Vzpoura strojů: robot uprchl z ruské laboratoře a vydal se na cestu za svobodou

18. červen 2016

V ruském městě Perm utekl z laboratoře robot poté, co výzkumný pracovník ze společnosti Promobot zapomněl zavřít bránu. Uprchlík způsobil dopravní zácpu, neboť jeho cestu za svobodou mu zhatily vybité baterie uprostřed rušné silnice. Stihl však sám urazit kolem 50 metrů. Typ robota, který uprchl, je speciálně navržen k interakci s lidmi a propagaci produktů na společenských akcích. Dosáhl vývoj tak daleko, že umělá inteligence dokáže zatoužit po svobodě a vlastním rozhodování stejně jako člověk? Můžeme se jen dohadovat.

Spustit audio
 • Ženě při jízdě na dálnici přiletěla do obličeje želva. Obě jsou v pořádku

  23. duben 2021
  želva

  Rutinní jízdu v autě po dálnici na Floridě poznamenal kuriózní incident. Ženu sedící na sedadle spolujezdce totiž ve vysoké rychlosti poranila želva, která prorazila čelní sklo auta a doletěla až na její obličej. O události informuje agentura AP.

  Jednasedmdesátiletou ženu vezla její dcera, která ihned po incidentu zastavila u krajnice a zavolala pomoc. Žena byla poté hospitalizována s lehkými řeznými ranami v obličeji. Obě dvě ale byly šokované, když v autě našly živou želvu. „Přísahám, že tahle ženská má tu největší smůlu,“ řekla v první chvíli policistům do telefonu její dcera, zatímco ji ošetřovala.

  Želva nehodu ale podle policistů přežila v naprostém pořádku, jen s několika škrábanci na krunýři. Jak se zvíře do auta dostalo, dosud nikdo neupřesnil. Pravděpodobně jej ale do vzduchu vyrazilo jiné auto. Hasiči nakonec želvu vypustili do okolních lesů.

 • Kubánci si stěžují na vybuchující krokety. Desítkám lidí způsobily popáleniny

  23. duben 2021
  Oblíbené kubánské krokety (na snímku vpravo)

  Občané Kuby si v posledních týdnech stěžují na to, že tradiční krokety (croquetas) při smažení v oleji vybuchují a způsobují popáleniny. Na sociálních sítích teď desítky Kubánců sdílí fotografie popálených obličejů nebo dalších částí těla a videa kroket, které vyskakují z vařící vody. O nečekaném problému informuje americká televize NBC.

  „Smažil jsem je jako vždycky o pár vteřin déle, protože to tak chutná mojí dceři. Ale krokety najednou začaly explodovat a měl jsem rozpálený olej na obličeji i po těle,“ říká čtyřiapadesátiletý Ricardo Pimentel, který má dodnes kvůli kroketám popáleniny. Jeho zkušenost, kterou jeho syn sdílel na Facebooku, ale není ojedinělá.

  Podobný zážitek má i Anselmo López Galves, obyvatel hlavního města Havany. Když se tradiční kubánskou specialitu pokoušel usmažit, vařící olej mu nenávratně popálil celý obličej a tělo. Podle něj mu v nemocnici ošetřující lékař potvrdil, že v posledních týdnech se takových případů stalo několik desítek.

  Nebezpečné krokety si López Galves zakoupil na konci března na státním trhu. Většina stížností ostatně směřuje přímo na státní firmu Prodal, která krokety vyrábí. „Je to častý omyl při jejich smažení. Olej by měl být rozpálený na 180 stupňů, krokety by měly mít pokojovou teplotu a neměli byste jich smažit moc dohromady,“ reaguje na vlnu stížností samotný výrobce. „Croqueta Criolla mají hustší objem a ‚násilněji‘ se otevírají,“ dodává na Twitteru.

  Vážně popálení zákazníci teď vyzývají státní podnik, který krokety dodává i za hranice země, k tomu, aby obětem poskytl finanční kompenzaci. „Měli by zastavit výrobu, dokud se ten problém nevyřeší,“ uvádí další z poškozených Daniel Granda Fernandéz. Vedle stížností na sociálních sítích se ale mezi Kubánci podle deníku Miami Herald ohledně vybuchujících kroket začalo šířit i mnoho vtipů a memů, které populární pokrm přirovnávají ke zbrani CIA.

  Podle oficiálních dat vyrobí státní podnik Prodal ročně až 20 000 tun párků a kroket, které prodává v obchodech spadajících pod vládu. Tamní ministerstvo průmyslu zatím odmítá sérii tragických incidentů komentovat. Místní obyvatelé ale na sociálních sítích také upozorňují, že lidé si tyto krokety stejně nepřestanou kupovat, protože jiné značky v ostrovním státě nemají na výběr.

