Žena během lockdownu v Šanghaji žila měsíc v telefonní budce

5. květen 2022

Když šanghajská vláda začátkem minulého měsíce nařídila většině z 26 milionů obyvatel města, aby zůstali doma, jedna žena a její pes se uchýlili do červené telefonní budky. Jedenapadesátiletá paní pak v tomto malém prostoru žila po celý měsíc s tím, že jen občas vzala svého psa na procházku a vyvětrala deku na slunci.

Upozornila na ni obyvatelka jednoho bytu v protější výškové budově, která ženu v netradičním proticovidovém azylu zdokumentovala. Pořízené fotky pak zveřejnila na sociálních sítích, kde vyvolaly velké znepokojení. Mnozí uživatelé to totiž považovali za důkaz vypovídající o špatném zacházení s lidmi bez domova ve městě. Znásobilo to jejich frustraci z neustále prodlužovaného lockdownu, který vedl i k významnému nedostatku potravin, s tvrdými a často až absurdními donucovacími opatřeními.

Například při nedávném incidentu úředníci vylomili dveře bytu, aby odtáhli jeho obyvatele do karantény. V jiném případě uložili do vaku na mrtvoly, který měl putovat do krematoria, pětasedmdesátiletou obyvatelku pečovatelského domu. Když ji pak pracovníci nakládali do dodávky, zjistili, že je živá.

Žena z telefonní budky byla jedním z mnoha migrujících pracovníků, kteří kvůli tomu, že se život ve městě zastavil, nemohli najít zaměstnání. Nemohla si dovolit platit nájem, a tak si zajistila zázemí v budce, zatímco jiní jako ona spali na kartonech na parkovištích, na provizorních postelích pod mosty a ve stanech na chodníku. Žena v budce přebývala do chvíle, než jednoho dne o půlnoci přijeli policisté v bílých kombinézách. Její věci vyhodili na chodník a telefonní budku oblepili páskou.

„Mnoho migrujících pracovníků žije z ruky do úst a spoléhá na své zaměstnavatele, že jim poskytnou přístřeší a jídlo,“ řekl pro VICE Pun Ngai, profesor na Lingnan University v Hong Kongu, který studuje čínský pracovní trh. „Většina továren a obchodů je zavřená, takže jsou ponecháni osudu.“

Pro migrující pracovníky, kteří tvoří třetinu čínské pracovní síly, existuje jen mizivá ochrana a malá jistota zaměstnání. Pandemie je tak postihla mnohem výrazněji než stálé zaměstnance s pravidelnými příjmy. Vzhledem k tomu, že nová vlna karanténních opatření utlumila hospodářský růst Číny, a její výrobní produkce tak klesla na dvouleté minimum, byly podle China Labor Bulletinu propuštěny z práce miliony migrujících pracovníků.

Spustit audio
 • Přidejte v projektu Mléko do škol i jeho rostlinnou variantu, žádá petice

  28. červen 2022
  mléko

  Mezinárodní organizace ProVeg International, která prosazuje rostlinné alternativy živočišných výrobků, chce dosáhnout toho, aby Evropská komise zařadila do projektu dodávek mléka, ovoce a zeleniny do škol také rostlinné alternativy mléka.

  Cílem projektu Evropské unie, jehož součástí je dodávání ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků dětem od mateřských až po střední školy, zlepšit jejich stravovací návyky. Jeho součástí je i propagace, která má zvýšit spotřebu vybraných produktů.

  Program ale nemyslí na školní děti, které nechtějí pít kravské mléko. Přidáním rostlinného mléka obohaceného o vápník do programu by Unie podle organizátorů petice podpořila inkluzivitu ve školách, pomohla k ochraně planety a zlepšení životních podmínek zvířat.

  „Evropská unie několikrát ve svých materiálech i projektech zmiňuje nutnost zvýšit poměr rostlinné stravy v jídelníčcích občanů i občanek, například přímo ve Strategii EU Od zemědělce ke spotřebiteli (Farm to Fork) nebo i v plánu boje proti rakovině,“ uvedla komunikační manažerka ProVeg Česko Eva Hemmerová. Dodává, že rostlinná mléka mají až o 78 procent nižší uhlíkovou stopu než mléko živočišného původu.

