Jaké jsou certifikáty z angličtiny a k čemu se který hodí? S Broňou Sobotkou jsme probrali, jak se na ně připravit
„Mě posílali do zvláštní školy, jsem dyslektik, dysgrafik, takový ten „odepsaný student“, a když jsem se to naučil zvládnout já, tak to musí zvládnout každý,“ říká Broňa, nadšený učitel angličtiny z Brna. Co by poradil na zlepšení angličtiny a těm, které čeká zkouška nebo jazykový certifikát?
„Nejrozšířenější jsou asi Cambridgeské zkoušky,” začíná vysvětlovat jaké zkoušky máme a k čemu se můžou hodit. „Je podobná maturitě, je tam psaní čtení poslech a mluvení plus část gramatiky,” popisuje například úroveň B2. „Když se přihlásíte na zkoušku, můžete získat motivaci se učit,” uvádí příklad ze své vlastní zkušenosti.
„Najděte si takzvaný mock test a ten si v reálném čase zkuste. Díky cvičnému testu zjistíte, jak na tom jste,” doporučuje. „Musíte dělat věci, které jsou o úroveň těžší, než jste aktuálně vy,” radí k přípravě. „Zkoušejte dělat anglicky to, co vás baví,” dodává. „U mě to je třeba čtení knížek. Zjistil jsem, že i můj milovaný Sherlock Holmes se dá číst na úrovni začátečníka,” vrací se k tipu z minulého dílu o maturitě.
Jaké jsou typické úlohy a chytáky? Jak se konečně naučit slovíčka? Co dělat a nedělat v přípravě na jazykovou zkoušku? Pusť si díl Studovny s Broňou Sobotkou.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.