Čapí pár sabotuje provoz železnice v nizozemském městě

25. březen 2020

Vlakovou dopravu ve městě Meppel na severu Nizozemska komplikují čápi. Své hnízdo si totiž postavili přímo nad tratí na tyčích, které podpírají vedení u tamní železniční stanice. Ptačí domov je navíc nad soustavou s výhybkami. Jak na ni čápi při budování hnízda shazují větve, systém se podle mluvčího tamního železničního dopravce ProRail Michela van den Bogaerta porouchává.

Železničáři se už dříve snažili hnízdo odstranit, jenže jak uvádí server DutchNews, čápi jsou zvyklí vracet se na místa, která mají rádi, a stavět si tam hnízda nová. Dopravce se chce pokusit hnízdo přesunout, a to i přesto, že jsou čápi i jejich hnízda (i když se kolem nich zrovna ptáci nepohybují) v Nizozemsku chránění.

„Máme povolení od místních úřadů. S tím, že to (přesunutí hnízda, pozn. redakce) musíme udělat co nejrychleji a ekolog následně zkontroluje vejce,“ řekl mluvčí Michel van den Bogaert. Ornitolog Frits Koopman pak místní televizi řekl, že podle zákona musí být v případě, že se hnízdo přesouvá, jiná vhodná hnízdící alternativa v okolí. Podle společnosti ProRail je jedno místo třeba blízko nedaleké nemocnice. Čápi se ale prý k přesunu příliš nemají.

autor: ah
Spustit audio
 • Facebook podle studie věděl déle než rok, že Instagram má dopady na psychiku mladých. Celou dobu to ale bagatelizoval

  21. září 2021
  selfie, selfíčko, focení na Instagram

  Společnost Facebook měla už od března minulého roku k dispozici interní výzkum, který potvrzuje, že Instagram má škodlivý vliv na psychiku adolescentů. Nejpopulárnější sociální síť mezi mladými lidmi má podle šetření obzvlášť patrné dopady na dospívající dívky. Nová zjištění ale digitální korporace bagatelizovala. Informuje o tom server The Conversation.

  Facebook, pod který vizuální sociální síť spadá, měl vliv nejpopulárnější sociálně sítě dospívajících podle zjištění deníku Wall Street Journal bagatelizovat déle než jeden rok. Výzkum totiž ukázal, že Instagram je pro dospívající problematický hlavně kvůli tlaku na neustálé porovnávání se s okolím.

  Víc než jiné sociální sítě umožňuje uživatelům upravovat svůj vlastní obraz a vytváří riziko pro nerealistické vnímání vlastního těla. Výzkum informuje o tom, že jedna ze tří dospívajících dívek pociťovala po delším pobytu na Instagramu horší vztah ke svému vlastnímu tělu.

  Interní materiály společnosti také uvádí, že 13 % britských uživatelů mělo kvůli porovnávání se s ostatními na síti sebevražedné myšlenky a téměř 40 % adolescentních uživatelů v USA a Spojeném království mělo začít pociťovat zhoršující se sebevědomí o vlastním životě. Studie proto varuje, že podobné myšlenky mohou u teenagerů vést k rozvinutí poruch příjmu potravy.

  Zveřejněné materiály ale v prohlášení koriguje Karina Newton, zástupkyně Instagramu pro veřejnou politiku firmy. „Za našimi výzkumy si stojíme. V budoucnosti chceme být kolem nich transparentní a chceme popisovat komplexní a složité jevy, s nimiž se mohou mladí lidé potýkat,“ doplňuje. Upozorňuje také, že v posledním roce je na sociální síti možné u příspěvků skrýt počet lajků a u rizikových příspěvků spojuje potřebné s kontakty na odbornou psychickou pomoc.

  Teenageři Instagram používají nejvíc ze všech věkových skupin. Popularitu aplikace potvrzují i nejnovější data, podle nichž je 89 % jejích dospívajících uživatelů na sociální síti aktivní několikrát denně a téměř polovina „téměř neustále“ ve svém volném čase.

 • Boston řeší nedostatek školních autobusů. Žáci museli jet na výlet party busem s tyčemi na striptýz

  21. září 2021
  školní autobus

  Studenti veřejné základní školy v americkém Bostonu museli na výlet vyrazit v autobuse vybaveném tyčemi na striptýz a neonovým osvětlením. Po celém městě totiž provozovatelé vzdělávacích institucí řeší nedostatek školních autobusů. O neobvyklém řešení problému s party busem se na Twitteru podělil místní učitel angličtiny Jim Mayers, čehož si všiml web MassLive.

