Básnická naděje 3: Stančáková a poezie se smyslem pro humor

13. srpen 2014
Liberatura

V posledním díle seriálu básnických nadějí máme autorku, která vám rozhodně nesmí ujít – a teď by měli dávat pozor i čtenáři a posluchači, kteří neholdují poezii. Alžběta Stančáková, autorka březnového debutu Co s tím, píše texty oproštěné od všech okrasných jazykových piruet, složitých šifer nebo básnického patosu.

Naopak největší zbraní Stančákové je sebeironie a smysl pro humor, všimli si toho i čtenáři mimo básnickou komunitu: „Na moje čtení chodí velmi rozsáhlá sorta lidí. Do nějaké hospody přišli lidi jenom na pivo, ale pak zůstali, což mě potěšilo. Vždycky mám větší radost, když se o mou poezii zajímá člověk, který o literaturu jinak zájem nemá. Stává se mi docela často, že mě oslovují lidi, co poezii moc nečtou.“

Na závěr pořadu nám přidala dost výstižný příklad: „Jela jsem z Rumunska, potkala jsem chlapce z ekonomky. Na tabletu si vygooglovali moje texty, předtím se mě ptali, jestli je to lyrické. Říkala jsem jim, že ne, což jim pak došlo. Důvod, proč můžou lidi ocenit moje texty v širší míře, bude asi humor.“

Poslechněte si Liberaturu s Alžbětou Stančákovou a dozvíte se, jaké ambice má nadějná autorka, jak se jí daří oprostit se od sebe samé nebo proč je její nejlepší dílo vlastní deník.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.