Záchod, džíny, hostie. Jan Lukavec představuje svou novou knihu
Nová kniha publicisty Jana Lukavce se zabývá kulturními dějinami věcí posvátných i zdánlivě obyčejných. Zkoumá, jak se měnily významy, které lidé různým předmětům během historie přisuzovali. „Umberto Eco konstatoval, že nejen předměty přímo zamýšlené ke komunikaci, ale všechny věci mohou být chápány jako znaky, jako symboly,“ cituje Lukavec myšlenku známého autora, s níž se ztotožňuje.
Svou knihu Jan Lukavec popisuje jako kulturně historické eseje s přesahy k antropologii a sociologii. Zájemcům o duchovno slibuje, že „i v těch kapitolách, kde bychom to nemuseli úplně čekat, tak nějaké náboženské téma najdeme“. Věděli jste například, že v raně středověké Evropě údajně nosili ponožky pouze duchovní, aby tak symbolicky vyjádřili svoji mravní čistotu?
Zajímají vás metamorfózy významů věcí? Víte, že splétané prameny vánočky byly kdysi symbolem sítě, do které se mělo chytit slunce? Napadlo vás někdy, že haptické pocity vašeho zadku ovlivňují, zda si o někom myslíte, že je tvrďák, nebo není? Poslechněte si záznam rozhovoru!
Související
-
Letní speciál Hergot!u: duchovní čtení s Janem Lukavcem
Milovník knih Jan Lukavec je redaktor literárního časopisu iliteratura.cz. V letním speciálu Hergot!u převypravuje tři námi vybrané knihy více do hloubky. Zvolené ...
-
Inteligence rostlin, Vikingové i Krakonošova družina. Bilancování s publicistou Janem Lukavcem
Do Hergot!u přišel publicista Jan Lukavec s pěticí knih, které jej nejvíce v loňském roce zaujaly – a samozřejmě se týkaly spirituality, duchovna či náboženství.
-
Hergot! S Janem Lukavcem: Fantastický multikulturalismus upírů a víl
Jan Lukavec přišel do našeho studia už před rokem, aby dal posluchačům pár knižních typů s náboženským podtextem. Tentokrát mezi nás ovšem zavítal...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.