Aktivisté vyčistili žižkovskou kliniku od odpadků, teď policie vyklidila je

9. prosinec 2014

Policejní zásah na Jeseniově 60 přišel po deseti dnech ode dne, kdy na žižkovskou kliniku přišla skupina akademiků a aktivistů sdružených pod iniciativou KLINIKA. Jelikož tam podle českých zákonů přebývali neoprávněně, dnes dopoledne zasáhla policie, která si tentokrát dávala načas. Podle slov tiskové mluvčí policie Jany Rösslerové „oslovili pražské policisty zástupci majitele objektu, což je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, a požádali o součinnost s vyklizením“. Zdůraznila, že majitelé již jednu výzvu před několika dny podali. Ovšem tvrzení, že squatteři místní policii ulehčovali práci, a ti tak nemuseli vyjíždět na kliniku kvůli narkomanům, přechází. V době zásahu bylo na klinice osm lidí, z nichž tři odvezli policisté na služebnu kvůli přestupku. „Osoby jsou na služebně a policisté s nimi dále pracují,“ dodává Rösslerová. Jedna ze squatterek, která chtěla, aby její jméno zůstalo v anonymitě, popisuje zásah takto: „Nejdřív přišla paní z Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových, začala poklidně mluvit v doprovodu jednoho policisty. Postupně se tam rozptýlili policisté jak v civilu s páskami, tak v uniformách, takže obstoupili celý objekt. Řekli nám, že máme 5 minut na opuštění objektu, a myslím, že neuplynulo ani 5 minut, a už přišla výzva ‚jménem zákona opusťte objekt‘. Ti z nás, kteří tam nemohli zůstat, šli ven, mezitím nás legitimovali a dali nám tištěnou výzvu k podání vysvětlení za neoprávněné využívání objektu. Tři lidi odmítli uposlechnout policejní výzvu a ty vyvedli a odvezli na stanici.“ Podle ní zásah probíhal v poklidu a za patnáct minut bylo po všem. Ovšem u vyvádění zbylých tří už nebyla. Zásahu přihlížela početná skupina lidí, kteří přišli KLINIKU podpořit, někteří z nich se z místa přesunuli na veřejné zasedání zastupitelstva Prahy 3.Podívejte se na fotogalerii obsazené KLINIKY a shromáždění na její podporu. Přečtěte si i o vzniku projektu.

autor: Miloš Hroch
Spustit audio
  • Kocovina a úzkost. Některé alkoholické nápoje vytváří takzvanou hanxiety

    9. září 2024
    červené víno, ilustrační

    Pocit naprosté hrůzy, strach a úzkost. Po kterých alkoholických nápojích cítíme tuto nepříjemnou kombinaci emocí?

    Říká se tomu „hanxiety“. Jde o kombinaci kocoviny a nepříjemné úzkosti po požití většího množství alkoholu. Ačkoli každý alkohol umí následující den spáchat méně či více škody, podle odborníků na duševní zdraví je pravděpodobné, že některé alkoholové nápoje pocit úzkosti přivodí více než jiné, píše LADbible.

    Lisa Gunn, vedoucí prevence duševního zdraví ve společnosti Nuffield Health, pro server HuffPost UK uvedla, kterým alkoholickým nápojům se vyhnout. „Alkohol je depresivní látka, která může zpočátku působit uklidňujícím dojmem. Když tento účinek odezní, obvykle se dostaví zpětný efekt, kdy se zvýší hladina úzkosti. To je částečně způsobeno tím, že alkohol narušuje rovnováhu neurotransmiterů a chemických poslů v mozku,“ vysvětlil s tím, že obzvláště těžce mohou být zasaženi ti, kteří již sklony k úzkostem mají nebo jimi v současné době trpí.

    Obecně platí, že čím vyšší je procento alkoholu, tím prudší jsou účinky. Lihoviny způsobují intenzivní zvýšení hladiny alkoholu v krvi, což může vést k výraznějšímu návalu úzkosti, jakmile jejich prvotní účinky odezní. Koktejly kombinují lihoviny s cukrem, což podle Lisy může rovněž zvýšit úzkost tím, že hladina cukru v krvi v průběhu noci stoupá a klesá.

