Woody Guthrie stoletý a vlivný

18. únor 2014
02444576.jpeg

Letošní rok se ve Spojených státech nese v duchu celoroční šňůry akcí připomínající nedožitých 100 let Woodyho Guthieho.

Série koncertů, přednášek, filmových i divadelních představení má prostý název Woody at 100 a kromě celých Spojených států zasáhne i řadu míst v Evropě. Těžko popsat, jaký význam měl a má i dnes tento vpravdě lidový vypravěč nejen pro folkovou hudbu. Bez hudebního vzdělání, bez mediální podpory a za velmi obtížných podmínek dokázal vytvořit neuvěřitelné množství nezapomenutelných písní a ještě více textů. Jeho odkaz je stále živou studnicí inspirace pro současné hudebníky. Hovoří totiž poutavě nejen o věcech, které byly aktuální před 60 lety, ale i o těch, s kterými se potýkáme dnes.

Už svým nápisem na své kytaře „tento stroj zabíjí fašisty“ se Woody Guthie jasně myšlenkově vymezil vůči většinové společnosti. Tu polarizuje mimochodem i dnes. Krásně to ilustruje dokument Man in the Sand, který byl přiložen k reedici desky Mermaid Avenue: The Complete Sessions, na které Wilco spolu s Billy Braggem zhudebňovali písňové texty z Guthrieho pozůstalosti. V jedné scéně filmu z rodného městečka Okemah například majitelka starožitnictví ukazuje na kameru ceduli, na které byl původně nápis hrdě hlásící, že toto město je trubadúrovým rodištěm. Původní nápis ovšem někdo přestříkal nápisem „Rudej komunista a sabotér vojny“.

Průběžná oslava Woody at 100 jasně ukazuje, že odkaz plodného autora je živý i dnes. Pokud si necháte vyjet seznam Guthrieho skladeb, které si jiní muzikanti upravili poslední rok ke svému obrazu, zjistíte, že jednu z jeho písní umístili na své desky třeba Neil Young, Jars Of Clay, Dropkick Murphys nebo Siskiyou. A to už vůbec nezmiňuji houf severoamerických folkařů, kteří čerpají z rozsáhlého Woodyho zpěvníku průběžně a po hrstech. Letošní jubileum navíc přineslo několik významných aktivit, které se točily okolo písničkářova odkazu. Vyšla tribut deska New Multitudes plná písní stvořených na nikdy nepoužité bardovy texty, na které se výrazným způsobem podílel například Jim James z My Morning Jacket. Prestižní americký festival SXSW věnoval Guthrieho nedožité stovce celý letošní ročník. Diskutovalo se nad jeho odkazem, řada kapel zařadila do svého repertoáru písničkářovu skladbu a část z nich (včetně Toma Morrella z Rage Against The Machine a poloviny Arcade Fire) se sešla na pódiu při závěrečném koncertu Bruce Springsteena, aby si spolu zapěli zlidovělou, pro mnohé druhou americkou hymnu This Land Is Your Land. Spousta dalších akcí se ale teprve chystá. V různých amerických městech je uváděna dramatizace Woodyho života pojmenovaná Woody Saz, Američany čeká hned několik konferencí věnovaných jeho životu, ale také několik koncertů Coloradského symfonického orchestru, který uvede pásmo Guthrieho skladeb v orchestrálních úpravách. Zajímavěji se jeví série folkových festivalů, které jsou Woodymu věnovány. Speciální vydání Newportského folkového festivalu slibuje vzpomínkové sety Iron&Wine, First Aid Kit, Wilco, Conora Obersta nebo Tune-Yards.

02624140.jpeg

V poslední době se odkazu Woodyho Guthrieho věnuje čím dál větší pozornost. Oklahoma po letech oficiálně otevřela náruč svému slavnému rodáku. Jeho život a dílo jsou každoročně oslavovány v rámci akce Woody Guthrie Folk Festival, který jenom letos přilákal do Okemah tisíce fanoušků z celého světa. A v hlavním objektu komplexu vládních budov Oklahoma State Capitol v Oklahoma City dnes konečně visí Guthrieho oficiální podobizna. Před pár lety by to bylo cosi zhola nemožného.

Další články autora