Co je příští Letná? Obchodník s realitami předpovídá velkou budoucnost Nuslím a Michli

9. duben 2024

„V bytě máte určitý pocit,“ říká obchodník s realitami Pavel Velebil. Radí se podle něj řídit. A přidá další rady, jak se pohybovat na trhu s bydlením.

Od roku 1994 bylo možné si v Česku koupit byt do vlastnictví. Jedním z prvních bytových komplexů byla Hvězda v Praze na Petřinách, kterou pro tehdejší začínající developery navrhl architekt Vlado Milunić. „Platilo se v hotovosti,“ říká Pavel Velebil – ne, že by lidi chodili s igelitkou peněz, jak upřesňuje. Ale hypotéky byly drahé, takže člověk musel mít na byt peníze. Kdo je tehdy měl? A jaké jsou byty na Hvězdě dneska? Zestárly? Pavel Velebil také připomíná, že velkým developerem bylo v té době hlavní město Praha. Kde jsou městské byty dnes?

Pavel Velebil je od té doby až do dneška spolumajitelem realitní kanceláře Tide Reality a mluvil i o tom, jak to vypadá na trhu s realitami dnes. Co na něm chybí? Dobré nájemní smlouvy. „Lidi, kteří si chtějí pronajmout, narážejí na to, že je těžké si najmout byt na víc let, na delší dobu,“ vysvětluje. V tom se Praha momentálně liší od metropolí jako je Mnichov či Vídeň, kde mají lidé stabilní a spolehlivé nájemní smlouvy.

Ptali jsme se také, kde v Praze hledat byt? Která čtvrť bude za pět let jako Letná? „Některé horší části Nuslí a Michle,“ říká realitní agent. A také malá sídliště uprostřed zástavby mají podle něj budoucnost.

Jak to bylo v „devadesátkách“? Před třiceti lety bylo poprvé možné koupit si byt.

Spustit audio