    Na vrcholu seznamu „nejhoršího alkoholu“ je i červené víno, v němž se vyskytují i látky tyramin (spouštěč záchvatů migrény) a histamin (zapojený třeba do centrálního nervového systému a trávení), které mohou vyvolat úzkost. Existují pochopitelně i druhy alkoholu, které nemají tendence tyto stavy vyvolávat. Mezi nimi je například pivo. Po požití piva s nízkým obsahem alkoholu je riziko duševní nepohody nízké. Vždy je ale u požívání alkoholu zásadní, v jaké míře jej člověk konzumuje. Více v tomto případě opravdu způsobuje více.

  • Kočky taky aportují! Nová studie zjistila, jak si vedou oproti psům

    9. září 2024
    Aportující kočka

    Podle nového průzkumu mezi tisíci majiteli koček domestikované šelmy rády aportují se svými lidskými společníky. Na hravou aktivitu přistupují přibližně dvě z pěti koček.

    Mnoho lidí si myslí, že aportování je primárně psí záležitost a zábava, ale i kočky se rády zapojí. Navzdory jejich velmi odlišnému stylu lovu a hry se zdá, že aportování kombinuje prvky dravého a sociálního chování u obou druhů. Ačkoli se aportování zdá být podobné přirozenému loveckému chování psů a koček, podle vědců souvisí spíše s hrou než s dravostí. Právě se hrou souviselo aportování více u koček, u psů zase s celkovým výcvikem.

    Studie zveřejněna v časopise PLOS One se dotazovala tisíců majitelů psů a koček na pravidelnost tohoto rysu u jejich domácích mazlíčků. Více než 40 % z 8 000 majitelů koček v průzkumu uvedlo, že jejich kočka někdy, často nebo vždy aportuje odhozené hračky, což je výrazně vyšší číslo než předchozí odhady. Aportování bylo častější u geneticky odlišných plemen koček, jako jsou kočky barmské, siamské a tonkinské, píše server Independent. Aktivnější a hravější kočky nebo ty, které nejsou venkovní, k aportování tíhly více.

    Výzkumníci dále zjistili, že se této aktivitě častěji oddávají kocouři a mladší kočky. Většina koček (94,4 %), které aportovaly, se tak navíc chovala spontánně, bez jakéhokoli výcviku. Vědci jsou tímto chováním překvapeni, protože na rozdíl od psů kočky nebyly domestikovány speciálně proto, aby pomáhaly lidem s úkoly, jako je lov nebo pasení.

    Co se domácích psů týče, přibližně 80 % z nich se může někdy, často nebo vždy pokoušet aportovat klacky, míčky nebo jiné předměty. Z plemen psů chovaných speciálně k chovu hospodářských zvířat nebo k lovu mají větší tendenci k aportování labrador, zlatý retrívr, border kolie a anglický kokršpaněl.

    Jak uvádí nejnovější studie, chování při aportování zahrnuje sled chování, které odráží úroveň synchronizace mezi člověkem a zvířetem. Člověk a zvíře si musí vzájemně věnovat pozornost a střídat se – člověk musí vyjádřit úmysl hodit hračku, když je zvíře připraveno, pes nebo kočka pak musí hozený předmět pronásledovat a vrátit zpět člověku. Podle vědců proces domestikace člověkem vedl k tomu, že se u těchto zvířat zachovalo mnoho chování z mládí až do dospělosti. Přesný původ tohoto chování a způsob, jakým se vlivem domestikace přetvořilo ve hru našich domácích mazlíčků, však zůstává nejasný.

  • Potravinářské barvivo zprůhledňuje orgány. Nový objev by v budoucnu mohl odhalovat vážné nemoci

    9. září 2024
    Lahvička běžného žlutého potravinářského barviva tartrazinu

    Vědci vyvinuli techniku, která umožňuje nahlížet do orgánů zprůhledněním tkáně pomocí běžného potravinářského barviva. Postup, který zatím nebyl testován na lidech, by podle odborníků mohl pomoct vyhledávat zranění nebo nádory.

