Abstract Concrete radostnou hudbou bojují proti těm, kteří nám chtějí ztrpčovat životy
Abstract Concrete jsou nová kapela Charlese Haywarda, chtělo by se říct s odkazem na jméno nejslavnějšího člena londýnské pětice. Jak by ale sám sedmdesátník Hayward obratem poznamenal, tahle kapela rozhodně není o něm. Naopak, je o mimořádné synergii všech čtyř hudebníků a jedné hudebnice, kteří se v sestavě sešli. Legendární bubeník, zpěvák a skladatel se záměrně obklopil o generaci (i dvě) mladšími tvůrci.
Udělal tak ne snad proto, že by mu samotnému chyběla energie, ale proto, že postrádal kapelní dynamiku, jakou dříve nacházel v sestavách This Heat nebo pozdější, famózně nazvané reinkarnaci This Is Not This Heat. „Chtěl jsem své starší nápady dále rozvíjet s novými spolupracovníky,“ říká Hayward o Abstract Concrete.
„Zajímá mě kubistický přístup – pohled na jednu věc z více perspektiv, významy jsou takto úplnější,“ zamýšlí se dále nad tvůrčí metodou, která nadchází oporu ve výsledném zvuku kapely. Ten je stejným způsobem kouzelně archaický i velmi současný. Třeba jako když do klipu použijete rekvizitu břichomluvce.
Na debutu kapely se protínají vlivy všech zúčastněných i dynamika londýnské hudební scény, kde není nouze o pravidelný přísun zajímavé hudby. „Hudba jsou divné zvuky, které v normálním světě nezaslechneme,“ říká Charles Hayward. A Abstract Concrete se daří propojovat tuto divnost s žitou realitou.
Agathe, Charles, Otto, Roberto a Yoni. S kompletní sestavou Abstract Concrete o přátelství, které se překlápí do zvuku kapely, a taky o hudbě, která nejen Charlesi Haywardovi zlepšila život.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.