  „Je to vtipná historka, ale je tu opravdu akutní nedostatek autobusů a celé to jen poukazuje na obrovské chyby v našem vzdělávacím systému,“ vysvětluje Mayers ze základní a střední školy Brooke v Bostonu.

  Přibližuje také, že původně domluvený autobus na poslední chvíli zrušil objednávku a učitelé museli narychlo něco vymyslet. Kvůli pandemii koronaviru totiž v letošním školním roce trápí vzdělávací instituce po celém státě Massachusetts nedostatek řidičů autobusů, což se přímo dotýká škol, protože na jejich službách je závislé velké množství žáků.

  Podle generálního ředitele autobusové společnosti NRT Bus v Massachusetts je nezájem o profesi řidiče školních autobusů způsobený hlavně jejich nedostatečným ohodnocením. Na začátku letošního školního roku je podle něj navíc v jeho společnosti o 300 řidičů méně, protože zaměstnanci se stále bojí šíření koronaviru ve školách.

  Jim Mayers jako organizátor výletu ještě upřesnil, že všichni studenti byli ale na palubě spokojení a nikomu nic nevadilo. „O to, co je uvnitř autobusu, se nakonec nikdo nestaral. Měli jsme tak hezky naplánovaný den, že z toho byl díky mnoha lidem fantastický výlet,“ uzavírá učitel.

 • Téměř 70 % milionářů se bojí, že svým dětem odkážou příliš mnoho peněz, zjistil průzkum

  21. září 2021
  Investor Warren Buffett oslavil devadesáté narozeniny

  Nejbohatší lidé na světě se stále více obávají toho, že dědictví, které přenechávají svým dětem, bude příliš vysoké – myslí si to až 67 % lidí s nadprůměrně vysokými příjmy. Vyplývá to z průzkumu o vztahu k dědictví, který provedla společnost The Motley Fool mezi 2 tisíci lidmi, jejichž čisté jmění činí více než 1 milion dolarů.

  Největší obavu mají podle výzkumu mimořádně majetní lidé o to, jaké dopady bude mít dědictví příliš mnoha peněz na jejich potomky. Nejčastěji se v dotaznících opakoval strach, že „děti kvůli dědictví ztratí smysl pro odpovědnost“ nebo „jim peníze dovolí být líní“. Už dříve se v podobném smyslu vyjádřili miliardáři jako mediální magnát Warren Buffett, obchodník Kevin O´Leary nebo herec Daniel Craig. 

  „Je jasné, že lidé s mimořádnými příjmy uvažují o tom, že dědictví zanechají s podmínkami, které by stimulovaly dědice, aby si začali uvědomovat i další hodnoty – jako je význam práce, vzdělání a vlastní kariéry,“ vysvětluje pro televizní stanici CNBC analytik Jack Caporal, který měl výzkum na starosti. 85 % ze zpovídaných totiž uvedlo, že v případě, že by bylo dědictví podmíněné, nemají problém s odkázáním velkého množství peněz.

 • Indický podnikatel vytváří ze špinavého vzduchu dlaždice. Nové filtrační přístroje chce šířit po celé Asii

  20. září 2021
  Nové Dillí se potýká se znečištěním ovzduší

  Indie má podle nejnovějších dat nejhorší kvalitu ovzduší na světě a právě s tím se teď snaží bojovat mladý podnikatel Angad Daryani. Vyvinul filtrační systém, který znečištění ze vzduchu odchytává, a ze škodlivých látek později vyrábí například dlaždice do ulic. Jeho dalších plánů si teď všímá web BBC.

  Třiadvacetiletý indický investor Angad Daryani se už dříve proslavil tím, že ve svých 15 letech navrhl volně dostupný software pro 3D tiskárny nebo vymyslel čtečku elektronických knih se zabudovaným Braillovým písmem pro nevidomé. V současnosti je o něm ale slyšet s ambiciózním nápadem vytvořit plán na pravidelné čištění ovzduší v Asii a rozšíření filtračního systému.

