Zemřel básník Honza Badalec, bezdomovec a průvodce ve společnosti Pragulic

31. březen 2016

V úterý 29. března zemřel den před svými 56. narozeninami v nemocnici Na Pleši Honza Badalec, průvodce a básník, který posledních dvanáct let svého života strávil na ulici. Někdejší kreativní ředitel několika reklamních agentur a nadějný básník se ocitl na ulici poté, co ho postihla rodinná krize. Spával ve sklepě domu, kde dřív bydlel, v tramvajích i v noclehárnách pro bezdomovce. Poslední tři roky působil jako průvodce v sociálním podniku Pragulic. Podle vlastních slov byl „profesionálním člověkem bez domova“. Sám o sobě říkal, že je se všemi svými problémy nezaměstnatelný, dokázal si však najít „náhražku pracovního poměru“. Turistům a zájemcům o literaturu předváděl to, co pro něj bylo obživou – zachraňoval knížky z kontejnerů a prodával je do antikvariátů. Účastníci prohlídek tak poznávali nejenom svět pražských antikvariátů, ale i každodenní existenci bezdomovce. Recitoval jim ale i verše, třeba své oblíbence Holana a Ortena. Kromě antikvariátů poskytoval materiál dílně Skoba, která knihy předělávala na originální diáře. Rozhovor s ním natočil Český rozhlas i DVTV.

autor: mit
Spustit audio
 • Tisíc hudebníků zahrálo na počest bubeníka Foo Fighters

  26. květen 2022
  taylor hawkins foo fighters

  Skupina více než tisícovky hudebníků vzdala o víkendu během koncertu v Paříži hold zesnulému bubeníkovi Foo Fighters Tayloru Hawkinsovi.

  Tisícihlavá formace Rockin’1000 především z Itálie, kteří hrají rockové coververze, se dala dohromady v roce 2015 s cílem motivovat Foo Fighters, aby vystoupili v italském městě Cesena. Video se záznamem jejího provedení písně Learn To Fly se stalo virálním.

  Od té doby pokračují v pořádání živých vystoupení a přehrávají tisíce coververzí klasických rockových písní. Jejich poslední vystoupení na Stade de France v Paříži sledovalo padesátitisícové publikum. Setlist čítající jedenadvacet skladeb nabídl hity od Rage Against The Machine, Pink Floyd, The Who, The White Stripes a dalších.

  Součástí programu byla také epická pocta Tayloru Hawkinsovi, kdy skupina předvedla cover verzi oblíbené skladby My Hero z druhého studiového alba Foo Fighters nazvaného The Color And The Shape. Píše o tom magazín NME. V popisku videa stojí: „Tisíc hudebníků věnuje tuto píseň jednomu bubeníkovi: Tayloru Hawkinsovi.“

  Hawkins zemřel náhle ve věku 50 let v březnu tohoto roku. Od té doby, co se objevily zprávy o smrti bubeníka, který platil za baviče a miláčka publika i řady světových hudebních hvězd, uctilo jeho památku naživo mnoho dalších umělců tím, že mu věnovali vystoupení. Jsou mezi nimi Coldplay, Liam Gallagher, Stereophonics, Miley Cyrus, Elton John, Red Hot Chili Peppers nebo Pearl Jam.

 • Na Spotify se vrací politické reklamy. V roce 2020 je tato platforma pozastavila

  26. květen 2022
  spotify

  Platforma Spotify v roce 2020 pozastavila všechny politické reklamy poté, co se zvedla vlna kritiky kvůli dezinformacím, které se v té době šířily v souvislosti s volební kampaní v Americe. Tehdy vydala prohlášení, které slibovalo zavedení lepšího procesu prověřování politických reklam, než je vrátí zpátky.

