Britský designér vynalezl samotestovací sadu pro virus HIV vyrobenou z recyklovaného plastu

24. říjen 2019

Britský produktový designér Hans Ramzan přišel na řešení, které by mohlo zachránit tisíce životů po celém světě a být zlomem v prevenci přenosu viru HIV.

Ramzanův výrobek CATCH je nízkonákladová samotestovací souprava, která odhalí přítomnost HIV v krvi. Jak píše server Inhabitat, je částečně vyrobená z recyklovaného plastu a navržená tak, aby se zájemci mohli otestovat doma a nemuseli cestovat na nejbližší kliniku. Podle Světové zdravotnické organizace žilo v roce 2018 na světě 38 milionů lidí nakažených HIV a dalších 1,7 milionu se ten rok infikovalo. Navzdory masivnímu rozšíření viru je v některých částech světa jeho včasné odhalení u nositele prakticky nemožné, hlavně na venkově, kde nejsou nemocnice. Designérovi na nemoc AIDS, která se z HIV vyvine, zemřela teta, i proto začal na soupravě CATCH pracovat. S její pomocí se dá testovat kdekoli a kdykoli, stačí jen zasunout prst do dezinfekčního pouzdra, píchnout se a zmáčknout tlačítko, které zobrazí výsledek. Jedna testovací sada vychází na pět dolarů, tedy asi 115 korun.

Přečtěte si taky Na Filipínách se rychle šíří virus HIV. Prý za to mohou seznamovací aplikace a Průlom v léčbě globální epidemie AIDS je tady, lékaři vyléčili druhého člověka s virem HIV.

Spustit audio
 • Mexický podnikatel zapálil kresbu Fridy Kahlo. Dílo bude žít dál v podobě NFT

  30. září 2022
  plamen kresba ohniště

  Mexický podnikatel Martin Mobarak nedávno šokoval dav lidí na večírku v Miami, když na něm na konci července zničil kresbu od světoznámé umělkyně Fridy Kahlo. Obrázek namalovaný tuší a akvarelem s názvem Fantasmones Siniestros neboli Zlovětstní duchové muž podle videa zveřejněného na internetu připevnil ke sklenici na martini a zapálil. Fotografie originálu teď chce prodávat jako NFT.

  Prodejem takzvaných nezaměnitelných tokenů chce podnikatel vydělat přes 40 milionů dolarů, což je více než 1 miliarda korun. Rozhořčení milovníků umění nezmírnil ani fakt, že chce část výdělku věnovat na charitu a mimo jiné i významným mexickým uměleckým institucím, včetně muzea Fridy Kahlo. Mexický Národní institut výtvarného umění a literatury ale nedávno uvedl, že peníze nepřijme, upozorňuje server VICE. Podle vládních úředníků podnikatel také možná porušil zákon, podle kterého je poškození uměleckého díla trestným činem.

  Kunsthistorici ale upozorňují, že není zdaleka jasné, zda spálená kresba byla skutečně originálem od Fridy Kahlo. Sporná je například její hodnota. Podnikatel tvrdí, že byla oceněna na více než 10 milionu dolarů, tedy skoro čtvrt miliardy korun, což je podle některých odborníků až příliš vysoká částka. Znalci umění a galeristé také podle serveru VICE podotýkají, že o Martinovi Mobarakovi nikdy předtím neslyšeli a pokud by vlastnil vzácné umělecké dílo od Fridy Kahlo, věděli by o tom.

  Poškozování uměleckých děl a jejich přeměna na NFT je rostoucím trendem mezi umělci, kteří experimentují s myšlenkou umění v digitálním světě. V roce 2021 prodal Brit Damien Hirst 10 000 obrazů, z nichž každý měl svojí vlastní NFT kopii. Majitelům dal rok na to, aby se rozhodli, zda chtějí originál, nebo tzv. nezaměnitelný token. Umělec teď plánuje spálit 4 581 obrazů majitelů, kteří se rozhodli pro NFT, uzavírá téma server VICE.

