Zambie je ohromující směs tradičního a moderního. České vědkyně studovaly udržitelnost v Africe

12. duben 2022

Setkání s africkým princem, tradiční zemědělství v době smartphonů, kukuřičná kaše, ale taky globální změna klimatu. Dvě mladé české vědkyně vyprávějí o své návštěvě Zambie.

Zuzana Harmáčková a Lenka Suchá pracují v Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR, kde se zabývají udržitelností a scénáři budoucího vývoje. Mají za sebou odlišné výzkumy a studium v Zambii, JAR, Ghaně nebo Rwandě.

Z cesty Zuzany Harmáčkové a Lenky Suché do Zambie

„Afriku máme rády, ale nevybraly jsme si ji proto, že by to byla naše nejoblíbenější oblast, šlo o akademický zájem a prostor k relevantnímu novému výzkumu,“ říkají shodně. Zambie se stala cílem cesty také proto, že je českou prioritní rozvojovou zemí, kde běží řada projektů našich odborníků.

„Zambijský venkov je nekonečná buš s roztroušenými malými vesničkami. Oproti Česku je to vlastně šokující rozdíl,“ říká například Harmáčková. „Na místě jsme viděly velký mix tradičního a moderního, od smartphonů přes tradiční architekturu po oblečení. Na telefony se centrálně rozesílají hlasové zprávy o vývoji počasí, ale lidé taky nabírají pitnou vodu z řeky.“ Obě výzkumnice navštívily i místní parlament s řadou tradičních rituálů.

Globální klimatická změna Zambii bezprostředně ovlivňuje tím, že zemědělství závisí na období dešťů, jejich pravidelnosti a podobně. Neúroda způsobuje, že se lidé přesouvají k výrobě dřevěného uhlí. Ta ale způsobuje odlesňování a prohlubuje problémy zemědělství.

„Nepřijely jsme do Afriky nikomu radit nebo vyslovovat svůj názor, ale ptát se a dělat výzkum,“ zdůrazňují principy své práce. Teď je čeká intenzivní fáze zpracovávání dat a přepisování desítek hodin rozhovorů.

Jak vědkyně studující udržitelnost řeší ekologický aspekt svého cestování? A jak probíhalo setkání s místním princem? Poslechněte si záznam cestovatelského pořadu Casablanca.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.