Aby mohli lidé s duševní nemocí fungovat, nemohou trávit dlouhá léta na psychiatrii

7. srpen 2020

Reforma psychiatrické péče směřuje k tomu, aby lidé netrávili dlouhé roky v psychiatrických nemocnicích, ale ve svém prostředí. Obstát v něm je ale pro některé lidi s duševním onemocněním obtížné. Pomáhají jim v tom komunitní služby, které v Česku fungují už 30 let.

Součástí komunitních služeb jsou například terénní týmy pomáhající lidem s duševní nemocí zvládat nároky běžného života. V přirozeném prostředí se tak klienti setkávají se sociálními pracovníky nebo třeba s psychiatrem. Někdy se jim hůř hledá práce, ve které by dokázali fungovat, někdy potřebují podporu i v rámci bydlení.

Jan Sobotka

Fokus Praha jim nabízí možnost chráněného bydlení nebo podporovaného bydlení v sociálních bytech. Na komerční nájem totiž řada těchto lidí nedosáhne. I přes zmíněné hendikepy však o nich výkonný ředitel Fokusu Praha Jan Sobotka nerad mluví jako o křehkých. „Jsou to lidé jako každý z nás, mají své dovednosti a život jim někdy víc komplikuje stigmatizace spojená s duševními nemocemi než vlastní diagnóza,“ říká Sobotka.

Komunitní služby nemohou v plné míře nahradit stávající péči velkých psychiatrických nemocnic, přesto v nich Sobotka vidí budoucnost. „Aby mohli lidé fungovat v normálním životě, tak potřebují žít ve svém prostředí, a ne být zavřeni dlouhé roky na psychiatrii,“ vysvětluje Sobotka. Dlouhé hospitalizace podle něj naopak nahrávají tomu, že lidé zapomínají své původní návyky a zvykají si spíš na to, že jsou obhospodařováni systémem.

Zavřou se časem psychiatrické nemocnice? Vědí lidé, kteří žijí v sousedství sociálních bytů, s čím se potýkají jejich obyvatelé? A jak fungovaly terénní služby při zákazu vycházení během pandemie? Poslechněte si Diagnózu F s výkonným ředitelem Fokusu Praha Janem Sobotkou.

Spustit audio