Baví mě hledat různé kontexty, jak číst hry, říká autor knihy Ještě jeden level Ondřej Trhoň
Moderátoři Jarda, Lukáš a Šárka tentokrát v Questu přivítali herního publicistu a vývojáře Ondřeje Trhoně, který je zároveň autorem knihy Ještě jeden level. V ní esejistickou formou propojuje světy her a filozofie, zamýšlí se, jestli je budoucnost videoher queer, anebo třeba proč tolik lidí miluje hry simulující reálné profese.
„Je spousta her, které ve mně puzení po ještě jednom levelu vyvolávají, ale nevím, jestli je to úplně pozitivní. Možná ani nechci, aby ho ve mně vyvolávaly, a pravidelně je odinstalovávám,“ odpovídá Ondřej, který se takhle nedávno zbavil Genshin Impact, na Jardovu otázku inspirovanou názvem jeho čerstvé knihy. Největší bažení po další úrovni v něm umí vzbudit hry s roguelike prvky jako třeba tahová strategie Into the Breach.
„Hra, která mě poprvé o hrách přiměla přemýšlet jinak, byla Dear Esther. Asi se nedá oddělit od doby, kdy jsem se k ní dostal, bylo to po menší pauze od her vůbec a zároveň jedna z prvních, o kterých jsem psal,“ vysvětluje Ondřej, kdy poprvé zvážil, že by o hrách mohl začít přemýšlet v širším kontextu, než je jen ten zábavní. „Bylo to navíc v době, kdy se ještě hodně řešilo, co je vůbec hra,“ naráží na žánrové vymezení tzv. simulátorů chůze, ve kterých se zpravidla nedá selhat, ale zároveň nabízejí větší míru interaktivity než jiné mediální formy.
Od té doby ho ale baví na hry nahlížet neprvoplánovou optikou. V knize Ještě jeden level se tak zaobírá například tématem klimatické krize na příkladu Death Stranding nebo zvláštním vztahem Call of Duty a jiných stříleček s reálnými armádami. „I v titulech, které se tváří nepoliticky, ta politika nějakým způsobem přítomná je, už proto, že reflektují dobu svého vzniku a určité předpoklady,“ popisuje Ondřej, proč nemá rád hráčské výkřiky, že by se do her politika neměla „tahat“.
Plánuje Ondřej Trhoň napsat další knihu o hrách? Jaká reakce ho nejvíc překvapila a čí texty o hrách nejraději čte? Poslechněte si celý díl Questu s autorem knihy Ještě jeden level.
Související
-
Mrzelo mě, jak málo se Slovensko objevuje ve hrách, tak jsem vytvořil vlastní, říká autor Felvidek
Jarda Möwald s Lukášem Grygarem tentokrát ve studiu přivítali autora hry Felvidek, Josefa Pavelku, a kapelníka skupiny Marcel Gidote's Holy Crab, Honzu Bukovjana.
-
ZX Spectrum, sausage fest a Holki. Dokument Game Story chce přiblížit českou herní historii
Nová dokumentární série Game Story mapuje vývoj českého herního průmyslu od prvopočátků v osmdesátých letech (tzv. od Fuky) až po současnost a výhled do budoucnosti.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.