Základní nepodmíněný příjem sníží byrokratickou zátěž, ale zvýší daně, zjistila finská studie

03451687.jpeg

Výzkum, který si nechalo vypracovat finské ministerstvo financí, zjistil, že zavedení základního nepodmíněného příjmu při zachování vyrovnaného rozpočtu by snížilo úroveň chudoby minimálně, zato ale by si vynutilo znatelné navýšení daňového odvodu.

Autoři studie pracovali s jasně definovanými vstupními daty i metodikou: průměrným základním příjmem 700 euro, mikroanalytickou simulací uplatňovanou na všechny reformy daní a sociálních dávek od 80. let a zpracovávaná data byla reprezentativní specificky pro finskou populaci. Předpokládaný základní nepodmíněný příjem by měl nahradit sociální dávky, které nyní stát vyplácí na základě stanoveného systému, benefitem by se pak staly příjmy plynoucí z výkonu práce. Podle Heikki Viitamäki, odbornice na danou problematiku z ministerstva financí, takto pojatý základní příjem v důsledku omezí chudobu a platovou nerovnost jen minimálně. Daň z příjmu zároveň s tím vzroste a celkový vliv na čistý příjem z práce bude taky zanedbatelný. Prospěch z takového systému by zcela nepřekvapivě měli především zaměstnanci a podnikatelé s nižšími příjmy, zatímco daňová zátěž by dopadla nejvíce na skupinu obyvatel se středními a vyššími platy. Nejdůležitější zjištění, ke kterému studie dospěla, je, že za těchto okolností koncept základního nepodmíněného příjmu nepovede k tomu, že se lidem i tak vyplatí pracovat. S rostoucím příjmem by totiž úměrně tomu rostl i daňový odvod. Naopak finská studie potvrdila předpoklad, že systém základního příjmu zjednoduší a zpřehlední fungování ekonomického byrokratického aparátu. Zprávu přinesl web Helsinki Times.

Spustit audio
autor: Petr Pláteník
 • Francouzská designérka navrhla řetězec hotelů pro deprimovaný městský hmyz

  17. říjen 2019
  Křeslo pro hmyz od Marlène Huissoud

  Francouzská návrhářka Marlène Huissoud představila projekt Please Stand By – řadu soch navržených jako bezpečný úkryt pro městský hmyz. Kolekce obsahuje různé typy hmyzích hotelů vyrobených speciálně pro tzv. opylovače – včely, vosy a motýly.

  Hotely, o kterých píše server zabývající se designem Inhabitat, jsou vyrobeny z nepálené hlíny a jednotlivé „hotelové pokoje“ jsou průchozí, aby se hmyz mohl v soše volně pohybovat. Huissoud říká, že ji inspirovala vědecká studie, kterou přinesl britský deník Guardian. Podle ní hmyzí populace klesla o víc než 40 procent hmyzu a situace se každým rokem zhoršuje. Umělkyně proto vytvořila hmyzí hotely – bezpečná stanoviště, která městskému hmyzu nabízí útočiště. „V kariéře každého designéra přijde čas navrhnout svou první židli,“ říká Huissoud. „Líbila se mi myšlenka věnovat svou první židli hmyzu místo lidem a požádat lidi, aby se podívali na přírodu novýma očima,“ dodává. Kolekce hmyzích hotelů byla poprvé představena během londýnského Design Weeku.

 • Místo kohoutkové dostanete v belgické restauraci recyklovanou vodu ze záchodu a z nádobí

  17. říjen 2019
  Voda - sklenice vody

  Belgická restaurace ve městě Kuurne servíruje zákazníkům recyklovanou vodu z vlastních toalet a z umytého nádobí. Používá k tomu systém čištění, který je běžný třeba v australském Perthu, Singapuru nebo v Los Angeles.

  Restaurace, jak píší servery Konbini nebo MBS News, recykluje a znovu používá všechnu vodu, která tudy proteče, ať už v kuchyni, nebo na toaletách. Po dvojité filtraci se voda dá znovu pít, i když jí ještě něco chybí – podle společnosti, která vyrábí filtrační zařízení, je po filtraci voda dokonce příliš čistá na to, aby ji někdo pil, a před konzumací musí být obohacena o minerály. Systém recyklace je podle vědců účinný a bezpečný, odrazuje ale spotřebitele z psychologického hlediska. Studie Pensylvánské univerzity mluví o tzv. „fuj faktoru“, který lidem v pití záchodové vody zatím brání. To by se podle médií mělo změnit s příchodem klimatické krize a nárůstu populace, voda je totiž stále vzácnější.

