Země, kde jsou tělesné tresty zakázané, jsou bezpečnější a děti se v nich míň perou

16. říjen 2018

Trestání dětí pohlavky, fackami a dalším bitím může později vést k dalšímu ubližování. Vyplývá to z výzkumu McGillovy univerzity v kanadském Montrealu. Jeho závěry také tvrdí, že země, které takové tresty zakazují, se zdají být pro mladé lidi bezpečnějším prostředím pro vyrůstání. 

Autoři výzkumu z Kanady, Spojených států a Izraele se zaměřili na školy v 88 zemích, a to mezi lety 2003 a 2014. Více než 400 000 děvčat a chlapců ve věku 11 až 25 let se zeptali, jak často se s ostatními perou. Výzkumníky zároveň zajímalo, zda jsou fyzické tresty ve vybraných zemích legální, nebo ne, případně zda jsou zakázané jen ve školách, nebo i v domácnostech. Jak píše server Independent, v zemích, kde platil úplný zákaz bití dětí, bylo u chlapců případů šarvátek o 69 % méně, u dívek šlo pak o snížení o 42 % oproti zemím, kde žádné omezení neexistovalo. Server Telegraph ještě doplňuje, že v případě zemí s částečným zákazem, jako je například Velká Británie, kde platí pro školy, bylo fyzické násilí méně časté jen u dívek, a to o přibližně 56 %, přičemž na agresi mezi chlapci žádný dopad nemělo. „Nemohu ale říct, že země, která se rozhodne zavést zákaz fyzických trestů, bude hned zítra pozorovat klesající trend v násilí u mladých,“ upozorňuje spoluautor výzkumu Frank Elgar. Přesto tým zároveň vyzval zákonodárce, aby zakázali tělesné tresty doma i ve školách. „Vzrůstající agrese je jedním z nejsilnějších vlivů, které působí na děti – dostat ránu představuje možnost, jak se k ostatním chovat násilně, a to se děti učí,“ vysvětluje Elizabeth Gershoff. Profesorka zaměřující se na lidský rozvoj z Texaské univerzity v Austinu, která nebyla součástí zmíněného výzkumu, říká, že předchozí práce už prokázaly, že tělesné tresty mohou mít vážné důsledky. V současném výzkumu jí ale chybí pohled na to, zda se množství a četnost rvaček mezi dětmi a dospívajícími nějak změnily před a po zavedení zákazu trestů. Úplný zákaz bití dětí platí například ve Švédsku, naopak žádný nemají v Malajsii, Bruneji nebo Singapuru. Česko ve svém právním systému podobný zákaz také nemá.

autor: ah
Spustit audio
 • Studie ukazuje, že když projevujeme známky stresu, působíme sympatičtěji a okolí se k nám chová líp

  17. květen 2022
  stres
  Vědci se dlouho pokoušeli pochopit takzvaný paradox stresového chování. Hledali odpovědi na otázku, proč lidé – stejně jako jiní primáti – vykazují známky stresu jako vrtění se, škrábání, kousání nehtů, dotýkání se obličeje nebo vlasů, které můžou ostatním ukázat, že jsou ve stavu oslabení. 

  Jak píše web Earth.com, výzkumný tým složený z odborníků z Nottingham Trent University (NTU) a University of Portsmouth teď zjistil, že díky projevování známek stresu můžeme působit sympatičtěji, a přimět tak ostatní lidi, aby se k nám chovali lépe.

  Studie ukazuje, že lidé mají schopnost rychle a přesně identifikovat, kdy je někdo ve stresu, a navíc obvykle na toho, kdo vykazuje více známek stresu, reagují pozitivněji. 

  Výzkumníci natočili skupinu účastníků při fingované prezentaci a rozhovoru. Videa pak přehráli respondentům, které požádali o hodnocení toho, jak moc byli podle nich účastníci ve stresu. Lidé, kteří uvedli, že se při prezentaci cítili více ve stresu, a ti, kteří vykazovali fyzické známky stresu jako kousání nehtů nebo škrábání, byli také hodnotiteli vnímáni jako nejvíce vystresovaní. Tato zjištění naznačují, že můžeme z chování lidí přesně rozpoznat, kdy jsou stresovaní.

