byl jsem tak deprimovaný.“ Přiznává také, že bojoval i s myšlenkami na sebevraždu.

  Spolu s filmem vyšla i nová deska s názvem Reprise, která obsahuje přepracované songy z jeho minulých alb. S Mobym se na desce představí například soubor tanečních umělců s Budapešťským uměleckým orchestrem a další hosté.

  Moby před nedávnem sdílel novou verzi svého hitu Porcelain, který nazpíval s americkým umělcem Jimem Jamesem. Nová deska obsahuje i předělávky dalších známých tracků, jako jsou Go, Extreme Ways, Natural Blues and Why Does My Heart Feel So Bad.

 • Z obrazu ze skládky za 4 dolary se vyklubala malba Davida Bowieho v hodnotě tisíců dolarů

  16. červen 2021
  Nově objevený obraz od hudební ikony Davida Bowieho

  Velká náhoda potkala muže z Kanady, jehož natolik zaujal obraz ležící na skládce v Ontariu, že si ho pořídil v dárcovském centru za pouhé 4 dolary. Jakmile obraz otočil a podíval se na něj zezadu, zjistil, že našel něco velmi cenného. Na zadní straně plátna uviděl podpis světoznámého hudebníka Davida Bowieho. Na obraze je pak připevněn štítek s jeho jménem, rokem 1997 a popisem obrazu.

  Na základě těchto okolností kontaktoval muž společnost Cowley Abbott, která se věnuje aukcím uměleckých děl. Pravost malby bylo nutné nejdříve ověřit. K tomu byl přizván expert Andy Peters, který sbírá Bowieho podpisy už od roku 1978 a po umělcově smrti se také začal věnovat odhalování padělků.

  V tomto případě neměl ani kousek pochybnosti. „Hned jak jsem ten obraz prvně uviděl, měl jsem jasno, o co jde,“ uvedl Peters v e-mailu pro CNN. Poté co došlo k ověření pravosti díla, je jasné, že jeho hodnota bude vyšší než 4 dolary. Předpokládaná cena by se mohla pohybovat mezi 7 až 10 tisíci dolary.

 • Hlavní baletka Královského baletu v Londýně obviněna ze lži. Měla předstírat zdravotní problémy, aby se vyhnula hostování v Rusku

  16. červen 2021
  Baletka Natalia Osipova

  Hlavní baletka Královského baletu v Londýně Natalia Osipova měla zítra vystoupit na prknech Michajlovského divadla v Petrohradě. Pravděpodobně se tak ale nestane. Umělecký šéf divadla Vladimir Kekhman uvedl, že nikdy neměla ani nastoupit do letadla. Dodává, že byl v kontaktu s jejím partnerem, který mu oznámil, že Osipova je v nemocnici a není možné se s ní spojit.

  Kekhman si ale nemyslí, že zdravotní problémy jsou ten pravý důvod, proč baletka na představení nepřiletěla. Podle něj opovrhuje původním domovem a upřednostňuje vystupování v Londýně. Jako důkaz uvádí informaci od vedení Královské opery, že je baletka v dobrém zdravotním stavu.

  Osipova ani Královský balet se k vyřčenému obvinění nevyjádřily. Pravda ale je, že ještě minulý týden tanečnice vystupovala v Čajkovského hře Pas de deux a zdála se být v pořádku. Otázkou však zůstává, proč by náhle opovrhovala svou domovinou, když o ní před nedávnem mluvila velmi hezky. Například minulý rok se rozhodla z Londýna postiženého koronavirovou uzávěrou vrátit do Ruska, kde žádný lockdown nebyl. Ke svému návratu se vyjádřila takto: „Je vždycky milé vrátit se zpátky. Je tady úžasná a hřejivá atmosféra.“

  Zarážející je také to, proč by baletka nedorazila na domluvené vystoupení, které pravděpodobně je i dobře placené. Hostování totiž často vynáší více než vystupování v rámci společnosti. O kauze informoval deník The Times.

 • Město pro každého. Architekt Okamura chce mladým lidem vysvětlit, jak funguje město

  15. červen 2021
  Z knihy Město pro každého

  Jak funguje město, jak ho chápat a jak v něm žít? Základní otázky, na které se snaží odpovědět kniha Město pro každého s podtitulem: Manuál urbanisty začátečníka. Zaměřuje se na čtrnáct hlavních městských problémů.

   

  „První inspirací pro mne byla komiksová učebnice urbanismu No Small Plans a její autorka Gabrielle Lyon, na kterou jsem narazil během svého výzkumného pobytu na Fulbright-Masarykově stipendiu v Nadaci chicagské architektury před třemi lety,“ popisuje hlavní autor publikace, architekt a děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura v rozhovoru pro web Czechdesign.cz.

