Čelisti: Obávané války o poslední Hvězdné války

15. prosinec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z filmu Star Wars: Poslední z Jediů

Co by to bylo za advent, kdyby se naše horké a hrozné hlavy nestřetly nad dalším dílkem obří stavebnice Star Wars?

Ještě než apatičtí Jediové zkřížili své verbální meče nad celkově osmým příspěvkem do hlavního kánonu, čekala je drobná krizička středního věku s Jean-Lucem Godardem. Ten totiž posloužil oscarovému Michelu Hazanaviciusovi jako námět pro cinefilní frašku, z níž námi neoblíbený tvůrce vychází jako enormní pitomec. Což si nezaslouží, dokonce ani podle nás.

Čtěte takéStar Wars: Poslední z Jediů se učí selhat znovu a selhat lépe

Čtvrteční chvilku angažovanosti obstaral jihlavský vítěz, dokument Apoleny Rychlíkové Hranice práce. Saša Uhlová v něm neuměle předčítá své skvělé reportáže o lidech na dně, její pohyb mezi mizerně placenými joby ilustrují jen občas něco zajímavého zachycující záběry skryté kamery. A nejvíc soucitu paradoxně (a zřejmě nechtěně) film budí k novinářce, která se vědomě rozhodla k odvážnému profesnímu kroku. Téma podstatné, zpracování… neobjevné. Pokolikáté už?

Z dokumentu Český žurnál: Hranice práce

A je to tu. Dva roky čekání na další epizodu Písma svatého jsou u konce a Rian Johnson konečně předčítá své lehce rouhačské evangelium o Síle a strachu. Trochu moc dlouhé, s citelnými problémy s tempem ve střední části, ale dva ortodoxní fanboyvé Dan a Vítek se shodují, že v podstatných momentech je Poslední z Jediů výstřelem přesně doprostřed reaktoru. Režisér a scenárista Johnson si v sáze našel svoje místo, a i když Alešovi z té vesmírné operetky občas chytaly saze, ve studiu vítězí srdíčko ve tvaru X-Wingu.

Bylo to s vámi krásné, ale nás už volá jedna vzdálená galaxie. Uvidíme se tam!

autoři: Vít Schmarc , Aleš Stuchlý , Daniel Řehák
Spustit audio