  Je zajímavé, že účastníci identifikovaní jako více stresovaní, byli ostatními také vnímáni jako sympatičtější, což může vysvětlovat, proč se u lidí vyvinula schopnost vydávat stresové signály.

  „Chtěli jsme zjistit, jaké výhody může mít signalizace stresu ostatním, abychom pomohli vysvětlit, proč se stresové chování u lidí vyvinulo,“ řekl hlavní autor studie Jamie Whitehouse, výzkumný pracovník v oboru psychologie na NTU.

  „Pokud vytváření tohoto chování vede k pozitivním sociálním interakcím od ostatních, kteří chtějí pomoci, spíše než k negativním sociálním interakcím od těch, kteří s vámi chtějí soupeřit, pak je pravděpodobné, že toto chování vzniklo jako součást evolučního procesu. Ve srovnání s mnoha jinými živočichy jsme vysoce spolupracující druh, a proto se mohlo vyvinout chování, které vyjadřuje slabost,“ dodal.

  „Když jednotlivci vyvolávají u hodnotitelů empatickou odezvu, mohou se jim zdát sympatičtější,“ dodala hlavní autorka studie Bridget Wallerová, profesorka evoluce a sociálního chování na NTU. „Odpovídá to současnému chápání expresivity, které naznačuje, že lidé, kteří více projevují emoce, jsou mezi ostatními oblíbenější a mají pozitivnější sociální interakce.“

  Autoři studie teď zkoumají, jestli i malé děti vykazují podobnou citlivost na stresové stavy. Jako další cíl by chtěli objasnit, jak může vystavení stresu dospělých ovlivnit děti.

 • Drogový dealer v Mac Milerově případu půjde na sedmnáct a půl roku do vězení

  17. květen 2022
  Mac Miller

  Jeden ze tří mužů obviněných v souvislosti se smrtí rappera Mac Millera v roce 2018 na předávkování drogami byl odsouzen k sedmnácti letům a šesti měsícům vězení. Dalších pět let má být pod dohledem úřadů.

  Devětačtyřicetiletý Stephen Andrew Walter se přiznal k obvinění z distribuce fentanylu. O včera vyneseném rozsudku píše magazín NME. Walter už loni přistoupil k dohodě o vině a trestu, díky čemuž bylo staženo závažnější obvinění z distribuce fentanylu s následkem smrti, a jeho trest měl být proto kratší.

  Podle soudce ale Walter po rapperově smrti pokračoval v prodeji pilulek oxycontinu, které vedly k Millerově předávkování. Dohodu tento týden zamítl s tím, že by byl trest pro pachatele příliš malý.

  Walter měl v září 2018 dodat spoluobžalovanému Cameronu Jamesi Pettitovi pilulky oxycontinu s fentanylem. Poslal mu je po dalším spoluobžalovaném Ryanu Michaelovi Ravisovi. Pilulky se následně spolu s kokainem a Xanaxem dostaly k rapperu Millerovi. Ten byl nalezen mrtvý 7. září ve věku 26 let a jeho smrt byla později označena za neúmyslné předávkování drogami zaviněné zesílenou toxicitou kombinace drog fentanylu, kokainu a alkoholu.

  Walter opakovaně tvrdil, že nevěděl, že pilulky, které dodal spoluobžalovanému Pettitovi, obsahovaly fentanyl. Tvrdil také, že se o Millerově smrti dozvěděl až v okamžiku, kdy byl zatčen.

  Tato tvrzení zopakoval spolu s omluvou Millerově rodině: „Moje činy způsobily spoustu bolesti a je mi to opravdu líto,“ řekl Walter. „Nejsem ten typ člověka, který by chtěl někomu ublížit. To nejsem já. V dokumentech stojí, že jsem pokračoval, i když jsem věděl o tom, že došlo k úmrtí. To není pravda, Vaše ctihodnosti.“

  „O dva dny později došlo k předávkování, Cameron mi nezavolal a neřekl mi, že s tím má něco společného. Takže jsem netušil, že někdo zemřel. Kdybych to věděl, ve své činnosti bych nepokračoval.“

  Pettitovo líčení pokračuje. V případě odsouzení za spiknutí a distribuci drog mu hrozí minimálně 20 let vězení nebo i doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Reavis byl minulý měsíc za svůj podíl na Millerově smrti odsouzen k téměř 11 letům vězení.

