Až 45 % mladých Slováků chce „chránit bílou rasu“

28. listopad 2017
Lidé v Bratislavě

K ochotě chránit a bránit suverenitu národa se hlásí 66 % mladých Slováků ve věku mezi 18 a 39 lety, ochranu křesťanství před islámem podporuje 57 % lidí v této věkové skupině a více než polovina dotázaných se hlásí k patriotismu.

Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil slovenský Inštitút pre verejné otázky (IVO). Dvě třetiny respondentů ale jednoznačně odmítají autoritářství jako politický směr. „Z hlediska rozšiřujícího se extremismu na Slovensku je znepokojující hlavně zjištění, že ‚ochrana bílé rasy‘ je názorový proud blízký až 45 % mladých lidí. Navíc je tu další faktor – nízká tolerance k odlišnosti. Pravděpodobnost, že se extremistům v budoucnu podaří oslovit část mladých, kteří částečně vyznávají hodnoty shodující se s těmi extremistickými, je poměrně vysoká,“ vysvětluje analytik IVO a autor studie Marián Velšic. Výsledky průzkumu také ukázaly, že Slováci nejsou příliš ochotní tolerovat národnostní, náboženské nebo sexuální menšiny. Až 81 % mladých Slováků uvedlo, že by jim vadil extremista žijící v sousedství. Téměř stejně velké části oslovených by nevyhovovalo, pokud by v blízkosti jejich bydliště žila romská (80 %) nebo muslimská (71 %) rodina. Inštitút pre verejné otázky (IVO) realizoval studii letos v červenci a srpnu. Dotazovaní byli starší osmnácti let. V červenci bylo osloveno 1 205 respondentů, v září pak 1 005. Pro účely analýzy vybrali sociologové 405 respondentů z červencové fáze a 411 respondentů ze zářijové vlny.

Spustit audio
 • Dětská písnička děsila po nocích ženu z města Ipswich, šlo o poplašné zařízení

  18. září 2018
  Strašidelná hračka - horor - panenka

  Strašidelný a nevysvětlitelný zpěv dětské říkanky It’s Raining, It’s Pouring děsil po nocích ženu z anglického města Ipswich. Po několik měsíců se zpěv vracel téměř každý den.

  „Poprvé když jsem to slyšela, byla to ta nejstrašidelnější věc, co jsem zažila. Projel mnou mráz a začalo mi být špatně,“ řekla žena, která si nepřála být jmenována. Začala prý pochybovat, jestli nemá halucinace. V pondělí před půlnocí začala písnička prý hrát „každé dvě až tři minuty“. Žena se proto konečně rozhodla, že zavolá na městskou radu se stížností. Úředník, který stížnost prošetřoval, následně zjistil, že zvuk vychází z reproduktorů na nedalekém pozemku. Jednalo se o poplašné zařízení, které mělo odradit potenciální zloděje. Zařízení se mělo spouštět, pouze pokud zaznamenalo pohyb na pozemku. Na jedné z kamer, která ho střežila, se ale ubytoval pavouk. Pokaždé když se pohyboval před kamerou, spustil se poplašný systém. Mluvčí městské rady se ženě za děsivou zkušenost omluvil. Hlasitost alarmu byla posléze snížena tak, aby byl slyšet pouze na pozemku.

 • Newyorčané si mohou zvolit třetí genderovou možnost. Změnu nemusí schválit lékař

  18. září 2018
  Newyorčané si mohou zvolit třetí genderovou možnost, mohou si vybrat do rodného listu třetí variantu, označenou jako „X“

  Newyorčané si mohou zvolit třetí genderovou možnost. Podle nové legislativy, schválené ve středu, si mohou lidé, kteří se necítí být mužem ani ženou, vybrat do rodného listu třetí variantu, označenou jako „X“. Změna také nově bude moci proběhnout bez posudku lékaře.

  New York se tak stává jedním z mála míst ve Spojených státech, která oficiálně uznávají lidi s nebinární genderovou identitou – tj. lidi, kteří se identifikují s více než jedním genderem nebo s žádným. „Existuje spousta Newyorčanů, kteří se neidentifikují jako muži ani jako ženy. Gender je spektrum pro mnoho lidí. Není to nic pevného,“ řekl Corey Johnson, mluvčí rady města New York. „Když nemáte něco tak základního a nezbytného jako rodný list, který vás identifikuje jako to, čím skutečně jste, je to problém.“ Johnson také řekl, že město tímto vysílá důležitou zprávu o toleranci uprostřed vlny násilí proti transgender komunitě. „Dává to jednotlivcům určitou úroveň vnitřní pohody a ubezpečení,“ řekl. Nový zákon má prý předejít šikaně a zpochybňovaní v každodenním životě. Označení „X“ bude využíváno rovněž u intersexuálních novorozenců, narozených s kombinací mužských a ženských pohlavních orgánů. U takových lidí je určování pohlaví často složité.

