Dům má mít půdu a vejminek. Rodinné bydlení podle architekta Jakuba Loučky

25. duben 2025

Architekt Jakub Loučka navrhuje malé dřevostavby, ale projektoval také vilu s desítkami pokojů pro rodinu v Pákistánu. Není to zase takový rozdíl, domy prý fungují podobně.

Architekt Jakub Loučka z ateliéru XYLO navrhuje rodinné domy už 15 let, a jak říká, zjistil toho za tu dobu spoustu o rodinném bydlení. „Každý dům by měl mít nějaký multifunkční prostor, který by mohli používat všichni členové rodiny,“ říká. Mohl by sloužit pro koníčky, pro hosty, nebo jako vejminek, když je potřeba pečovat o staré rodiče.

Jakub Loučka v kině Cue Cinemas v Pákistánu

Jakub Loučka tak navrhoval i svůj rodinný dům, kde žije už 12 let. Co by dnes udělal jinak? „Jsou to hlavně technické detaily, vzduchotechnika a podobně. U mě jsem si vyzkoušel, jak to udělat špatně,“ směje se. Co ho na jeho domě pořád baví? A proč má žlutá okna?

Jedním z klientů architekta je i rodina z pákistánského města Láhaur. Pro ni navrhl multikino a také vilu, která měla mít původně 70 místností. „Trochu jsme to zkrouhli kvůli rozpočtu,“ říká. Stavební práce v Pákistánu jsou ale prý „nesmírně levné“.

Jakub Loučka je také rapper Skiver J. „Rapp má mít základy jako barák,“ zarapoval v Bourání.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

    František Novotný, moderátor

    setkani_2100x1400.jpg

    Setkání s Karlem Čapkem

    Koupit

    Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.