Cena bez vítěze. Letošní finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého nechtějí soutěž, ale spolupráci

6. srpen 2020

Na současné české výtvarné scéně se dějí zajímavé věci, jejichž hybatelem je sdružení kulturních subjektů pod hlavičkou Feministická instituce. Tyto spolky a kolektivy se zavázaly řídit kodexem, který podporuje širší inkluzi, solidaritu a princip péče nad soutěží. K Feministické instituci se hlásí i Společnost Jindřicha Chalupeckého. Letošní finalisté stejnojmenné ceny přišli s přelomovým požadavkem. Do finální výstavy se nejdou poprat o první místo.

Něco podobného se stalo na loňské Turner Prize. Běžný chod předávání britských cen narušil požadavek čtyř finalistů vystoupit jako kolektiv. Cenu si odnesli všichni. Stejně tak slovenská obdoba Chalupeckého – Cena Oskára Čepana – v roce 2017 dopadla „plichtou“. Umělci vytvořili kolektivní výstavu a cenu převzali dohromady. Kritika principu soutěže se objevuje v uměleckých kruzích už delší dobu. Před rokem se laureát CJCH Andreas Gajdošík o výhru s kolegy rozdělil. Současné finalistky a finalisté ceny za výtvarné umění do pětatřiceti let jsou důslednější a princip soutěžení obchází hned na začátku. „V našich očích není Cena Jindřicha Chalupeckého trofejí jediného laureáta či laureátky, jediného pomyslného vítěze, nýbrž společným oceněním pestré směsice umělkyň a umělců a jejich odlišných uměleckých východisek, jejichž porovnávání nemá smysl,“ píší ve společném prohlášení finalisté.

Gesto není namířeno proti organizaci ceny samé, spíš zapadá do logiky dílčích proměn, kterými svět umění bojuje proti zajetým pořádkům, jako je patriarchát, ekonomická soutěž nebo nerovnost ve společnosti. Vedení ceny rozhodnutí respektuje a přijímá jako výzvu k reflexi pozice Ceny Jindřicha Chalupeckého na scéně a jejího smyslu do budoucna.

Podívejte se taky na rozhovory s letošními finalisty - „Netvořím angažované umění, má práce nabízí reflexi a interpretaci,“ říká finalista CJCH Žák a Pohyb na hraně iracionality. Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky je ve finále CJCH.

Spustit audio
 • Za záchranu své slepice utratila Američanka deset tisíc dolarů. Mluví o ní jako o spřízněné duši

  26. leden 2021
  slepice

  Žena žijící v americkém státě Colorado našla svou spřízněnou duši. Je jí dvouletá slepice jménem Blue. Obléká ji, vaří jí stejné jídlo jako sobě, hrají si a usínají vedle sebe. Jejich vztah ale málem skončil poté, co Blue onemocněla a byla jí zjištěna vážná srdeční vada.

  Místo toho, aby ji její majitelka, Američanka Seleta Nothnagel, nechala utratit, jak od ní doktoři očekávali, investovala do péče o svou slepici celkem deset tisíc dolarů. Tím svému netradičnímu domácímu mazlíčkovi zachránila život.

  Nutná léčba zahrnovala rentgen, krevní testy, ultrazvuk a hlavně velmi nákladnou operaci. Normálně jsou podobné operace prováděny na lidech, v krajním případě na psech. V tomto konkrétním případě ale bylo nutné najít zcela nový způsob, jak se k malému srdci dostat a Blue při tom neusmrtit.

  „Katetr jsme zavedli přes zobák a krk. Její stav byl po celou dobu nestabilní, jediný špatný pohyb a byla mrtvá,“ řekl ošetřující lékař slepice webu ATI. Třicetiminutová operace však nakonec skončila úspěšně.

  Nothnagel si je vědoma, že se jedná o mnoho peněz, ale jak sama řekla, udělala by to znovu bez dlouhého rozmýšlení. Není si totiž jistá, jestli by život bez své milované společnice zvládla.

 • Las Vegas chce znovu otevřít školy kvůli vyššímu počtu sebevražd středoškoláků v izolaci

  25. leden 2021
  smutný chlapec, kluk, nuda

  V americké Nevadě v posledních měsících bojují se zvyšujícím se počtem sebevražd mezi studenty. Tamní experti se domnívají, že alarmující statistika souvisí s izolací způsobenou pandemií koronaviru. Rodiče zemřelých dětí a odborníci na mentální zdraví tak tlačí státní představitele k tomu, aby se školy mohly znovu otevřít, jak informuje deník The New York Times.