 • Legion si užije pořádný zátah. Režisér kultovního The Raid chystá akční horor z prostředí sekty

  18. září 2018
  Ze seriálu The Apostle

  Streamovací platforma Netflix vypustila první trailer filmu The Apostle, který rozhodně nebude nic pro slabší povahy.

  Nelítostnému hrdinovi tentokrát nezkříží cestu mafie a obyvatelé činžovního domu, ale členové náboženské sekty sídlící na opuštěném ostrově (kde už jsme něco podobného viděli...). Režisér Gareth Evans situuje příběh do roku 1905 a hlavní roli svěřil Danu Stevensovi, který si největší popularitu v poslední době získal jako supermutant Legion ve stejnojmenném (a pěkně ujetém) komiksovém seriálu. V The Apostle ztvární „ztraceného syna“, přijíždějícího na podivný ostrov s jediným cílem, a to zachránit vlastní sestru, která neblahému náboženskému kultu podlehla. Když všechny nenásilné prostředky selžou a navíc představitelé sekty zjistí, že není tím, za koho se vydává, nezbyde mu než vypořádat se s nimi po zlém. Těšte se na scény krvavých rituálů i bitky v hávu počátku 20. století. Netflix uvolní film do distribuce prostřednictvím své streamovací platformy 12. října tohoto roku.

 • Znečištěné ovzduší může ohrožovat i nenarozené děti. V placentách matek vědci objevili saze

  17. září 2018
  Znečištění ovzduší

  Nová studie, která zkoumala těla matek žijících v Londýně, odhalila v placentách žen tmavé částice. Nade vší pochybnost se prý jedná o saze. Souvislost mezi toxickým vzduchem a poškozením plodu byla prokázána již dříve, není ale známo, jak k poškození dochází.

  Podle vědců je prý navíc pravděpodobné, že saze pronikají i do samotného plodu.
  Už řada předchozích studií ukázala, že znečištění ovzduší významně zvyšuje riziko předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti, což vede k celoživotním zdravotním problémům. Již v roce 2016 byly například toxické částice objeveny i v lidském mozku. Výzkum ze srpna pak ukázal, že znečistěné ovzduší může způsobovat také „obrovské“ snížení inteligence. Znečištění vzduchu proto ohrožuje vývoj plodu v mnoha ohledech. „Nejenže znečištění poškozuje vývoj dětských plic, ale může také trvale poškodit jejich mozky – a tím i jejich budoucnost,“ řekl k tomu již v minulosti Anthony Lake, ředitel Unicefu. Nový výzkum jeho slova jen potvrzuje. Vědci proto i v souvislosti s těmito zjištěními volají po přísnějším omezení znečišťovaní.

 • Rusko se snaží potlačit jazyky menšin, jsou díky tomu populárnější

  17. září 2018
  Ruský prezident Vladimir Putin

  Rusko v posledních letech agresivně obhajuje práva ruských menšin v zahraničí a zvláště jejich právo užívat rodný jazyk.