  Tento týden společnost potvrdila, že se politické reklamy na platformu digitálního streamování pomalu vracejí. „Po pozastavení politických reklam na začátku roku 2020 jsme strávili poslední dva roky posilováním a vylepšováním našich procesů, systémů a nástrojů, abychom mohli zodpovědně ověřovat a kontrolovat tento obsah,“ uvádí v prohlášení mluvčí Spotify Erin Styles. „Nyní začínáme v USA prostřednictvím Spotify Audience Network prodávat vybrané politické reklamy v podcastech třetích stran.“

  Vedení firmy podle magazínu Pitchfork rozeslalo interní e-mail, v němž uvádí, že nebude přijímat reklamy od problematických skupin, bude zveřejňovat pouze reklamy od známých kandidátů a reklamy se na úrovni bezplatného předplatného nebudou objevovat mezi streamovanými skladbami.

 • Zkrácení doby u televize může snížit riziko srdečních chorob

  25. květen 2022
  televize

  Minimálně jednomu z deseti případů ischemické choroby srdeční by se dalo předejít, kdyby lidé omezili sledování televize na méně než hodinu denně. Píše o tom The Guardian.

  K onemocnění koronárních tepen dochází, když se v nich nahromadí tuk, který způsobí jejich zúžení, a tím se sníží přívod krve do srdce. Vědci tvrdí, že zkrácení času stráveného u televize by mohlo snížit riziko rozvoje onemocnění.

  „Zkrácení doby strávené sledováním televize by se mělo stát klíčovým behaviorálním cílem prevence ischemické choroby srdeční, bez ohledu na genetickou náchylnost a tradiční rizikové markery,“ uvedl Dr. Youngwon Kim, odborný asistent na University of Hong Kong a autor výzkumu.

  Připomněl předchozí studie, které zjistily, že nadměrná doba sledování televize je spojená s nepříznivými hladinami cholesterolu a glukózy v těle. „Nepříznivé hladiny těchto markerů kardiometabolického rizika pak mohou vést ke zvýšenému riziku rozvoje ischemické choroby srdeční,“ doplnil.

  Kim a jeho kolegové použili data od více než 373 tisíc bílých Britů ve věku 40 až 69 získaná v rámci studie UK Biobank. Žádný z účastníků neměl při náboru dat koronární srdeční onemocnění ani nebyl po mrtvici. Do podzimu 2021 ovšem vědci ze záznamů národního registru úmrtí a o přijetí pacientů do nemocnic objevili 9 185 případů onemocnění.

  Studie tak naznačuje, že – po zohlednění genetického rizika ischemické choroby srdeční vypočteného pro každého účastníka, stejně jako faktorů včetně indexu tělesné hmotnosti, věku, pohlaví, kouření, stravy, množství fyzické aktivity a úrovně deprivace – čím více lidé sledují televizi, tím větší je u nich riziko rozvoje ischemické choroby srdeční.

  Ve srovnání s lidmi, kteří sledovali televizi čtyři nebo více hodin denně, měli ti, kteří se na ni dívali hodinu nebo méně, o 16 % nižší riziko rozvoje ischemické choroby srdeční. U těch, kteří ji sledovali dvě až tři hodiny denně, bylo riziko o 6 % nižší. Vědci tento trend vysledovali ve všech věkových kategoriích a na všech úrovních genetického rizika.

  Souvislost mezi dobou strávenou u počítače a rizikem ischemické choroby srdeční ale neobjevili.

 • Schopnost rozpoznávat emoce druhých je ovlivněná dopaminem

  25. květen 2022
  emotivní vejce

  Hladina dopaminu v mozku má u lidí s nemocemi, jako jsou Parkinsonova choroba nebo schizofrenie, vliv na rozpoznávání emocí. Ukazuje to nová studie vědců z Birminghamské univerzity. Dopamin, známý jako hormon štěstí, přenáší signály, které v mozku řídí mentální a emocionální reakce.

  Je známo, že Parkinsonova choroba a další neurologické poruchy souvisí s nízkou nebo narušenou hladinou dopaminu, která způsobuje, že mají postižení problémy s řadou sociálních dovedností. Jak píše server Neurosciencenews.com, teď se vůbec poprvé podařilo potvrdit pozitivní spojení mezi dopaminem a schopností rozpoznat emoce u druhých.

  Tým z univerzitního Centra pro studium zdraví lidského mozku v nové studii ukazuje, že manipulace s hladinami dopaminu ovlivňuje rozpoznávání emocí. Z výzkumu je patrné, že zatímco se lidé s nízkou výchozí hladinou dopaminu zlepšili v rozpoznávání emocí poté, co dostali dopaminovou podporu, ti s vyššími základními hladinami se naopak zhoršili.