   „Kravské i obohacené rostlinné mléko obsahují shodně 120 mg vápníku na 100 ml a typy rostlinných mlék, jako je hrachové či sójové, obsahují také obdobné množství bílkovin,“ doplňuje nutriční terapeutka Veronika Baťová.

  ProVeg také uvádí, že 68 procent světové populace je intolerantní vůči laktóze a i když program mléko do škol nabízí kravské mléko bez laktózy, měly by děti mít možnost zvolit rostlinnou alternativu. Alergie na mléčnou bílkovinu z kravského mléka je pak nejběžnější formou potravinové alergie u nejmenších dětí.

  Petice upozorňuje, že Evropská komise teď provádí přezkum celého projektu a zbývá přesně měsíc, do 28. července, do veřejné konzultace. Do té doby může posílat své podněty i veřejnost. V době zveřejnění našeho článku bylo pod peticí 40 tisíc z 60 tisíc potřebných podpisů. Podpis lze přiložit zde.

  Státní zemědělský intervenční fond, který zajišťuje financování projektu, letos v únoru informoval, že jdou v rámci něj mléčné výrobky do 3 700 základních škol. Za školní rok 2020/2021 fond vyplatil více než 244 milionů korun. Projekt je financovaný přibližně ze dvou třetin z národního rozpočtu a z jedné třetiny z fondů EU.

 • Čeští vědci objevili na Borneu novou masožravku. Pasti na brouky a mravence klade pod zemí

  28. červen 2022
  Nepenthes pudica masožravka

  Vědci objevili v tropických deštných lesích na ostrově Borneo pozoruhodnou masožravou láčkovku, která vytváří funkční podzemní pasti. Mezinárodní tým pod vedením zástupců Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ji pojmenoval láčkovka stydlivá (Nepenthes pudica), protože své láčky schovává pod zem.

  Odborný tým provádí výzkum v pralesích na Borneu už několik let a za tu dobu si připsal řadu objevů. Nový druh láčkovky pochází z indonéské provincie Severní Kalimantan a bourá zažité představy o těchto rostlinách.

  „Chová se úplně jinak než všechny ostatní známé druhy. Své až 11 centimetrů velké pasti totiž umisťuje pod zem. V dutinách nebo přímo v půdě tato láčkovka lapá podzemní živočichy. Většinou v jejích pastích končí bezobratlí, především mravenci, různí roztoči a brouci,“ uvedl Martin Dančák z katedry ekologie a životního prostředí olomoucké přírodovědecké fakulty.

  K objevení láčkovky stydlivé přispěla i náhoda. Během několikadenního výstupu na jednu bezejmennou horu si přírodovědci všimli rostliny, která neměla žádné pasti, ale podle stavby těla ji určili jako láčkovku. Pasti objevili, až když při fotografování rostlin strhli mechový porost na spodní části jednoho stromu.

  „Pod mechovým polštářem se najednou objevily nádherně vyvinuté konvičky této láčkovky,“ vysvětlil Dančák. Tato masožravka nejspíš ukrývá pasti do podzemí, protože úzké hřbety hor můžou poměrně rychle vysychat. V podzemních dutinách je naopak vlhko a hemží se to tam potravou.

  Na rozdíl od všech ostatních láčkovek vytváří tento druh kromě nadzemních výhonů také krátké podzemní lodyhy, které zpravidla vrostou do nějaké dutiny, ve které poté vytváří listy. Pasti jsou výrazně hnědočerveně zbarvené. Listy, z nichž vyrůstají, mají bílou barvu. Postrádají totiž chlorofyl.

  „Zajímavé je, že kromě kořisti jsme u podzemních pastí láčkovky objevili také spoustu živočichů, kteří se na toto prostředí adaptovali, aniž by je rostlina strávila. Žijí tam například larvy komárů, hlístice a jeden druh červa, který byl po naší expedici také popsán jako nový druh,“ doplnil Václav Čermák z lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy Univerzity.

 • Roboti ve tvaru ryb dokážou plavat v oceánech a sbírat mikroplasty ze zákoutí a skulin na jejich dnech

  28. červen 2022
  plasty oceán
  Drobné plastové částice, jež mohou být po požití škodlivé pro mořské živočichy, se usazují právě na dně a jejich odstranění odtud je obtížné. Jak píše Newsweek, čínští vědci vyvinuli malého robota s vlastním pohonem, který dokáže vplouvat do těžko dostupných míst oceánů a vyčistit je.

