Bílí kluci s kytarou jsou klišé. Britské kapele Fat White Family ale nic jiného nezbylo

Fat White Family
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fat White Family

Proč už dnes nevznikají kapely, které si něco doopravdy myslí, kolik drog je potřeba na jeden koncert a jak se do obrazu Fat White Family promítají okultní a folk-hororové inspirace? Jednu z nejvýraznějších britských desek letošního roku jsme v Komplexu probírali s hudebním publicistou Jakubem Peřinou z časopisu Full Moon.

„Na Fat White Family byl do téhle doby zajímavý hlavně ten mýtus,“ začal Jakub Peřina v Komplexu rovnou analyzovat. „Vypadali jako gang. Ale popravdě řečeno, ty předchozí desky nijak výjimečné nebyly. Člověk na nich vlastně nemohl mít nic rád.“ Podle Jakuba nikdo ani nečekal, že by najednou mohli vydat tak výraznou desku, jakou je aktuální Serfs Up!. „Myslím si, že je to jedna z nejlepších britských desek za posledních deset let. Fat White Family si moc dobře uvědomují, že být v dnešní době kapelou bílých kluků s kytarami je vlastně trapas. Jsou to ale v dobrém smyslu slova takoví idioti, že jim vlastně nic jiného nezbylo,“ dodává Jakub.

Podle Jakuba zní deska Serfs Up! jako album docela chytrých bílých třicátníků, kteří poslouchají různé žánry a nebojí se všechny svoje inspirace nabouchat do jedné nahrávky. „Je to, jako když posloucháš The Birthday Party, berlínské techno nebo acid house a pak to dáš dohromady. V orální historii newyorské scény nového milénia Meet Me In The Bathroom se píše, že Ezra Koenig z Vampire Weekend je dokonalý zástupce toho nového druhu skladatele, který má přístup k veškeré hudbě na světě a umí z ní těžit. Fat White Family jsou ale ještě o něco lepší,“ dodává Jakub.

Co má Sean Lennon společného s písněmi o pedofilii, proč je nejlepším průvodcem po britské hudbě seriál The Mighty Boosh a jak se Pete Doherty píchnul o ježka? Pusťte si celý Komplex.

Playlist:

Black Midi – Talking Heads (Rough Trade, 2019)
Fat White Family – Is It Raining In Your Mouth? (Trashmouth, 2014)
Fat White Family – Tastes Good With The Money (Domino, 2019)
Fat White Family – When I Leave (Domino, 2019)
International Teachers Of Pop – After Dark (self-released, 2019)
Insecure Men – Teenage Toy (Fat Possum Records, 2018)
The Moonlandingz – Sweet Saturn Mine (Transgressive Records, 2017)