  Fungující čisticí systém, který od roku 2017 vyvíjel jeho technologický start-up Praan, dokáže vyfiltrovat zhruba 8,5 metrů krychlových vzduchu a uchovat 11,54 centimetrů krychlových škodlivin. Nádoba na shromáždění nečistot potřebuje měnit zhruba každé tři měsíce, podle toho, jak znečištěný je vzduch v okolí. Vyfiltrovaný uhlík pak firma posílá společnosti Carbon Craft Design, která z něj vytváří dekorativní dlaždice na podlahu do restaurací, obchodů a hotelů.

  „Znečištění ovzduší každý rok zabije 7 milionů lidí po celém světě, ale nikdo to pořád nebere stejně vážně jako pandemii,“ vysvětluje inovátor svoji motivaci pro vytvoření technologie. Daryaniho dalším cílem je ale hlavně vytvořit bezfiltrový čistič vzduchu, který bude co nejlevnější a zároveň co nejúčinněji zapadne do stávající infrastruktury. Filtry podle materiálů firmy Praan nejsou do budoucna udržitelným řešením. Jsou totiž potřeba měnit každý den a to je pro každodenní využití i v chudších regionech obtížné.

  Na rozvoj firmy zatím vybrala společnost Praan 1,5 milionu dolarů (v přepočtu zhruba 32,6 milionu) od investorů z Indie a Spojených států. Pilotní program na rozšíření čisticích systémů do škol, hotelů a průmyslových továren by měl začít fungovat během podzimu. Dalším plánem je rozšíření technologie po celé Asii.

  „Většina zemí nejvíc trpících znečištěním zároveň patří mezi jedny z nejchudších a většina obyvatel tam pracuje v tom nejnebezpečnějším prostředí,“ vysvětluje na závěr Daryani poslední data, která ukazují, že nízkopříjmové domácnosti v Indii jsou nejvíc ohrožené nemocemi dýchacích cest spojenými se znečištěním, přestože samotné znečištění prakticky neprodukují.

 • Iggy Pop v novém rozhovoru doporučuje svou oblíbenou současnou hudbu. Prý mu ve vysokém věku pomáhá nezakrnět

  20. září 2021
  Iggy Pop

  Jeden z nejstarších stále aktivních rockových muzikantů v novém rozhovoru přehodnocuje svá slavná prohlášení o tom, že současná hudba je vyprázdněná. V poslední době podle svých slov naopak poslouchá čím dál víc nové elektronické a jazzové hudby, která je podle něj otevřenější než ta rocková. O svém vztahu k současné době se Iggy Pop rozpovídal v rozhlasovém pořadu stanice BBC 6 Music.

  „Proč radši neumřu? Pro úspěch teď stačí jen zmáčknout tlačítko,“ řekl v roce 2016 bývalý frontman kultovní skupiny The Stooges na filmovém festivalu v Benátkách. V tu dobu si stěžoval na dominanci a uniformitu elektronické hudby. Nyní ale naopak v rozhlasovém pořadu zmiňuje význam nahrávek, které vznikají bez pomoci kytar.

  „Už mě unavuje poslouchat starý kluky, jak mluví o tom, že je špatné používat umělé nástroje. Když jste bohatí a máte garáž a prostředky na koupi kytar, tak si založíte rockovou kapelu. Ale lidi dnes můžou použít pár synťáků, aby na desce měli kytary, hypnotické dechy a vůbec všechny nástroje, a je to fantastické,“ říká nadšeně o otevřenosti hudby vytvářené na počítači.

  Aby vyvrátil stesky svých vrstevníků o tom, že současná hudba už není, jako bývala, zmiňuje své oblíbené umělce a nahrávky. Mezi ty patří inovativní jazz kapel jako Sons of Kemet a The Comet is Coming a jedna z jeho nejposlouchanějších písní Pace (Moses Boyd Remix) od anglické hudebnice Nuby Garcii.

  Čtyřiasedmdesátiletý zpěvák také vzpomíná na to, jak mu ve vztahu k elektronické hudbě otevřel oči David Bowie, který mu doporučil Kraftwerk. Paradoxně největší pochvala je podle něj to, když u jejich hudby dokáže usínat.

  „V dnešní době si připadám, jako bych kutal diamanty. A když jeden najdu, tak to vím hned. Jakmile jsem třeba poprvé slyšel píseň Chaise Lounge od kapely Wet Leg, byl jsem nadšený,“ zmiňuje jeden ze svých posledních objevů.

  „Četl jsem, že po sedmdesátce člověk ochabuje, tak se tak aspoň snažím cvičit mozek. Otevírat se momentům překvapení při vyhledávání nové hudby mi umožňuje zůstat na zemi,“ uzavírá.

