Bourání s 4AM

20. duben 2011

Do 82. dílu Bourání jsem si pozval rekordní množství hostů. Bylo jich celkem devět.

4AM Fórum pro architekturu a média je prostor pro setkávání nových přístupů a různorodých aktivit z oblasti současné architektury a nových médií. Tým pracovníků je složený z teoretiků, architektů, umělců a specialistů na současné audiovizuální umění a architekturu.

Sdružení 4AM tvoří: Petra Hlaváčková, Šárka Svobodová, Barbora Šedivá, Evi Scheller, Zdeněk Severa, Jakub Kopec, Lucie Valdhansová, Tereza Rullerová, Tomáš Hlaváček, Martin Freund, Jaroslav Sedlák, Roman Čerbák, Vít Musil, Prokop Holoubek, Adam Kvasnička a další.

Činnost 4AM je zaměřena dvěma směry:
Cílem je vytvořit experimentální a vzdělávací platformu pro současnou architekturu, která v Brně (a v celé ČR) dosud chybí. Prostor, kde budou na jednom místě přístupné informace o současné i historické architektuře pro všechny zájemce z řad široké veřejnosti formou publikací, databáze, výstav a přednášek a zároveň zde vznikne prostor pro samotné architekty a studenty k tvorbě a experimentům na mezinárodních workshopech či formou happeningů a živé tvorby.

Dalším zaměřením 4AM jsou nová média a plánovaný Media-lab. Tím navazuje na aktivity související s festivalem síťové kultury Multiplace, který probíhá v Brně pravidelně od roku 2007. Jde o síť lidí a organizací, které spojuje zájem o interakci mezi uměním, technologiemi, kulturou a společností. Aktivity této sítě vyvrcholí každoročně mezinárodním festivalem, který se koná naráz na různých místech světa.

Cílem projektu je vybudovat v Brně dlouhodobě fungující platformu a zázemí pro aktivity na poli současného vizuálního a mediálního umění – prostor pro workshopy, diskuze, mediatéku. Prostor, který by virtuálně i fyzicky spojoval studenty relevantních oborů, profesionálních teoretiků i praktiků z této oblasti.

Od ledna 2011 je 4AM Fórum pro architekturu a média provozovatelem Galerie architektury v Brně (za podpory Nadace české architektury).

autor: Adam Gebrian
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.