Žádná sranda! Endometrióza trápí každou desátou ženu, ale skoro se o ní neví

26. říjen 2022

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly Martinu, která trpí endometriózou – nemocí, o které toho nikdo moc neví, ačkoliv tenhle zdravotní trabl potká průměrně každou desátou ženu v produktivním věku. Takže Buchty tentokrát byly výjimečně informačně nabušené, ale samozřejmě jako vždy s pár odbočkami do nikam.

Moderátorky se Martiny, která je nyní aktivní členkou pacientské organizace ENDOTalks, ptaly na rozpoznání této otravné nemoci a následnou léčbu. Její příběh začal během covidu a docela nenápadně: měla velké bolesti břicha, které přičítala konzumaci mletého masa. Jenže když se bolesti opakovaly, zjistila, že za jejími problémy se skrývá endometrióza a srůsty v břiše, které jsou jedním z možných projevů nemoci.

Nedokážete si představit týden bez vlašáku pro uši? Hlasujte pro Buchty v anketě Křišťálová lupa!

Martina nastínila, že takzvaná endoška se u každé pacientky projevuje tak trochu jinak a i proto je těžké ji diagnostikovat a léčit. Díky pokroku v medicíně a novým centrům specializované pomoci se však blýská na lepší časy.

Zdůraznila také, že u endopacientek není důležitá jen péče o tělo, ale i terapie a duševní pohoda, což Ivanka kvitovala s povděkem. Zuzaně se zase líbila Martinina myšlenka o tom, že bychom neměli lékaře uctívat jako božstva, ale občas s nimi i nesouhlasit a aktivně se účastnit léčby.

Došlo samozřejmě i na tematické odbočky: Ivana se vyznala z lásky ke špagetám, Zuzana se pochlubila, že ji balil pyroman z Deblína, zmínila slovo fanfulín a mohlo se jít pomalu domů brouzdat po webovkách ENDOTalks.

Pusťte si do uší a hlavně do duše Buchty a třeba si uvědomíte, že endometrióza není tabu.

Spustit audio