 • 17letý fotbalista je po pondělním coming outu prvním veřejně přiznaným gayem v britské profesionální soutěži

  17. květen 2022
  Jake Daniels Blackpool

  Jake Daniels, útočník anglického FC Blackpool, se po včerejším coming outu stal jediným aktivním gay profesionálním fotbalistou ve Spojeném království a prvním, kdo za posledních třicet let přišel s takovýmto veřejným prohlášením. Upozorňuje na to magazín Insider.

  „Tato sezóna byla pro mě na hřišti fantastická. Ale mimo hřiště jsem skrýval své skutečné já a to, kdo doopravdy jsem,“ uvádí 17letý hráč v pondělním oficiálním prohlášení, které zveřejnil jeho tým.

  „Celý život jsem věděl, že jsem gay, a teď cítím, že jsem připravený s tím vyjít na veřejnost a být sám sebou. Stát se jedním z prvních fotbalistů v zemi, který odhalil svou sexualitu, je krok do neznáma. Josh Cavallo, Matt Morton i zástupci jiných sportů, jako je Tom Daley, mě inspirovali a dodali mi odvahu a odhodlání, abych v této oblasti pomohl ke změně,“ píše se v něm.

  Cavallo je aktivní australský fotbalista, který přišel s coming outem v roce 2021, a Morton, regionální anglický fotbalista, v roce 2020. Daley, potápěč, který reprezentoval Spojené království na několika olympijských hrách, zveřejnil svou sexuální orientaci v roce 2013.

  Blackpool FC hraje v Anglii Football League Championship, druhou nejvyšší soutěž po Premier League.

  Televize Sky News se Danielse zeptala, jestli cítil potřebu svou sexualitu skrývat. Myslel si prý, že po dobu profesionální kariéry bude muset a že pravdu nejspíš zveřejní, až odejde do fotbalového důchodu. Nevěděl prý o nikom, kdo by to měl stejně jako on. „Věděl jsem ale, že bych musel žít takovou dobu ve lži a nemohl bych mít to, co opravdu chci,“ dodal.

  Daniels je také prvním aktivním profesionálním anglickým fotbalistou po 30 letech, který přišel s coming outem. Justin Fashanu, jenž dříve hrál za Manchester City a West Ham United, zveřejnil, že je gay, v roce 1990. O osm let později zemřel ve věku 37 let.

  Loni se stal prvním gay aktivním hráčem NFL, nejvyšší profesionální ligy amerického fotbalu, Carl Nassib.

 • Zaměstnanci Netflixu, které uráží jeho obsah, mají odejít

  16. květen 2022
  Netflix

  Zaměstnanci společnosti Netflix by měli společnost opustit, pokud budou mít problém s jejím programem. Vedení firmy to uvádí v interní zprávě pro pracovníky.

  V části memoranda o firemní kultuře nazvané „Umělecké vyjádření“, které mělo být veřejně sdíleno až tento čtvrtek, ale magazín Variety ho získal dříve, se zaměstnancům doporučuje, aby společnost opustili, pokud je urazí obsah jejího vysílání. Anticenzurní akce přichází několik měsíců poté, co Netflix odvysílal kontroverzní stand-up speciál Davea Chappella The Closer, po němž příznivci LGBTQ+ mezi zaměstnanci na protest proti jeho transfobním a homofobním vtipům odešli.

