Čelisti: Synth-pop, co už se nevrátí

19. září 2011

Drive a Saxána, nebe a peklo. Synth-popový doprovod (sýrový) a v novinkovém bloku filmová ekonomika, portugalská intelektuální fitcentra, Matteo Garrone a nezničitelný Chuck, bratr slavnějšího Chucka-vycpavače (google: Chuck + taxidermia). Čelisti jako živé.

Ne, ne, ne, to už se nevrátí, už jsme bohatí, zpívali si tiše tři řezníci z Radia Wave, když si brousili nože na Saxánu a její lexikon kouzel. Nehorázné znásilnění odkazu Dívky na koštěti (1971) se neobešlo bez silných slov a emotivních výlevů. Tentokrát ale chyběl tradiční řepkovský blikanec, takže poslední (doufejme) film Václava Vorlíčka dostal co proto i s patřičnou omáčkou argumentů.

Vedle stále nevábně zatuchlé české scény vyhlížel kluk s tváří neviňátka a nitrem drsňáka jaksi nepatřičně. Jenže Nicolas Winding Refn je za prvé čelistní oblíbenec a za druhé natočil film, který je bez debaty (aspoň u nás ve studiu) perfektní, precizní a strhující. Král spoilerů Daniel se tentokrát spokojil se spoilerem, který vozí Ryan Gosling na své káře, a tak se posluchači nemusí obávat újmy na zážitku. Drive je prostě královská jízda, na které by žádný fanoušek pulpové estetiky a formálního krasobruslení neměl chybět.

02438418.png

Příště troubení Allena a svůdné zpěvy smrtící Colombiany.

autoři: Aleš Stuchlý , Vít Schmarc , Daniel Řehák
Spustit audio