Americký park pokryly šály, čepice a rukavice, aby byli přes zimu všichni v teple

03737377.jpeg

Stovky zimních doplňků rozprostřeli dobrovolníci v jednom z parků v americkém Manchesteru. Lidé z kostela v blízkém městě se rozhodli pomoci potřebným jinak než finančně. Napadlo je, že v tuhle část roku by se chudým mohlo hodit právě oblečení. Dobrovolníci upletli a uháčkovali víc než 400 kusů. Místo do klasických second handů, kam podle nich potřební třeba ani zajít nemusí, raději umístili doplňky do parku. Hlavně šály pak obmotali okolo stromů v parku nebo je uvázali na lavičky. Aby si kolemjdoucí nemysleli, že jsou tam jen tak zapomenuté, měly na sobě kartičku s upozorněním. „Nejsem tady zapomenutý a nikdo nezapomněl ani na Tebe! Pokud Ti je zima, vezmi si, prosím, tuhle šálu, abys byl v teple.“

Spustit audio
 • Dublin chce do Irska převézt ostatky Jamese Joyce, autora Odyssea. Švýcarská nadace to ale odmítá

  18. říjen 2019
  James Joyce

  Spisovatel irského původu James Joyce zemřel v Curychu v roce 1941, kde je také společně s manželkou, synem a jeho ženou pohřben. O vydání jeho ostatků ale chce požádat Dublin. Právě tam se totiž Joyce narodil a o městě pojednává i jeho nejslavnější román Odysseus. Za tři roky navíc kniha oslaví sto let od vydání.

  Městští radní Dermot Lacey a Paddy McCartan chtějí právě z tohoto důvodu ostatky spisovatele a jeho ženy Nory Barnaclové do rodné země vrátit. Podle nich by tím splnili přání obou. „Exil byl klíčovou součástí jeho psaní, ale aby ho to následovalo donekonečna? Nemyslím si, že to byl jeho plán,“ řekl McCartan pro The Guardian. Joyce žil v Dublinu naposledy v roce 1909 a až do své smrti se do rodné země nevrátil. Irsko opustil jak z osobních, tak pracovních důvodů. Zároveň ale na Irsko nezanevřel a ve svých dílech se k němu vracel

  Podle Švýcarské nadace Jamese Joyce ale není z autorovy práce jasné, jestli se do země chtěl po smrti vrátit. Navíc je v rodinné hrobce uložen i jeho syn se svou manželkou, která nemá s Irskem nic společného. Celá repatriace bude navíc i politický boj, protože Curych je na Joyceův hrob hrdý – stalo se z něj i turisticky důležité místo. Pokud Irsko repatriaci schválí, musí převoz ostatků odsouhlasit i švýcarská vláda a Joyceovi potomci. Ti se ale k případu zatím nevyjádřili.

 • V Indii se denně ztratí přes 170 dětí, pomoct je najít má i nový software na rozpoznávání obličejů

  18. říjen 2019
  Ulice v Novém Dillí

  Od roku 2018 funguje v indickém hlavním městě Nové Dillí software na rozpoznávání obličejů. Tamní policie se tímto způsobem snaží bojovat s tím, že v zemi s víc než 1,3 miliardy obyvatel není dostatečné množství policistů – na 100 000 tisíc obyvatel jich připadá jen 144. Indická vláda teď plánuje všechny jednotlivé registry propojit do jedné celonárodní databáze.