  Jak připomíná magazín NME, Ted Sarandos, jeden z generálních ředitelů Netflixu, tehdy Chappelleho vystoupení obhajoval slovy: „Na Netflixu nevysíláme tituly navržené tak, aby podněcovaly nenávist nebo násilí, a nevěříme, že The Closer tuto hranici překračuje.“

  Aktualizované znění memoranda o firemní kultuře Netflixu nyní uvádí: „Ne každému se bude líbit nebo bude souhlasit se vším, co naše služba nabízí. I když je každý titul jiný, přistupujeme k nim na základě stejných principů: podporujeme umělecké vyjádření tvůrců, se kterými se rozhodneme spolupracovat, tvoříme program pro různorodé publikum a necháváme diváky rozhodnout, co je pro ně vhodné. My sami konkrétní umělce nebo hlasy necenzurujeme.“ V závěru je napsáno, že to, co považují zaměstnanci za své osobní hodnoty či za škodlivý obsah, nebude bráno v potaz.

  Netflix upravil memorandum poprvé po téměř pěti letech. Zaměstnanci prý byli s úpravami předem seznámeni formou sdíleného dokumentu. Tisíce pracovníků se k nim mohly po dobu šesti měsíců vyjádřit.

 • Roste tlak na Island, aby zakázal krevní farmy, kde se odebírají hormony březím klisnám

  16. květen 2022
  koně Island
  Island čelí tlaku, aby zakázal produkci hormonu extrahovaného z březích koní. Podle ochránců zvířat jde o krutou praktiku a týrání zvířat. Farmáři ve Velké Británii a Evropě používají tento hormon ke zvýšení reprodukce u prasat, krav a dalších samic hospodářských zvířat. 

  Gonadotropinové sérum (PMSG) se získává z březích koní na islandských „krevních farmách“, přemění se na prášek a expeduje do celého světa. Aktivisté, kteří bojují za dobré životní podmínky zvířat na Islandu, ukázali redaktorům Guardianu rozbité omezovací boxy a ohrady s okousanými ploty. Podle nich jsou to projevy úzkosti u koní.

  Tajně pořízené záběry z farem také zachycují, jak jsou koně biti a uzavíráni do omezovacích boxů. Následně jim je pomocí obří kanyly odebrána krev z žíly na krku. Odborníci také uvedli, že se koním odebírá až příliš velké množství krve.

  Farmaceutická společnost Isteka, která vlastní několik farem, informovala, že se březím klisnám každý týden po dobu osmi po sobě jdoucích týdnů odebírá pět litrů krve. To je čtyřikrát víc, než povolují mezinárodní směrnice.

  Islandský úřad pro potraviny a veterinární péči, který firmě Isteka udělil licenci, to odmítá: „Neexistuje žádný náznak toho, že by odběr krve v množství pěti litrů týdně po dobu až osmi týdnů měl negativní dopad na zdraví a pohodu klisen nebo jejich hříbat.” Ingunn Reynisdóttir, veterinářka, která žije na severu Islandu a celý život pracuje s koňmi, nesouhlasí: „Je to příliš. Když jim vezmete příliš mnoho krve, třesou se a mají potíže s chůzí.“

  Mette Uldahl, viceprezidentka Evropské federace veterinárních lékařů (FVE) reagovala: „Je to týrání zvířat a krutost. Neměli byste používat netrénované koně, protože se příliš bojí.“ Island je domovem asi 80 000 koní, z nichž 5 383 se používá jako „krvavé klisny“. Krevní farmy v zemi fungují zhruba čtyřicet let. V současnosti jich je 119.

  Zákaz těchto praktik podporuje čím dál víc Islanďanů i různých skupin, jako je například Islandská asociace cestovního ruchu. Tamní opoziční lidovci už prosadili návrh zákona, který teď čeká na schvalování v parlamentu.

 • Z evropských řek byl loni odstraněn rekordní počet přehrad

  16. květen 2022
  Odstraňování bariéry na slovenské řece Hučavě (léto 2021)

  V roce 2021 bylo v 17 zemích Evropy odstraněno nejméně 239 bariér, včetně přehrad a jezů. V počtu odstraněných přehrad na celém kontinentu je tak minulý rok rekordní. První příčka této statistiky patří Španělsku se 108 stavbami odstraněnými z řek v zemi.