  Sin-sing Čang a jeho výzkumná skupina vytvořili pro robota nový odolný materiál, protože elastomery a hydrogely, běžně používané pro výrobu měkkých robotů, se v mořském prostředí snadno poškodí.

  Jako hlavní materiál zvolili perleť. Ta se nachází na vnitřní straně lastur škeblí a je silná a pružná. Výzkumný tým vrstvu po vrstvě vymodeloval robota ve tvaru ryby, který byl 15 milimetrů dlouhý a schopný vplouvat do těsných prostor.

  Robot se dokáže pohybovat rychlostí čtyři centimetry za sekundu pomocí laseru s infračerveným světlem, který při zapnutí a vypnutí umožňuje máchání ocasem a pohání ho dopředu. Robot je schopný absorbovat polystyrenové mikroplasty ve vodě a transportovat je jinam.

  Výzkumníci také už stihli prokázat, že se materiál po poškození dokáže sám uzdravit, a proto můžou robotické ryby vstřebávat mikroplasty takřka nepřetržitě. Mohly by se prý využívat také k monitorování úrovně znečištění v mořském prostředí.Podle studie japonské státní univerzity v Kjúšú je ve světových oceánech odhadem 24 bilionů kusů mikroplastů.

 • Koupání bez chemie. Vodu v novém biotopu v Kosmonosích čistí tisíce rostlin

  27. červen 2022
  plavání, koupání, léto, voda

  V Kosmonosích na Mladoboleslavsku otevřeli nový koupací biotop v areálu Obora. Samočisticí vodní nádrž namísto nepoužívaného koupaliště začalo město budovat loni v srpnu. Většinu zaplatily Kosmonosy, necelými sedmi miliony korun přispěl Nadační fond Škoda Auto. Informuje o tom server Ekolist.

  „Hodně jsme se inspirovali jinde, v Česku už je docela dost podobných biotopů, takže stejně jako jinde využíváme pro přírodní čištění vody hlavně kořenový systém vodních rostlin. Máme ale propojenou koupací a regenerační část koupaliště, což jinde k vidění moc není,“ uvedl Michal Šimon z kosmonoské radnice.

  Koupaliště má tři tisíce metrů čtverečních. Pro regeneraci bude sloužit zhruba polovina, od koupací části ji oddělují bojky. Biotopická koupaliště udržují čistotu vody bez chemie. Kromě tří tisíc rostlin budou v případě zvýšeného náporu lidí s čištěním pomáhat i dva pískovcové filtry.

  „Každé dva týdny děláme rozbory, pokud se ukáže, že je voda ke koupání nevhodná, budeme to muset na pár dní zastavit nebo omezit, aby se voda dočistila,“ dodal Šimon. Podle něj se krátce po napuštění vody objevili v koupališti například čolci nebo žáby.

  Kromě biotopového koupaliště jsou v areálu i herní prvky a in-line dráha. V budoucnu by měla přibýt rekreační louka, přírodní amfiteátr a chatky, které by mohly sloužit například školám v přírodě. Do roku 2025 by se navíc Kosmonosy měly obnovenými lesními cestami propojit s nedalekou obcí Bradlec.

  Chcete načerpat ještě více inspirace, kam v létě vyrazit za koupáním? Poslouchejte sérii Ondry Šebestíka a Kateřiny Tomsové Plavky! Zatím společně navštívili Třeboňsko a jezero Milada, každé úterý se však můžete těšit na další zajímavá místa.

 • Francie chce ukotvit právo na potrat v ústavě. Reaguje tak na rozhodnutí amerického soudu

  27. červen 2022
  potrat, potraty, demonstrace

  Francie chce zakotvit právo na potrat v ústavě. Reaguje tak na rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu, který toto právo zrušil. Návrh na změnu ústavy už podle britského serveru Independent sněmovně předložila Aurore Berge, parlamentní šéfka strany Republika v pohybu prezidenta Emmanuela Macrona.

  „Tento krok musíme učinit dnes, abychom o toto právo zítra nepřišli. Rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu je katastrofou pro ženy po celém světě,“ řekla Berge v Radio France. Politička také uvedla, že tak chce čelit zarytým odpůrcům potratů z řad francouzského krajně pravicového Národního sdružení.