 • Až milion ptáků v Česku zemře po nárazu do skla. Lidé teď můžou pomoct

  30. září 2022
  Pták a sklo

  Po nárazu do skleněné plochy ročně zahyne v Česku až milion ptáků. Na nebezpečí upozorňuje Česká společnost ornitologická. V rámci Týdne skleněného zabijáka proto žádá veřejnost o pomoc s mapováním těchto rizikových míst. Osvětová akce potrvá od 3. do 9. října. Informuje o tom český server Ekolist.

  „Stačí obejít skleněné plochy v okolí. Když pak lidé najdou zabitého nebo zraněného ptáka, je důležité zadat informace o nálezu – datum, čas, místo a fotodokumentaci – do databáze birds.cz,“ vysvětluje Gabriela Dobruská, která za osvětovou akci zodpovídá. Na webu jde mapovat riziková místa celoročně.

  Pro ptáky jsou nebezpečné třeba zrcadlící pláště obchodních center a výškových domů, průhledné spojovací krčky budov nebo prosklené stěny zastávek. Týden skleněného zabijáka si klade za cíl zpřesnit poznatky o počtu ptačích úmrtí po nárazu do těchto objektů a posílit komunikaci s jejich majiteli.

  „Náraz do prosklené plochy patří vedle sražení autem a úhynu na drátech a sloupech vysokého napětí k nejčastějším důvodům, proč u nás divoce žijící ptáci hynou. Jde o neviditelný, ale velký problém,“ říká pro Ekolist Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické.

  Podle Viktora nedokáže pták průhlednou plochu zaznamenat jako překážku a narazí do ní v plné rychlosti. U plášťů budov je pak nebezpečné, že zrcadlí oblohu nebo okolní zeleň a pro ptáky tak vytváří fikci možného průletu.

  Plochy lze podle Viktora zabezpečit, silueta jednoho dravce podle něj ale nefunguje: „Slouží k tomu například barvy na sklo, samolepící fólie nebo samolepky s nejrůznějšími motivy, na tvaru ani barvě nezáleží, musí být ale maximálně deset centimetrů od sebe a z vnější strany – jinak by v případě zrcadlení nebyly vidět“.

  Ornitologové varují, že ročně zemřou po nárazu do průhledných ploch až dvě miliardy ptáků. Tyto plochy budou od 3. do 9. října mapovat kromě Česka i lidé v zahraničí a to v rámci globální kampaně Global Bird Rescue.

 • Za posledních deset let zemřelo více než 1 700 ochránců přírody. Jeden za dva dny

  30. září 2022
  Protest klima demonstrace

  V posledních deseti letech zemřelo násilnou smrtí přes 1 700 klimatických aktivistů a ochránců přírody. Skutečné číslo ale může být podle environmentální organizace Global Witness vyšší.

  „Tohle není klimatická nouze. Jsme na prahu šestého masového vymírání a tito aktivisté se tomu jenom snaží zabránit. Nezaslouží si ochranu jenom kvůli nějakým morální zásadám, tady jde o planetu Zemi,“ upozorňuje ve zprávě indická aktivistka Vandana Shiva.

  Za vraždy jsou nejčastěji odpovědní nájemní vrazi, skupiny organizovaného zločinu nebo místní vlády. Pro obránce půdy a životního prostředí jsou nejnebezpečnější Brazílie, Kolumbie, Filipíny, Mexiko a Honduras. Podle organizace Global Witness každé dva dny zemře násilnou smrtí jeden aktivista.

  Nebezpečí ochráncům přírody nejčastěji hrozí v nízkopříjmových zemích. Častějším terčem jsou také původní obyvatelé. Bezmála 40 % obětí pochází právě z původních komunit, ty přitom tvoří jenom 5 % světové populace, upozorňuje britský server Guardian.

  Největší počet obětí se zabýval dopady důlního a těžebního průmyslu, těžbou dřeva a zemědělstvím. Tito aktivisté jsou podle zprávy environmentální organizace klíčoví, jelikož se snaží zabránit nejhorším dopadům klimatické krize.