  Sloužit by měla nejen k odhalení zločinců, ale i v případě pátrání po nezvěstných dětech. Těch je v Indii víc než 300 tisíc. Zhruba třetina z nich se mohla dostat do různých dětských domovů nebo podobných institucí. K nalezení jejich skutečné identity tak před 15 měsíci aktivista za dětská práva Bhuwan Ribhu spustil projekt, který právě software na rozpoznávání obličejů využívá. „Podařilo se nám spojit obličeje 10 561 nezvěstných dětí s dětmi, kteří žijí v domovech. Teď je dáváme opět dohromady s jejich rodinami. Manuálně bychom to nikdy nezvládli,“ řekl Ribhu pro CNN. V Indii se denně ztratí víc jak 170 dětí a polovina z nich se nikdy nenajde. Ne ve všech případech ale jde o únosy. Především v případě dívek je často rodina nahlašuje jako zmizelé i tehdy, když se rozhodly žít ve vztahu, se kterým rodina nesouhlasí. Nová indická databáze by měla dokázat propojit záběry z kamerového sytému s databází odsouzených zločinců, dokladových fotek a taky například s registry nezvěstných dětí a žen. Systém chce Indie spustit do 8 měsíců. Kritici ale upozorňují, že je v zemi pokrytí kamerovým systémem nedostatečné. V Novém Dillí je na tisícovku lidí jen deset kamer a ve vesnických oblastech země je to průměrně ještě méně. Žije tam přitom víc než 60 % indické populace.

  Podívejte se taky na San Francisco zakázalo používání technologií k rozeznávání obličejů a Ochránci chtějí využít software pro rozpoznávání obličejů k boji proti obchodování se šimpanzy.

 • Vatikán začal nabízet e-růženec. Mladým křesťanům pomůže s modlením a stojí 110 dolarů

  18. říjen 2019
  E-růženec

  Centrum křesťanské víry Vatikán se snaží přiblížit mladé generaci. Mimo jiné jim nyní začal nabízet i e-růženec. Ten má podobně jako jeho nedigitální podoba pomáhat lidem s modlením.

  Rozdíl je v tom, že e-růženec se propojí s mobilem a v rámci aplikace nabídne lidem i další funkce. Vatikán ho prodává za 110 dolarů. Podle tiskové zprávy bude v doprovodné aplikaci například text k modlitbám nebo i údaje o zdraví nositele e-růžence. Technologie tedy bude podobná například oblíbeným Fitbitům. Aplikace navíc sleduje, i v jaké části modlitby se uživatel nachází, k čemuž pomáhal původní růženec. Ten nový bude klasickému podobný i vizáží. Deset černých korálů bude na řetízku propojeno ještě s křížem, který Vatikán nazval Smartcross a který ukládá veškerá technologická data uživatele. E-růženec se bude nosit hlavně jako náramek a spustí se poté, co jeho uživatel naznačí gestem kříž. Po spuštění si lidé můžou vybrat mezi třemi způsoby modlení – buď standardní růženec, kontemplativní růženec, nebo různé tematické modlitby. Papež František pak nabádá, aby se lidé pomocí růžence modlili za světový mír. Není to přitom poprvé, co se Vatikán pokouší přiblížit mladým lidem. Už minulý rok spustil aplikaci Follow JC Go!, která chtěla navázat na úspěch Pokémon Go. Místo kapesních monster tam ale lidé mohli „chytit“ různé svaté a biblické postavy.

  Přečtěte si taky Vatikán má vlastní hackathon. Zabýval se dialogem mezi náboženstvími a pomocí imigrantům.

 • Záplavu ovcí střídá drůbež. Studio Aardman Animations začalo pracovat na pokračování Slepičího úletu

  18. říjen 2019
  Z filmu Slepičí úlet

  První film z roku 2000 se stal vůbec nejvýdělečnějším loutkovým animovaným filmem všech dob. Proto je až s podivem, že s druhým dílem Slepičího úletu britské studio tolik otálelo.

  V kinech ještě stále k radosti dětí i dospělých zuří Farmageddon, další z filmových příběhů populární Ovečky Shaun, a my abychom se pomalu chystali na ještě větší poetickou smršť. Zástupci bristolského studia, které se proslavilo animáky Nicka Parka s plastelínovými figurkami pana Wallace a psa Gromita, vypustili do světa zprávu, že se začalo dělat na pokračování „eskapologického“ filmu ze světa zvířat. „Tedy, všechno, co vám nyní mohu říct, je, že jak se blížil konec prací na filmu (na Farmageddonu, pozn. red.), tak se začalo vyrábět ale velké množství kuřat,“ více než naznačuje Will Becher, jeden z ředitelů studia. A i pro ty pomalejší vzadu pro jistotu dodává: „Máme tým, který navrhuje loutky, a ten byl v jeden moment samá ovce, ale pomalu, v průběhu několika následujících týdnů ho najednou zaplavila kuřata. Takže určitě je v tom zřetelný záměr – byly už dokonce ohlášeny preprodukční práce na sequelu.“ Plánovaný film zatím nemá oficiální titul, ani se neví, jestli hlasy drůbežím hrdinům propůjčí původní obsazení v čele s Melem Gibsonem. Jisté zatím jen je, že režie se ujme Sam Fell a na scénáři pracuje osvědčené duo z úvodního filmu – Karey Kirkpatrick a John O'Farrell.

