Bál jsem se, že si mě partnerka chce připravit k večeři, říká muž o své zkušenosti se schizofrenií

30. červenec 2021

Jindřichovo zvláštní chování si jeho kamarádi vysvětlovali jako důsledek užívání drog, on ale drogy nebral. Ataka schizofrenie ho zahnala až do sklepa, ze kterého se nemohl dostat a kde byl přesvědčen, že mu tam někdo pouští plyn a chce ho zabít. V té chvíli se smířil s tím, že umřít je lepší varianta než žít v takovém pekle.

Na pomyslnou poslední kapku, kterou byl útěk z bytu v šestém patře po lešení domu ve strachu, že si jej chce tehdejší partnerka připravit k večeři, dnes Jindřich Jašík vzpomíná už s lehkým úsměvem, tehdy mu do smíchu ale nebylo. Poslední kapka to byla i pro jeho kamarády, kteří ho pak celý den hledali a další den odvezli na psychiatrii.

O své cestě ze schizofrenie napsal knihu, ve které nabízí poněkud netradiční pohled na nemoc. Píše v ní, že schizofrenie je mimo jiné důsledkem naší nespokojenosti se životem, bludy máme skoro všichni a jednu z klíčových rolí v rozvoji nemoci hraje naše představivost.

Jakou fázi nemoci si užíval? Může se člověk bez fantazie zbláznit? A odkud pramení hlasy, které slyšíme v hlavě? Poslechněte si Diagnózu F s Jindřichem Jašíkem, který napsal knihu Moje cesta ze schizofrenie.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.