Baví mě objevovat architekturu, říká Ondřej, který ve čtrnácti letech založil průvodce Rare Places

9. březen 2021

Když založil online průvodce Rare Places, ještě ani neměl občanku. „Už od útlého věku mě bavilo něco tvořit, baví mě realizovat nějakou myšlenku,“ vysvětluje teď už patnáctiletý Ondřej Filgas v rozhovoru přes Zoom, který přerušila jeho máma, když mu vešla do pokoje. Kde se ve čtrnáctiletém klukovi bere zájem o architekturu?

Útulny, rozhledny i moderní kostely. Online průvodce Rare Places shromažďuje krásnou současnou architekturu z celého Česka. Kromě hezkých fotek a krátkých textů u každého místa najdeme mapu, abychom k netradiční stavbě mohli vyrazit. Sympatický projekt začal na Instagramu, nápadem čtrnáctiletého Ondřeje.

„Okolo roku 2018 se tady na kopci, v místě, kde bydlím, zrealizovala pozorovatelna Durch. Asi díky této stavbě jsem se začal o architekturu zajímat a objevovat ji,“ popisuje.

Důležitou součástí projektu jsou kromě samotné architektury také cesty k ní –⁠ procházky. „Líbí se mi zajít občas jen tak do přírody. Objevit nějakou rozhlednu nebo pozorovatelnu. Přečíst si knížku, pozorovat přírodu. To mě na tom baví,“ vysvětluje Ondřej.

Ondřej Filgas

Jak se podle Ondřeje Filgase pozná dobrá architektura? A jaký dal posluchačům výletní tip? Poslechněte si celý rozhovor se zakladatelem online průvodce Rare Places.

autor: Vítek Svoboda
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.