  Kdykoliv země s výraznou ruskou menšinou podnikne kroky, které mohou být chápány jako potlačování ruštiny, Kreml okamžitě reaguje. Podstatně odlišný přístup ale praktikuje u svých vlastních etnických menšin. Do roku 2017 byly jejich jazyky povinně vyučovány ve většině republik Ruské federace. Změnilo se to v červenci 2017, kdy Vladimir Putin vystoupil na zasedání Rady pro mezietnické vztahy a zdůraznil výsadní pozici ruštiny, která podle něj „nemůže být nahrazena“. Zároveň řekl, že výuka jazyků etnických menšin by měla být pouze dobrovolná, aby „nikdo nebyl nucen učit se řeč, která není jeho rodnou“. Od září pak začaly kontroly, které měly ověřit, zda jsou tyto jazyky na školách vyučovány skutečně pouze jako dobrovolnéPrvní kontroly proběhly v Baškortostánu a Tatarstánu, kde inspektoři zjistili, že jsou zde součástí osnov a studenti se je musí učit povinně. Řada učitelů kvůli tomu přišla o práci. Reakce na sebe ale nenechala dlouho čekat a téma se v souvislosti s propouštěním rychle dostalo do popředí. Během podzimu následovala série demonstrací, které ale tvrdě potlačovaly místní úřady a spousta lidí při nich byla zatčena. Omezování veřejných protestů a vzdálenost mezi různými etnickými oblastmi přinutily aktivisty z celého Ruska, aby spolupracovali především na internetu. Vytvářejí zde elektronické petice a organizují akce. V červnu online aktivismus přerostl až v založení oficiální organizace na podporu multikulturalismu v Rusku – Demokratického kongresu ruských národů. Postupně se snahy aktivistů rozšířily i mezi obyčejné lidi, kteří ve velkém začali sdílet memy a názory související s problematikou. Jako symbolické gesto se navíc rozmohlo používání jazyků etnických menšin v online komunikaci. Politika, která měla za cíl oslabit multikulturalismus a přispět k homogenizaci Ruska, tak zatím, jak se zdá, má spíše opačný efekt.

 • Na první fotce z chystaného filmu Joker nechává Joaquin Phoenix zapomenout i na Heatha Ledgera

  17. září 2018
  Joaquin Phoenix při natáčení filmu Joker v New Yorku

  S předčasnou, osudovou smrtí Heatha Ledgera vyvstala jedna zásadní otázka: Nebudou všechny další výkony herců v roli Batmanova arcinepřítele jen pouhým stínem Jokera z Temného rytíře? Zvlášť pokud Jared Leto následně v Suicide Squad podal přesvědčivý, ale nijak strhující výkon.

  Když komediální režisér Todd Phillips ohlásil, že v chystaném nízkorozpočtovém snímku Joker se zhostí hlavní role právě Joaquin Phoenix, zaplesala srdce fanoušků série o gothamském temném rytíři. Málokterý herec jak vizuálně, tak osobnostním profilem asociuje v představách krále zločinu z Arkhamu. Právě na zrod této ikonické postavy se má film Joker zaměřit. A fotografie, kterou zavěsil na svůj instagram režisér chystaného snímku, veškerá očekávání jen naplňuje. Shlíží na nás v detailu nevýrazný, umaštěný muž s tvrdým výrazem v obličeji, kterému se ale v přivřeném oku už zračí jiskra blížícího se šílenství. Film se začlení do řady snímků ohledávajících antihrdinský rozměr komiksových univerz. Po zmiňovaném Suicide Squad přijde letos na podzim neméně nevyzpytatelný Venom s Tomem Hardym v hlavní roli. Jiné variantě zrodu jokerovského mýtu se v epizodních liniích věnuje seriál Gotham showrunnera Bruno Hellera, chystající se na podzim odstartovat pátou a závěrečnou sezónu na televizi Fox. Mladý herec Cameron Monaghan v dvojroli sourozenců Valesků přidává k jokerovskému psychopatismu i nemalou dávku juvenilní krutosti a bezohlednosti.

  Zobrazit příspěvek na Instagramu

  Arthur.

  Příspěvek sdílený Todd Phillips (@toddphillips1),

 • Google bude auty Street View sbírat kromě snímků i data o kvalitě vzduchu ve městech po celém světě

  14. září 2018
  Auto Google Street View

  Speciálně upravená auta Street View, která společnost Google využívá pro sběr 360° snímků, budou získávat i údaje o kvalitě vzduchu ve městech. Měřicí senzory umístí na vozidla start-up Aclima ze San Franciska. 