    Výzkumníci podle webu The Guardian zprůhlednili kůži a svalovou tkáň živých myší aplikováním žlutého potravinářského barviva známého jako tartrazin, které se běžně používá do chipsů a cukrovinek. Následně vědci ze Stanfordovy univerzity zjistili, že tato metoda je vratná a zruší se rychlým omytím. Ve studii zveřejněné v časopise Science vědci posuzovali fyzikální vlastnosti rozptylu a lomu světla v kůži, což je jev, při kterém světlo mění rychlost a ohyb při přechodu z jednoho materiálu do druhého. Podle serveru Independent zjistili, že vodní části kožní tkáně ohýbají světlo méně než její složky tvořené bílkovinami a tukem. Obvykle by tedy zprůhlednění kůže vyžadovalo odstranění bílkovin a tuků, což by u živého zvířete nefungovalo.

    Výzkumníci proto vyvinuli novou metodu, jak sladit ohýbací schopnosti různých složek kožních buněk, aby světlo mohlo nerušeně procházet. Tartrazin rozpustili ve vodě a nechali tkáně tuto směs absorbovat. Molekuly barviva se přizpůsobily schopnostem různých buněčných složek ohýbat světlo a zabránily jeho rozptylu. „Když rozpustíme tartrazin v neprůhledném materiálu, jako je sval nebo kůže, který normálně rozptyluje světlo, čím více tartrazinu přidáme, tím je materiál průhlednější. Ale pouze v červené části světelného spektra. To je v rozporu s tím, co obvykle u barviv očekáváme,“ vysvětlil doktor Guosong Hong, vedoucí výzkumný pracovník projektu.

    Tým poté rozetřel žluté barvivo na podbřišek myši, čímž se kůže břicha stala průhlednou a odhalila střeva a orgány hlodavce. V dalším experimentu vědci nanesli barvivo na oholenou hlavu myši a pomocí techniky zvané laserové kontrastní zobrazování viděli krevní cévy v mozku zvířete.

    Podle Honga jsou u této techniky i jistá omezení jako tloušťka tkáně. Barvivo také nekompenzuje jak hemoglobin bohatý na železo v krvi, tak některé bílkoviny, které mají jiný index lomu než voda a lipidy. Tyto tkáně tudíž nejsou barvivem zprůhledněny.

    Objevená technika by ovšem mohla být revoluční v lékařské diagnostice. Pomohla by totiž lokalizovat zranění, sledovat zažívací poruchy, a dokonce identifikovat rakovinu. „Místo invazivních biopsií by lékaři mohli diagnostikovat hluboce uložené nádory pouhým vyšetřením tkáně člověka bez nutnosti invazivního chirurgického odstranění,“ uvedl doktor Hong. „Do budoucna by tato technologie mohla zviditelnit žíly při odběru krve, zjednodušit odstraňování tetování laserem nebo pomoci při včasném odhalování a léčbě rakoviny,“ dodal Hong. Postup zatím nebyl testován na lidech a vědci budou muset prokázat, že jeho použití je bezpečné, zejména pokud se barvivo vstřikuje pod kůži.

  • Videa propagující „ideální“ vzhled mohou teenagerům škodit. YouTube k nim omezí přístup

    6. září 2024
    YouTube

    YouTube přestane teenagerům doporučovat videa, která idealizují štíhlost nebo některé fyzické rysy. Odborníci varovali, že opakované sledování takového obsahu může být zvlášť pro mladé lidi škodlivé. O rozhodnutí platformy informuje The Guardian.

    YouTube uvádí, že zmíněný obsah sice neporušuje jeho pravidla, ale jeho opakované sledování může mít vliv na psychickou pohodu uživatelů. Platforma lidem ve věku 13 až 17 let nadále umožní sledovat videa zaměřená na fyzický vzhled, ale její algoritmy už jim následně nebudou nabízet související obsah.

