Aktivní naděje a naplňující spiritualita tváří v tvář krizím současného světa
S překladatelkou a tlumočnicí Hanou Bernardovou jsme se v Hergot!u sešli především kvůli knize Aktivní naděje buddhistické ekofilosofky Joanny Macy a lékaře Chrise Johnstonea, kterou v jejím překladu vydalo nakladatelství Alferia.
Kniha se (mimo jiné) věnuje spiritualitě, která člověku tváří v tvář krizím současného světa dává naději a energii do života, ale zároveň není cestou eskapismu nebo sebeklamu. Aktivní naděje naopak není možná bez konfrontace s bolestí, kterou krize přinášejí, a hledání alternativ.
Pro Bernardovou kniha Aktivní naděje zdaleka není jen překladatelskou zakázkou. Sama se zajímá o možnosti udržitelného způsobu života, o komunitní soužití, je pro ni důležitá spiritualita spojená s důrazem na úzkou propojenost celého světa – nejen všech lidí, ale i člověka a mimolidského světa.
V čem konkrétně aktivní naděje spočívá? S jakými duchovními představami a praxí je spojena? V jakých tradicích nacházejí inspiraci nejen Joanna Macy a Chris Johnstone, ale také Hana Bernardová? Jak nám může spiritualita pomoci ve vztahu k environmentální krizi? Pusťte si celý pořad!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.