  Společnosti se po čtyřech letech výzkumů a testů rozhodly, že sběr dat bude zajišťovat 50 aut prozatím v Houstonu, Mexico City a Sydney. Aclima bude získávat koncentrace oxidu uhličitého, oxidu uhelnatého, oxidu dusnatého a dusičitého i ozonu a polétavého prachu PM2,5. Hlavní myšlenkou je to, že se pomocí speciální mobilní platformy umístěné na autech podaří zjistit, ve kterých částech měst může být příliš velké znečištění vzduchu nebo kde mohou mít lidé problémy s dýcháním. Data by měla být, jak píše server TechCrunch, veřejně dostupná na platformě BigQuery. Kompletní soubor dat by pak měl být k dispozici na vyžádání hlavně pro vědecké a výzkumné účely. Plán Googlu a start-upu Aclima navazuje na dřívější měření například v Londýně nebo v kampusu společnosti Google. „Zjistili jsme, že můžete mít zároveň nejlepší a nejhorší kvalitu vzduchu na jedné a té samé ulici. Náš systém může pomoct takové věci pochopit a přispět tak k městskému plánování nebo analýze toho, čemu je člověk ve znečištěném prostředí vystavený,“ řekla serveru TechCrunch spoluzakladatelka Aclimy Davida Herzl. „Tato měření mohou městům poskytnout nový pohled už na úrovni samotných sousedství, což může zrychlit úsilí měst o to, proměnit se v chytřejší a zdravější metropole,“ doplňuje manažerka Karin Tuxen-Bettman za Google Earth Outreach.

 • S novou AR aplikací si prohlédnete reaktor v Černobylu bez obav z radiace

  14. září 2018
  S novou AR aplikací si prohlédnete reaktor v Černobylu bez obav z radiace

  Mobilní AR aplikace Arka, vytvořená informatiky černobylské jaderné elektrárny, vám umožní nahlédnout do útrob havarovaného bloku, který je od požáru v roce 1986 nepřístupný.

  Na podzim roku 2016 v černobylské elektrárně dokončili výstavbu nového sarkofágu, který bude havarovaný čtvrtý blok zakrývat nejméně sto let. Celá konstrukce váží více než 36 tisíc tun, měří více než 160 metrů na délku a je vysoká přes 100 metrů. Pod novým krytem probíhá demontáž toho starého. Odborníci doufají, že do roku 2065 dokáží starý sarkofág i 200 tun jaderného paliva zlikvidovat. Jen tak se tam nedostanete, ale teď si můžete alespoň prohlédnout třírozměrný model sarkofágu i reaktoru. Aplikace funguje na Androidu i na Apple OS. Když si ji nainstalujete, uvidíte v režimu rozšířené reality (AR) na displeji svého mobilu nebo tabletu celý blok i s novým sarkofágem, nazvaným Úkryt 2. Při troše obratnosti se dostanete i dovnitř. Aplikaci pro Android naleznete zde, pro iOS zde. Poté co si ji nainstalujete, si na jiném zařízení otevřete Image Target, spusťte aplikaci, načtěte fotoaparátem QR kód, který tu najdete, a začněte objevovat!

  Přečtěte si také Černobylská radioaktivní romantika. „Stalkeři“ se vydávají na zamořené území nebo „Od havárie radiaci vycítím na vlastní kůži, u vás ve studiu je to v klidu,“ říká likvidátor z Černobylu.

 • Mezinárodní iniciativa při sbírání odpadků zjišťuje, od kterých společností pocházejí nejčastěji

  14. září 2018
  Plastový odpad - plasty

  Celosvětový projekt #breakfreefromplastic se snaží tento týden zbavit přírodu i města přebytečného plastového odpadu a k tomu navíc zjistit, od jakých společností je obalů, lahví nebo třeba brček odhozených nejvíce. 

  „Tisíce lidí sbírají každý rok odpad naplavený třeba na pláže. Další plasty se ale znovu objeví. Abychom rozbili tento řetězec, musíme na to jít trochu jinak,“ říká Stiv Wilson, ředitel kampaní z organizace The Story of Stuff Project. Takzvaný Audit značek proto nechce skončit jen u odstranění odpadků z pláží, parků, břehů řek a dalších míst. Cílem je roztřídit je na různé druhy a následně odhalit, od kterých značek našli dobrovolníci nejvíce odpadků. Až do 16. září se pořádají uklízecí iniciativy třeba v Brazílii, Velké Británii, Spojených státech nebo na Novém Zélandu. Akce probíhají podle organizátorů na celkem 75 místech po celé planetě a zájemci mohou vymyslet a přihlásit i svou vlastní. „Dáváme dohromady data, která ukáží na ty nejvíce problematické společnosti. Pomůže nám to přimět k zodpovědnosti ty firmy, které mají na plastové krizi největší podíl,“ myslí si Stiv Wilson. Výsledky auditu by měly být známé začátkem října. Jak se uvádí ve videu iniciativy, od roku 1950 se na světě vyrobilo více než 8,3 miliardy tun plastu.