  Školy v regionu Clark County v americkém státě Nevada jsou zavřené od března minulého roku. Od té doby zaznamenaly varovné systémy pro sledování duševního zdraví více než 3100 upozornění ohledně sebevražedných myšlenek školou povinných dětí. Do poloviny prosince v Clark County spáchalo sebevraždu 18 studentů.

  „Když jsme viděli nárůst počtu dětí, které si vzaly život, věděli jsme, že to, co musíme sledovat, nejsou jen čísla nakažených covidem,“ říká Jesus Jara, školní inspektor v oblasti Clark County, páté největší oblasti v Nevadě. I kvůli tomu se tamní představitelé rozhodli k návratu prezenční výuky na některých základních školách a zavedení doučovacích skupin. A to i navzdory zvyšujícímu se počtu úmrtí na covid-19 v celém Las Vegas, tedy metropoli Clark County.

  Sebevraždy adolescentů během pandemie nelze jednoznačně spojovat jen s izolací kvůli koronaviru, nevadští inspektoři ale upozorňují na to, že oproti minulému roku v oblasti stouply sebevraždy mladistvých dvojnásobně. Nejmladšímu zemřelému studentovi inspektora Jary bylo navíc pouhých 9 let. „Cítím se za to odpovědný, jsou to všechno přece moje děti,“ dodává.

  Studie z amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevence také ukazuje, že procento akutních návštěv lékaře kvůli duševním nemocem mezi americkými nezletilými vzrostlo. Jak připomíná autorka článku pro New York Times Erica L. Green, sebevražda je zpravidla impulzivní a nepředvídatelnou událostí, u které se často těžko nalézá příčina. Příbuzní zemřelých dětí ale z velké části viní už skoro rok trvající distanční výuku.

  Rodiče čtrnáctiletého chlapce v Marylandu například popisují, jak jejich syn ztratil vůli žít poté, co zůstaly školy zavřené i na podzim. Virálním se také už v dubnu stalo video Brada Hunstabla, který dva dny po pohřbu svého dvanáctiletého syna říká: „Můj syn zemřel na covid, ale ne tak, jak si myslíte.“

  O příběhu byl po zveřejnění videa natočený dokument Almost 13. Otec nakonec i jménem svého syna založil organizaci Hayden's Corner, která právě na sebevraždy nezletilých upozorňuje a snaží se proti nim bojovat.

 • Z filmu Od soumraku do úsvitu se stane animovaný seriál. Režisér Robert Rodriguez na něm už pracuje

  25. leden 2021
  Z filmu Od soumraku do úsvitu

  Americký režisér Robert Rodriguez se po pětadvaceti letech rozhodl vrátit k jednomu ze svých nejslavnějších filmů, tentokrát ale v animované podobě. Na dnes už kultovním snímku Od soumraku do úsvitu z roku 1996 spolupracoval coby scenárista Quentin Tarantino a příběh později rozvíjelo i několik prequelů a televizní seriál. O plánovaném seriálu je zatím známo jen to, že na něm Rodriguez pracuje pro svoji televizní společnost El Rey, jak informuje SFX Magazine.

  Podle režiséra bude animovaný seriál rozvíjet motivy, které už představil v původním filmu a ve třech řadách hraného televizního seriálu. Zapojení dalších tvůrců a herců ale v rozhovoru neupřesnil.

  „Mám vlastní televizní společnost El Rey a potřeboval jsem pracovat na její dramaturgii. Vzpomněl jsem si, že s Quentinem máme pořád práva, tak jsem ještě pokračoval v několika řadách televizního seriálu,“ říká Rodriguez a nadšeně dodává: „Teď se ale díváme dál, takže vyrábíme animovaný seriál. Jste první, kdo to ví.“

  V původním filmu hrají Quentin Tarantino a George Clooney dva bratry, kteří utíkají před zákonem a jako rukojmí vezmou rodinu pastora. Dostanou se až do pochybného baru na mexických hranicích, kde zjistí, že barmani i tanečnice v klubu jsou upíři, kteří touží po jejich krvi.

 • Akademie řidičů Ferarri má první pilotku v historii. Teď chce do Formule 1

  25. leden 2021
  Maya Weug

  Šestnáctiletá Nizozemka Maya Weug se stala vůbec první ženou, která se probojovala do Akademie řidičů Ferrari (Ferrari Driver Academy). Prestižní tréninková akademie připravuje mladé talenty na účast v nejvyšších soutěžích motosportu. Do Formule 1 se za jedenáct let fungování Akademie dostali čtyři závodníci, a Weug by se tak do nejznámější soutěže mohla z přípravky probojovat jako vůbec první žena.

