Architekti Jana a Pavel Prouzovi: Pro obnovu stavby bylo klíčové získat důvěru památkářů

16. červenec 2015

Hosty 198. dílu Bourání byli architekti Jana a Pavel Prouzovi z architektonické kanceláře RIOFRIO a spolumajitelé pivovaru v Lobči, který byl hlavním předmětem našeho rozhovoru.

Povídali jsme si o náhodném objevení ruiny pivovaru. O rozhodnutí tuto ruinu zakoupit roku 2007 za 600 000 Kč a především o všem, co následovalo v dalších osmi letech. O prvotních představách a jejich změně rovněž vlivem památkářů. O vlastní tříleté brigádnické práci, která přispěla k získání důvěry úředníků. O náročnosti získávání jednotlivých dotací, bez kterých by obnova nebyla možná. O obnově vaření piva v tomto objektu. O dnešním stavu pivovaru a rovněž o vyhlídkách do budoucnosti.

Více o pivovaru a příběhu jeho obnovy: lobec.cz

Pavel Prouza (* 1977 v Náchodě)
Po dvouleté profesní zkušenosti ve Frankfurtu nad Mohanem působí na volné noze, od ledna 2003 spolupracoval s ateliérem Masák & Partner jako vedoucí projektů (BD Lofty Palmovka, BS Kodaňská 1, BS Slatinka, BD Borovanka, …). Zabývá se výzkumem historického industriálu, obnovou venkova a fenoménem Sudet. Pracuje na disertaci o meziválečném bydlení.
studium:
– Stavební obnova památek, SPŠ stavební Náchod (1996)
– Architektur, FH Frankfurt am Main – University of Applied Sciences (Dipl.-Ing., 2002)
– Architektura a urbanismus, FA ČVUT v Praze (Ing. arch., 2005)
– Doktor. studium: Ústav pro dějiny umění, FF UK v Praze (od 2005)

Jana Prouzová Myšková (* 1977 v Praze)
Od roku 2003 na volné noze, spolupráce s ateliéry Masák & Partner (Obytný soubor Kodaňská, Bytový dům Palmovka), Artychok (interiér restaurace, bistra a café v Danube House), David Marek (interiér restaurace McDonald’s na Václavském náměstí, rekonstrukce Divadla v Dlouhé), UAS. Zabývá se výzkumem estetických prvků krajinného rázu, pedagogickou a pořadatelskou činností v oboru.
studium:
– 2000/2001 a 2003 zahraniční stáž na Arkitektskolan KTH ve Stockholmu
– 2003 ocenění v celostátní soutěži o nejlepší školní urbanistický projekt
– 2004 ukončeno studium na FA ČVUT – Architektura a urbanismus
– od roku 2005 doktorandské studium na FA ČVUT, Ústav urbanismu

www.riofrio.cz

autor: Adam Gebrian
Spustit audio