  „Schopnost rozpoznávat emoce u druhých je zásadní pro naše každodenní sociální interakce, což je často pro lidi s neurologickými poruchami problém. Náš výzkum ukazuje, že dopaminové léky – i v malých dávkách – mohou tyto schopnosti ovlivnit. To je důležité pro doladění pacientova lékového režimu a zajištění rovnováhy mezi kontrolou jeho symptomů a zachováním sociálních funkcí,“ řekla vedoucí odborného týmu Dr. Bianca Schuster.

  Vědci pracovali s 33 zdravými muži a ženami a měřili jejich výchozí hladiny dopaminu. Testované požádali, aby zhodnotili emoce postav ve třech různých videoklipech ve dvou samostatných testech. V prvním dostali dávku haloperidolu, léku ovlivňujícího hladinu dopaminu v mozku, který se běžně používá k léčbě schizofrenie, a ve druhém dostali placebo. Postavy byly zobrazené při třech různých typech chůze a poloh naznačujících rozzlobené, šťastné a smutné emoce.

  U účastníků s nižší pracovní pamětí, a tím i předpokládanou nižší výchozí hladinou dopaminu, se po užití haloperidolu zlepšilo rozpoznávání emocí, u účastníků s vyšší pracovní pamětí se naopak po užití léku zhoršilo. „Jedinci s nízkou výchozí hodnotou dopaminu také pod haloperidolem zpomalili své tempo chůze, a tak si myslíme, že účinky drogy na rozpoznávání pohybu a emocí spolu souvisí,“ vysvětluje Dr. Schuster.

  „Zatím však není jasné, proč lék narušil rozpoznávání emocí u účastníků s vysokou výchozí hodnotou dopaminu. Je pravděpodobné, že načasování a pohyb nejsou jedinými mechanismy, na nichž záleží,“ uzavírá.

 • Puberta začíná u dětí dříve, vědci neví proč

  24. květen 2022
  teenagers

  Věk puberty se od 70. let 20. století u dívek snižuje přibližně o tři měsíce za desetiletí. Podobný, i když méně extrémní průběh, zaznamenali vědci u chlapců. Počet případů předčasné puberty stoupl taky během koronavirové pandemie. Lékaři proto podle webu New York Times zkoumají, jakou roli hraje obezita, chemické látky nebo stres.

  Dívky, které procházejí pubertou dříve, jsou vystavené vyššímu riziku depresí, úzkostí, zneužívání návykových látek a dalších psychických problémů. Pokud začnou dříve menstruovat, je taky vyšší riziko, že v dospělosti onemocní rakovinou prsu nebo dělohy. 

  Lékaři zatím neví, jaký rizikový faktor – nebo spíše kombinace faktorů – je příčinou předčasné puberty. Určitou roli může hrát obezita, která je spojována s dřívější menstruací. Podle studie z roku 2003, které se v americké Louisianě zúčastnilo 1 200 dívek, byla každá odchylka nad průměrnou dětskou hmotností spojena s dvojnásobnou pravděpodobností, že menstruace přijde před 12. rokem věku.

  Obezita ale není jedinou příčinou. Vědci proto zkoumají i míru stresu nebo chemické látky obsažené v některých plastech. Z nejasných důvodů totiž lékaři po celém světě zaznamenali během pandemie nárůst případů předčasné puberty.

  Výzkum zveřejněný v únoru v Itálii ukázal, že během sedmi měsíců v roce 2020 bylo s předčasnou pubertou k lékařům posláno 328 dívek, zatímco ve stejném období v roce 2019 jich bylo jen 140. U chlapců nebyl zjištěn žádný rozdíl.

 • Střešní terasa nebo pokoj s vlastní kuchyní – tak vypadají nové vysokoškolské koleje v pražských Holešovicích

  24. květen 2022
  Student House Holešovice

  V pražských Holešovicích vznikly nové vysokoškolské koleje. Na původně prázdném místě postavili architekti z ateliéru Pavel Hnilička Architects+Planners devítipatrový Student House Holešovice. Jde o bydlení hotelového typu, pokoje mají až 31m2 a vlastní koupelnu i kuchyňský kout. Všímá si toho web Designmag.cz.

