Zvířecí Start-Up

2. červen 2010

V přízemí Domu U Zlatého prstenu pokračuje série výstav s názvem Start-up. Po Adéle Babanové, Draganě Živanović a Alici Nikitinové se představuje mladá česká výtvarnice Markéta Hlinovská. Před dvěma lety dokončila pražskou AVU a v rámci studia absolvovala stáž na École Supérieure Des Beaux Arts ve francouzském Dijonu. Její práce vychází z pozorování okolního světa a ze života zvířat, primárně koček.

Na Start-up vystavuje – pod názvem Přihořívá – dekor na zdi – kočky sprejem přes šablonu a krabice plné zvířat. Prázdné krabice na papíře, vedle nichž je umístěno chlupaté tlačítko. Po stisknutí zazní zvuky imaginárních zvířat zavřených v krabici. Celá tato koncepce vychází z jejího předchozího projektu ZOO + -.
Poslechněte si rozhovor s umělkyní Markétou Hlinovskou přímo z galerie.

Tvorba Markéty Hlinovské připomíná papírové siluety černošské americké umělkyně Kary Walker. Ta svou prací reflektuje otázky moci, rasy a sexuality. Oproti ní Markéta Hlinovská nevyužívá ve svých dekorech přímou reflexi jakékoli problematiky. Není ekologická aktivistka ani zarytá ochránkyně zvířat, pozoruje svět kolem sebe a přenáší ho do svých realizací.
Markéta Hlinovská byla hostem Odpolední session 2. června, poslechněte si celý rozhovor.

02052767.jpeg

Přihořívá bude v přízemí Domu U Zlatého prstenu viset do 13. června. Práci Markéty Hlinovské můžete do 16. května vidět i na veletrhu současného umění Art Prague.

autor: Barbora Sedláčková
Spustit audio