   „Naše úsilí o odstraňování přehrad po celé Evropě nabírá na rychlosti,“ říká Pao Fernández Garrido, projektový manažer nadace World Fish Migration. „Přibývá vlád, nevládních organizací, společností a komunit, které chápou, jak je důležité zastavit a zvrátit přírodní ztráty, a uvědomují si, že odstraňování přehrad je důležitým krokem k obnovení řek, dodává.

  Přehrady, jezy a další říční překážky blokují migrační trasy ryb, což často vede k zániku míst, kde se rozmnožují, a snížení počtu druhů, jako jsou losos, jeseter, pstruh a úhoř. To dále ovlivňuje širší biologickou rozmanitost ekosystémů, včetně například orlů nebo vyder. Volně tekoucí řeky také umožňují proudění sedimentů a živin.

  Odhaduje se, že na evropských řekách existuje více než milion překážek, z nichž mnohé byly postaveny před víc než stoletím. Nejméně 150 tisíc z nich je zastaralých a neslouží žádnému ekonomickému účelu.

  „Odstranění přehrad je skutečně potřeba,“ uvádí dále pro Guardian Fernández Garrido. „Máme statisíce bariér, což je bezpečnostní problém. Přehrady ovlivňují kvalitu vody a hladiny podzemních vod, způsobují erozi kanálů a pobřeží a mizení pláží, generují emise skleníkových plynů a vedou k úbytku, nebo dokonce vymírání populací stěhovavých ryb. Za posledních 50 let došlo v Evropě k úbytku stěhovavých ryb o 93 %. Přehrady mají negativní dopad na životní prostředí, takže pokud přehrada nebo jez už nejsou nezbytně nutné, nesmíme přenášet zátěž na další generace.“

 • Číňan chce oženit syna, daroval mu přes 20 nemovitostí. Doklady o nich pak ukazoval v dohazovacím koutku

  13. květen 2022
  čínská svatba

  Manželku pro svého čtyřiadvacetiletého syna se rozhodl najít muž v čínské provincii Che-pej. Aby zvýšil šance svého potomka pro nalezení budoucí družky, daroval mu přes 20 nemovitostí a dokumenty prokazující jeho vlastnictví pak ukazoval v takzvaném dohazovacím koutku.

  Na videozáznamu, který koluje po sociálních sítích, je otevřená růžová taška, v níž je vidět štos dokumentů, o nichž otec říká, že jsou to listiny o vlastnictví komerčních nemovitostí.

  Syna a jeho „věno“ pak prezentoval v takzvaných dohazovacích koutcích, které se nacházejí po celé Číně. Na těchto místech se místní rodiče scházejí, aby našli potenciální partnery pro svoje děti. Často se zde pohybují i profesionální dohazovači, kteří pomáhají rodiče vzájemně propojit.

  „Otec se nesnaží předvádět. Chtěl jen projevit svou upřímnost a najít rovnocennou snachu,“ sdělil podle serveru Jimu News dohazovač jménem Wang, který pomáhá mladému muži nalézt vhodnou partnerku. „Řekl, že jeho syn má stabilní zaměstnání a má mnoho dobrých vlastností,“ pokračoval Wang.

  Čin otce vyvolal na internetu debatu o posedlosti některých rodičů provdat své děti. V Číně se podle tradic očekává, že se lidé ožení před třicítkou, rodiče často své potomky do sňatků tlačí. Jak připomíná server Insider, mladí lidé se ale stále více manželství vyhýbají. Podle oficiálních statistik klesá počet uzavřených svazků v Číně již osm let po sobě.

 • Žirafa se narodila s pokroucenou končetinou, od lékařů dostala speciálně upravenou ortézu

  13. květen 2022
  Žirafa Msituni dostala speciální ortézy

  Žirafí mládě Msituni v americké ZOO přišlo na svět s končetinou ohnutou na špatnou stranu. Podle ošetřovatelů hrozilo, že zranění znemožní kojení a chůzi po výběhu, což by mohlo vést při neřešení situace až k úhynu zvířete. Zachránila jej nakonec speciálně upravená ortéza, která je jinak určena pro lidské pacienty.