  „Ženská práva jsou stále velmi křehká a často jsou zpochybňována. Ústavu ale nezměníte tak jednoduše jako zákon,“ dodala Berge. V novele ústavy by tak měla být věta, že „nikdo nemůže být zbaven práva dobrovolně přerušit těhotenství,“ uvedla agentura AFP.

  Návrh zákona podpořila premiérka Elisabeth Borne i šéfové dalších stran. Prezident Emmanuel Macron krok amerických soudců odsoudil. Macronova vládnoucí strana sice v posledních volbách do Národního shromáždění ztratila většinu, s opozičním levicovým blokem by ale změnu ústavy mohla lehce prosadit. Souhlasit by s tím musel i Senát.

  Proti potratům se dlouhodobě staví Národní sdružení krajně pravicové političky Marine Le Pen. Strana ale podle jejího mluvčího nechce žádným způsobem omezovat možnost potratů. Další pravicoví politici podle serveru Independent uvedli, že se Macronova strana snaží návrhem zákona pouze odvést pozornost od domácích problémů.

  Francie zavedla právo na potrat v roce 1975, dva roky poté, co ho přelomovým verdiktem Roe vs. Wade umožnil Nejvyšší soud Spojených států amerických. V roce 2018 Paříž prodloužila lhůtu na umělé přerušení těhotenství z 12 týdnů na 14.

 • V olomoucké zoo se narodila velká vzácnost: medojed kapský

  27. červen 2022
  Medojed kapský

  V zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce se narodilo mládě medojeda kapského. Na svět přišlo už 30. května, matka ho ale střežila ve své budce a doposud ho nikdo neviděl. Zoo patří mezi 16 chovatelských institucí na celém světě, které o tuto šelmu z čeledi kunovitých pečují. Informuje o tom server Ekolist.

  „Rozmnožení medojeda kapského v zajetí představuje velkou vzácnost,“ uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská. „Na celém světě se jedná jen o 16 institucí. V Evropě o šest, z toho tři jsou české zoo. Olomouckou skupinu zakládali v roce 2018 jedinci pocházející z míst svého přirozeného výskytu v Africe. Zatím jsme odchovali tři mláďata,“ upřesnila. Rodiče mláděte jsou stejní jako u předchozích dvou, která se v olomoucké zoo narodila.

  Medojedy budou nově chovat i v Safari Parku Dvůr Králové: „Samička narozená v roce 2021 právě odcestovala do Safari Parku Dvůr Králové, kde s tamním samcem vytvoří záložní chovný pár v rámci republiky, neboť zvířata v ostatních zoo jsou již vzhledem k věku za hranicí reprodukčních schopností,“ uvedla Gronská.

  Medojed kapský nemá v přírodě téměř žádného přirozeného nepřítele. Má volnou kůži se silnou hrubou srstí, je proto odolný vůči hadímu uštknutí nebo kousnutí hmyzem. Podle serveru Ekolist se dokáže ubránit i proti útokům lva nebo levharta. Medojed přirozeně žije v Africe a je to všežravec, živí se ptáky, malými savci, ovocem a také medem.

  Právě podle medu dostal své jméno. Ve volné přírodě totiž spolupracuje s ptákem medozvěstkou křiklavou. Medozvěstka křikem zvěstuje, že nalezla včelí hnízdo, medojeda k němu navede, počká, až ho rozbije a vyplení. Poté se k hostině přidá.

 • Itálie usnadňuje cestování majitelům malých zvířat. Jejich mazlíčci mohou do vlaku zadarmo

  24. červen 2022
  pes ve vlaku

  Největší italský železniční dopravce oznámil, že malí domácí mazlíčci včetně koček a psů mohou po následující tři měsíce jezdit vlakem zadarmo. Jedinou podmínkou je, aby se vešli do přepravky daných rozměrů a majitel neměl více než jedno zvíře.

  Psi, kočky a další domácí zvířata se musí vejít do přepravky o rozměrech maximálně 70x30x50 centimetrů. Zvířata musí být v přepravce umístěna po celou dobu cesty. Jak doplňuje server Euronews, majitelé domácích mazlíčků musí mít s sebou při cestování patřičné doklady o zvířeti. Cestující z ciziny by pak měli mít speciální pas pro domácí zvířata. Ten lze získat u autorizovaného veterináře.