    Garth Graham, vedoucí oddělení zdravotní péče a veřejného zdraví společnosti YouTube, řekl, že v době, kdy si dospívající utvářejí představy o tom, kdo jsou, by „opakovaná konzumace obsahu s těžko dosažitelnými standardy mohla u některých vést k vytvoření negativního přesvědčení o sobě samých“. Podle Grahama jedno video zaměřené na propagaci dokonalých fyzických proporcí neškodí. „Problematické je, pokud se podobná videa sledují opakovaně,“ dodal.

    Nové směrnice YouTube se zaměřují na obsah, který preferuje určité fyzické rysy nad jinými, například videa o kosmetických zákrocích na zúžení nosu, dosažení ideální postavy nebo cvičební postupy pro „dokonalý vzhled“. Tento typ obsahu již YouTube nebude aktivně doporučovat teenagerům, kteří na platformě uvedli svůj věk při registraci.

    „Vyšší frekvence obsahu, který idealizuje nezdravé normy nebo chování, může zdůrazňovat potenciálně problematická sdělení – ta pak mohou ovlivnit, jak někteří dospívající vnímají sami sebe,“ uvedla Allison Briscoe-Smith, lékařka a poradkyně YouTube. Ve Spojeném království nově zavedený zákon o bezpečnosti na internetu vyžaduje, aby technologické společnosti chránily děti před škodlivým obsahem. Současně požaduje, aby zohlednily, jak jejich algoritmy mohou vystavovat děti do 18 let nevhodným materiálům.

  • Vědci propojili houbu a stroj. Biohybridní roboti by mohli pomáhat v zemědělství a zkoumat oceány

    6. září 2024
    Výzkum

    Trochu houba, trochu stroj. Biohybridní roboti, které ovládá hlíva, jsou nejnovějším úspěchem vědců z Cornellovy univerzity. Ti se snaží kombinovat rostlinné a živočišné buňky nebo hmyz s umělými součástmi. O výzkumu informuje CNN.

    Tým vědců zkonstruoval robota, který reaguje na prostředí pomocí elektrických signálů produkovaných houbou. „Biohybridizace je pokusem najít v biologickém světě komponenty, které můžeme využít, pochopit a ovládat, abychom pomohli našim umělým systémům lépe fungovat,“ říká Robert Shepherd, hlavní autor studie, která byla podrobně popsána v časopise Science Robotics. Biohybridní roboti se zatím nedostali mimo laboratoř, ale vědci doufají, že jednoho dne budou moci robotické medúzy zkoumat oceány a kyborgové-švábi úspěšně hledat přeživší po zemětřesení.

    Vědci začali pěstováním hlívy v laboratoři z jednoduché sady objednané na internetu. Tento druh houby si vybrali pro jeho snadný a rychlý růst. Houbové mycelium vytváří sítě, které dokážou komunikovat a přenášet živiny – fungují trochu jako neurony v mozku. Mycelium produkuje malé elektrické signály a může tak být připojeno k elektrodám. Vědci navrhli elektrické rozhraní, které snímá jemnou elektrickou aktivitu mycelia a převádí ji na digitální informace, které aktivují pohyblivé části robota.

    Technologie řízená houbami by mohla mít uplatnění v zemědělství, uvedl Shepherd. „V pokusu jsme jako vstup použili světlo, ale v budoucnu by to mohly být chemické látky. Roboti by pak mohli snímat chemické složení půdy a rozhodovat, kde přidat více hnojiva,“ dodal autor studie.

  • Nový Zéland ztrojnásobí vstupní turistickou daň. Chce se bránit overturismu

    6. září 2024
    Nový Zéland

    Cesta na Nový Zéland se od začátku října prodraží. Vstupní daň vybíraná od mezinárodních turistů se téměř ztrojnásobí – z původních 35 novozélandských dolarů (491 korun) na 100 dolarů (1402 korun). Podle organizací cestovního ruchu by zvýšení poplatku mohlo odradit návštěvníky, píše server Euronews.