  Letos v červnu byl v brazilském Vale do Javari zavražděn britský novinář Dom Phillips, který psal přímo pro server Guardian. Společně s ním zemřel i Bruno Pereira, brazilský expert zabývající se původními komunitami. Muži pracovali na knize o udržitelném rozvoji v Amazonii. V současnosti úřady dvojnásobnou vraždu vyšetřují.

  Monitoring organizace zahájila po smrti kambodžského ekologa Chuta Wuttyho v roce 2012. Aktivistu zabili poté, co se s organizací Global Witness podílel na vyšetřování nelegální těžby dřeva. V roce 2020 dosáhl počet vražd aktivistů rekordu, když jich zemřelo 227. Loni zemřely násilnou smrtí dvě stovky ochránců přírody včetně padesáti kolumbijských farmářů.

 • Kavárna v Kapském Městě nabízí housenkovou nebo jílovou zmrzlinu

  29. září 2022
  Zmrzlina

  Housenky, sušené ryby a jíl by nejspíš ve zmrzlině očekával málokdo. Kavárna v Kapském Městě si jako své poslání zvolila oslavu africké kultury a jídla, a tak právě i tyto ingredience přidává do nabízených mražených dezertů.

  „Ručně vyráběná, autentická africká zmrzlina,“ hlásá cedule u vchodu do Tapi Tapi. Uvnitř je pult plný zmrzlin v různých odstínech béžové a hnědé. 

  Tshego Kale, dva a dvacetiletý student a brigádník v kavárně, vysvětluje menu: „První je prekese a džem z umkokoly. Prekese je koření ze západní Afriky, někdy se používá do polévek,“ říká. „Umkokola je kyselé ovoce, ale zmrzlina je sladká a nahořklá.“ Následuje rooibos, fermentovaný ananas a limetka: „Je sladká, ale ne moc, ideální v horkých dech.“

  V nabídce jsou i tři zmrzliny obsahující chin chin – smažený snack ze západní Afriky. V jedné ze zmrzlin v kombinaci s africkým chilli, v další s jílem, který jí dodává zemitou chuť.

  V jiné zmrzlině je egusi, kombinace semen používaných v západoafrické kuchyni, smíchána s dýní, skořicí a muškátovým oříškem. „Lidé ze zámoří říkají, že chutná jako Vánoce,“ uvedl Kale pro The Guardian.

  Kavárna Tapi Tapi a její africká zmrzlina je duchovním dítětem Tapiwy Guzhy, který přišel do Kapského Města jako student ze Zimbabwe. Za dva roky od otevření vytvořil asi 900 příchutí.

  Každá várka, kterou vyrobí, je jedinečná a nikdy se neopakuje. Jeho cílem je využít zmrzlinu jako prostředek pro vzdělávání a inspirování lidí africkými chutěmi. Při výrobě nové příchutě vždy myslí na přísadu a na to, čeho chce jejím použitím dosáhnout.

  Nápad založit kavárnu měl v roce 2018, když prováděl post doktorandský výzkum v oblasti rostlinné biotechnologie a potřeboval změnu. „Hledal jsem způsoby, jak komunikovat o vědě, aniž bych se musel spoléhat na vědecký proces – vydávání časopisů, konference a uchovávání znalostí v akademických prostorách.“

  Po dobu deseti let vyráběl zmrzlinu s použitím suchého ledu, který mu dodávali do výzkumné laboratoře. Viděl to na kuchařské show. Jednoho dne mu došlo, že nevyrábí specificky africkou zmrzlinu. „Uvědomil jsem si, že je něco špatně. Ve chvíli, kdy zakusíte chuť, která vás spojí s domovem, vaší kulturou, vaší zemí, je to úplně jiný zážitek.“

  Dal si rok a půl na to, aby naspořil dostatek peněz, pak dal výpověď v práci a začal podnikat. Tapi Tapi otevřel v únoru 2020.

 • Psi jsou schopní odhalit stres v dechu majitele

  29. září 2022
  Pes s květinou v tlamě

  Odborníci v nedávném vědeckém čichovém testu zjistili, že psi cítí stres v našem dechu a potu.