 • Pařížská ZOO představuje blob: tvor se 720 pohlavími se dokáže učit, i když nemá mozek

  17. říjen 2019
  Pařížská ZOO představuje blob: tvor se 720 pohlavími se dokáže učit, i když nemá mozek

  Slizová forma života má pozoruhodné schopnosti. Nažloutlá malá bytost nemá například oči ani ústa, dokáže ale najít, pozřít a trávit jídlo.

  Na jednobuněčný organismus, který vypadá jako houba, ale chová se jako zvíře, upozornil britský deník The Guardian. Pařížská ZOO mu říká blob a veřejnosti ho představí v sobotu. „Blob je živý tvor, který patří mezi taje přírody,“ říká Bruno David, ředitel přírodovědného muzea v Paříži. „Nemá mozek, a přesto je schopen se učit. A pokud sloučíte dvě kuličky slizu, ta, která umí něco nového, předá své znalosti té druhé,“ dodal David. Prvok, který patří do kmene hlenky, s názvem vápenka mnohohlavá má taky skoro 720 pohlaví. Může se pohybovat bez nohou a uzdraví se za dvě minuty potom, co ho rozříznete na polovinu. Blob dostal jméno podle béčkového hororu The Blob z roku 1958. V něm teenager Steve McQueen čelí mimozemské formě života, která absorbuje všechno a všechny, kdo jí stojí v cestě.

 • Po Lady Gaga zbyla pouze šmouha. Íránská streamovací služba vyretušovala ženy z obalů alb

  16. říjen 2019
  A Star Is Born Soundtrack s Lady Gaga a v íránské režii bez Lady Gaga

  Album není pouze o hudbě, důležitý je i jeho vzhled – a to i dnes v době streamovacích služeb, jako jsou Spotify, Apple Music a další. Platí to i v případě íránské platformy Melovaz, která se v souladu s vůlí tamního teokratického režimu rozhodla vyretušovat zpěvačky a jiné ženy z přebalů alb.

  Jak píše server Bored Panda, na problém upozornil uživatel Twitteru Izzi. „Jen tak jsem si projížděl Reddit, když někdo nahrál fotku nového alba Taylor Swift, která na něm vůbec nebyla. Byl tam jenom název alba,“ uvedl Izzi pro zmíněný server. „V komentářích někdo poukázal na íránskou streamovací stránku, na niž jsem šel a objevil jsem tam veliké množství vyretušovaných přebalů, na nichž chyběly právě ženy,“ dodal Izzi. Nejprve byl prý překvapen a měl pochyby, pak se ale musel smát, jak grafici některé covery upravili. Například v případě soundtracku k filmu A Star Is Born, na jehož přebalu jsou Lady Gaga a Bradley Cooper. Ovšem ne v Íránu, kde po retuši zbyla místo zpěvačky jenom podivně vypadající šmouha. O tom, jak alba vypadají bez umělkyň, se můžete přesvědčit přímo na stránce firmy Melovaz.

 • Ve stavení na nizozemském venkově našli několik lidí, kteří byli drženi skoro 10 let ve sklepě

  16. říjen 2019
  Sklep

  Nizozemská policie našla skupinu lidí, kteří prý byli několik let drženi v domě na severovýchodě země. Člověkem, který je tam uvěznil, měl být podle tamních médií jejich otec. V usedlosti v nizozemské provincii Drenthe prý měli čekat „na konec světa“.