 • Francouzská designérka navrhla řetězec hotelů pro deprimovaný městský hmyz

  17. říjen 2019
  Křeslo pro hmyz od Marlène Huissoud

  Francouzská návrhářka Marlène Huissoud představila projekt Please Stand By – řadu soch navržených jako bezpečný úkryt pro městský hmyz. Kolekce obsahuje různé typy hmyzích hotelů vyrobených speciálně pro tzv. opylovače – včely, vosy a motýly.

  Hotely, o kterých píše server zabývající se designem Inhabitat, jsou vyrobeny z nepálené hlíny a jednotlivé „hotelové pokoje“ jsou průchozí, aby se hmyz mohl v soše volně pohybovat. Huissoud říká, že ji inspirovala vědecká studie, kterou přinesl britský deník Guardian. Podle ní hmyzí populace klesla o víc než 40 procent hmyzu a situace se každým rokem zhoršuje. Umělkyně proto vytvořila hmyzí hotely – bezpečná stanoviště, která městskému hmyzu nabízí útočiště. „V kariéře každého designéra přijde čas navrhnout svou první židli,“ říká Huissoud. „Líbila se mi myšlenka věnovat svou první židli hmyzu místo lidem a požádat lidi, aby se podívali na přírodu novýma očima,“ dodává. Kolekce hmyzích hotelů byla poprvé představena během londýnského Design Weeku.

 • Místo kohoutkové dostanete v belgické restauraci recyklovanou vodu ze záchodu a z nádobí

  17. říjen 2019
  Voda - sklenice vody

  Belgická restaurace ve městě Kuurne servíruje zákazníkům recyklovanou vodu z vlastních toalet a z umytého nádobí. Používá k tomu systém čištění, který je běžný třeba v australském Perthu, Singapuru nebo v Los Angeles.

  Restaurace, jak píší servery Konbini nebo MBS News, recykluje a znovu používá všechnu vodu, která tudy proteče, ať už v kuchyni, nebo na toaletách. Po dvojité filtraci se voda dá znovu pít, i když jí ještě něco chybí – podle společnosti, která vyrábí filtrační zařízení, je po filtraci voda dokonce příliš čistá na to, aby ji někdo pil, a před konzumací musí být obohacena o minerály. Systém recyklace je podle vědců účinný a bezpečný, odrazuje ale spotřebitele z psychologického hlediska. Studie Pensylvánské univerzity mluví o tzv. „fuj faktoru“, který lidem v pití záchodové vody zatím brání. To by se podle médií mělo změnit s příchodem klimatické krize a nárůstu populace, voda je totiž stále vzácnější.

 • Pařížská ZOO představuje blob: tvor se 720 pohlavími se dokáže učit, i když nemá mozek

  17. říjen 2019
  Pařížská ZOO představuje blob: tvor se 720 pohlavími se dokáže učit, i když nemá mozek

  Slizová forma života má pozoruhodné schopnosti. Nažloutlá malá bytost nemá například oči ani ústa, dokáže ale najít, pozřít a trávit jídlo.

  Na jednobuněčný organismus, který vypadá jako houba, ale chová se jako zvíře, upozornil britský deník The Guardian. Pařížská ZOO mu říká blob a veřejnosti ho představí v sobotu. „Blob je živý tvor, který patří mezi taje přírody,“ říká Bruno David, ředitel přírodovědného muzea v Paříži. „Nemá mozek, a přesto je schopen se učit. A pokud sloučíte dvě kuličky slizu, ta, která umí něco nového, předá své znalosti té druhé,“ dodal David. Prvok, který patří do kmene hlenky, s názvem vápenka mnohohlavá má taky skoro 720 pohlaví. Může se pohybovat bez nohou a uzdraví se za dvě minuty potom, co ho rozříznete na polovinu. Blob dostal jméno podle béčkového hororu The Blob z roku 1958. V něm teenager Steve McQueen čelí mimozemské formě života, která absorbuje všechno a všechny, kdo jí stojí v cestě.