  Projekt nabídne ubytování až pro 650 studentů. Architekt Pavel Hnilička pro server Konstrukce.cz řekl, že se při návrhu inspiroval obytnými auty nebo loděmi. „V obytných autech nebo jachtách je naplno využitý každý centimetr čtvereční. A podobně jsme přemýšleli také my. Každý pokoj je velmi úsporný, aby se jich sem vešlo co nejvíce, na druhou stranu v něm student najde vše, co pro pohodlné bydlení potřebuje.“

  Každý pokoj má vlastní koupelnu a kuchyňský kout, včetně ledničky, mikrovlnné trouby nebo dvouplotýnkové varné desky. Součástí objektu je i podzemní parkoviště pro 71 aut.

  „K dispozici je také společenský sál, který je v běžném provozu osazen stolky v návaznosti na bar. Podle potřeby je možné jej posuvnými stěnami uzavřít a promítat zde filmy, hrát divadlo, pořádat přednášky či tančit. Společenská část se otevírá přímo do rozlehlé zahrady, kde je tak možné v letních měsících rozšířit aktivity na venkovní terasu. V nejvyšším patře budovy se potom nachází skybar s venkovní terasou,“ uzavírají architekti Pavel Hnilička a Marek Řehoř.

 • V Indii roste zájem o exotická zvířata, kvůli pašerákům jsou ve volné přírodě klokani nebo lemuři

  24. květen 2022
  klokan

  V Indii roste poptávka po exotických zvířatech –⁠ ta se do země pašují z Thajska, Malajsie a dalších států jihovýchodní Asie. Podle zpravodajského webu BBC není výjimkou, že se dostanou i do volné přírody. Lidé tak můžou vidět třeba klokany nebo lemury. Úředníci nemůžou pašeráky potrestat, protože tamní zákony nepočítají s ochranou nepůvodních, exotických druhů.

  Populární trend potvrzuje příběh z východní Indie. Obyvatelé jedné místní vesnice u cesty objevili tři zmatená a vyhladovělá zvířata –⁠ ta se ale nepodobala ničemu, co dosud viděli. Zavolali proto ochránce přírody, kteří jim řekli, že jde o klokany. Ti ale žijí původně v Austrálii. Videa s nimi se proto rychle stala oblíbeným virálním hitem.

  S vysvětlením, jak se zvířata u vesnice objevila, přišel ochránce přírody v Západním Bengálsku Debal Ray. „Dostal jsem tip, že se k nám pašují nějaká exotická zvířata. Začali jsme proto kontrolovat projíždějící auta. Když nás pašeráci viděli, zřejmě klokany vyhodili do volné přírody,“ popisuje pro BBC. Nakonec se nám dva klokany Alexe a Xaviera podařilo zachránit. Léčí se v safari parku, a pokud se jim bude dařit dobře, možná je umístíme do některé ze zoologických zahrad. Nemůžeme je ale vypustit do přírody, protože Indie není jejich přirozeným prostředím, dodává.

  Úředníci pašeráky nemůžou trestně stíhat, protože indické zákony nemyslí na ochranu nepůvodních exotických zvířat. Jejich vlastnictví je ale v Indii považováno za prestižní záležitost, lidé si proto kromě klokanů pořizují třeba zebry, leguány nebo kriticky ohrožené druhy opic. Indické ministerstvo životního prostředí proto v červnu 2020 vyhlásilo dobrovolný program, do kterého lidé mohli své exotické mazlíčky zaregistrovat bez finančního postihu  během roku 2021 přišlo téměř 33 tisíc žádostí.

  Na základě těchto údajů vláda plánuje více kontrolovat obchod s exotickými zvířaty a rostlinami. Indie totiž sice v roce 1976 přijala Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy, která chrání a monitoruje obchod s ohroženými rostlinami a živočichy, dohoda ale není právně platná.

