Bál jsem se, že si mě partnerka chce připravit k večeři, říká muž o své zkušenosti se schizofrenií

30. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jindřich Jašík

Jindřichovo zvláštní chování si jeho kamarádi vysvětlovali jako důsledek užívání drog, on ale drogy nebral. Ataka schizofrenie ho zahnala až do sklepa, ze kterého se nemohl dostat a kde byl přesvědčen, že mu tam někdo pouští plyn a chce ho zabít. V té chvíli se smířil s tím, že umřít je lepší varianta než žít v takovém pekle.

Na pomyslnou poslední kapku, kterou byl útěk z bytu v šestém patře po lešení domu ve strachu, že si jej chce tehdejší partnerka připravit k večeři, dnes Jindřich Jašík vzpomíná už s lehkým úsměvem, tehdy mu do smíchu ale nebylo. Poslední kapka to byla i pro jeho kamarády, kteří ho pak celý den hledali a další den odvezli na psychiatrii.

O své cestě ze schizofrenie napsal knihu, ve které nabízí poněkud netradiční pohled na nemoc. Píše v ní, že schizofrenie je mimo jiné důsledkem naší nespokojenosti se životem, bludy máme skoro všichni a jednu z klíčových rolí v rozvoji nemoci hraje naše představivost.

Jakou fázi nemoci si užíval? Může se člověk bez fantazie zbláznit? A odkud pramení hlasy, které slyšíme v hlavě? Poslechněte si Diagnózu F s Jindřichem Jašíkem, který napsal knihu Moje cesta ze schizofrenie.

Spustit audio

Související