 • Po Lady Gaga zbyla pouze šmouha. Íránská streamovací služba vyretušovala ženy z obalů alb

  16. říjen 2019
  A Star Is Born Soundtrack s Lady Gaga a v íránské režii bez Lady Gaga

  Album není pouze o hudbě, důležitý je i jeho vzhled – a to i dnes v době streamovacích služeb, jako jsou Spotify, Apple Music a další. Platí to i v případě íránské platformy Melovaz, která se v souladu s vůlí tamního teokratického režimu rozhodla vyretušovat zpěvačky a jiné ženy z přebalů alb.

  Jak píše server Bored Panda, na problém upozornil uživatel Twitteru Izzi. „Jen tak jsem si projížděl Reddit, když někdo nahrál fotku nového alba Taylor Swift, která na něm vůbec nebyla. Byl tam jenom název alba,“ uvedl Izzi pro zmíněný server. „V komentářích někdo poukázal na íránskou streamovací stránku, na niž jsem šel a objevil jsem tam veliké množství vyretušovaných přebalů, na nichž chyběly právě ženy,“ dodal Izzi. Nejprve byl prý překvapen a měl pochyby, pak se ale musel smát, jak grafici některé covery upravili. Například v případě soundtracku k filmu A Star Is Born, na jehož přebalu jsou Lady Gaga a Bradley Cooper. Ovšem ne v Íránu, kde po retuši zbyla místo zpěvačky jenom podivně vypadající šmouha. O tom, jak alba vypadají bez umělkyň, se můžete přesvědčit přímo na stránce firmy Melovaz.

 • Ve stavení na nizozemském venkově našli několik lidí, kteří byli drženi skoro 10 let ve sklepě

  16. říjen 2019
  Sklep

  Nizozemská policie našla skupinu lidí, kteří prý byli několik let drženi v domě na severovýchodě země. Člověkem, který je tam uvěznil, měl být podle tamních médií jejich otec. V usedlosti v nizozemské provincii Drenthe prý měli čekat „na konec světa“.

  Šestičlenná skupina byla nalezena poté, co nejstarší syn navštívil místní bar Kastelein café. Pětadvacetiletý mladík si při první návštěvě objednal pět piv a všechny je sám vypil, uvedl pro regionální televizi RTV Drenthe majitel lokálu Chris Westerbeek. Když se v neděli opět objevil, vypadal podle Westerbeeka zmateně. „Byl neupravený a měl dlouhé zamotané vlasy. Začali jsme si povídat. Řekl, že utekl, že potřebuje pomoc a že nikdy nebyl ve škole. Pak jsme zavolali policii,“ uvedl Westerbeek. Jak píše server britského deníku The Guardian, zatím není přesně známo, jak dlouho v domě žili a co se stalo jejich matce. Policisté prý zvažují možnost, že zemřela a že ji pak pohřbili někde na pozemku usedlosti, informují holandské noviny Algemeen Dagblad. Westerbeek sdělil místním novinám Dagblad van het Noorden, že mu mladík řekl, že má mladší bratry a sestry, kteří žijí ve sklepě. Dále mu sdělil, že všichni „už tak nechtějí žít“ a že prý nebyli devět let venku. Policie pak na místě skutečně našla šest mladých lidí ve věku od 16 do 25 let, kteří jsou nyní v péči odborníků. Osmapadesátiletý muž, jenž s ní odmítl spolupracovat, byl zatčen. Podle médií se jmenuje Josef B, mluví německy a místní mu přezdívali Rakušan. Zatím není jisté, zda je otcem zmíněných dětí. Policie se zároveň snaží přijít na to, co všechno se v domě stalo a proč tam děti byly izolovány po tak dlouhou dobu.