Básnířka Božena Správcová: Každý má v sobě svoje Strašnice

03037945.png
03037945.png
„Strašnice vlastně vznikaly trochu mimochodem v době, kdy ležel v nakladatelství zhruba sedm let rukopis mé předchozí sbírky Východ. Ale v kontextu té nevydané knihy mi všechny tyhle básně připadaly jako nějaký nedokonalý odvar,“ popisuje zrod své nejnovější sbírky Božena Správcová. „Když ale Východ konečně vyšel a uklidil se z toho pomyslného stolu, tak se s těmi texty najednou dalo znovu pracovat, přibyly i kratší a ukázalo se, že přece jenom nejsou tak marné, jak jsem si myslela.“

Strašnice jsou už šestou básnickou sbírkou Boženy Správcové a vychází 20 let po jejím debutu Guláš z modrý krávy. Druhá básnická skladba Výmluva vynesla autorce Cenu Jiřího Ortena, následovaly sbírky Večeře, Požární kniha a Východ. Na pole prózy zavítala ve Spravedlnosti, satirickém příběhu ze zákulisí literárního časopisu. Vydala také dva knižní rozhovory a nedávno dokončila práci na knize vzájemné korespondence D. Ž. Bora a Jiřího Veselského, která právě v těchto dnech vychází pod názvem Držme se! stejně jako Strašnice v nakladatelství Trigon.

Celý rozhovor s Boženou Správcovou a ukázky ze sbírky Strašnice i jednu zcela novou, teprve pár dní starou báseň si poslechněte zde: