Čelisti: Velký filmový sprint mezi Oscary

1. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z filmu Lady Bird
0:00
/
0:00

Aktuální díl filmově kritické plavby distribučními vodami byl poněkud atypický. Nahromadila se nám celá řada restů, proto aktuální Čelisti připomněly velkou premiérovou čalamádu s trojicí oscarových kandidátů.

Na přetřes tak přišel další film seňora Spielberga s poněkud zavádějícím českým názvem Akta Pentagon: Skrytá válka. Navzdory bulvárnímu titulu jde o drama zabývající se svobodou tisku v typicky poctivém, byť tentokrát poněkud uspěchaném, spielbergovském duchu. Jeden z horkých oscarových kandidátů Lady Bird si od nás odnáší nálepku lehce nadprůměrného indie se skvělou Saoirse Ronan. O plešouna se porve i hubatá krasobruslařka Tonya Harding, tedy alespoň její nevyrovnaný biopic Já, Tonya (kolenům oscarových akademiků se jistě trochu ulevilo). 

The Florida Project. Film z pastelové ubytovny vzdoruje každodennímu psychu dětskou vitalitou

Z filmu The Florida Project

Floridský projekt patří k filmům, které zvláštním způsobem vystihují něco z dlouhodobého rozpoložení publika. Nálada v pastelově barevném prostředí ubytovny pro chudé rezonuje podobně jako zpomalená atmosféra American Honey nebo vzdor Divokých stvoření jižních krajin. V místě, kde se nedá normálně žít, film pozoruje postavy, pro které neexistuje realistické řešení. Pro publikum nemá ponaučení ani žádnou novou zprávu, jen obrovskou dávku vitality každodennímu psychu navzdory.

A mimo glamour zlatých sošek? Taky žádná hitparáda. V krvavé tirádě Joaquina Phoenixe a jeho věrného kladiva Nikdys nebyl trpí solidní revenge thriller pod nánosem osobních traumat. Zásadní zvedák nálady nepřináší ani milostné drama Vnitřní slunce, v němž Julie Binoche prožívá trochu banální fragmenty milostného diskurzu. Barvy do života tak vrací až Sean Baker a jeho šťavnatý, energický a sociálně naléhavý Florida Project, film, který oslavuje houževnaté dětství na společenském okraji.

V cíli filmového maratonu trpíme lehkými křečemi, takže do příště si ordinujeme lehčí filmový strečink.

autoři: Vít Schmarc , Aleš Stuchlý , Daniel Řehák
Spustit audio