  „Na tenhle den nikdy nezapomenu! Jsem tak šťastná, že se ženská závodnice dostala do Akademie řidičů Ferrari,“ říká mladá pilotka poté, co vyhrála poslední kolo soutěže Holky na dráze (Girls on Tracks). Soutěž o zapojení do slavné závodní přípravky organizovala společnost Ferrari a sportovní sekce Mezinárodní automobilové federace FIA, která tak usiluje o větší genderovou rozmanitost v motoristickém sportu. Informuje o tom server CNN

  Weug svoji kariéru začala v sedmi letech jako závodnice na motokárách. Nyní se přesune do sídla závodního týmu Ferrari ve městě Maranello, aby se začala připravovat na svoji první sezonu, při které bude soutěžit i v šampionátu Formule 4. Velkých cen Formule 1 se v historii zúčastnily pouze dvě ženy, Maria Teresa de Filippis v roce 1958 a Lella Lombardi v roce 1975. Maya Weug by v budoucnosti jejich řady mohla rozšířit.

  Poslechněte si taky Lewis Hamilton – legenda, chcípák, nebo chladný pionýr nové éry Formule 1?

 • Hudební festival Glastonbury ani letos nebude

  22. leden 2021
  Glastonbury v roce 2016

  Kvůli koronavirové pandemii se hudební fanoušci musí připravit už na druhé léto bez legendárního festivalu Glastonbury. Jeho pořadatelé Michael a Emily Eavisovi to oznámili na twitterovém účtu hudební přehlídky.

  „S velkou lítostí musíme oznámit, že letošní festival Glastonbury se neuskuteční,“ napsali organizátoři. Kvůli pandemii byl zrušen už loňský jubilejní 50. ročník, kde měl vystoupit například Kendrick Lamar, Taylor Swift nebo Pet Shop Boys. Pořadatelé taky v oficiálním prohlášení ujistili všechny, kdo složili v říjnu 2019 zálohu na nákup vstupenky na rok 2020, že ji budou moci proměnit za vstupenky na příští ročník v roce 2022.

  Server BBC přináší taky reakci britského ministra kultury. „Je to politováníhodné, ale rozumné rozhodnutí. Zdraví je totiž na prvním místě,“ napsal Oliver Dowden na svém twitterovém účtu.

  Glastonbury je jedna z největších hudebních přehlídek na světě s kapacitou pro zhruba 200 tisíc diváků. O vstupenky bývá každoročně takový zájem, že se vyprodají v řádu hodin.

 • Norská poslankyně navrhuje na Nobelovu cenu míru iniciativu, která vyvrací fake news

  22. leden 2021
  fake news

  Mezinárodní síť pro kontrolu faktů se může radovat z nominace na Nobelovu cenu míru. Norská poslankyně Trine Skei Grande na svém twitterovém účtu uvedla důvody, kvůli kterým se rozhodla pro nominaci právě této iniciativy. Žijeme podle ní v době, kdy je boj proti lžím důležitý, a lidé, kteří ho vedou, potřebují podporu. Zprávu přináší zpravodajský web The Local.

  Norská poslankyně zmiňuje, že podobný apel zazněl i z úst nového amerického prezidenta Joea Bidena během jeho středečního inauguračního projevu.

  Mezinárodní síť pro kontrolu faktů sdružuje několik desítek médií a organizací ověřujících informace po celém světě. V současné době jde asi o osmdesátku subjektů, které podepsaly svůj kodex zásad. Mezi signatáři jsou i velké zpravodajské agentury jako AFP a Reuters.

  Nominace na Nobelovu cenu míru mohou předložit desítky tisíc lidí, mezi nimi právě poslanci, ale také bývalí laureáti nebo někteří univerzitní profesoři. Institut Nobelovy ceny v Oslu přijímá nominace do konce ledna. Vítěze by potom měl oznámit na začátku října.

 • Mladá básnířka je po výkonu na prezidentské inauguraci nejprodávanější autorkou na Amazonu

  22. leden 2021
  Amanda Gorman

  Dvaadvacetiletá básnířka z Los Angeles Amanda Gorman se do širokého povědomí dostala poté, co na středeční inauguraci prezidenta Joea Bidena přednesla svou vlastní báseň The Hill We Climb. Nedlouho poté už její dvě básnické sbírky ovládly knižní prodej na Amazonu.

  Média připomínají, že Gorman v dětství trpěla, podobně jako nový prezident USA, vadou řeči. V jejím případě mělo jít o neschopnost správně vyslovit některé hlásky. O úspěchu informují světové zpravodajské weby včetně britského Guardianu.