  Mládě se narodilo na začátku února v zoologické zahradě v americkém Escondidu nedaleko San Diega s poškozením horního kloubu přední končetiny. Nadměrným přetěžováním se začalo poškození projevovat i na druhé straně a dalších kloubech a částech jeho těla. I vzhledem ke své výšce a váze, která byla při narození přes 170 centimetrů a 55 kilo (a každým dnem rostla), potřebovala žirafa speciální ortézu. „Běžně nasazujeme sádru, obvazy a další věci,“ popsal pro server NPR veterinář Matt Kinney. Rozsah poškození byl ale tak velký, že se rozhodli obrátit na odborníky na lidskou ortotiku na klinice Hanger.

  Aby ortéza na míru fungovala, musela být odolná, zároveň ale měla zajistit dostatečný rozsah pohybu. Klinika Hanger proto spolupracovala se společností, která vyrábí ortézy pro koně. Výsledná pomůcka byla zhotovena do osmi dní. Do té doby žirafa nosila sešité pooperační ortézy určené pro lidské končetiny.

  Msituni nakonec potřebovala jen jednu ortézu, po deseti dnech nošení speciálně vytvořené pomůcky byl problém odstraněn. Ve zvířecí nemocnici strávila celkem 39 dní. Přestože se po tuto dobu postupně seznamovala s ostatními členy stáda a svou matkou, ta ji za svou už nevzala. Mláděte se ale ujala jiná samice.

  Zoologické zahrady se při hledání řešení pro nemocná zvířata stále častěji obracejí na lékaře, kteří jinak léčí lidi. Začátkem tohoto roku se ZooTampa na Floridě spojila s podobnými odborníky, aby nahradili zobák rakovinou postiženého ptáka hrabáče velkého protézou vytištěnou na 3D tiskárně. Tým Hanger pak v roce 2006 vytvořil také protézu pro delfína skákavého, který přišel o ocas poté, co se zamotal do lan z pasti na kraby.

  Žirafa Msituni dostala speciální ortézy
 • Vědcům se podařilo vypěstovat rostliny v půdě z Měsíce

  13. květen 2022
  Rostliny, které vědci vypěstovali z měsíční půdy

  Američtí vědci z Floridské univerzity dokázali vypěstovat rostliny v půdě, kterou ze své výzkumné mise na konci 60. let přivezla posádka programu Apollo 11. Přestože se jednalo o vzorek půdy, která podle předpokladů vědců není pro pěstování vhodná, rostliny vyklíčily.

  Hlavním cílem výzkumu bylo zjistit, zda by povrch Měsíce mohla nová generace průzkumníků využít k pěstování potravin. Robert Ferl z Floridské univerzity proto spolu se svými kolegy loni v květnu zasadil do měsíční půdy semínka huseníčku rolního a dalších drobných rostlin. K jejich překvapení vyklíčily. Výsledky byly publikovány v časopise Communications Biology.

  „Je to velký krok kupředu, když víme, že rostliny lze pěstovat,“ řekl Simon Gilroy, odborník na vesmírné rostliny z Wisconsinské univerzity v Madisonu, který se na studii nepodílel. „Skutečným dalším krokem je jít a udělat to na povrchu Měsíce,“ uvedl podle serveru Guardian.

  Vzorky pocházely z oblasti Moře klidu. Půda zde patří mezi geologicky starší, podle vědců byla proto nejméně vhodná pro růst. I proto rostliny v prvních dnech rostly pomaleji. Čím déle je totiž půda vystavena kosmickému záření a slunečnímu větru, tím hůře by se rostlinám zřejmě dařilo. Naopak nejúrodnějšími jsou podle autorů výzkumu geologicky mladší oblasti na Měsíci, kterými jsou například půdy v oblasti bývalých lávových proudů.

  Šest posádek Apolla přivezlo celkem 842 kilogramů měsíčních hornin a půdy, většina z nich byla archivována. Počátkem loňského roku NASA poskytla 12 gramů právě výzkumníkům z Floridské univerzity.