Čelisti: Kozlovka, Tarantinovka a deset malých černoušků

4. březen 2014

Slavní akademici filmové kritiky Stuchlenko, Řehakov a Schmarcov napařili a rozmasírovali ve své kariéře leccos. Kozla, například. Teď i filmografii Quentina Tarantina.

Jeho černý mstitel s bouchačkou přicválal z žánrového záhrobí, aby nalil mezi westernové špagety ještě víc kečupu. A velmi černého humoru. Nespoutaný Django je opět kus hanebného pancharta, který nejde pro pomstu na dějinách daleko. A naši akademici se díky němu na moment odpoutali od vzrušených debat, kde postavit pomník českým kravám.

Tarantino totiž pomníky nestaví. Spíše boří. A v poslední době způsobem, který přesahuje jen bezpečné mantinely žánrové hry a pulpové estetiky. A boření mají v Čelistech rádi. Boření, to je někdy víc než dojení.

Tak do sedel a cválejte s námi až do krvavého slunce západu. Líp už mezi pistolníky dlouho nebylo! Čelisti ale vědí, že vás příště musíme lépe vítat...

autoři: Aleš Stuchlý , Vít Schmarc , Daniel Řehák
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.