  Nabídka tamní společnosti Trenitalia platí až do 15. září. Bez poplatku mohou cestovat zvířata i s další železniční společností. Dopravce Italo například povoluje cestování psů do hmotnosti 5 kilogramů zadarmo. Cena za větší mazlíčky se poté liší v závislosti na jízdence pro cestující. Zvířata musí být také na vodítku a mít náhubek.

  I během cestování by měli majitelé mazlíčků dbát na jejich zdraví a bezpečí. Jak dále poukazuje server, v letních měsících je potřeba jim zajistit dostatečné množství tekutin, udržovat je v co největším chladu a nenechávat zvířata v autě.

 • Své tělo vnímám stále negativně, je to moje ošklivá kamarádka, říká Billie Eilish

  24. červen 2022
  Billie Eilish
  Americká zpěvačka Billie Eilish promluvila pro britské noviny The Times o negativním vztahu ke svému tělu. V rozhovoru reflektovala i vizuál svého poslední alba Happier Than Ever, který podle ní není autentický. „Říkám si: nevím, kdo to je, ale nejsem to já!“ uvedla o fotografiích k loni vydané desce. „Neměla jsem čas přemýšlet. Prostě jsem se rozhodla, kdo jsem. Prostě jsem se stala tou atmosférou,“ vysvětlila.

  Dvacetiletá hudebnice o vztahu ke svému tělu otevřeně promluvila již loni, právě v souvislosti s posledním albem Happier Than Ever, kde i toto téma reflektovala. V rozhovoru pro The Times uvedla, že problémy s přijetím vlastního těla ji stále provázejí.

  „Líbí se mi, že moje tělo je moje a že mě provází všude, kam jdu,“ pokračovala. „Považuji ho trochu za svou kamarádku. Moje ošklivá kamarádka! Je to složité. Ale co naděláš?“ Na otázku, kde se na cestě k přijetí vlastního těla právě nachází, odpověděla, že „rozhodně ne v dobrém bodě“.

  Eilish byla od počátku své kariéry známá pro svůj androgynní styl a oversize outfity. Ty nosila prý proto, že „nenáviděla své tělo. „Být známá po celý začátek kariéry kvůli jedné věci – nosí pytlovité oblečení a zpívá takhle – mě přivádělo k šílenství, řekla deníku. Protože se cítila uvězněná právě svou veřejnou image, obarvila si Eilish vlasy na platinovou blond a při propagaci druhého alba Happier Than Ever z roku 2021 si na obálku britského Vogue oblékla přiléhavý korzet.

  „Ať děláte, co děláte, je to buď špatné, nebo správné, řekla. „Když nosím pytlovité oblečení, nikoho nepřitahuji, cítím se neuvěřitelně nesympatická a nesexy a nejsem krásná. A lidé vás pranýřují za to, že nejste dost ženská,“ svěřila se a dodala, že pokud si obleče ženštější model, setká se s nadávkami. „Pro ženy a ženy na veřejnosti je to šílený svět, myslí si dvacetiletá zpěvačka.

 • Řecká televize odvysílala návod, jak odčerpat palivo z cizí nádrže auta

  24. červen 2022
  muž, auta, silnice
  Řecko bojuje s prudce rostoucími cenami pohonných hmot, místní televize proto pro své diváky připravila příspěvek s návodem, jak odčerpat benzín z cizích aut. „Není to nic strašně složitého,“ uvedl ve vysílání odborník přes automobily, který byl televizním hostem. Podle agentury AFP také názorně předvedl, jak prorazit palivovou nádrž a palivo odčerpat.

  Řecká televizní stanice se za odvysílání návodu stala terčem posměchu. Jak si všímá server Insider, jeden z uživatelů Twitteru například zveřejnil úryvky odvysílaného pořadu a zavtipkoval: „V zítřejším díle: Jak získat dvě kila sýra feta a steak, aniž by si toho v supermarketu někdo všiml“. Na reportáž pak satirickým videem reagovala také internetová stránka Luben.

  Ceny pohonných hmot v Řecku prudce rostou. Podle evropského webu pro sledování cen Fuelo tam benzin stojí v přepočtu téměř padesát pět korun za litr.