  Šestičlenná skupina byla nalezena poté, co nejstarší syn navštívil místní bar Kastelein café. Pětadvacetiletý mladík si při první návštěvě objednal pět piv a všechny je sám vypil, uvedl pro regionální televizi RTV Drenthe majitel lokálu Chris Westerbeek. Když se v neděli opět objevil, vypadal podle Westerbeeka zmateně. „Byl neupravený a měl dlouhé zamotané vlasy. Začali jsme si povídat. Řekl, že utekl, že potřebuje pomoc a že nikdy nebyl ve škole. Pak jsme zavolali policii,“ uvedl Westerbeek. Jak píše server britského deníku The Guardian, zatím není přesně známo, jak dlouho v domě žili a co se stalo jejich matce. Policisté prý zvažují možnost, že zemřela a že ji pak pohřbili někde na pozemku usedlosti, informují holandské noviny Algemeen Dagblad. Westerbeek sdělil místním novinám Dagblad van het Noorden, že mu mladík řekl, že má mladší bratry a sestry, kteří žijí ve sklepě. Dále mu sdělil, že všichni „už tak nechtějí žít“ a že prý nebyli devět let venku. Policie pak na místě skutečně našla šest mladých lidí ve věku od 16 do 25 let, kteří jsou nyní v péči odborníků. Osmapadesátiletý muž, jenž s ní odmítl spolupracovat, byl zatčen. Podle médií se jmenuje Josef B, mluví německy a místní mu přezdívali Rakušan. Zatím není jisté, zda je otcem zmíněných dětí. Policie se zároveň snaží přijít na to, co všechno se v domě stalo a proč tam děti byly izolovány po tak dlouhou dobu.

 • Nepoužívejte Google Mapy, vyzývá turisty město v Sardinii. Kvůli aplikaci často uvíznou v terénu

  16. říjen 2019
  Pláž Cala Luna na Sardinii

  Turisté, kteří objevují okresky na Sardinii, byli varováni, aby se nespoléhali na Google Mapy. Úřady se k tomu rozhodly poté, co desítky aut skončily mimo silnice. Na ostrově jsou proto cedule, které návštěvníky vyzývají k tomu, aby nepoužívali aplikaci od Googlu. Vede je totiž i na cesty, které jsou pouze pro pěší anebo pro auta s pohonem všech čtyř kol.

  Běžné automobily na takových cestách buď přímo uvíznou, anebo zběsile kličkují okolo křoví a stromů. Jak píše web britského deníku The Daily Telegraph, varování vydalo město Baunei na východním pobřeží ostrova. Radnice tvrdí, že motoristé tam už několikrát pohořeli, když se snažili dojet na slavné pláže, jako jsou Cala Luna a Cala Goloritzé. Při jednom takovém incidentu zapadlo porsche do písečné cesty a pár, který v něm jel, musel být zachráněn. Záchranáři kvůli takovým případům vyjeli za poslední dva roky více než 140krát. „Příliš mnoho sedanů a malých aut se zasekává na neprůjezdných cestách. Občas se to stává i off-roadům,“ vysvětluje starosta Baunei Salvatore Corrias. Místní se prý snažili Google na problém upozornit, zatím však bez většího štěstí. „Čekáme a věříme, že s tím něco udělají. Zatím jsme však neviděli nic konkrétního, a proto jsme rozmístili cedule na začátek nejpoužívanějších cest,“ dodal pro americkou televizi CNN starosta Corrias. Google ale údajně o problému ví a chystá nápravu.

 • Popírání holokaustu nelze obhajovat svobodou projevu. Je to pohrdání oběťmi genocidy, rozhodl soud

  16. říjen 2019
  Polsko, Osvětim. Památník na místě nacistického vyhlazovacího tábora

  Až k Evropskému soudu pro lidská práva se dostal případ německého krajně pravicového politika Udo Pastörse, který ve svém projevu z roku 2010 mimo jiné řekl, že „takzvaný holocaust je zneužíván k politickým a komerčním účelům“.

  Evropský soud představuje jednu z posledních instancí, ke které se občané starého kontinentu mohou odvolat, pokud mají dojem, že je jim na půdě státního soudnictví páchána křivda a již se zde nelze dovolávat žádné autority. Pastörs se cítil nejen nespravedlivě odsouzen, kdy argumentoval právě svobodou slova, ale navíc tvrdil, že mu bylo odepřeno i právo na spravedlivý proces, protože jeden ze soudců v odvolacích řízeních byl manželem soudkyně, která ho odsoudila v procesu na nižší instanci. Zasedající členové Evropského soudu pro lidská práva na začátku října odmítli obě vznesené stížnosti jako nepodložené. Pastörsův projev z roku 2010, který pronesl na půdě parlamentu spolkové republiky Meklenbursko – Přední Pomořansko, označili jako „popírání holokaustu, které svědčí o pohrdání jeho oběťmi a je zcela v rozporu s uznávanými historickými fakty“. Dle rozhodnutí soudu se jednalo o hanobení Židů i perzekuce, které byli vystaveni. I z toho důvodu se na Pastörsovy výroky nemůže vztahovat ochrana svobody projevu zaručovaná Evropskou úmluvou o lidských právech, protože jako takové jsou „zcela v rozporu s hodnotami Úmluvy samotné“. Zprávu přinesl web The Local.