    Nový Zéland chce zvýšením turistické daně pomoci chránit přírodní prostředí a podpořit veřejné služby. Přestože počet návštěvníků od pandemie stále klesá. Před rokem 2019 byl přitom cestovní ruch největším exportním odvětvím Nového Zélandu. Zaměstnával 8,4 % pracovní síly a podílel se na tvorbě HDP přibližně 6 %. Například v letech 2016-2019 se na ostrovní stát, kde žije pouze 5 milionů stálých obyvatel, sjelo zhruba 11 milionů návštěvníků.

    Popularita země, kde se natáčel Pán prstenů, si však vybírá daň na její křehké přírodě. Ta je zároveň jedním z tamních největších lákadel. Zhoršování životního prostředí přitom také způsobuje, že je země méně odolná vůči přírodním katastrofám. Těm je země stále víc vystavena v důsledku klimatických změn.

    S neudržitelným přílivem turistů bojují přitom i některé oblíbené evropské destinace, jako například Benátky. Ty letos na jaře zavedly na zkoušku daň za vstup do města pro tzv. jednodenní turisty. Ve španělské Barceloně budou muset návštěvníci od října zaplatit turistickou daň ve výši 7,50 EUR (necelých 200 korun) za noc.

    Někteří podnikatelé v novozélandském cestovním ruchu se ale obávají, že by toto zvýšení mohlo odradit návštěvníky. NZ Airports tvrdí, že to bude „špatné pro ekonomiku“, zatímco Tourism Industry Aotearoa (TIA) to označila za „překážku, která neuvěřitelně prodraží návštěvu Nového Zélandu“. Asociace upozorňuje, že zvýšení daně vstoupí v platnost ve stejnou dobu, kdy se o 60 % zvýší poplatky za novozélandská víza pro návštěvníky. Tím se celkové náklady na vstup do země vyšplhají na 500 novozélandských dolarů (7 tisíc korun).

  • Za půl milionu dolarů pořídíte na okraji Los Angeles napůl zbořený dům

    5. září 2024
    Rozbořený dům

    Na notoricky předraženém trhu s nemovitostmi v jižní Kalifornii chtějí za napůl zbořený dům v přepočtu víc jak 11 milionů korun. Všímá si toho agentura AP.

    Bungalov s jednou ložnicí a jednou koupelnou na předměstí Monrovie severovýchodně od Los Angeles byl v květnu rozdrcen stromem. Uvnitř byli dva nájemníci a dva psi. Ke zraněním nedošlo, ale plot a většina střechy byly zničeny. Nemovitosti chybí některé stěny, uvnitř visí dráty a chybí i strop.

    Realitní agent Kevin Wheeler, který nabídku zveřejnil, pro deník Los Angeles Times vtipkoval, že se jedná o „půdorys s otevřeným konceptem“.

    Uvedená velikost 60 metrů čtverečních vychází z měření provedených před pádem stromu a rozpůlením domu. Wheeler uvedl, že elektřina je vypnutá, ale vodovod stále funguje.

    Místní předpisy stanovují, že demolice nemovitostí starších 50 let, což tento dům je, vyžadují přezkoumání. Protože však byl dům zničen takzvaným „zásahem vyšší moci“, podle realitního agenta Wheelera přezkum nevyžaduje. Lovci domů tak mohou koupit to, co z domu zbylo, a opravit ho, aniž by se museli potýkat s některými byrokratickými obstrukcemi, které jsou obvykle vyžadovány při rekonstrukcích.

    „Zájem je zatím velký, protože poptávka je tak vysoká a nabídka, zejména za tuto cenu, tak nízká,“ řekl Wheeler deníku LA Times.

  • Twitter v Brazílii svolával protesty a pomáhal prezidentům. Teď jeho zákaz lidi moc nezajímá

    5. září 2024
    Mobil

    Sociální síť X byla podle nařízení nejvyššího soudu v Brazílii zablokovaná. Lidem, které oslovil server Washington Post, to ale nevadí.