  Čtyři psi – domácí mazlíčci dobrovolně vybraní jejich majiteli – byli vycvičeni tak, aby si „vybrali“ jeden ze tří souborů pachových vzorků. A ve více než 650 ze 700 pokusů úspěšně identifikovali vzorek potu nebo dechu, který byl odebrán vystresované osobě.

  Vědci z Queen's University v Belfastu doufají, že jejich studie, na niž upozorňuje web BBC, pomůže při výcviku terapeutických psů.

  36 lidských dobrovolníků uvedlo svou úroveň stresu před a po vyřešení obtížného matematického úkolu. Vědci připravily jejich vzorky potu a dechu před a – pokud se u účastníků zvýšily krevní tlak a tepová frekvence – také po dokončení úkolu. Za určení „stresovaného“ vzorku dostali psi Treo, Fingal, Saz a Winnie odměnu v podobě oblíbeného pamlsku.

 • Pikaču i Naiki. Rodiče v Japonsku dávají potomkům neobyčejná jména, chtějí je odlišit od ostatních

  27. září 2022
  japonsko dítě

  Japonští rodiče stále častěji dávají svým dětem jedinečná jména. Vybírají třeba Lovely, Pikaču nebo Nsaiki, které se vyslovuje podobně jako známá značka se sportovním vybavením. Podle odborníků může odklon od tradičních jmen ukazovat na širší změny v japonské společnosti.

  Autor studie Yuji Ogihara z Tokijské vědecké univerzity vycházel z výzkumu trendů v pojmenovávání v celé zemi v letech 1979-2018. Odhalil, že míra neobyčejných jmen se v Japonsku za 40 let zvýšila, což naznačuje nárůst hledání jedinečnosti a individualismu, píše The South China Post.

  Odklon od tradičních jmen je podle Ogihariho důsledkem mnoha změn, včetně rostoucí ekonomiky, urbanizace, zvýšení sociální mobility a toho, že veřejnost začala přijímat individualistické koncepty ve vzdělávacích a ekonomických situacích.

  Neobyčejné jméno má podle Ogihariho mnoho výhod. „Například jedinečnému jménu se dostane větší pozornosti od ostatních lidí, což může zvýšit pravděpodobnost, že si toto jméno zapamatují. U lidí s neobvyklým jménem je větší šance, že budou považováni za jedinečné a nezávislé osoby," uvedl.

  Jména, která se od konce toho desetiletí začala podle serveru často objevovat, jsou třeba Nsaiki, které zní jako značka se sportovním vybavením, Purin, který připomíná pudink a nebo z angličtiny převzaná Lovely či Kitty. Objevila se i jména inspirována popkulturou jako Pikaču nebo Naruto.

 • Kubánci v referendu odsouhlasili manželství osob stejného pohlaví

  27. září 2022
  Kuba lgbt

  Kubánci v referendu odhlasovali legalizaci manželství párů stejného pohlaví. Reforma zákona o rodině povoluje také adopce stejnopohlavními páry a náhradní mateřství a upravuje řadu dalších příbuzných témat.

  Podle kubánské ústřední volební komise pro zákon o rodině hlasovalo 66,87 procenta zúčastněných, proti bylo 33 procent hlasujících. Volební účast byla 74 procent.

  Nová podoba právního předpisu bude podle serveru CNN manželství definovat jako svazek dvou lidí, namísto muže a ženy. Zákon bude také nově poskytovat větší ochranu dětí a starších osob, obsahuje i ustanovení o genderovém násilí či upravuje náhradní mateřství pro neplodné páry. Zákon rovněž rozšiřuje práva dětí a určuje povinnosti pro rodiče v případě rozvodu.

  Jak doplňuje agentura ČTK, referendu předcházela masová vládní kampaň pro schválení nové legislativy, vláda se totiž podle analytiků snaží takto také vylepšit si obraz v zahraničí i uklidnit sociální napětí v době stále se zhoršující ekonomické krize. Mnozí Kubánci tak nakonec hlasovali proti zákonu či hlasovat nešli jen proto, aby vyjádřili nesouhlas s komunistickou vládou.