 • Britští hudebníci chtějí změnit zákony o streamování hudby. Současný model je podle nich nespravedlivý

  22. duben 2021
  Paul McCartney

  Paul McCartney, Kate Bush nebo Chris Martin jsou mezi stovkou britských hudebníků, kteří iniciovali otevřený dopis premiérovi Borisi Johnsonovi. Apelují v něm na změny v současném ekonomickém modelu streamovacích platforem, který podle nich není spravedlivý.

  „Streamovací služby, nahrávací společnosti a další internetoví giganti už moc dlouho zneužívají všechny interprety a tvůrce, aniž by je spravedlivě odměňovali,“ začíná otevřený dopis, pod který se podepsalo 156 britských umělců. V dalších pasážích pak zdůrazňují hodnotu hudby, která by se podle nich měla vrátit zpět do rukou tvůrců a nezůstávat v zajetí korporací.

  Jejich návrh usiluje o změnu zákona o autorském právu z roku 1988. Hlavní výtkou hudebníků je totiž to, že za stejný počet streamů dostanou tvůrci hudby daleko méně peněz než za stejný počet přehrání skladby v rádiu. Hudebníci si stěžují, že pozice streamovacích služeb není v autorském zákoně jasně definována a nahrává tak velkým korporacím jako Spotify nebo Apple Music.

  Tantiémy z přehrání skladeb v rádiích jsou ve Velké Británii podle zákona rovnoměrně rozděleny mezi autory hudby a nahrávací společnost – ta odměňuje i hudebníky, kteří skladbu nahrávali ve studiu. Za streamy v digitálních platformách ale většinu celkových tržeb získají nahrávací společnosti. Umělci podle posledních dat televize BBC dostanou za digitální streamy v průměru pouze 13 % z celkových tržeb a studioví hudebníci nejsou odměňováni vůbec.

  „Nadnárodní korporace drží v rukou nepoměrně velkou moc a začínající hudebníci se teď potýkají s velkými obtížemi,“ uvádí hudebníci v dopise a dodávají: „potřebujeme regulační orgány, které zajistí zákonný a spravedlivý přístup k rozdělení výdělků hudebních tvůrců.“ Mezi dalšími signatáři otevřeného dopisu jsou Noel Gallagher, Lilly Allen, Sting, Robert Plant nebo Boy George.

  Dopis zaštítily britské odbory hudebníků (Musician´s Union) a sdružení Ivors Academy, které zastupuje desetitisíce hudebních profesionálů. O hudební iniciativě informuje deník Guardian.

 • Ve Španělsku budou mít domácí zvířata stejná práva jako lidé

  22. duben 2021
  domácí mazlíčci - pes a kočka

  Ve Španělsku budou nově k domácím zvířatům přistupovat jako k „živým bytostem“, doteď byly v rámci právních norem brány jako „předměty“. V zemi býčích zápasů jde o výrazný milník v boji za lepší podmínky pro zvířata. Španělsko se připojuje k Francii, Německu, Rakousku nebo Portugalsku, kde už domácím mazlíčkům přidělili podobný právní status.

  V rámci nové právní úpravy tak budou mít domácí zvířata stejná práva jako lidé. Při rozvodech by se tak o psech nebo kočkách mělo rozhodovat stejně jako o dětech s možností „střídavé péče“ a soudy by měly přihlížet taky třeba k tomu, u koho bude mít zvíře dobré životní podmínky. Podle nadace Fundación Affinity má domácího mazlíčka téměř polovina všech španělských domácností, země má podle ní taky čtvrtou nejvyšší míru rozvodovosti v Evropě.

  Týrání zvířat bude nově považováno za trestný čin. Pokud někdo najde opuštěné domácí zvíře, musí se pokusit najít majitele nebo informovat úřady, stejně jako v případě, že by narazil na dítě. „Ukazuje to, že měníme naši mentalitu a vnímáme zvířata jako živé bytosti schopné cítit bolest, štěstí nebo smutek,“ řekla právnička Lola García španělskému deníku La Vanguardia. Zprávě se věnuje britský zpravodajský web iNews.

  Norma prošla v době, kdy v zemi zřejmě taky klesá podpora býčích zápasů. Někteří Španělé je stále považují za součást národní kultury, jiní je ale kvůli krutosti odsuzují. V anketě online deníku El Espaňol se proti nim v roce 2019 vyslovilo přes 56 procent lidí, asi čtvrtina dotázaných se vyjádřila na jejich podporu.

 • Ital se 15 let neobjevil v práci, přesto dostával výplatu. „Krále absencí“ teď vyšetřuje policie

  22. duben 2021
  Ital - Itálie

  Italská policie vyšetřuje případ muže, který byl posledních 15 let zaměstnaný v nemocnici, ale ani jednou se v práci neukázal. I přesto za celou dobu vydělal celkem 538 000 euro (v přepočtu zhruba 13,9 milionu korun).