 • Koště, půl čokolády i klaunské boty – s tím vším se Britové nechávají uložit do rakve

  15. říjen 2019
  rakev

  Sdružení britských provozovatelů pohřebních služeb sestavilo žebříček dvaceti nejvíce neobvyklých předmětů, se kterými se lidé ve Spojeném království chtěli v uplynulých letech nechat pohřbít. Vedle mobilního telefonu jsou na seznamu také lyže, kostým Čaroděje ze země Oz, rybářský prut nebo hrací karty.

  „Někdy se jedná o předměty, které mají pro zesnulé sentimentální hodnotu, například milostné dopisy, fotografie nebo snubní prsteny. Jiní si ale vybírají věci speciálně pro to, aby blízké rozesmáli – třeba krabičku s jídlem z asijského bistra,“ řekl serveru Independent ředitel pohřbů ve sdružení poskytovatelů pohřebních služeb Co-op Funeralcare David Collingwood. Společenství se nejen na neobvyklá přání zeptalo v létě jak provozovatelů pohřebních služeb (kteří za posledních pět let uspořádali už více než 500 000 smutečních obřadů), tak také zhruba čtyř tisíc dospělých Britů. Z jejich odpovědí vyšlo najevo, že zhruba každý pátý (22 % dotázaných) už se rozhodl, co by chtěl mít vedle sebe v rakvi. Polovina respondentů uvedla, že by to měly být fotografie, 27 % by zvolilo plyšového medvídka a každý desátý by pak chtěl být uložený s lahví svého oblíbeného alkoholického nápoje.

 • Americký teenager vytvořil aplikaci, která organizuje péči členů rodiny o pacienty s Alzheimerem

  15. říjen 2019
  vyčazená pohodářka – stará žena

  Americký teenager Logan Wells vyvinul aplikaci, která pomáhá lidem pečujícím o blízké s Alzheimerovou chorobou. Jmenuje se CareZare, je zdarma, funguje už několik let a mladík ji neustále zdokonaluje. K vývoji ho motivovala vlastní zkušenost. Když byla totiž babičce studenta diagnostikována demence, rodina se rozhodla starat se o ni v domácím prostředí.

  Loganovi rodiče a teta potřebovali vytvořit přesný plán péče. „Když jsme se začali o babičku starat, všude po domě ležely papíry, na lednici rozpis prací v domácnosti, kalendář dalších činností na kuchyňské lince, pak rozpis užívání léků…,“ řekla matka Logana Hallie Wells magazínu Colonial Times Magazine. Zdravotní stav babičky se postupně zhoršoval a bylo zapotřebí zapojit také profesionální pečovatele. Logan Wells si všiml, že šest členů rodiny a tři profesionální pečovatelé si musí neustále předávat informace a aktuality o stavu pacientky skrze e-maily, psané vzkazy a volání. Bylo to zdlouhavé a vyčerpávající a Logan přemýšlel, zda to nejde vyřešit lépe. Začal se učit programovat prostřednictvím online tutoriálů a rozhodl se vyvinout aplikaci, která zkoordinuje všechna data a informace, které si rodina neustále předává. Na vývoji aplikace se nakonec podílela celá rodina. „Aplikace pro nás byla darem z nebes, hlavně z komunikačního hlediska. Předtím mohl člověk strávit klidně polovinu dne voláním si s ostatními při snaze naplánovat různé věci,“ říká Loganova teta.

  Lidé mohou aplikaci užívat zdarma, přidávat do ní různé aktivity, aktualizovat kalendář, sledovat úkony (například zda si pacient vzal své léky) a také zde mít pohromadě všechny kontakty. Aplikace CareZare má aktuálně verzi pro Android i iPhone a student ji chce dál vylepšovat. Podle americké Asociace Alzheimerovy choroby trpí nemocí v USA 5,8 milionu lidí. Na světě je to podle Světové zdravotnické organizace okolo 50 milionů. Zároveň odhaduje, že do roku 2030 by počet osob trpících demencí mohl stoupnout až na 82 milionů.