    „Kdyby mi vzali Instagram, nebo WhatsApp, bolelo by to,“ řekla 56letá prodavačka šperků Shirley Sampaio. Její názor sdílí i další lidé.

    Brazilců je asi 215 milionů a v jednu chvíli jich Twitter používalo více než 40 milionů. V roce 2013 sociální sít nejspíš pomohla k mobilizaci masových protestů a pravděpodobně také k nástupu bývalého prezidenta Jaira Bolsonara k moci.

    Od té doby se vliv X v Brazílii značně snížil. Při posledním sčítání měla tato sociální síť odhadem 22 milionů brazilských uživatelů.

    Podle průzkumu Institutu pro demokracii a demokratizaci komunikace uvedly v roce 2022 pouze 3 % Brazilců sociální X síť jako místo, kde se řeší politika. To je oblast, ve které byl dřívější Twitter nejsilnější.

    Platformu opustily na 2 miliony Brazilců potom, co ji převzal americký miliardář Elon Musk. Právě s ním se v posledních týdnech dostaly brazilské úřady do sporu.

    Brazilský soudce Alexandr De Moraes v dubnu nařídil zrušit některé profily na této sociální sítí kvůli šíření dezinformací. Profily byly podle serveru G1 napojené na krajně pravicové příznivce exprezidenta Bolsonara, který je vyšetřován pro podezření z podílu na spiknutí a pokusu o převrat po prezidentských volbách v říjnu 2022, které prohrál.

    Miliardář Musk kritizoval požadavky brazilských úřadů pro potlačování svobody slova. List The Verge připomíná, že X pod vedením Muska například zablokoval dokument BBC kritizující indického premiéra Naréndru Módíh, potlačil přístup indických uživatelů k více než 100 účtům patřícím významným aktivistům, novinářům a politikům, nebo omezil některý obsah v Turecku.

  • Dostane Měsíc svojí GPS? Navigaci komplikuje lunární čas, který plyne jinak než na Zemi

    5. září 2024
    Měsíc

    GPS se chystá na Měsíc. Státy a společnosti zvyšují své úsilí o zavedení první satelitní navigace na Měsíci, která by podpořila řadu plánovaných misí. Všímá si toho web Wired.

    NASA a její partneři v Evropě a Japonsku vyvíjejí koncepty lunární satelitní navigace, které by mohly být zavedeny do konce desetiletí. Počet plánovaných aktivit na Měsíci roste a v nadcházejících letech budou vyžadovat sofistikovanou logistiku.

    Americký program Artemis, který vede NASA, má za úkol vyslat astronauty na jižní pól Měsíce. To bude vyžadovat spolehlivou lokalizaci. Také Čína plánuje v tomto desetiletí vysadit na Měsíci několik lidských posádek a řada dalších vládních a soukromých subjektů vyšle v blízké budoucnosti na měsíční povrch robotické průzkumníky.

    Jedním z problémů, které bude muset lunární navigační systém vyřešit, je určení času. Měsíční mise vždy zohledňují cykly měsíční noci a dne, z nichž každý trvá dva týdny, ale v současné době na Měsíci neexistuje standardní časová stupnice podobná Zemi.

    Proč je čas tak důležitý? Družice lokalizující polohu na Zemi mají zabudované atomové hodiny, které určují čas s přesností na několik miliardtin sekundy. Poloha na Zemi se vypočítává na základě časů přenosu satelitních signálů k pozemním přijímačům. Měření času, které se liší o pouhou jednu nanosekundu, způsobuje chybu vzdálenosti 30 centimetrů.

    To s sebou přináší další problém. Hodiny na Měsíci jdou o maličko rychleji než na Zemi. To souvisí s obecnou teorií relativity, která říká, že tok času se s vyšší gravitací zpomaluje. Měsíc je méně hmotný než Země, a proto atomové hodiny na Měsíci tikají každý den rychleji než hodiny na Zemi přibližně o 56 mikrosekund.