 • Fotbalisté v Rumunsku budou nastupovat na zápasy se štěňaty v náručí. Podpoří tak místní útulky

  20. září 2021
  pes, fotbalový míč

  Od začátku letošní fotbalové sezony budou hráči v rumunské 1. lize nastupovat na hřiště se štěňaty z útulků. Během tradičních nástupů budou štěňata držet v náručí a upozorňovat tak na útulky a záchranné stanice, odkud si mohou lidé psy adoptovat. Informuje o tom Rumunská fotbalová federace.

  Vůbec poprvé se na zatoulané psy mohli diváci podívat před derby mezi Dynamem Bukurešť a FCSB. Kampaň Umple golul din viața ta! (Vyplňte mezeru ve svém životě) spustila nejvyšší rumunská fotbalová soutěž ve spolupráci s útulky z celé země. Právě v Rumunsku je totiž v porovnání se zbytkem Evropy rekordně velký počet zatoulaných a zaběhlých psů, kteří končí v zařízeních pro opuštěná zvířata.

  Každý pes na hřišti na sobě má jmenovku a jinak barevný šátek, podle kterého bude možné jej potom najít na webových stránkáchPo prvním zápase si lidé adoptovali 11 z celkových 92 psů, kteří ještě na své budoucí majitele čekají. Podle prohlášení asociace jsou také všechna představovaná štěňata naočkovaná, vykastrovaná, po odčervení a připravená k okamžité adopci.

 • Nick Cave pracuje na memoáru. Mluví v něm hlavně o smrti syna

  17. září 2021
  Nick Cave

  Víra, umění a smutek. Úvahy nad těmito tématy se stanou ústředními motivy nově připravovaného memoáru zpěváka Nicka Cavea. Umělec si s autorem knihy, britským novinářem Seanem O´Haganem, povídal mimo jiné taky o letech, která následovala po smrti jeho patnáctiletého syna.

  Caveovu synu Arthurovi se stal v červenci roku 2015 osudný experiment s drogou LSD, během kterého spadl z útesu. Tragická událost potom zasáhla zpěváka natolik, že se uchýlil do ústraní a kývl jenom na velmi málo žádostí o rozhovor. „Hold nehybnosti“, jak titul popisuje vydavatel, vznikl až po několika měsících rozjímání, které podnítila pandemie koronaviru.

  „Povídat si s Seanem O´Haganem bylo příjemné, ale taky zvláštní. Zároveň mi to ale pomohlo – byla to taková pevná kotva v těchto nejistých časech,“ řekl zpěvák o přibližně 40 hodinách, které strávil s novinářem serverů Observer a Guardian.

  „Ta kniha nabízí velmi podrobný vhled do mysli jednoho z našich nejoriginálnějších a nejprovokativnějších umělců,“ dodává Sean O´Hagan, který v rozhovorech zachycuje mimo jiné dramatický přerod v umělcově tvorbě zapříčiněný právě osobním neštěstím. Kniha s názvem Faith, Hope and Carnage (Víra, naděje, masakr) vyjde na podzim příštího roku.

  Hudebník se otevřel svým fanouškům částečně už v roce 2018, kdy začal vydávat pravidelný týdenní newsletter s názvem The Red Hand Files, v němž odpovídal na otázky svých příznivců. Reagoval třeba na to, jaký je jeho oblíbený bar nebo vztah s manželkou.

 • Lil Nas X se na debutové desce svěřuje o queer dospívání a sebepřijetí. Venku je i nový videoklip

  17. září 2021
  Lil Nas X

  Nové album Montero od amerického rappera Lil Nas X je po sérii někdy i kontroverzních promo kousků venku. Nechybí na něm stejnojmenný singl nebo tracky Sun Goes Down a nejnovější Industry Baby. Na desce potom hostují další velká jména dnešního popu, jako jsou Megan Thee Stallion, Elton John, Miley Cyrus nebo Doja Cat. K písni That’s What I Want umělec zároveň vydává i videoklip.

  Album o 15 tracích je rozmanité jak tematicky, tak hudebně. Zatímco v některých důvěrnějších skladbách Lil Nas X zpívá a rapuje o své připravenosti na lásku nebo o osamělosti, tyto tracky vyvažují na čelní příčky žebříčků aspirující písně. Mezi ty by mohla patřit třeba sex-pozitivní Dollar Sign Lime, na níž hostuje už zmiňovaná Megan Thee Stallion.