  Kniha si zakládá na originálním výtvarném řešení, které měla na starosti umělecká dvojice Jiří Franta a David Böhm. Autoři vytvořili obrovský model papírového města, detaily všedního života pak zachytili v ilustracích a na fotkách. „Na modelech si lze snadno představit variabilitu, jakou město ve skutečnosti má. Možná lépe, než kdybychom všechno nakreslili. Město je jako stavebnice, je to proměňující se organismus, a proto jsme zvolili tenhle přístup,“ vysvětluje v rozhovoru David Böhm.

  Okamura by byl rád, kdyby se knížka stala určitou příručkou pro lidi, kteří se chtějí zapojit do městského plánování. Primárně je ale určena pro mladší čtenáře. „Knihu jsem v první řadě psal pro středoškoláky, jako nastupující zvídavou a brzy aktivní generaci obyvatel současných měst. Díky bohatým ilustracím však dovede skvěle oslovit jak mladší čtenáře na úrovni druhého stupně základní školy, tak ji, díky odbornějšímu pojetí textu i spoustě zajímavých faktů, dat a statistik, ocení i dospělí,“ vysvětluje architekt. Autoři průvodce městskou architekturou by rádi ke knize uspořádali i výstavu a sérii veřejných diskuzí.

 • Ikea ve Francii dostala kvůli špehování svých zaměstnanců pokutu milion eur

  15. červen 2021
  Obchodní dům Ikea

  Nábytkářský gigant Ikea má podle francouzského soudu zaplatit pokutu ve výši jednoho milionu eur. Justice ho uznala vinným, že mezi lety 2009 a 2012 špehoval svoje zaměstnance. Informují o tom zahraniční média, včetně BBC.

  Rozsudek se týká francouzské pobočky firmy. Bývalý generální ředitel společnosti Ikea France Jean-Louis Baillot dostal pokutu 50 tisíc euro, kromě toho taky dvouletý podmíněný trest. Ikea měla využívat soukromé detektivy a policisty ke shromažďování soukromých údajů o čtyřech stovkách zaměstnanců. Šlo o informace o životním stylu, ale taky kriminální historii.

  Když skandál v roce 2012 odhalili novináři, firma propustila své čtyři vysoce postavené představitele a změnila vnitřní kodex. Soud se zabýval chováním patnácti vedoucích pracovníků a bývalých vedoucích jednotlivých obchodů. Kromě toho byli kvůli předávání důvěrných informací souzeni taky čtyři policisté.

 • Hnízdící mořské ptáky v Kalifornii vyděsil dron, zanechali po sobě dva tisíce opuštěných vajec

  15. červen 2021
  Rybák obecný

  Mořské ptáky v ekologické rezervaci Bolsa Chica v Kalifornii vyděsil dron natolik, že ve velkém opustili svoje hnízdiště. Na pobřeží nechali opuštěná vejce. Píše o tom ekologický zpravodajský web Inhabitat.

  Tři tisícovky rybáků obecných odletěly poté, co nelegální dron narazil přímo do míst, kde ptáci právě hnízdili. Na místě tak zůstaly až dva tisíce neživotaschopných vajec. „Nikdy jsme tady neviděli nic tak devastujícího, bylo to pro mě opravdu těžké,“ řekla manažerka přírodní rezervace Melissa Loebl pro Los Angeles Times.

  Dodala ale, že havárie dronu nebyla jediným důvodem, proč ptáci odletěli. Zvířata podle ní rušili třeba i cyklisti, kteří nerespektují nařízení a v rezervaci odbočují z vyznačených tras. Kromě toho lidé často přijíždí se psy, kteří mohou některá volně žijící zvířata vyděsit.

  Drony nejsou ve státních přírodních parcích povoleny, právě kvůli nebezpečí, které pro divokou zvěř představují. Vědci teď mají o osud mořských ptáků obavy hlavně kvůli tomu, že budou zřejmě těžko hledat jiné místo k hnízdění. Příliš vhodných mokřadů totiž v oblasti nezbývá.

 • V Indii zemřela hlava zřejmě největší rodiny světa. Kuriózní klan lákal pozornost turistů

  14. červen 2021
  Rodina Ziona Chana na snímku z roku 2011. Od té doby se klan značně rozrostl

  V indickém státě Mizóram zemřel 76letý muž, který o sobě tvrdil, že je hlavou největší rodiny na světě, vedl sektu, která mužům umožňuje polygamii. Informace o jeho rozvětvené rodině se rozchází, podle BBC měl ale zřejmě 38 manželek, 89 dětí a 36 vnoučat (jiné zdroje uvádí například 39 manželek a 94 dětí).

  Zprávu o smrti Ziona Chana na Twitteru oznámil tamní vládní politik Zoramthanga. Ten zároveň „s těžkým srdcem“ vyjádřil svou soustrast a připomněl, že život širokého rodinného společenství velmi lákal turisty. Zvědavci si jezdili prohlédnout hlavně čtyřpodlažní dům, kde rodina žila. Ten má údajně 100 pokojů a jde zřejmě o největší atrakci ve státě.

  Navzdory velké slávě a pozornosti však podle BBC nelze zcela jistě potvrdit, že Chana byl hlavou skutečně největší rodiny na světě.