  Sedmašedesátiletý Savaltore Scumace, policií přezdívaný jako Král absencí, měl pracovat v nemocnici ve městě Catanzaro jako bezpečnostní technik. Italská policie teď rekordmana v pracovních absencích vyšetřuje kvůli podezření z podvodu, vydírání a zneužití pravomocí. Podle vyšetřovatelů Scumaceův případ začal v roce 2005, kdy neznámý člověk vyhrožoval řediteli nemocnice, aby na nepřítomného zaměstnance za jeho absenci nepodával stížnost.

  Zaměstnaný technik se pak už v práci nikdy neukázal, ale zaplaceno dostával pořád. Nedlouho poté ředitel, který jeho absence trpěl, odešel do důchodu. Nový ředitel ani vedoucí oddělení lidských zdrojů ale o výplatě pro absentujícího zaměstnance už netušili.

  Scumaceho vyhodilo vedení nemocnice až loni v říjnu poté, co Itálie zpřísnila zákony o zneužívání prostředků ve veřejném sektoru. Podle vyšetřovatelů k jeho zatčení došlo po rozsáhlém výslechu svědků a přezkoumání záběrů z bezpečnostních kamer, které odhalilo rozsáhlé porušení pracovní smlouvy u dalších 35 lidí. O případu informuje web televize BBC

 • Skauti pomáhali i během roku s pandemií. V Moravské Třebové roznesli čtenářům stovky knih

  21. duben 2021
  Skauti během uplynulého roku pomáhali nejen s doručováním knih, ale například také roznášeli roušky seniorům nebo jim obstarávali nákupy (na snímku zlínský skaut Martin Vyoral)

  Je tomu už rok, co čeští skauti a skautky začali bezkontaktně roznášet ve vícero městech knihy z místních knihoven. Jedna z takových je například v Moravské Třebové.

  Skauti se zapojili už na jaře minulého roku, kdy se kvůli karanténním opatřením zavřely dveře knihoven. Stejně tak musel přerušit svoji činnost samotný Junák. A tak jeho členové pomáhali, kde se dalo. Skauti knihy roznášeli také v Litomyšli, Svitavách nebo Lanškrouně.

  Jen za první týden, co skauti knihy roznášeli, se k zarytým čtenářům dostalo více než 190 titulů, které mířily hlavně k seniorům a dalším ohroženým skupinám. Podle místní organizace iniciativu občané přijali velmi kladně. Spokojení čtenáři se prý ozvali s návrhem na založení sbírky, do které by mohli přispět a odměnit tak dobrovolníky za jejich ochotu. Spolupráci si pochvaluje i sama knihovna. Na svém facebooku ale dodala, že doufá, že po květnovém otevření už na spolupráci nebudou muset navázat. Za rok pandemie skauti doručili 216 čtenářům bezmála 800 knih.

  Pomoc ostatním je neodmyslitelnou součástí skautingu. A bylo to právě v uplynulém koronavirovém roce, kdy se skauti zapojovali do nejrůznějších prospěšných aktivit. Na začátku pandemie například roznášeli nedostatkové roušky. Nyní pomáhají na Lince seniorů, vyzvedávají léky a zdravotnické potřeby, doučují děti nebo pomáhají v očkovacích centrech.

 • Znovuobjevená odrůda by mohla zachránit kávu před globálním oteplováním

  21. duben 2021
  Kávovník úzkolistý (Coffea stenophylla)

  Vědci znovuobjevili zapomenutou odrůdu kávovníku, která se chutí podobá oblíbené arabice. Zároveň by měl tento druh kávy vydržet i rostoucí teploty způsobené globálním oteplováním. Objev přichází právě včas – poznatky odborníků totiž předpovídají, že do roku 2050 by asi polovina půdy využívané pro pěstování kávy mohla být neúrodná. Informuje o tom BBC.

  Kávovník úzkolistý je druhem divoce rostoucí rostliny, kterou vědci považovali za vyhynulou mimo oblast Pobřeží slonoviny. Nedávno ji ale znovuobjevili v Sieře Leone a k jejich překvapení jim káva z ní vyrobená zachutnala. Přitom najít takovou odrůdu je velmi obtížné. „Jako někdo, kdo vyzkoušel už hodně druhů divokých kávovníků, můžu říct, že většina z nich není vůbec dobrá,“ popisuje Aaron David, vedoucí výzkumu v oblasti kávy v Královských botanických zahradách v britském Kew.

  Panel znalců otestoval napraženou kávu z malého vzorku ze Sierry Leone a Pobřeží slonoviny. Přes 80 procent odborníků nepoznalo rozdíl mezi staronovou odrůdou a klasickou arabikou, tedy nejoblíbenějším a nejpěstovanějším druhem kávy. Uvedli to výzkumníci v odborném časopise Nature Plants.

