„Čas v dodávce je posvátný.“ Špína otevírá kroniku jihlavské scény s Mičlem z kapely Průmyslová smrt

Mičl
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mičl

Divoká jihlavská hardcore-punková kapela Průmyslová smrt letos oslavila patnácté narozeniny, ke kterým si nadělila nový vinylový sedmipalec a malý festival pod otevřeným nebem na konci jedné z cyklostezek hlavního města Vysočiny. Špína se přidala ke gratulacím a vyzpovídala zpěváka Průmyslové smrti Mičla. Ten stojí i za fanzinem Destruktorr, v jehož loňském prvním čísle vyšla i pěkně zpracovaná historie jihlavské hardcore-punkové scény.

Podle Mičla je největším specifikem jihlavské scény otevřenost. „Nikdo neřeší, že hraješ v grindcorové kapele a pak začneš hrát reggae,“ směje se. Ve městě vždycky fungovalo propojení mezi různými scénami napříč žánry a budovala se různorodá komunita, která se potkávala v klubech, jako byl dříve Edgar nebo dnes Bezvědomí. Jak nám Mičl vysvětlil, i Průmyslová smrt stojí více na mezilidských vztazích než sdílené lásce ke zběsile rychlému hardcoru. Tři ze čtyř členů se znají už od základní školy a čtvrtého prý potkali po cestě na střední.

Řada kapel se po letech fungování dostává do nejrůznějších krizí. Průmyslovou smrt to potkalo po nahrání první velké desky. Dnes se ale na koncerty Mičl těší víc než kdy dřív, a to přesto, že mají za roky hraní zcestovanou celou Evropu. Roli v tom hraje fakt, že se jednotliví členové musejí sjíždět z různých měst a čas společně strávený v dodávce je vzácností. I proto v playlistu tohoto dílu vedle průřezu jihlavskou scénou nesměli chybět Shelter s jejich ódou na život na turné In the Van Again.

Vznikla jihlavská scéna ve vesnici Polná? A jaký dárek dal Mičl svým spoluhráčům z Průmyslové smrti? Poslechněte si aktuální Špínu.