 • Souostroví Palau láká turisty na ohleduplnost. Výměnou jim nabídne netradiční zážitky

  23. květen 2022
  Souostroví Palau

  Tichomořské souostroví nedaleko Filipín se po dvou letech lockdownu otevírá cestovnímu ruchu a spouští nový program s názvem Ol’au Palau. Hlavní roli v něm nebude hrát částka, jakou jsou turisté schopni utratit, ale ohleduplné chování k místní přírodě a kultuře. Výměnou za to si návštěvníci budou moct dopřát exkluzivní zážitky. Informuje o tom britský server BBC.

  Turisté budou moct ve speciální aplikaci sbírat body na základě toho, jestli používají opalovací krémy bezpečné pro korálové útesy, zda navštěvují kulturně významná místa a jestli jedí místní potraviny pocházející z udržitelného zemědělství.

  Body bude možné využít k odemknutí kulturních a přírodních zážitků, které jsou obvykle vyhrazeny jenom pro Palauany a jejich blízké přátele, jako jsou například neoznačené pěší túry, koupání v tajné jeskyni, sdílení jídla s místními obyvateli nebo rybaření na odlehlém rybářském místě. Slibují také nové zážitky, které si dříve turisté mohli dopřát pouze výjimečně – a to například obřad prvního porodu, který je na souostroví významnou kulturní událostí.

  Nápad spustit podobný program se poprvé zrodil v roce 2015. Tehdy počet návštěvníků dosáhl rekordních 150 tisíc za rok, což je víc než sedminásobek palauské populace – na souostroví žije asi dvacet tisíc lidí. Místní obyvatelé jsou podle serveru BBC pohostinní a turisty rádi přivítají, často se ale cítí bezbranně, když vidí, že cizinci nerozumí tamnímu ekosystému a ničí jejich životní prostředí.

  Za projektem stojí obyvatelka souostroví Laura Clarke. Svoje zkušenosti z marketingu a reklamy spojila s prací Jennifer Koskelin-Gibbons, která se věnuje záchraně místních přírodních památek. Spolu vymyslely netradiční program, který po dvou letech koronavirových lockdownů spustily.

 • Ústecký kraj hledá novou vizuální identitu. Má reflektovat nové směřování kraje

  23. květen 2022
  Ústecký kraj

  Ústecký kraj se mění a chce to dát vědět i ve svém novém vizuálním stylu. Ve spolupráci s odbornou organizací Czechdesign proto vyzval pět grafických designérů a studií ke zpracování návrhu. Výsledkem soutěže bude kromě loga taky ucelená vizuální identita.

  „Rozhodli jsme se pro aktualizaci loga Ústeckého kraje a sjednocení krajské vizuální identity, protože logo, které používáme, je více než 20 let staré. Za tu dobu se nejen významně posunuly standardy a kvality grafické práce, ale především se proměnil celý náš region,“ vysvětluje záměr ústecký hejtman Jan Schiller z hnutí ANO.

  Lidé mají oblast obvykle spojenou s těžařskou historií, která dlouho utvářela podobu tamní krajiny i měst. V posledních letech ale kraj prochází značnými změnami nejen v oblasti průmyslu, ale právě i v revitalizaci krajiny. Nová vizuální identita by měla podle serveru Czechdesign změny reflektovat. Zřetelné by mělo být i budoucí moderní a zelené směřování kraje.

  Na základě úspěšných soutěží na vizuální identity měst Kadaň, Litoměřice nebo Ústí nad Labem proto Ústecký kraj oslovil organizaci Czechdesign, aby celou soutěž zastřešila. Dohlížet tak bude na přípravu soutěžního zadání přes komunikaci s designéry, sestavení a vedení poroty po odbornou podporu s nastavením implementace.

  Do veřejné dvoufázové soutěže proto na základě rešerše vyzvali zástupci kraje pět účastníků. Jsou jimi Kolargrafik/studio Jakuba Dudáčka a Jana Koláře, dále grafik Libor Jelínek, studio ReDesign, které tvoří Petr Krejzek a Kateřina Šuterová, studio Petrohrad Lukáše Pumpra, Petra Poláka a Lukáše Berana a studio TopEcht! Jakuba Konupka a Katrin Bittnerové.