Bourání s Vladimírem Kokoliou

11. leden 2011

Do 72. a 73. dílu Bourání jsem si pozval v pravdě renesančního člověka, Vladimíra Kokoliu.

Vladimír Kokolia je autorem slovníku grafiky 2. Náš rozhovor se tak týkal pojmů ze slovníku a jejich výkladu. V prvním díle jsme stihli probrat: blízké a daleké, co malovat, čtvrece a krychle, druhá strana barikády, geniální blb, gesto, chyba, ignorant, informace, jednoduchá, kompost, krása, kritéria, krize, nešťastný kompromis, neučit, originalita, překračování hranic, současná tendence, umění a úžas.

Ve druhém díle rozhovoru s Vladimírem Kokoliou jsme probrali pojmy: mlhu tvrdou tužkou, názor, obrys, odměna, odvaha, nehoráznost, paradox, plyšáci, pravidelnost, problém, první čára, příběh, samonasírací, smysl pro absenci, světoví umělci, svoboda, výsledek, workshop.

Vladimír Kokolia (*1956)
je významný současný český malíř, grafik a kreslíř. Jeho umělecká aktivita je velmi široká, je i básníkem a textařem. V letech 1984 - 1997 působil jako zpěvák brněnské skupiny E, patřící svého času k absolutní špičce české alternativní a undergroundové hudby. Vladimír Kokolia vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a poté Akademii výtvarných umění v Praze. Od roku 1992 je vedoucím pedagogem ateliéru Grafika 2 na Akademii výtvarných umění v Praze, v roce 2006 byl jmenován profesorem. Je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1990.

Odkazy:
www.kokolia.eu
bloguje.kokolia.eu
www.kokolia.eu/grafika2

autor: Adam Gebrian
Spustit audio