  Web deníku New York Times se zase podrobněji věnuje tomu, jak inaugurační báseň vznikla. Básnířka ji prý psala 6. ledna, kdy došlo k útoku na Kapitol. Tyto události ji přinutily zůstat celou noc vzhůru a psát. „Být Američan je více než jen zděděná pýcha. Je to minulost, do níž vstupujeme a již napravujeme,“ stojí v jedné části básně.

  Amanda Gorman sama sebe označuje za knihomola. A svým středečním vystoupením se stala vůbec nejmladší básnířkou, která kdy na prezidentské inauguraci vystoupila.

  Zájem o její osobu dokládá i nárůst fanoušků na sociálních sítích. Počet sledujících na jejím twitterovém účtu poskočil za několik hodin z počátečních desítek tisíc na současných 1,3 milionu.

 • Teenageři přenáší svou náladu na své kamarády. Pokud je špatná, šíří se snadněji

  21. leden 2021
  teenagers

  Výzkumníci z Oxfordské a Birminghamské univerzity zjistili, že nálada teenagerů je pro jejich kamarády nakažlivá. To by nebyl až takový problém. Horší ale je, že nejlépe se přenáší špatná nálada. To je v rozporu s předešlými výzkumy, podle kterých v šíření dominuje spíše nálada dobrá.

  Studie se zúčastnilo dohromady 79 adolescentů ve věku od 15 do 19 let. Konkrétně šlo o členy dvou hudebních uskupení, kteří se spolu účastnili koncertního turné. Každý z nich si vedl deník, kam zaznamenával své každodenní nálady. Podle jednoho z autorů, doktora Pera Blocka, studie prokazuje, že každý jedinec je ovlivňován náladami lidí ve svém okolí. To na něj může přenést i negativní emoce. Na druhou stranu pozitivně naladěný adolescent může zase dostat svého kamaráda z jeho splínu. O výzkumu, jehož výsledky byly publikovány Americkou psychologickou asociací informuje The Guardian. 

  Block věří, že je tato studie krokem, který povede k pochopení toho, proč lidé upadají do dlouhodobých stavů smutku. Dále by nám to mělo pomoci lépe pochopit sociální faktory, které mají vliv na emoční pohodu adolescentů. Nakonec bychom měli dospět ke zjištění, jak nejlépe podpořit duševní zdraví mladého člověka, který se po této stránce necítí dobře.

 • Evropská komise představila projekt udržitelného bydlení. Cílem je navrhnout nový Bauhaus

  21. leden 2021
  Budova školy Bauhaus v Desavě (Dessau). Cílem Bauhausu bylo spojit architekturu, design, umění a řemeslo do jednoho kompaktního celku (Gesamtkunstwerk)

  Prvního ledna představila Evropská komise projekt, který by měl vést k vytvoření architektonických návrhů udržitelného bydlení šetrného k přírodě. Projekty si dávají za cíl udělat z udržitelnosti styl. Ekologie však není jediné hledisko, podle kterého se budou návrhy posuzovat – důležitý je také design a estetika. Inspirací by tomu měla být filozofie a samotná budova školy Bauhaus, kterou navrhl ve 20. letech minulého století německý architekt Walter Gropius.

  Evropský projekt bude mít podle serveru EUobserver tři fáze. V té první chce komise zahájit velkou debatu mezi aktéry z široké palety oborů. Mělo by jít hlavně o návrháře, umělce nebo vědce, účastnit by se ale mohl v podstatě kdokoliv. Zapojit se do debaty tak máte šanci i vy, a to na webových stránkách Evropské unie.

  Podle eurokomisařky Mariyi Gabriely jde o to, dostat debatu i mimo obvyklé okruhy, kde se takovéto věci řeší. Nový evropský Bauhaus by podle ní mohl nastartovat systémovou změnu založenou na synergii mezi uměním a kulturou, vědou, technologiemi a právě bydlením. Součástí první fáze projektu bude i udílení cen existujícím evropským stavbám, které naplňují základní hodnoty této iniciativy.

  Na podzim by měly být předloženy návrhy nových architektonických projektů, pět z nich bude poté realizováno v členských státech Evropské unie. Stavba těchto budov by měla být zahájena do dvou let. V třetí fázi pak Evropská unie plánuje šířit vznikající koncepty a nápady do dalších sfér, a to právě prostřednictvím nových projektů.

  Eurokomisařka Mariya Gabriel na tiskové konferenci k projektu New European Bauhaus