Žít a zemřít pro hardcore. Gride jasně demonstrují, co to znamená být plně odevzdán nespoutané hudbě

16. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Gride (Čert a David)

Záškuby chaosu anebo Horizont události, ale i EP Hluboká temná modř – poslední společná nahrávka s vokalistou Inym. A teď jedna strana vinylového splitu se Skiplife. Hardcoroví Gride nemají ve svém katalogu slabé nahrávky, jedna z klíčových kapel zdejší scény má na co navazovat. Je to pro ni zavazující nebo stresující, zvlášť když poslední desku vydala v radikálně obměněné sestavě, navíc bez ikonického zpěváka v čele?

Gride, to je v prvé řadě Čert – člověk naplňující definici srdcaře a také jeden z nejlepších bubeníků široko daleko. Ten se s novou inkarnací chopil i mikrofonu, což je při jeho nasazení za bicí sestavou nemalá výzva. Stejně jako to, že se po Inym ujal textů – a že pro fanoušky Gride byly texty úderných skladeb vždy nadmíru důležité!

Do sestavy se po pár měsících rozmýšlení vrátil i kytarista David, který s Čertem v 90. letech kapelu zakládal. Na baskytaru je nově doplňuje muž, kterého zná většina metalových fanoušků jako bubeníka – Honza Kapák (jinak hlava studia Hellsound).

A přestože Čert nepopírá, že skládání nové hudby ho naplňuje více než živé hraní, spolu s ostatními se už nemůže dočkat, až v létě znovu vyrazí koncertovat. Společně osnují i další velkou desku a není důvod pochybovat o tom, že ta stvrdí pozici kapely coby jedinečné konstanty zdejšího hardcoru.

Poslouchat hardcore a neznat Gride – je to vůbec možné? S budoucností této kapely to bylo po pětadvaceti letech hraní nahnuté, bubeník a zakládající člen Čert ji ale přivedl do nové epochy. A teď hlásí: „Dostáváme se do vražedné formy!“ Poslechněte si celý rozhovor v Modelářích.

Spustit audio