  Novou desku připomíná také video k tracku That’s What I Want. Klip zobrazuje Lil Nase, jak se zamiluje do muže, o němž následně zjišťuje, že má tradiční rodinu. V klipu nechybí sexuálně explicitní scény, které by mohly být podle serveru NME odkazem na kultovní film Zkrocená hora (Brokeback Mountain).

  Albu předcházela řada kontroverzí – ve videoklipu k písni Montero tancoval na klíně Satanovi, desku potom Lil Nas X promoval s falešným těhotenským břichem. Například server Variety připomíná, že někdy mohly jeho marketingové kousky navozovat dojem, že hudba jako taková není pro rappera důležitá. Tento předsudek ale podle zveřejněné recenze překonává – na desce se totiž otevírá i ve svých textech. Vypráví například o tom, jaké to je vyrůstat jako gay, nebo o své cestě za sebepřijetím.

  Například britský Guardian blíže rozebírá Lil Nasovo proniknutí do mainstreamu, o čemž svědčí také jeho podíl na reklamách řetězců Taco Bell nebo Uber Eats. Tyto společnosti přitom spolupracují výhradně s velkými popovými hvězdami.

  Lil Nas jednoduše boří zažité skutečnosti, jak připomíná nesčetné množství hudebních a zpravodajských webů. Otevřeně se hlásí ke gay identitě, přitom dominuje hiphopovým žebříčkům, které nejsou moc vstřícné vůči queer umělcům. Server BBC zmiňuje i to, jak se z umělce stala konvencím vzdorující superstar, a CNN dokonce tvrdí, že rapper vytváří lepší svět.

 • Evropská Amazonie. UNESCO nově chrání biosféru na území pěti států

  17. září 2021
  Oblast u soutoku řek Mury a Drávy, Chorvatsko

  Biosféra rozkládající se napříč pěti evropskými státy si již v minulosti vysloužila přezdívku evropská Amazonie. Teď se organizace UNESCO rozhodla oblast o více než 700 kilometrech čtverečních zařadit na chráněný seznam. Rezervace je pro svoji „mezinárodnost“ vítaným krokem a inspirací pro spolupráci v oblasti ochrany přírody.

  Evropský ekvivalent Amazonského pralesa překračuje hned několik hranic, a to rakouské, slovinské, chorvatské, maďarské a srbské. Základním pojítkem všech míst jsou pak řeky Mura, Dráva a Dunaj. Co se týče oblastí spjatých s vodními toky a jejich okolím, jde o největší rezervaci svého druhu v Evropě.

  Místní biosféra je výjimečná hlavně kvůli orlu mořskému, který v této části kontinentu hledá útočiště v době rozmnožování. Například slovinská řeka Mura je zase význačná svojí biodiverzitou – v toku ale žije na 36 druhů ohrožených ryb. Rezervace má tak zároveň přispět k obnově některých částí řeky, což by mělo usnadnit rybám migraci k rakouskému území.

  Snahy o ochranu tamější přírody nastartovalo prohlášení chorvatské a maďarské vlády v roce 2009. K těm se postupně přidali i představitelé dalších zemí, kteří postupně na svých územích vyhlásili jednotlivé rezervace – UNESCO je teď všechny spojilo. Proces jako takový jde ruku v ruce s ambicemi Evropské unie, která chce do roku 2030 chránit skoro třetinu svého území.

  „Řeky a zvířata neznají hranice tak, jak je známe my,“ prohlásila Claire Baffert z evropské kanceláře Světové fondu na ochranu přírody (WWF). Postup je tak příkladem, který by měl podle Baffert následovat celý kontinent. Eva Hernandez ze stejné organizace zase poukazuje na to, že činnosti Evropanů se neblaze podepsaly na 90 procentech naplaveninových oblastí podél řek.

  Server Euronews připomíná, že biosféry jsou důležité pro obnovení přírodních procesů a ekosystémů. Jejich zařazení na seznam UNESCO tak zajišťuje ochranu a rozmanitost. Seznam organizace zatím čítá 714 biosfér ve 129 zemích – 21 z nich přesahuje hranice samostatných států. Podle Baffert z WWF to ale není dost. Fond například před několika lety zveřejnil seznam 10 nejvíce ohrožených řek.