  Vědci mimo jiné simulovali teplejší klimatické podmínky. Zatím to vypadá, že by kávovník úzkolistý měl růst i v teplotách o 6 stupňů vyšších, než je tomu u arabiky, která má jako druh omezenou odolnost vůči klimatickým změnám. Bližší informace přinese výsadba sazenic. Pěstitelé už dneska pociťují dopady zvyšujících se teplot nebo malých srážek.

  Podle Davida by se měla nová odrůda dostat na trh během pěti až sedmi let jako výběrová káva. Potom by se měla více rozšířit.

 • Influenceři na TikToku vyměnili marihuanu za bylinné cigarety. Neexistuje ale dostatek informací o jejich účincích

  20. duben 2021
  kouř - kouření - cigarety

  Sušené okvětní lístky růží, listy maliníku nebo heřmánek. Pro většinovou populaci to jsou příchutě čajů, pro některé se ve formě cigaret staly způsobem boje proti závislosti na tabáku. Svoji oblibu si našly také mezi wellness influencery na TikToku. Bylinné cigarety se sice po dlouhá desetiletí prodávají na trzích v Číně nebo Jižní Koreji, odborníci ale varují, že neexistuje dostatek informací o jejich účincích.

  „V dnešní době je většina zvyklostí, jako jsou právě bylinné cigarety, z určitého důvodu ponechána bez většího zájmu, dostatečného výzkumu – ztracena v tradici. Máme tak jenom informace o tom, co je normalizováno, což jsou klasické toxické tabákové cigarety,“ říká Romaine Deo, zakladatelka australské společnosti zabývající se ručně vyráběnými bylinnými cigaretami.

  Deo je popisuje jako ideálního pomocníka v boji proti závislosti na marihuaně nebo tabáku, jelikož podle ní nejsou považovány za návykové. Některé směsi obsahují přísady, které navodí pocit klidu – například heřmánek. Podle některých prodejců mohou byliny pomoct s úzkostmi nebo nespavostí.

  Na druhou stranu odborníci upozorňují, že neexistuje dostatek vědeckých poznatků, které by hovořily ve prospěch těchto látek. Člověk podle nich musí k novému trendu přistupovat jako k jiným cigaretám. Inhalování jakéhokoliv kouře s největší pravděpodobností bude mít na člověka negativní vliv. „Nemůžeme předpokládat, že jsou tyto chemikálie neškodné. Jenom protože látku můžete jíst, neznamená to, že ji můžete inhalovat,“ dodává profesor medicíny na University of California Matt Springer.

  Trendu se zhostili také influenceři na sociálních sítích. Na TikToku se alternativní cigarety objevují například ve videích navozujících éterickou atmosféru. Někteří je využívají ke komickým účelům. Jiní zase vysvětlují účinky jednotlivých bylin. Samotní TikTokeři ale varovali před jejich lehkomyslným užíváním. Zprávu přinesl server Vice.

   

 • Nejmenší policejní fenka Midge zemřela jen pár hodin po svém parťákovi-šerifovi

  20. duben 2021
  Policejní fenka Midge zemřela jen pár hodin po svém parťákovi-šerifovi

  Vysloužilý americký šerif Dan McClelland a jeho pes Midge byli nerozlučnou dvojicí. Sedmašedesátiletý policista ale dlouho bojoval s rakovinou, které nakonec podlehl. Ve stejný den zemřel také jeho mazlíček, který byl Danovi dlouholetým partnerem ve službě.

  McClelland odešel do důchodu na konci roku 2016 po 13 letech na pozici šerifa v okresu Geauga v americkém Ohiu. Na stanici působil 44 let. Po celou dekádu mu byl parťákem také jeho pes – fenka Midge, která byla dokonce držitelkou Guinnessova rekordu za nejmenšího policejního psa na světě. Kříženec čivavy a krysího teriéra se „specializoval“ na odhalování drog. Na rozdíl od větších agresivních psů umírněná Midge prohledávala auta, aniž by je poničila nebo zanechala blátivé stopy. Stejně tak pro ni nikdy nebyl problém se dostat pod samotná vozidla.

  Dvojice byla v okolí velmi populární, a to hlavně Midge. Fenka všude chodila po McClellandově boku, stanici šerifa nevyjímaje. McClellandův nástupce Scott Hildenbrand se nechal slyšet, že Midge měli lidé snad radši než samotného šerifa.

  Midge zůstala certifikovaným policejním psem až do společného odchodu do důchodu, který strávili s Danovou manželkou cestováním. Rodina McClellanda pohřbí Dona a Midge společně. Informuje o tom agentura AP.