Zrcadla umí přemodelovat byt. A taky zahánějí čarodějnice, směje se architekt Nedvěd

Jak vypadá byt o osmi stech metrech a z čeho jsou tam umyvadla? Poslechněte si nové Bourání
Dům hned vedle Stromovky navrhl architekt Jan Nedvěd. „Chtěli jsme, aby se hodil do historické čtvrti, ale zároveň aby to bylo dílo současné architektury,“ říká. Co na to památkáři?
Architekt Jan Nedvěd navrhuje často bydlení, a to i velmi luxusní – například interiér bytu o výměře 800 metrů. Co je podle něj luxus? „Pro mě luxus je, když ti byt maximálně vyhovuje,“ říká architekt Jan Nedvěd. Mluvili jsme tedy o tom, co pro to udělat, i k čemu je dobré umyvadlo na míru.
Nejnovější dům studia Nedvěd Architekti stojí v Praze 6 hned u pražské Stromovky. Jak se staví do historického prostředí, aby to zároveň bylo „dílo současné architektury“. Památková péče hodně ovlivnila třeba podobu uliční fasády. Jak?
Nedvěd vstoupil na architektonickou scénu v roce 1999, kdy ještě jako student začal pracovat s designérkou Bárou Škorpilovou ve studiu Mimolimit. I na devadesátá léta jsme vzpomínali – na začátky v kočárkárně a na práci pro Petra Kellnera.
Jaké je vidět, že se vaše dílo bourá? „Všechny věci mají svou životnost a svůj čas,“ říká Jan Nedvěd v posledním dílu Bourání.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.