 • Norské děti užívají sociální sítě méně než v minulosti, ukázala studie

  27. září 2022
  sociální sítě

  Děti v Norsku používají sociální sítě méně než před dvěma roky. Ukázal to průzkum norského úřadu. Největší pokles zaznamenaly sítě Tiktok a Snapchat, a to hlavně u mladších uživatelů.

  V porovnání s rokem 2020 je letos na sociálních sítích zhruba stejný počet teenagerů, snižuje se ale zastoupení mladších uživatelů ve věku od devíti do deseti let. Síť, kterou nejčastěji opouštějí, je Snapchat a Tiktok.

  Norský mediální úřad od roku 2006 každoročně provádí průzkum, jehož cílem je získat celkový přehled o tom, jak děti ve věku 9 až 18 let využívají digitální média.

  Nejoblíbenější sítí všech věkových skupin z výzkumu je podle aktuálních dat Youtube. Ten využívá 91 procent dětí, v roce 2020 to bylo 98 procent. Druhý Snapchat si pohoršil o dvě procenta na 80 procent. První trojici pak uzavírá Tiktok. Ten naopak za poslední dva roky vzrostl o osm procent na 73 procent. Dále následují sítě Instagram a Facebook, které zaznamenaly jen malý pokles jednoho procenta.

  Co za změnou návyků dětí v digitálním prostředí stojí, odborníci netuší. Pokles mladých uživatelů ale podle nich může naznačovat větší angažovanost rodičů v tom, jak by jejich potomci měli používat sociální sítě. Podle Mari Velsand, ředitelky Norského úřadu pro média, může být důvodem i zvýšená pozornost věnovaná výzvám v oblasti ochrany soukromí a taky skutečnosti, že některé z těchto služeb mají nevhodný obsah pro děti.

 • Transsexuálové mění americké církve. Vytváří přívětivější prostředí

  26. září 2022
  vitráž v římské bazilice

  Kostely i církevní učení jsou pro sexuální menšiny, a zejména transsexuály, často nepřívětivé prostředí. Změnit se to teď snaží transsexuálové v amerických církvích. Jejich snahy přibližuje americký server NPR.

  „Pro nás jako nebinárního člověka je to velký problém, byli jsme v několika kostelích, kde byly toalety rozdělené na muže a ženy, a my jsme prostě nevěděli, kam máme jít,“ říkají AJ Buckley, biskupští knězi z Portlandu. „Na záchod jsme tam nakonec nešli,“ dodávají.

  Proto kostel v Portlandu, kde Buckley působí jako kněz, odstranil ze dveří toalet nápisy bratři a sestry a nahradil je neutrálním bližní. Podle serveru NPR je pro lidi těžké se spirituálně naladit, pokud se necítí fyzicky v pohodě.

  „Pohlaví je v Bibli zobrazeno mnohem komplexněji, než jak mě učila evangelická církev,“ říká Shannon TL Kearns, první transsexuální muž ve starokatolické církvi a zakladatel webu Queer Theology, který se věnuje problematice náboženství a jeho vztahu k sexuálním menšinám.

  Podle Kearnse je tak problém v tom, jak po celou dobu církve Bibli vykládají. „Pokud se podíváte do Bible, tak zjistíte, že tam jsou příběhy o odlišnosti. Ve středu jsou navíc vždy ti marginalizovaní. Bílí heterosexuální muži však po celou dobu Bibli vykládají ze svého úhlu pohledu a to je podle mě škoda,“ říká Kearns.

  Podle NPR tak biblická mytologie přežívá dál, protože do svého světa přijímá nové a různé čtenáře. A ti nemění význam starých biblických příběhů, pouze se na něj dívají svýma očima.

  „I když se v Bibli píše o binárním světě, není to tak přímočaré, jak se může zdát,“ vysvětluje Austen Hartke, luteránský teolog a zakladatel Transmission Ministry Collective, organizace pomáhající křesťanským transsexuálům. „Bible například říká, že Bůh stvořil den a noc – už ale nemluví o svítání nebo soumraku,“ uzavírá Hartke téma pro americký server.